Jump to content

Iwagumi Stule


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω που λέτε ένα ενυδρείο 300L περίπου τις Juwel με διαστάσεις 121 x 51 x 62, θέλω να το κάνω Iwagumi αλλά θέλω να του βέλω μέσα ψάρια, σκεφτόμουν για σκαλάρια, δεν ξέρω αν γίνεται να βάλω κιόλας ψάρια μέσα γιαύτο ρωτάο τους πιο έμπειρους.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση στο ερωτημα σου, ειναι σε συναρτηση με το τι ακριβως θελεις.

Θελεις να φτιαξεις ενα Iwagumi τηρωντας ολους τους κανονες που διεπουν αυτο το (δυσκολο) ειδος aquascaping;

Αν ναι, τοτε θα πρεπει να κινηθεις μεσα στα ορια αυτων των κανονων, ενας εκ των οποιων οριζει οτι τα ψαρια σε μια τοσο μινιμαλιστικη και αρμονικη συνθεση, παιζουν δευτερευουσα σημασια, και πρεπει να ειναι μικρα και διακριτικα για να μην αποσπουν το ματι απο την αρμονια και ισορροπια του layout. Ακομα καιι οι γαριδες θα πρεπει να ειναι διακριτικες ωστε να δενουν με το περιβαλλον. Γι αυτο το λογο, στα iwagumi αποφευγονται οι red cherry και αλλες χρωματιστες γαριδες.

Το ιδιο ισχυει και για τα φυτα. Συνηθως ειναι καθορισμενα τα ειδη φυτων που χρησιμοποιουνται στα Iwagumi και δεν μπορεις να βαλεις εσυ ο,τι θελεις.

Με λιγα λογια, τα σκαλαρια σε iwagumi δεν ταιριαζουν ουτε με ...σφαιρες !

Παντως τα ψαρια ειναι το λιγοτερο. Αν δεν εχεις καποια εμπειρια με φυτεμενα και φωτισμους, προγραμματα λιπανσης κλπ, δυσκολα θα ξεκινησεις ενα iwagumi χωρις να γεμισεις αλγες. Αυτο το στυλ, παιζει με απαιτητικα γρασιδια, δυνατο φωτισμο και μικρη φυτομαζα. Γριφος για δυνατους λυτες δηλαδη !

Οποτε στρωσου στο διαβασμα αν το εχεις παρει στα σοβαρα.

Αν παλι θες κατι ευκολο και "τυπου" iwagumi, μπορεις φυσικα να ξεπερασεις τους κανονες και φτιαξεις οτι εσυ θελεις και σου ταιριαζει (και να βαλεις και τα ψαρια που σου αρεσουν).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο λινκ με συγκεντρωμένες πληροφορίες για το τι χρειάζεται ακριβώς το Iwagumi :) ???

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...