Jump to content

ενυδρειο Jewel Rio 400 ή Anoubias 600αρι???


Recommended Posts

γεια σας ενδιαφερομαι για ενα απο τα δυο ενυδρεια που ανεφερα θα ηθελα ομως και την γνωμη σας.

anubias φτηνη κινεζικη επιλογη σε καλη τιμη θεωρω για τα λιτρα 500-550 καθαρα αν δεν κανω λαθος.

η jewel απο την αλλη επωνυμη γερμανικη εταιρια εγγυηση αλλα συνεπως ποιο ακριβη αλλα και λιγοτερα λιτρα.

οσον αφορα την φυλτρανση σκευτομαι για δυο eheim 2078 οποτε οσον αφορα το εσωτερικο φιλτρο του rio 400 δεν με ενδιαφερει σε ενδεχομενη αγορα θα ξιλωθει..

ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ!!!!! :wacko:

Υ.Γ. απο ψαρια δεν εχω αποφασισει αλλα πιθανοτατα κανα κοπαδι σκαλαρια και αρκετα φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ερευνα στις τιμες εχεις κανει ?Αν ναι μπορεις να μας τις πεις ?

Αφου θα βαλεις και πολλα φυτα απο φωτισμο στο ανουμπιας εχεις κοιταξει να δεις αν σε καλυπτει ?

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για κατι φουλ φυτεμενο κανενα ενυδρειο δεν σε καλυπτει ωσ προσ τον φωτισμο....εγω ψηφιζω ανουμπιας με κλειστα ματια!!!

Link to comment
Share on other sites

το anoubias 650€ το jewel καπου στα 700€ με βαση και τα δυο..απο φωτισμο πρεπει να εχουν και τα δυο 4χ54W πρεπει να φτανουν για ευκολα φυτα...δεν εχω και πολλες γνωσεις μισο χρονο εχω που ασχολουμε με το χομπι..

Link to comment
Share on other sites

Με αυτες τις τιμες εχω να σου πω οτι το Water inn εχει προσφορα 30% της αξιας του σε δωροεπιταγη. Δεν ειμαι σιγουρος τι ισχυει αλλα νομιζω οτι μπορεις να αγορασεις το ενυδρειο, να παρεις δωροεπιταγη και με αυτην να πληρωσεις την βαση. Εαν περισεψει ποσο το χρησιμοποιεις σε οτιδηποτε χρειαστεις για το καινουργιο σου ενδυρειο.

Ετσι σου κοστιζει αρκετα λιγοτερο το Juwel.

Επισης το εσωτερικο φιλτρο εαν δεν το θες μπορεις να το βγαλεις και να το πουλησεις εδω για 50-60€. Θεωρειται και ειναι καλη επιλογη.

Δεν γνωριζω καμια αντιστοιχη προσφορα απο τα καταστηματα που εμπορευονται τα Anubias. Ισως καποιος φιλος να ξερει να μας πει.

Ο Σκρουτζ του φορουμ :wacko:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

φιλε το anubias μου το δεινουν στο pet city 650€ το jewel rio 400 κανει στο water inn 667,05 €

με 200,15€ δωροεπιταγη και το επιπλο κανει 235,90 € δηλαδη 700€ :bowdown: ......ο κινεζος ειναι ποιο φτηνος το θεμα ειναι μην ανοιξει και κολυμπαω μαζι με τα ψαρια μου στο σπιτι μου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

η ανουμπιας αν και κινεζικη θεωρειται μεγαλη εταιρια....μην κολλας....

Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτό Anubias...

ΥΓ. Άμα πάρεις το juwel δε μπορείς να ξηλώσεις το εσωτερικό φίλτρο γιατί θα χάσεις την εγγύηση!

ΥΓ2. Και το Anubias έχει εγγύηση!

