Jump to content

Βιότοπος Κ.Αμερικής.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι στον σχεδιασμό ενός βιότοπου και συγκεκριμένα της Κ.Αμερικής.

Το ενυδρείο είναι της Ανούμπιας με εξωτερικές διαστάσεις 120 x 45 x 64 πανοραμικό. Οι εσωτερικές διαστάσεις είναι 117 x 43(στο κέντρο) x 50. Από το ύψος έχουν αφαιρεθεί τα απαραίτητα εκατοστά για το υπόστρωμα και το βυθό γενικότερα.

Οπότε μιλάμε για περίπου 210-220 λίτρα καθαρού νερού.

Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι:

1 λάμπα 849mm 10.000K λευκή στα 39w και μια κόκκινη πάλι στα 39w.

Εξοπλισμός που σκέφτομαι να αγοράσω και θα ήθελα την γνώμη/συμβουλή/βοήθειά σας:

Φίλτρο

Eheim 2071 ή μήπως είμαι οριακά και να πάω στο 2073?

Θερμοστάτης

Νομίζω με τον Jager στα 200w, είμαι μια χαρά.

Αεραντλία, υπάρχει η Eheim 200(2x100l/h). Υπάρχει λόγος να πάω στην 400?

Εσωτερική διακόσμηση:

Υπόστρωμα για τα φυτά ποιο προτείνετε?

Κοκκινωπό χαλικάκι, στα πόσα χιλιοστά?

Πέτρες πλακέ πρασινωπές(σχιστόλιθος?) για φωλιές και διακόσμηση. Καρύδες ή ρίζες αν δεν κάνω λάθος δεν ταιριάζουν με αυτόν το βιότοπο.

Φυτά:

3-4 είδη από εχινόδορους(Red Devil, Reni, Tenelus) και τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?

Από το διάβασμα αποκόμισα την εντύπωση οτι τα παραπάνω είναι σχετικά "εύκολα" φυτά και θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με τον υπάρχων φωτισμό. Θα αντεπεξέλθει?

Co2, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω. Ειδικά μπουκάλες κτλ γιατί στο σπίτι υπάρχουν δυο διαολάκια και το φοβάμαι. Με τις ταμπλέτες θα κάνω δουλειά?

Ψάρια:

Ξιφοφόρους helleri (6-7)

Platy (αν κατάλαβα καλά, είναι άλλο είδος ξιφοφόρων) (5-6)

Poecilia Reticulata (5-6)(αυτό είναι κιχλίδα? :thumbup: )

Black Corydoras (7-8)

Corydoras aenus (5-6)

Ancistrus (3-4)

Νομίζω οτι τα ψαράκια (θα) ταιριάζουν μεταξύ τους και άπλα θα ήθελα την βοήθειά σας ως προς την αναλογία αρσενικών θυλάκων.

Αυτά είναι προς το παρών, τα υπόλοιπα στην πορεία της κουβέντας :D

Υ.Γ Προς Mods, Δεν ξέρω αν εδώ είναι κατάλληλη κατηγορία μιας και δεν είναι αποκλειστικά φυτεμένο ή ζωότοκα κτλ. Οπότε βάλτε το, όπου πρέπει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τρομερή ανταπόκριση <_<:D:D:D

Λοιπόν το ενυδρείο έχει στηθεί.

Φίλτρο επιλέχθηκε το 2075 για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Τα υλικά από κάτω προς τα πάνω: 2 καλαθάκια Mech Pro, 1 καλαθάκι BioMech, 1 καλαθάκι Substrat Pro, λευκό φίλτρο και από πάνω μπλε σφουγγάρι. Δλδ οτι είχε μέσα η συσκευασία. Χρειάζεται κάποια προσθαφαίρεση υλικών?

Την λευκή λάμπα στα 10.000Κ αντικατέστησε μια ροζέ Aquamedic Plant Grow (δεν βρήκα Grow Plant, στο μέλλον).

Υπόστρωμα μπήκε τo Sera Flore Depot κι από πάνω ένα ψιλό ψιλό χαλικάκι. Πέτρες μπόλικες με κρυψώνες και σπηλιές.

Ξεκίνησα με Sera Filter Bio Start, βάζω στην απόχη τροφή την οποία ανανεώνω κάθε μέρα και στην πορεία θα προστεθεί Nitrivec.

Σκεφτόμουν, να μην βάλω ψάρια τώρα που καλοκαιριάζει και να τα βάλω από Σεπτέμβρη.

Θα υπάρξει πρόβλημα με τα φυτά? Θα πρέπει να τους ρίξω έξτρα λίπασμα σε υγρό ή/και ταμπλέτες?

Αν πρέπει οπωσδήποτε να μπουν ψάρια, έχω καταλήξει στα:

Guppy 2A-6Θ

Hellery 2A-6Θ

Black Cory (Corydoras Melanistios) 3-4

Bushy Mouth(Ancistrus Dolichopteros) 1A-1Θ

Με ποια σειρά πρέπει να μπουν? Θεωρώ οτι τα Ancistrus πρέπει να μπουν τελευταία λόγω άστρωτου βυθού(+ οτι σε όποιο pet ρώτησα δεν τα έχουν).

