Jump to content

Μετα απο 1 χρονο....


Recommended Posts

Καλημερα παιδια... Μετα απο 1 χρονο που εχω το ενυδρειο θα ηθελα καποιες πληροφοριες απο τους πιο εμπειρους του φορουμ. Επισης να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους οσους απαρτιζουν το φορουμ μιας κ οτι χρειαστηκα απο πληροφοριες κ συμβουλες τις βρηκα ολες... Στο προκειμενο τωρα... Εχω δυο φυτα στο ενυδρειο κ συγκεκριμενα Ανουμπιες. Αν καταλαβα καλα εχω το ειδος Anubias heterophylla(φωτο). Το βρηκα στο Index αλλα δεν εχει καποιες πληροφοριες απο κατω οπως σε αλλα φυτα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Μπορω να τις κοψω κ να τις πλυθηνω? Κ αν ναι πως? Θα εχω προβλημα με περισοττερα φυτα? κ γιατι μου πεταει συνεχως νεα φυλα ενω λεει στο index οτι δε εχει μεγαλη αναπτυξη(πολυ αργη).Μπορω να τις αφησω να φτασουν μεχρι την επιφανεια χωρις να εχω προβλημα? ρωταω μιας κ παρατηρω οτι αρκετα ψαρακια αρεσκονται να καθονται κατω απο τα φυλα η να κρυβονται απο το φως κατω απο το φιλτρο...Επισης θα ηθελα κανα 2 γνωμες ως τι αλλα ψαρια θα μπορουσα να βαλω μεσα στο ενυδρειο αλλα να ειναι λιγο μεγαλα (10-13cm). Επισης θα ηθελα την συμβουλη σας στο πως να κολησω την ζελατηνα στο πισω μερος του ενυδρειου(backround) χωρις να μου κανει φουσκαλες μετα...

Link to comment
Share on other sites

Την ανούμπια ή τη δένεις σε ξύλο-πέτρα και την αφήνεια να αγκιστρώσει εκεί ή τη φυτέβεια αλλά ο χοντρός βλαστός που πετάει φύλλα να είναι όλος έξω από τον βυθό.

Θα μας πεις τι όγκο έχει το ενυδρείο, τι ψαράκια έχεις ήδη και τι pH έχει το νερό σου για να δούμε τι άλλα ψάρια θα βάλεις.

Για να κολλήσεις καλά τη μεμβράνη χρησιμοποιείς λαδάκι ότι έχεις καθαρό, αλείφεις τη μεμβράνη και αρχίζεις να την ακουμπάς αρχίζοντας από μια γωνία και αργά πιέζοντας με ένα μυλύβι-στυλό ίσιο μέχρι να ακουμπήσει όλη, προσέχεια να μην αφήσεις φουσκάλες και στο τέλος όσες έμειναν τις σπρώχνεις στις άκρες με το μολύβι.

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρωσω λοιπον οτι εχω 120λτ ferplast με φιλτρο πλατης BluWave05. Απα ψαρια εχω 2 πλακοστομους 2 γατοψαρα 2 κλοουν 8νεον 4 γκαπυ 3 sizortailsκ 2 σκαλαρια 1μικρο 1μεγαλο... απο Ph εχω 7.2 περιπου βαση τεστ-στικ. απο αμωνια δεν εχω αλλα εχω λιγα νιτρικα(ΝΟ3)

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα κανα 2 γνωμες ως τι αλλα ψαρια θα μπορουσα να βαλω μεσα στο ενυδρειο αλλα να ειναι λιγο μεγαλα (10-13cm).

Καλησπέρα σου! ΜΗΝ βάλεις ούτε για πλάκα άλλα ψαράκια... Αυτά που έχεις ήδη είναι πολλά και ασύμβατα...

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου! ΜΗΝ βάλεις ούτε για πλάκα άλλα ψαράκια... Αυτά που έχεις ήδη είναι πολλά και ασύμβατα...

