Jump to content

Χρυσόψαρο και μονομάχος


Recommended Posts

Γειά σας!! Εχω ένα ενυδρείο 10 λίτρων με φίλτρο, και έχω μέσα ένα χρυσόψαρο veilteil.. Είναι πολύ εντυπωσιακό..

Το ενυδρείο πρέπει να πηγαίνει πολύ καλα γιατί το χρυσόψαρό μου το έχω περίπου 2 χρόνια χωρις προβλήματα.. Κάνω 25% αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα και ρίχνω αντιχλώριο στο νερο μετα απο κάθε αλλαγή..

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Σκέφτομαι να αγοράσω έναν μονομάχο για το ενυδρείο αλλα δεν ξέρω το κατα πόσο θα συμβιώσει με το χρυσόψαρο... Τι προτείνετε?

Ο μονομάχος τρέφεται με άλλου είδους τροφή ή με την ίδια?

και κάτι ακόμα:

το ενυδρείο το έχω διακοσμημένο με πλαστικά φυτά και χαλικι(μικρό) πολύχρωμο..

Είπα να βάλω κανενα αληθινό φυτο αλλα σκέφτηκα οτι θα ήταν τζάμπα έξοδα... γιατί είναι μικρο το ενυδρείο και δεν έχει φως.. Ποια ειναι η γνώμη σας?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.. και περιμένω απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, και καλή περιήγηση στο forum! Κατ' αρχήν τα λίτρα που έχεις είναι πολύ λίγα για ένα χρυσόψαρο, πόσο μάλλον για να βάλεις κα άλλο ψάρι! Να φανταστείς ότι το κάθε χρυσόψαρό θέλει περίπου 40 λίτρα!!! Ακόμη, το ενυδρείο σου είναι 10 λίτρα καθαρά, ή μικτά ( αν δεν έχεις υπολογίσει τον όγκο του φίλτρου και των φυτών σου)???

Οι μονομάχοι λοιπόν θέλουν σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο να είναι μόνοι τους. Ακόμη δεν αντέχουν σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες όπως τα χρυσόψαρα.

Τέλος, όσον αφορά τα φυτά που θέλεις να βάλεις, να ξέρεις εκ των προτέρων ότι χωρίς φως δεν πρόκειται να δεις μεγάλη ανάπτυξη, και θα είναι πεταμένα λεφτά.

Άρα, μήπως θες ένα ( λίγο) μεγαλύτερο ενυδρείο???

Φιλικά,

Ορέστης

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο, να το διακοσμίσω με ζωντανά φυτά και τροπικά ψάρια... Απλά τώρα δεν έχω πολύ χρόνο να ασχολήθώ, γι' αυτό θα το κάνω μετά το καλοκαίρι!!

Απλα δεν θέλω το χρυσόψαρο μου να νιώθει μόνο... :D

το ενυδρείο μου έτσι όπως το έχω υπολογίσει ειναι 10 λίτρα καθαρά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σένα και καλώς ήρθες.

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου? Και τι φίλτρανση?

Εκ των προτέρων πάντως να ξέρεις πως το ενυδρειάκι είναι ήδη πολύ μικρό για το χρυσόψαρό σου και σε καμιά περίπτωση δεν θα ήταν καλό να προσθέσεις το μονομάχο, που : 1. του αρέσει η μοναξιά, 2. χρειαζεται και αυτός χόρο, 3. ζει σε διαφορετικές συνθηκες νερού από το χρυσόψαρο.

Περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ

Φιλικά,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις και τον μονομάχο, πίστεψέ με δεν θα νιώθει κανένας καλά, γιατί ο μονομάχος θα θέλει να έχει την δική του <<περιοχή>> και το χρυσόψαρό θα στριμωχτεί περισσότερο! Μονομάχος και χρυσόψαρα, νομίζω πως δεν ταιρίζουν καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ok! σας ευχαριστώ! Θα σας ακούσω και δεν θα πάρω τον μονομάχο.. Δέν θέλω να χαλάσω την διάθεση των ψαριών μου και να τα κάνω να νιώθουν άβολα...σαυ ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο, να το διακοσμίσω με ζωντανά φυτά και τροπικά ψάρια... Απλά τώρα δεν έχω πολύ χρόνο να ασχολήθώ, γι' αυτό θα το κάνω μετά το καλοκαίρι!!

Έχεις σκεφτεί κάποιο ενυδρείο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...