ΥΓ3. Δύο 2078 είναι λίγο εώς πολύ υπερβολή για φουλ φυτεμένο με σκαλάρια. Με ένα είσαι σούπερ!

edit: ΥΓ4. Και το juwel κινέζικο είναι! (απλά φτιάχνετε με γερμανικές προδιαγραφές)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω διαβασει οτι αρκετοι εχουν εδω μεσα και ειναι ικανοποιημενοι..

Link to comment
Share on other sites

edit: ΥΓ4. Και το juwel κινέζικο είναι! (απλά φτιάχνετε με γερμανικές προδιαγραφές)

πρωτη φορα το ακουω αυτο σοβαρα?????

Link to comment
Share on other sites

φιλε το anubias μου το δεινουν στο pet city 650€ το jewel rio 400 κανει στο water inn 667,05 €

με 200,15€ δωροεπιταγη και το επιπλο κανει 235,90 € δηλαδη 700€ :wub: ......ο κινεζος ειναι ποιο φτηνος το θεμα ειναι μην ανοιξει και κολυμπαω μαζι με τα ψαρια μου στο σπιτι μου :bowdown:

667€ εχει μονο η γυαλα (μαζι με τα αξεσουαρ της, θερμαντηρες, φωτιστικα, φιλτρο, αντλια κλπ) χωρις επιπλο;;;

Πλακα μου κανεις;

Εγω πηρα τελος 2008 (παρελαβα μετα απο 2 μηνες) το Rio400 μαζι με το επιπλο με τιμη 750€ και με βαρβατη δωροεπιταγη 550€.

Θεωρω ακραιο να σου ανοιξει το Anubias. Γενικα η σιλικονη εχει απιστευτες αντοχες. Δεν εχουμε ακουσει ποτε κανενα να ανοιξει. Τωρα την εγγυηση ασε την καλυτερα. Το θεμα ειναι να μην ανοιξει, εαν ανοιξει τι να κανω την εγγυση εαν μου πεθανουν τα ζωντανα, χαλασει τα χαλια, τα επιπλα...

Δεν ηξερα οτι χανω την εγγυση που ξεκολησα το φιλτρο. Δηλαδη εαν ανοιξει μια κοληση η κολησει ο θερμαντηρας θα μου πουνε "Κε ορκ, βγαλατε το φιλτρο, ο θερμαντηρας αισθανεται μονος του και αυτοκτονησε, δεν τον αλλαζουμε" :wacko:

Link to comment
Share on other sites

edit: ΥΓ4. Και το juwel κινέζικο είναι! (απλά φτιάχνετε με γερμανικές προδιαγραφές)

πρωτη φορα το ακουω αυτο σοβαρα?????

έτσι λένε...

667€ εχει μονο η γυαλα (μαζι με τα αξεσουαρ της, θερμαντηρες, φωτιστικα, φιλτρο, αντλια κλπ) χωρις επιπλο;;;

Πλακα μου κανεις;

Εγω πηρα τελος 2008 (παρελαβα μετα απο 2 μηνες) το Rio400 μαζι με το επιπλο με τιμη 750€ και με βαρβατη δωροεπιταγη 550€.

Θεωρω ακραιο να σου ανοιξει το Anubias. Γενικα η σιλικονη εχει απιστευτες αντοχες. Δεν εχουμε ακουσει ποτε κανενα να ανοιξει. Τωρα την εγγυηση ασε την καλυτερα. Το θεμα ειναι να μην ανοιξει, εαν ανοιξει τι να κανω την εγγυση εαν μου πεθανουν τα ζωντανα, χαλασει τα χαλια, τα επιπλα...