Πια ψαρια ειναι ασυμβατα με πια αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα κανα 2 γνωμες ως τι αλλα ψαρια θα μπορουσα να βαλω μεσα στο ενυδρειο αλλα να ειναι λιγο μεγαλα (10-13cm).

Καλύτερα να σκέφτεσαι να ... βγάλεις μερικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Πια ψαρια ειναι ασυμβατα με πια αλλα...

Το ενυδρείο σου είναι κοντό για να έχει μέσα σκαλάρια. Επίσης τα σκαλάρια είναι κοπαδόψαρο και είναι καλο να έχεις μίνιμουμ 4-5. Οι κλόουν είπσης είναι κοπαδόψαρο και όταν μεγαλώνουν γίνονται 30 εκατοστά οπότε και δεν κάνει να είναι εκεί μέσα θα πάθουν νανισμό. Τα γκάπι είναι εντελώς φάουλ που είναι εκεί μέσα βάζω στοίχημα θα έχεις χάσει αρκετά. Όταν τα σκαλάρια μεγαλώσουν τα νέον θα γίνουν φαϊ.

ΥΓ. Είναι νορμαλ που έχεις λίγα ΝΟ3 και απόλυτα φυσιολογικό. Σημαίνει ότι η βιολογία του φίλτρου σου δουλεύει σωστά. Τα ΝΟ3 καλό είναι να μην τα αφήνεις να ανεβαίνουν πάνω από 25. Τα περιορίζουμε κάνοντας αλλαγές νερού.

ΥΓ2. Ξέρω ότι δεν θα βγάλεις ψαράκια από το ενυδρείο σου παρόλα αυτά που σου είπα και θα σου πούν. Απλά εαν χάσεις κάποια μη τα αντικαταστήσεις και διάβασε λίγο για το ποια είναι συμβατα με ποια για να μην ξαναέχεις το ιδιο πρόβλημα.

ΥΓ3. Προς θεού μην προσθέσεις άλλα ψάρια θα γίνουν τα πράγματα πολύ χειρότερα (θα σταματησει να σε καλύπτει και το φίλτρο σου γιατί είναι μικρό)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο ειναι Anubias barteri var. barteri.

Δενεται σε διακοσμητικα με πετονια και δεν φυτευεται (τουλαχιστον το ριζωμα πρεπει να ειναι εκτος βυθου) γιατι χαλαει.

Δεν συμπαθει το δυνατο φως και βγαζει συνηθως μαυρη αλγη πανω στα φυλα της οταν βριοσκεται κατω απο αυτο.

Αναπαραγωγή γινεται κόβοντας το ρίζωμα έτσι ώστε να υπάρχει φύλλο και στο νέο κομμάτι ριζώματος που θα δημιουργήσουμε.

Οσο για τα ψαρι πρεπει τσεκαρεις τη ηδη υπαρχουσα συνθεση.

Θελεις μεγαλα ψαρια και εχεις ηδη ψαρια που φτανουν τα 30+ εκ

Σκλαρια, πλεκο και κλοουν δεν κανουν για το ενυδρειο σου λογω τελικου μεγεθους.

Επισης ειναι αταιριασατα στις παραμετρους νερου (τα ζωοτοκα θελουν σκληρο και αλκαλικο νερο και τα αλλα πιο μαλακο και οξυνο)

Link to comment
Share on other sites

παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα οι 2 πλεκο που εχω δεν εχουν μεγαλωσει σχεδον καθολου κ τους εχω 1 χρονο τον εναν κ 6 μηνες τον αλλον... απο τα σκαλαρια μονο το 1 εχει μεγαλωσει ενω το αλλο ειναι ακομα μια σταλια δλδ οσο το πηρα πριν κανα 3μηνο.... τους κλοουν τους πηρα μιας κ ειχα καποια στιγμη πολλα σαλιγκαρια αλλα κ αυτοι ανενδωτοι να μεγαλωσουν... με τα γκαπυ μεχρι στιγμης δεν εχω απωλειες αλλα δεν εχω κ καθολου γενες μιας μαλον γινονται κολατσιο τα νεογενητα... αλλα κ ετσι να ειναι κ να φτανουν οσο λετε σε ποσα χρονια θα γινει αυτο? οκ κ καλα τα λετε κ θα το κανω δεν θα βαλω αλλα ψαρια. απο φυτα με παιρνει να κλαδεψω τις ανουμπιες κ να βαλω κ αλλες μεσα? απο ξυλο να βαλω? σκεφτομαι να βαλω pomani αν το λεω καλα κ να δεσω εκει πανω τα κλαδεματα...

