Jump to content

Παρακαλώ βοηθήστε με!


Recommended Posts

Καλησπέρα μάλλον σε αυτό το forum πρέπει να απευθυνθώ για να με βοηθήσετε

Παιδιά αυτό είναι το φίλτρο μου…

UNIMAX

Professional

Model FZKN 150

Qmax =450l/h 230 V 50 Hz 10W

Πείτε μου σας παρακαλώ τι υλικά να χρησιμοποιήσω είναι εξωτερικό το φίλτρο , το ενυδρείο το ξεκινάω από την αρχή , τι πρέπει να ρίξω στο νερό μετά το στήσιμο του? Στα φυτά να βάλω υπόστρωμα λιπάσματος? Στο ενυδρείο θα έχω δίσκους. ευχαριστώ

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Υλικά για το φίλτρο:

Πρόταση για σύνθεση

1. Sera Biofibres (προαιρετικό εγώ το έχω στο εσωτερικό για να κρατάει τα χοντρά)

2. Υαλοβάμβακας (υποχρεωτικό)

3. Sera Siropax (λένε ότι είναι πολύ καλό) ή άλλο υλικό όπως κεραμικό μακαρόνι (EHEIM substrat pro)

4. Υαλοβάμβακας (καλή ποιότητας για να μην τραβήξει καμιά τρίχα του η αντλία)

Για το στρώσιμο μπορείς να διαβάσεις αυτά και αποφασίζει πως θα το κάνεις:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

Σίγουρα θα χρειαστείς υπόστρωμα!

Για ότι προκύψει ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σήμερα τα απόγευμα θα πάρω τα υλικά και θα ξεκινήσω το στήσιμο, έχω παραγγείλει και τα φυτά που μου δείξατε ότι ταιριάζουν με δίσκους, ήθελα να ρωτήσω έχω αεραντλία δεν πρέπει να την έχω ανοιχτή συνέχεια? Παλιά την είχα πρωί βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό φίλε μου!

Ανάλογα με τον αριθμό των φυτών και των ψαριών!

Κοινώς, λίγα ψάρια πολλά φυτά (μόνο το βράδυ)

Πολλά ψάρια λίγα φυτά (και την ημέρα)

Και πάει λέγοντας …

Βλέπεις και κρίνεις, δεν υπάρχει κανόνας.

Εγώ πχ έχω αρκετά φυτά και πολλά ψάρια, έκανα απόπειρα να το κλείνω την ημέρα και δεν απέδωσε, άσχετα με την θεωρία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πχ έχω αρκετά φυτά και πολλά ψάρια, έκανα απόπειρα να το κλείνω την ημέρα και δεν απέδωσε, άσχετα με την θεωρία!

27476[/snapback]

Τι ακριβώς πρόβλημα είχες? Γιατί εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου αεραντλία στο full-planted μου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα έχεις αληθινά φυτά φίλε Λευτέρη η αεραντλία δεν είναι υποχρεωτική. Μη σου πω ότι και κακό κάνει, με την έννοια ότι διώχνει το CO2 που χρειάζονται τα φυτά για την ανάπτυξή τους. :wootwoot:

Για το φίλτρο θα σου πρότεινα να το γεμίσεις siporax (αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, η τιμή του είναι περίπου στα 20€/lt) και να βάλεις και μια στρώση υαλοβάμβακα, είναι κορυφαίο βιολογικό υλικό και άφθαρτο στο χρόνο. Στους δίσκους είχα 3 φίλτρα και τα 2 γεμάτα μόνο siporax, βιολογία φοβερή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα απλώς διάβασα κάποια πράγματα σε διάφορα post και προβληματίστηκα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα βάλω, το siporax, θέλω ότι καλύτερο για τα ψάρια μου θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου και από την τσέπη μου για να στρώσω ένα σωστό ενυδρείο, ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς πρόβλημα είχες? Γιατί εγώ δεν χρησιμοποιώ καθόλου αεραντλία στο full-planted μου.

27480[/snapback]

Δεν έχω full-planted

και υπάρχει σχετική ιχθυοφόρτωση!

Οπότε το CO2 άφθονη!

Link to comment
Share on other sites

Το full-planted ειναι σχετικο παντως (δε λεω φιλε Zοrba εσυ μπορει να εχεις :wootwoot: ) . Εγω νομιζα οτι ειχα ενα ενυδρειο full-planted μεχρι που ειδα απο κοντα το ΤΡΟΜΕΡΟ & ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ενυδρειο (μεχρι που με εκανε να αλλαξω η θέα του τα σχεδια για το μεγαλο θαλασσινο που ηθελα να κανω) γνωστου μποστανα απο δω μεσα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω full-planted

και υπάρχει σχετική ιχθυοφόρτωση!

Οπότε το CO2 άφθονη!

