Jump to content

Ψαρόσουπα για ηλικιωμένους??


Recommended Posts

με τον τίτλο θέλω να ρωτήσω επειδή η γιαγιά μου (85 χρόνων) ζήλεψε το ενυδρείο μου και θέλει και αυτή… ποια είναι η πιο εύκολη λύση σε ψάρια, φυτά και ενυδρείο μιας και δεν έχει την δύναμη να αλλάζει 40 λίτρα την εβδομάδα…? Βεβαίως θα έχει την βοήθεια μου και βεβαία θα τις δώσω μπόλι και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.. αλλά ποια είναι η ποιο εύκολη λύση ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Κανα μικρουλι ενυδρειακι (να μην κουβαλαει βαρυ νερο στις αλλαγες) για κανα μονομαχο ?

να βλεπει ενα ψαρακι να του δωσει κανα ονομα και να της κανει παρεουλα ?

με μερικα ευκολα φυτακια οπως ανουβιες κτλ.... Λεω τωρα εγω ! :wacko:

Έγινε επεξεργασία - enigma
Link to comment
Share on other sites

με τον τίτλο θέλω να ρωτήσω επειδή η γιαγιά μου (85 χρόνων) ζήλεψε το ενυδρείο μου και θέλει και αυτή… ποια είναι η πιο εύκολη λύση σε ψάρια, φυτά και ενυδρείο μιας και δεν έχει την δύναμη να αλλάζει 40 λίτρα την εβδομάδα…? Βεβαίως θα έχει την βοήθεια μου και βεβαία θα τις δώσω μπόλι και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.. αλλά ποια είναι η ποιο εύκολη λύση ? :wacko:

Θεϊκός τίτλος! :bowdown:

Μονομάχος σίγουρα για μικρές αλλαγές λόγω μικρού όγκου. Ένα ενυδρειάκι 30 λίτρα είναι μια χαρά. Θα της πάρεις 2 κουβαδάκια 5λιτρα για τις αλλαγές νερού (10 λίτρα κάθε Κυριακή μετά την εκκλησία) και θα της πεις πόσο αντιχλώριο να βάζει στο καθ' ένα, καλύτερα να της δώσεις μια μεζούρα για να μην την μπερδεύει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις ενα τερας στο σπιτι της και να το συντηρεις εσυ....εγω το εχω σκεφτει που εχω προβλημα με τον χωρο......

Link to comment
Share on other sites

Μου περισσεύει ένα ενυδρείο 18 λίτρα λέτε να τις το παραχωρήσω?

και να τις πάρω και κανένα μονομάχο..?

να κόψω και αρκετό κερατοφιλο που μου περισσεύει..

να τις παρω και κανένα μικρό φίλτρο να το γεμίσω siporax στρωμένο από το δικό μου.

καμία μικρή ριζουλα και κομπλέ η γιαγιά ? :wacko::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο οτι σε μεγαλο ενυδειο θα κανει και μεγαλες αλλαγες νερου και θα κουραζεται.

Το αντιθετο.

Μπορει να υπαρχει τροπος να τις κανει να ειναι και πιο αραιες και με λιγα λιτρα.

Μεγαλο ενυδρειο - Χαμηλη ιχθοφορτωση. :D

Ενα 100 λιτρο με 2 χρυσοψαρα fancy ποικιλιας (που δεν γινονται πολυ μεγαλα) με μερικες πετρες καμια ριζα και σκληρα φυτα.

Καθε εβδομαδα 10 λιτρα αλλαγη.

Βαζει ενα λαστιχο στο ενυδρειο και κανει αναρροφηση 12 λιτρα νερου.

Σε ενα 10 λιτρο κουβα (σε ελεγχομενο χωρο) εχει βαλει νερο, και το εχει αφησει για μερικες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου, στο τελος ριχνει το αντιχλωριο, το αφηνει για 5 λεπτα, και μετα με κανατακι το ριχνει σιγα σιγα στο ενυδρειο.

Της ευχομαι να φτασει τα 130 και να τα περασει, και να εχει ακομα τα χρυσοψαρα, που ζουν μεχρι και 30-40 χρονια σε καλες συνθηκες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...