Link to comment
Share on other sites

κ σε περιπτωση που εχω κανει λαθος στα ψαρια οριστε κ μερικες φωτο του τι εχω μεσα τωρα... οχι ολα μιας κ δεν εχει χωρο για ααλες φωτο... λειπει το μεγαλο σκαλαρι κ οι πλεκο...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση κάτσε και διάβασε τα προφίλ από τα ψάρια που έχεις ένα-ένα! :)

...κάποια θα τα βρεις εδω!...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση κάτσε και διάβασε τα προφίλ από τα ψάρια που έχεις ένα-ένα! :)

...κάποια θα τα βρεις εδω!...

τωρα μαλιστα....

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα οι 2 πλεκο που εχω δεν εχουν μεγαλωσει σχεδον καθολου κ τους εχω 1 χρονο τον εναν κ 6 μηνες τον αλλον... απο τα σκαλαρια μονο το 1 εχει μεγαλωσει ενω το αλλο ειναι ακομα μια σταλια δλδ οσο το πηρα πριν κανα 3μηνο.... τους κλοουν τους πηρα μιας κ ειχα καποια στιγμη πολλα σαλιγκαρια αλλα κ αυτοι ανενδωτοι να μεγαλωσουν... με τα γκαπυ μεχρι στιγμης δεν εχω απωλειες αλλα δεν εχω κ καθολου γενες μιας μαλον γινονται κολατσιο τα νεογενητα... αλλα κ ετσι να ειναι κ να φτανουν οσο λετε σε ποσα χρονια θα γινει αυτο? οκ κ καλα τα λετε κ θα το κανω δεν θα βαλω αλλα ψαρια. απο φυτα με παιρνει να κλαδεψω τις ανουμπιες κ να βαλω κ αλλες μεσα? απο ξυλο να βαλω? σκεφτομαι να βαλω pomani αν το λεω καλα κ να δεσω εκει πανω τα κλαδεματα...

Το οτι δεν αναπτυσονται δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.

Σκεφτηκες οτι κατι μπορει να φταιει και δεν αναπτυσονται?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν αναπτυσονται δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.

Σκεφτηκες οτι κατι μπορει να φταιει και δεν αναπτυσονται?

Σαν τι? ολες οι μετρησεις που κανω κατα καιρους μου βγαινουν σωστες εκτος ενιοτε που εχω ισως λιγα νιτρικα παραπανω αλλα οχι ανυσηχητικα... Απο τροφη τα ταιζω μια φορα την ημερα με TETRAMENU κ καθε 2 μερες ριχνω κ βυθου TETRAWAFER

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι? ολες οι μετρησεις που κανω κατα καιρους μου βγαινουν σωστες εκτος ενιοτε που εχω ισως λιγα νιτρικα παραπανω αλλα οχι ανυσηχητικα... Απο τροφη τα ταιζω μια φορα την ημερα με TETRAMENU κ καθε 2 μερες ριχνω κ βυθου TETRAWAFER

Με λίγα και απλά λόγια... το κάθε ψάρι θέλει τον χώρο του!

