Jump to content

Corydoras


Recommended Posts

Καλήσπέρα φίλοι μου :thumbup: .Εχθές αγόρασα ένα κοπαδάκι με 8 corydoras paleatus(peper) παρατηρώ συνεχώς ότι μερικά απο αυτά συνήθως είναι "ταβλιασμένα" όπω λέει και η μητέρα μου :) ανάσκελα,πότε στο βυθό και πότε στην επιφάνεια του νερού,τα βλέπω και λέω ότι ψόφησε,παίρνω την απόχη να το βγάλω απο το νερο και ξαφνικά εξαφανίζεται και όλα καλα :D ,τί γίνεται??παίζουν μαζί μου,με κοροιδεύουν,είναι λογικό αυτό που γίνεται???Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί τα έχω χαμένα :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρείο είναι ελάχιστα φυτεμένο,μία ανούμπια nana,μία φτέρη ένα crinum,λίγο κερατόφυλλο και λεφκοκέφαλο.Οι πιο πρόσφατες μετρήσεις :

GH=9

KH=10

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=0

Το ενυδρείο είναι 320 λίτρα και φιλοξενεί 6 σκαλάρια,20 αρλεκίνους έναν πλέκο και 8 cory

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρείο είναι ελάχιστα φυτεμένο,μία ανούμπια nana,μία φτέρη ένα crinum,λίγο κερατόφυλλο και λεφκοκέφαλο.Οι πιο πρόσφατες μετρήσεις :

GH=9

KH=10

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=0

Το ενυδρείο είναι 320 λίτρα και φιλοξενεί 6 σκαλάρια,20 αρλεκίνους έναν πλέκο και 8 cory

1. Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

2. Τις μετρησεις τις εκανες πριν ή μετα την αλλαγη νερου?

3. Χρησιμοποιεις νερο βρυσης για τις αλλαγες?

4. Εχει κανει μετρησεις στο νερο της βρυσης?

5. Χαλκιδα βρισκεται το ενυδρειο?

6. Τιμη pH?

7. Προσαρμογη τους εκξανες? Ποση ωρα? με ποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

1. Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου?

Μία φορά το μήνα

2. Τις μετρησεις τις εκανες πριν ή μετα την αλλαγη νερου?

Πρίν την αλλαγή και μετά την αλλαγή,έχω συνεχώς τις ίδιες μετρήσεις,υγρά τεστ API

3. Χρησιμοποιεις νερο βρυσης για τις αλλαγες?

Ναι και το επεξεργάζομαι με αντιχλώριο

4. Εχει κανει μετρησεις στο νερο της βρυσης?

Όχι

5. Χαλκιδα βρισκεται το ενυδρειο?

Ναι

6. Τιμη pH?

6,8-7

7. Προσαρμογη τους εκξανες? Ποση ωρα? με ποιο τροπο?

Προσαρμογή 45 λεπτά με σβηστά τα φώτα,το σακούλι μέσα στο νερό και μισό ποτήρι νερό κάθε 1-15 λεπτά

Σίγουρα μιλάμε για τα paleatus Φωτογραφία : post-15601-1271176140_thumb.jpg

post-15601-1271176328_thumb.jpg

Και φώτο του ενυδρείου που ζητήθηκε :post-15601-1271176252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το cory που είναι ανάσκελα στην φωτο μόλις το έχασα :) Συνήθως ψωνίζω από κάποιο συγκεκριμένο πετ...Αυτή τη φορά και μια άλλη αγόρασα απο εκεί τα κορυ που μόλις έχασα ένα και τη προηγούμενη φορά με τον ίδιο τρόπο(την επόμενη μέρα δηλαδή) έχασα τον ένα απο τουσ 2 πλέκο που αγόρασα απο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι πως το μαγαζι απο οπου αγορασε τα ψαρια ο Κωστας εχει τα ενυδρεια του σε αθλιες καταστασεις(Ξερω απο που τα αγορασε)...Δεν νομιζω να εχουν καποια ασθενια,απλα στο ενυδρειο του μαγαζιου που ηταν πριν πρεπει να ψηνονταν στην αμμωνεια...Αυριο η Εγω η Κωστας θα παμε να μετρησουμε το ενυδρειο που ειχε τα ψαρια,αν βρουμε αμμωνεια και γενικα κατι υποπτο τι προτεινετε να κανουμε..?Πως να κινηθουμε..?

Ας ελπισουμε να ειναι υγιες τα ψαρια απο οποιαδηποτε ασθενια και να επιζησουν τα υπολοιπα...

:)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα,μόνο υγρό λίπασμα και ταμπλέτες,τα οποία βάζω σχεδόν σπάνια

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα περιεργα που βλεπω ειναι οτι εχεις χαμηλο πεχα (6,8-7) σε σχεση με το κεχα (10) που μετρας, και οτι παρολο που κανεις μια φοαρ το μηνα αλλαγη νερου, με ελαχιστα φυτα και οχι μικρη ιχθυοφορτωση δεν εχει καθολου νιτρικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα νιτρικά είναι όντως ένα θέμα που μακάρι κάποιος να το λύσει :) .....Δεν υπάρχει κάτι περίεργο,ίσως ο λόγος να είναι ότι το πετ αυτό να έχει χάλια συνθήκες νερού όπως είπε κε ο κώστας παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σήμερα έχασα άλλα 2 cory :wacko: Τα cory συνεχίζουν να ανεβαίνουν στην επιφάνεια ανάσκελα,αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πεί,μήπως τρώνε κάτι και ψωφάνε??

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ακριβώς 2 τέτοια cory εδώ κι ένα χρόνο σχεδόν (11 μήνες), να πω ότι κολυμπούν και κάθονται μόνιμα στο βυθό και ποτέ δεν μου έχουν γυρίσει ανάποδα όπως αυτό της φωτο. Πιστεύω δυστυχώς ότι θα χαθούν κι άλλα τέτοια στο ενυδρείο σου, το θέμα είναι τι φταίει.

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω...και το δικο μου cory καθεται χαμηλα και κολυμπαει οποτε θελει χωρις να γυριζει αναποδα..μηπως να εκανες μια καλη σκουπα τον βυθο σου?? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; Μήπως είναι φρεσκοστημένο;

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει απο τα χριστούγεννα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δε σε καταλαβαίνω :wacko: ,τι εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι ποτέ...Την περίπτωση να φταίει το πετ σοπ την έχει σκεφτεί κανείς άλλος??

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι ποτέ...Την περίπτωση να φταίει το πετ σοπ την έχει σκεφτεί κανείς άλλος??

Φυσικα. Κλασσικος λογος απωλειας. Το λεω παντα.

Απλα αποκλειουμε πρωτα εδω τη δικη μας ευθυνη ετσι ωστε αν βρουμε το λογο, να μπορεσουμε να αποφυγουμε στο μελλον παρομοιες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χάσει ψάρι ποτέ μέσα σε αυτό το διαστήμα εκτός απο τις 2 φορές που ψώνισα απο το συγκεκριμένο κατάστημα,μόλις έχασα και άλλο ένα cory δυστυχώς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...