Θα ανεβάσω πιο αργά και 1-2 φώτο να μου πείτε καμιά γνώμη για το στήσιμο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

100ub.th.jpg

Αυτή είναι η καλύτερη που τράβηξα :D

Μάλλον πρέπει να διαβάσω τα σχετικά θέματα για τις φωτογραφίες <_<

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι για τη σειρα πιστευω δεν υπαρχει θεμα, αρκει να στρωθει σωστα το ενυδριο. Υπαρχουν πολλα threads με στρωσιμο, ριξε μια ματια

Ancistrus μην βαλεις πολλους, ενας αρκει αφου ειναι χωροκατακτητικα ψαρια και θα μαλλωνουν, αλλα μεγαλωνουν και πολυ.

Καλη αρχη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζοντας το τελικό μέγεθος του συνόλου των ψαριών, με παίρνει να βάλω ένα ζεύγος. Και μένουν και λίτρα για άλλα ψαράκια.

Αν δω οτι έχω πρόβλημα, θα μειώσω τα Helleri σε 1 αρσενικό-4 θηλυκά.

Εδώ λέει για 12 cm, τελικό μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χωροκατακτητικα είπα πως είναι όχι ότι απαραίτητα θα έχεις θέμα με το μέγεθος!!

Εγώ σε 350 λίτρα με διαστάσεις 1,50x 45x 55 έχω 2 και αρκετές φορές κυνηγουνται....

Link to comment
Share on other sites

Αφου πας για Κ .Αμερικη τα κορυ και τα ancistrus που λες πιο πανω δεν ταιριαζουν.

Γιατι δεν κοιτας για κιχλιδες Κ Αμερκης αφου εχεις το χωρο?

Και τα φυτα δεν ειναι απο Κ Αμερικη

Για δες εδω που εχει και κατα περιοχη (region) http://www.plantgeek.net/plantguide.php

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όχι, χωροκατακτητικα είπα πως είναι όχι ότι απαραίτητα θα έχεις θέμα με το μέγεθος!!

Εγώ σε 350 λίτρα με διαστάσεις 1,50x 45x 55 έχω 2 και αρκετές φορές κυνηγουνται....

Έτσι αλλάζει <_<

Αφου πας για Κ .Αμερικη τα κορυ και τα ancistrus που λες πιο πανω δεν ταιριαζουν.

Γιατι δεν κοιτας για κιχλιδες Κ Αμερκης αφου εχεις το χωρο?

Και τα φυτα δεν ειναι απο Κ Αμερικη

Για δες εδω που εχει και κατα περιοχη (region) http://www.plantgeek.net/plantguide.php

Δυστυχώς με τα φυτά έγινε μ....κια και εκτός από το γρασιδάκι μπροστά μπροστά(που γνώριζα οτι δεν είναι Κ.Αμερική) τα υπόλοιπα ναι μεν τα συναντάς στην Κ.Αμερική αλλά η καταγωγή τους είναι η Ν.Αμερική. Τα ταμπελάκια τους έγραφαν εκτός από τις απαιτήσεις τους και το Central/South America.

Οι επιλογές των Cory και Ancistrus, έγιναν με γνώμονα τα άνω όρια των συνθηκών του νερού σε σχέση με του υπόλοιπα ψάρια.

Έχοντας καταλήξει στις συνθήκες νερού (7.0-8.0ph), στα φυτά και στα ψαράκια που θα κολυμπούν στα μεσαία και άνω στρώματα του ενυδρείου, τι βυθόψαρα Κ.Αμερικής και ποια θα μπορούσα να βάλω? Αν υπάρχει κάποιο λινκ ευπρόσδεκτο ή την ονομασία του :D

Υ.Γ Κιχλίδες Κ.Αμερικής? Λινκ με απαιτήσεις και λοιπές πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να ξεκινησεις επιλεγοντας το βασικο ψαρι απο Κ Αμερικη που σου αρεσει και πανω στη συμβατοτητα με αυτο να επιλεξεις συγκατοικους.

πχ αν επιλεξεις guppy δεν ειναι συνετο να βαλεςι μαζι μεγαλες κιχλιδες απο Κ Αμερικη γιατα θα τα κανουν μεζε.

Αν επιλεξεις μεγαλη κιχλιδα οπως καποιο ειδος Cichlasoma πχ Cichlasoma salvini , τοτε δεν θα βαλεις μικρα ψαρακια μαζι τους για τον ιδιο λογο.

Καποια πιο μικρη κιχλιδα θα ηταν καλυτερα πχ απο το ειδος Thorichthys πχ το Thorichthys socolofi

Βεβαια πρεπει να δεις και τι υπαρχει διαθεσιμο στην αγορα γιατι ηταν δυσκολα τα πραγματα απο επιλογες ακομα κι οταν ειχαμε καλυτερη οικονομια. Τωρα τα καταστηματα θα εισαγωγουν μεγαλη ποικιλια?

Αν δεν εχεις αλλες προτασεις για επιλογες εδω, μπορεις να κοιταξεις μονος σου στο fishbase που ειναι αξιοπιστο σαιτ.

Επελεξε να κανεις αναζητηση βαση "Πληροφορίες ανά Χώρα/Νησί" βρες χωρες της Κ Αμερικης και τσεκαρε το κουτακι με τα ψαρια "Γλυκού νερού".

Ενα ενα μετα κοιτα τα ψαρια.

Δυσκολο και χρονοβορο αλλα θα τα δεις ολα.

Αν μετα δεις κατι απο αυτα σε καποιο καταστημα το τσεκαρεις στο goggle να δεις τι πληροφοριες υπαρχουν.

πχ εδω http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page

και εδω http://www.fishprofiles.com/

Δυστυχως δεν εχουμε ακομα ετοιμα προφιλ στα ελληνικα απο κιχλιδες Κ Αμερικης στη νεα βαση πληροφοριων που γραφονται στο ΑΖ. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...