27494[/snapback]

Όταν λες άφθονο, πόσο εννοείς???? (τιμή CO2)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς φίλε Γιάννη μια έχω αυτό το άθλιο τεστ της Sera που δεν λέει τίποτα ουσιαστικό. Το υπολογίζω βάση της γνωστής εξίσωσης, οι τελευταίες μετρήσεις είναι kH=2 pH=6.5, το ξέρω ότι είναι οριακό απλά ακόμα προσπαθώ να βρω την αναλογία σόδας που χρειάζεται στην αλλαγή για να στρώνει το νερό της βρύσης, που είναι σε αυτές τις τιμές. Απλά έβαζα ταμπλέτες CO2 Sera και τις έκοψα γιατί μου έπεσε το pH. Δεν ήταν πάντα έτσι οι τιμές μάλλον έβαλα πολύ CO2!

Θα τις ξαναρχίσω όμως στο μέλλον με μικρότερη δόση και φυσικά την αντλία πάντα ανοιχτεί όπως παλιά. Όταν έκανα προημερών απόπειρα να κλείσω την αντλία την ημέρα και χωρίς CO2 τα ψάρια διαμαρτυρήθηκαν και πήγαν όλα στην επιφάνεια! Οπότε υποθέτω ότι έχω πολύ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε και εδω μια ματια

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s...tegory_rn=10602

και εδω

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stores/s..._category=10501

ειναι η σελιδα της QUAEL που τα παραγει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω για την λάμπα UV , από το μαγαζί μου είπανε ότι όπου και αν την βάλω στην είσοδο η στην έξοδο του φίλτρου δεν έχει σημασία αληθεύει αυτό? Δεν μπαίνει μέσα στο φίλτρο είναι εξωτερικά, επίσης θα ήθελα να μου πείτε για το λίπασμα για τα φυτά, πήρα το λίπασμα που το ανακατεύεις με το χαλίκι , το έκανα αλλά θόλωσε πολύ το νερό υπάρχει πρόβλημα με αυτό? Αργεί να καθαρίσει και μόλις άνοιγα μια τρύπα για να φυτέψω σηκωνόταν μια μάζα θολούρας άστα να πάνε…

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα έπρεπε να ανακατέψεις λίγο χαλίκι με το υπόστρωμα (λίπασμα) και να το στρώσεις στον βυθό με ύψος το πολύ 3 cm και να το σκεπάσεις από πάνω με χαλίκι 4 cm (το πολύ). Σύνολο 7 cm υπόστρωμα!

Έτσι δεν θα σου σήκωνε το χώμα στο νερό!

Επίσης, γεμίζουμε το ενυδρείο με νερό με την χρήση μιας ποτιστήρι και ενός πιάτου!

Δηλαδή θα ρίχνεις το νερό από την ποτιστήρι στο πιάτο για να διαθλάται και να μην σηκώνει το χαλίκι και ότι άλλο έχεις από κάτω!

Η λάμπα μπαίνει στην έξοδο του φίλτρο (για να μην βρομίζει) και σε διακλάδωση για να της δίνεις εσύ όση πίεση νερού είναι απαραίτητη!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το συγεκριμενο φιλτρο εχει θεση για UV λαμπα στο κατω μερος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το φίλτρο !

Γενικά μίλησα!

Κάτι θα ξέρεις lykawn!

Ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση που το ενυδρείο μας ανεβάσει αμμωνία και νιτρικά πως τα αντιμετωπίζουμε? Για να μην την ξαναπατήσω και το ξεστήσω . υπάρχουν φάρμακα? Η απλώς κάνουμε αλλαγές του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέση στο κάτω μέρος , αλλά εγώ πήρα εξωτερική λάμπα, έχει δικό της κουβούκλιο μέσα έχει την λάμπα , και συνδέεται με το φίλτρο εξωτερικά υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό? Το μόνο πρόβλημα νομίζω πως ειναι στα λεφτά αυτή είναι πιο ακριβή από την εσωτερική ε να μην βγάλει και ο μαγαζάτορας κάτι από μένα τον άσχετο???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση που το ενυδρείο μας ανεβάσει αμμωνία και νιτρικά πως τα αντιμετωπίζουμε? Για να μην την ξαναπατήσω και το ξεστήσω . υπάρχουν φάρμακα? Η απλώς κάνουμε αλλαγές του νερού?

27612[/snapback]

Σε αυτη την περιπτωση φιλε Λευτερη η αντιμετωπιση γινεται οπως ειπες με αλλαγες νερου και ταιζουμε λιγοτερο,καμια φορα δεν ταιζουμε και καθολου για κανα 2-3 μερες αναλογως τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει εσωτερικη UV που το πιστευω οτι εχει ο μαγαζατορας ηταν υποχρεωμενος να σε ενημερωσει και οχι να σου πουλησει και εξτρα λαμπα πιστευω οτι πρεπει να πας πισω την εξωτερικη και να σου δωσει την εσωτερικη.Το ιδιο φιλτρο εχω και εγω και το καταστημα με ενημερωσε για τις προδιαγραφες .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

Γιατί να κάνεις πατέντα όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες του φίλτρου και να έχεις και λιγότερο εξοπλισμό έξω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...