Link to comment
Share on other sites

Corydoras aeneus http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36775

Paracheirodon innesi (Neon Tetra) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877

Chromobotia macracanthus, Clown loach http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36772

Για τα σκαλαρια υπαρχει προς το παρον το περιληπτικο προφιλ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Scissor-Tail Rasbora στα αγγλικα http://www.theaquariumwiki.com/Rasbora_trilineata

Για τα πλεκο πρεπει να γινει αναγνωριση

Κοιτα στην οικογενεια Loricariidae http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

Corydoras aeneus http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36775

Paracheirodon innesi (Neon Tetra) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37877

Chromobotia macracanthus, Clown loach http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36772

Για τα σκαλαρια υπαρχει προς το παρον το περιληπτικο προφιλ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Scissor-Tail Rasbora στα αγγλικα http://www.theaquariumwiki.com/Rasbora_trilineata

Για τα πλεκο πρεπει να γινει αναγνωριση

Κοιτα στην οικογενεια Loricariidae http://www.aquazone.gr/index.php?pid=34&Type=GroupView

Καλο διαβασμα :)

Για το πλεκο εχω κανει αναγνωρισει κ ειδη εχω διαβασει... Βουρ τωρα για τα αλλα... Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η ελλειψη χωρου ειναι ο λογος που τα ψαρακια σου δεν μεγαλωνουν, σιγουρα. Αλλα να ξερεις οτι εκτος οτι δεν θα δεις ποτε σε τετοια λιτρα τις πολυ ωραιες συμπεριφορες αυτων των ψαριων, η ζωη τους θα μειωθει κατα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχεται απολυτο δικιο σε ολα. Μετα απο προσεκτικο διαβασμα κατεληξα στα εξης. Διωρθωστε με αν καταλαβα λαθος... 1ον)Εχω 3 διαφορετικα ειδη βυθοψαρων εκ των οποιων τα 2(Common Pleco-Clown loach) φτανουν σε μεγαλα μεγεθη(30cm) κ ειναι κτητικα με τον χωρο τους κ το αλλο(Bronze Cory) μενει μικρο σε μεγεθος(7cm). Tα 2 ειδη ειναι κοπαδιαστα (Clown loach-Bronze Cory) κ εχω μονο απο 2 ατομα ανα ειδος... Εν συνεχεια στη μεση του ενυδρειου εχω 2 σκαλαρια επισης κοπαδιαρικο ψαρι που το εχω σε λαθος αριθμους δλδ 2 ατομα μονο. κ σαν να μην φτανει αυτο τα εχω σε ακαταλληλο ενυδρειο απο θεμα υψους κ για κολατσιο τους εχω 8 νεον κ 4 γκαπυ.... Βεβαια ολα οκ γιατι εχω κ 3 Scissor-Tail Rasbora που φτανουν στα 13cm... Τ ι εχω κανει ρε καραμητρο?????? Ετσι δεν ειναι? Τα λεω καλα??? Παιδια ακουω λυσεις-προτασεις αν κ αποτι καταλαβα πρεπει να αφησω την μητερα φυση να κανει την δουλεια της κ να μεινει στο ενυδρειο μονο οτι μπορει να επιζησει η ακομα κ να βρω να δωσω τα Clown loach κ 1 Common Pleco. Να παρω αλλα 3-4 Bronze Cory ωστε να γινουν κοπαδι κ κανα 2 σκαλαρια ακομα ωστε να γινουν κ αυτα κοπαδι...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

ΖΜελετησες καλα.

Οτι γινει ομως δεν θα το κανει η μητερα φυση

Δεν υπαρχει μεσα στο ενυδρειο. :)

Ειναι μονο στο δικο σου χερι να διορθωθει η κατασταση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΖΜελετησες καλα.

Οτι γινει ομως δεν θα το κανει η μητερα φυση

Δεν υπαρχει μεσα στο ενυδρειο. :)

Ειναι μονο στο δικο σου χερι να διορθωθει η κατασταση.

