Jump to content

Και τωρα το μεγαλο. 380 καθαρα λιτρα


Recommended Posts

Μια και η αμμος που θα μπει ειναι η χαλαζιακη λευκη σε τι διασταση κοκκου πρεπει να ειναι ιδανικα για ενα μετρια φυτεμενο ενυδρειο?

αυτες βρικα στο φορουμ ποια ειναι η ιδανικη?

Πολλή λεπτή άμμος >0,0625-0,125mm

Λεπτή άμμος >0,125-0,25mm

Μεσαία άμμος >0,25-0,5mm

Χοντρή άμμος >0,5-1mm

Πολύ χοντρή άμμος >1-2mm

Link to comment
Share on other sites

Μια και η αμμος που θα μπει ειναι η χαλαζιακη λευκη σε τι διασταση κοκκου πρεπει να ειναι ιδανικα για ενα μετρια φυτεμενο ενυδρειο?

αυτες βρικα στο φορουμ ποια ειναι η ιδανικη?

Πολλή λεπτή άμμος >0,0625-0,125mm

Λεπτή άμμος >0,125-0,25mm

Μεσαία άμμος >0,25-0,5mm

Χοντρή άμμος >0,5-1mm

Πολύ χοντρή άμμος >1-2mm

Στην αγορά είναι τυποποιημένες οπότε δεν μπορείς να διαλέξεις ίσως ούτε να ξέρεις το ακριβές πάχος, με λίγα λόγια αν είναι χαλαζιακή άμμος ότι και να πάρεις καλό είναι, όποια σου αρέσει στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμενο εγω ειχα 0.5-1.0 και πηγε πολυ καλα.

και εγω εδω ημουν Χοντρή άμμος >0,5-1mm στο μυαλο μου αν και δεν εχω εμπειρια σκεπτομενος την λογικη να περναει εστω ενα ελαχιστο νερο μεσα απο αυτην ... (ισως ομως και να μην εχει τοση σημασια ... )

θα αρχισουμε συντομα... για την ωρα βραζω πετρες χαχαχαχαχα θυθιζω ξυλα στη λεκανη :D (το κανω 6 μερες τωρα) και ξεσκονιζω τζαμια σιγα σιγα <_<

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο

(μη τα ξεκανεις τα ξυλα στο πλυσιμο, ασε να μεινει και λιγο χρωματακι για το νερο <_< )

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο

(μη τα ξεκανεις τα ξυλα στο πλυσιμο, ασε να μεινει και λιγο χρωματακι για το νερο <_< )

μια και υπολογιζω οτι το μεγαλο θα ειναι ετοιμο σε 5-6 μερες εβαλα σημερα 2 μικρα κομματια στο μικρο ενυδρειο να δω πως θα παει το νερο και να εχω μια ιδεα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΝΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ σχεδον ετοιμο θελει καμποσα φυτα ακομα αλλα η πρωτη προσπαθεια διακοσμισης ειναι αυτη...

φωτο 1

φωτο 2

φωτο 3

Οι φωτογραφιες ειναι απο κιν και δεν ειναι καλες αλλα επισεις μετα την 3η κολισε το κιν και δεν μπορεσα να βγαλω αλλες οποτε δυστιχως μονο αυτες για την ωρα

(τελικα δεν εβαλα λευκη αμμο :))

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...