Jump to content

αλλαγη νερου


Recommended Posts

εχω ενα ενυδριακι 6 λιτρων με 2 χρυσοψαρα το οποιο περιεχει ενσωματωμενο φιλτρο που αυτοσ που μου το πουλησε μου πε οτι ειναι και μηχανικο(εχει σφουγγαρακι) και βιολογικο(εχει ανθρακα)...Επισης μου εδωσε να βαλω ενα stress coat σαν αντιχλωρικο και stress zyme για την αμμωνια νομιζω!Μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε?Καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το νερο και ποση ποσοτητα πρεπει να αλλαζω?Θυμιζω οτι το ενυδριακι ειναι 6 λιτρα..Τα φαρμακα καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

1. Ο άνθρακας κάνει και χημικό καθαρισμό στο νερό κάτι που δεν το χρειάζεσαι συνέχεια !!!

Καλό θα ήταν να τον αντικαταστησης με υλικό που κάνει μόνο βιολογικό καθαρισμό!

2. stress zyme βάζουμε στην αρχή για να στρώση το ενυδρείο μετά δεν χρειάζεται!

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο;

3. Αλλαγές κάθε εβδομάδα το 30 % (2 λίτρα)! Βάζεις μόνο stress coat ανάλογα με τις οδηγίες (0.5 ml ανα λίτρο = 1 ml ανα 2 λίτρα)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ενυδριακι 6 λιτρων με 2 χρυσοψαρα το οποιο περιεχει ενσωματωμενο φιλτρο που αυτοσ που μου το πουλησε μου πε οτι ειναι και μηχανικο(εχει σφουγγαρακι) και βιολογικο(εχει ανθρακα)...Επισης μου εδωσε να βαλω ενα stress coat σαν αντιχλωρικο και stress zyme για την αμμωνια νομιζω!Μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε?Καθε ποτε πρεπει να αλλαζω το νερο και ποση ποσοτητα πρεπει να αλλαζω?Θυμιζω οτι το ενυδριακι ειναι 6 λιτρα..Τα φαρμακα καθε ποτε?

26470[/snapback]

Αν και η ερώτησή σου απαντήθηκε ήθελα να σου τονίσω ότι το ενυδρείο σου είναι εντελώς ακατάλληλο για τα ψάρια που έχεις. Τα χρυσόψαρα παράγουν μεγάλες ποσότητες αμμωνίας και χρειάζονται πολύ περισσότερα λίτρα (καμιά 40αριά το καθένα). Στα δικά σου λίτρα ούτε ένα δε χωράει και αν τα κρατήσεις εκεί δε θα ζήσουν πολύ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να επιστρέψεις τα χρυσόψαρα στο πετ σοπ και να πάρεις ένα μονομάχο που και όμορφο ψάρι είναι και μια χαρά θα ζήσει σε αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...