Το σκεφτηκα κι αλλο κ κατεληξα οτι μαλον πρεπει να βγαλω τους κλοουν κ τον εναν πλακοστομο. Να βαλω κανα 2-3 γατοψαρα ωστε να γινουν κοπαδι κ να αφησω τα σκαλαρια οσα εχω να κανουν εκκαθαριση... κ αφου ελυσα αυτο το θεμα παμε στο επομενο... Εκτος απο τις 2 νουμπιες που εχω σκεφτομαι να βαλω κ ενα ακομα φυτο αλλα πιο?? θα προτιμουσα ενα σχετικα ευκολο σαν την νουμπια η δεν ξερω αν θα μπορουσα να βαλω κατι σε στιλ γρασιδι. Υποστρωμα δεν εχω κ δεν ξερω αν μπορω να βαλω κ αν θα μπορω να καθαριζω μετα με σκουπα τον βυθο... Θελω επισης να βαλω ξυλο μοπανι οποτε σκεφτομαι να κλαδεψω την μια νουμπια κ να την δεσω εκει... Κ τελος σκεφτηκα να βαλω εναν φυσικο βραχο με κοιλοτητα για οσα ψαρια την βρισκουν στην σκια...

Link to comment
Share on other sites

να αφησω τα σκαλαρια οσα εχω να κανουν εκκαθαριση... κ αφου ελυσα αυτο το θεμα παμε στο επομενο...

Τι ακριβως εννοεις με τα σκαλαρια??? (ελπιζω οχι αυτο που καταλαβα)

Σχετικα με τον πλεκοστομο. Δες αν μπορει να μεινει το ενα (αυτο που φτανει εως 7 εκατοστα) μονο του. Αν ναι αφησε μονο αυτο. Αλλιως το πιο σωστο νομιζω πως θα ηταν να τα βγαλεις και τα 3.

Τωρα σχετικα με τα φυτα.. Πηγαινε στην Αναγνωριση ειδων/φυτα και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλα ωραια και ευκολα φυτα. Τα παιδια εχουν κανει τρομερη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζονται τα ευκολα φυτα.

Εκκαθαριση μπορεις να κανεις μονος σου με μια αποχη (με δυο ακομα πιο ευκολα).

Να εχεις βαλει πιο πριν μια αγγελια οτι χαριζεις ψαρακια να ζητας απο καποιο συνχομπστα με καταλληλο ενυδρειο να τα φιλοξενησει.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον πλεκοστομο. Δες αν μπορει να μεινει το ενα (αυτο που φτανει εως 7 εκατοστα) μονο του. Αν ναι αφησε μονο αυτο. Αλλιως το πιο σωστο νομιζω πως θα ηταν να τα βγαλεις και τα 3.

Τωρα σχετικα με τα φυτα.. Πηγαινε στην Αναγνωριση ειδων/φυτα και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις πολλα ωραια και ευκολα φυτα. Τα παιδια εχουν κανει τρομερη δουλεια.

Βασικα εχω 3 ειδη βυθοψαρων απο 2 ατομα ανα ειδος... 3 ατομα απο τα 2 ειδη που γινονται μεγαλα πρεπει να φυγουν κ να μεινει το ενα δλδ ο πλεκο...Το ενα ειδος που μενει μικρο (7cm) να γινει κοπαδι οπως στην φυση...

Υποστρωμα λιπανσης δεν χρειαζονται τα ευκολα φυτα.

Εκκαθαριση μπορεις να κανεις μονος σου με μια αποχη (με δυο ακομα πιο ευκολα).

Να εχεις βαλει πιο πριν μια αγγελια οτι χαριζεις ψαρακια να ζητας απο καποιο συνχομπστα με καταλληλο ενυδρειο να τα φιλοξενησει.

Θα βαλω αγγελια αλλα στον Βολο που μενω λιγο δυσκολο το κοβω...

Link to comment
Share on other sites

Επισης να κανω μια ακομα ερωτηση. Στο φιλτρο εχω ενα διαμερισμα αδειο κ συγκεκριμενα το τελευταιο που ειναι κ ο κυκλοφορητης κ εκει ειχε το σφουγαρι του ανθρακα. Μιας κ εχω φυτα τωρα πια μηπως θα επρεπε να βαλω τυρφη σε καλτσα για καλυτερο εμπλουτισμο του νερου με συστατικα για τα φυτα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...