Δεν ηξερα οτι χανω την εγγυση που ξεκολησα το φιλτρο. Δηλαδη εαν ανοιξει μια κοληση η κολησει ο θερμαντηρας θα μου πουνε "Κε ορκ, βγαλατε το φιλτρο, ο θερμαντηρας αισθανεται μονος του και αυτοκτονησε, δεν τον αλλαζουμε" :wacko:

:bowdown::wub::wub:

για τον θερμαντήρα όχι.... αλλά εάν ανοίξει χτύπα ξύλο μια κόληση δε σε καλύπτει η εγγύηση γιατί το παραποίησες λένε.

offtopic: Μου χάλασε αποροφυτήρας πολυ γνωστής εταιρείας και δεν τον αλλάξανε γιατί ο ηλεκτρολόγος είχε κόψει το φις του ρευματος που πάει στην πρίζα και το είχε βάλει σε κλέμα κατευθείαν (όπως κάνουν όλοι δηλαδή). Παραποίηση! Πιάστ' αυγό και κούρευτο!

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 400 (151*51*62) ΜΑΥΡΟ

Κωδικός Προϊόντος:

MN053005

Τιμή:

667,05 € (Με ΦΠΑ)

η τιμη απο το sait του water in για το ενυδρειο χωρις βαση με φιλτρο κλπ.

ΕΠΙΠΛΟ JUWEL RIO 400 155 SB ΜΑΥΡΟ

Κωδικός Προϊόντος:

MN833003

Τιμή:

235,90 € (Με ΦΠΑ)

η τιμη της βασης απο το σαιτ.

Υ.Γ. η δωροεπιταγη(30%) ειναι 200€ δηλαδη το ενυδρειο+βαση θα στοιχισει 700€.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το ανουμπια 300l εδω και 7 μηνες, ειναι αρκετα καλη κατασκευη το μονο προβλημα ειναι η χαμηλη ποιοτητα στα καπακια, για εμενα ειναι μια πολυ καλη αγορα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στην θεση σου θα επαιρνα juwel με κλειστα ματια.και ο κινεζος θα σου κανει την δουλεια σου ομως.τα γερμανικα εχουν πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο και με ενα καλο εξωτερικο θα εισαι σουπερ.προσοχη στο ξηλωμα του εσωτερικου φιλτρου.γιατι ρε παιδια τετοια μανια να ξηλωνουμε τα εσωτερικα φιλτρα? μια χαρα φιλτρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στην θεση σου θα επαιρνα juwel με κλειστα ματια.και ο κινεζος θα σου κανει την δουλεια σου ομως.τα γερμανικα εχουν πολυ καλο εσωτερικο φιλτρο και με ενα καλο εξωτερικο θα εισαι σουπερ.προσοχη στο ξηλωμα του εσωτερικου φιλτρου.γιατι ρε παιδια τετοια μανια να ξηλωνουμε τα εσωτερικα φιλτρα? μια χαρα φιλτρα ειναι.

κοβει λυτρα το εσωτερικο και δεν μου γεμιζουν και πολυ το ματι οσον αφορα την δουλεια τους οποτε ενα εξωτερικο eheim επιβαλεται στην θεση του εσωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιας με κλειστά μάτια, εκτός αν σου περισσεύουν λεφτά για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

κοβει λυτρα το εσωτερικο και δεν μου γεμιζουν και πολυ το ματι οσον αφορα την δουλεια τους οποτε ενα εξωτερικο eheim επιβαλεται στην θεση του εσωτερικου.

τα εσωτερικα της juwel θεωρουνται αν οχι τα καλυτερα απο τα καλυτερα εσωτερικα που υπαρχουν στην αγορα.

απο κει και περα ειναι θεμα δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει jewel 600 λιτρα τ μεγαλυτερο ειναι το rio 400 :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ANUBIAS 150X50X65 500l το έχω πάρει 480Ε μαζί με την βάση αδώ και 6 μήνες και είναι jet.

Η τιμή που σου είπαν είναι χωρίς την έκπτωση.

Πήγαινε στο Petcity στο χαιδάρι. :D:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η τιμη ειναι για το 1.80 οχι το 1.50 και ειναι με την βαση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απο οσο ξερω δεν υπαρχει sait

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια συζήτηση που έχει γίνει, μπορείς να βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Α, και site των anubias δεν υπάρχει. Μόνο μπορείς να τα δεις εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...