Jump to content

Απιονισμένο νερό


Recommended Posts

Καλησπέρα,αγόρασα απιονισμένο νερό για να προσθέσω,αυτό που βάζουνε στα σίδερα δεν είναι?? :D το ερώτημα μου είναι άν ρίχνω καθόλου αντιχλώριο στο καθένα μπουκαλάκι η αν ρίχνω πολύ λίγο η αν το ρίχνω όπως είναι...ας μου απαντήσει κάποιος,ευχαριστώ..!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν χρειαζεται αντιχλωριο (δεν εχει χλωριο μεσα το νερο αυτο )το νερο που λες αλλα δεν νομιζω οτι αποκλειστηκα το νερο αυτο κανει για το ενυδρειο (βεβαια εαν εχεις βαλει μονο απιονισμενο)

Έγινε επεξεργασία - jiovco
Link to comment
Share on other sites

1. γιατι θελεις να βαλλεις απιονισμενο νερο (πρωτη φορα που βαζεις?)

2. προσοχη στη διαφορα: αλλο απιονισμενο νερο αλλο απεσταγμενο, οποτε επιβεβαιωσε το

3. Οι πιο πολλοι θα σου πουν οτι δεν ξερεις 100% την ακριβη ποιοτητα του νερου, οποτε θα σε συμβουλευαν να βαζεις αντιχλωριο και εγω συμφωνω με αυτο.

4. Προσεχε την αναλογια την οποια θα χρησιμοποιησεις απιονισμενου νερου και κανονικου (η αναλογια εξαρταται απο αυτο που θες να κανεις...να μειωσεις το GH πχ γιατι το νερο που εχεις ειναι υψηλο και τα ψαρια που φιλοξενεις θελουν χαμηλοτερο

5. Συμφωνα με τις περισσοτερες γνωμες θα σου πουν οτι μια συγκεκριμενη γερμανικη αλυσιδα σουπερ μαρκετ (δεν κανουμε διαφημιση αλλα ειναι τα Lidl) εχει το καλυτερο απιοισμενο νερο και φθηνο

Link to comment
Share on other sites

To απιονισμένο νερό ΔΕΝ κάνει για καμμία μορφή ζωής εκτός και αν αναγράφει "αντίστροφης όσμωσης"

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά,μονο την εξάτμιση,μιλάμε για 20-30 λίτρα απο τα 300 :D

Link to comment
Share on other sites

και για να μην ακους διασπαρτες γνωμες που ισως να μην σου απαντανε και σε αυτο που θες, δεν ειναι επι της ουσιας δηλαδη........κανε ενα search και διαβασε παλαιοτερα τοπικ θα σε καλυψουν πληρως.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν συμπληρώσεις με βρύσης και δεν δεις διαφορά σε σκληρότητες κάνε το έτσι, συμπαίνει μερικές φορές που ένα ενυδρείο έχει βρει μια ισοροπία να ρίχνει από μόνο τους τις σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν συμπληρώσεις με βρύσης και δεν δεις διαφορά σε σκληρότητες κάνε το έτσι, συμπαίνει μερικές φορές που ένα ενυδρείο έχει βρει μια ισοροπία να ρίχνει από μόνο τους τις σκληρότητες.

:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...