Jump to content

τι ειδη να βαλω?


Recommended Posts

εχω μεσα μερικα φυτα απλα πχ κερατοφυλλο και υποστρωμα αμμο λευκη. εχω βαλει και 2 κορμους απο κλιμα που το προετοιμασα σωστα καθως και 2 ηφαιστιακες πετρες με ετοιμα βακτηρια για πιο γρηγορο στρωσιμο απο το φιλο sifo. το ενυδριο τρεχει 2 βδομαδες με stress coat και stress syme και τα 4 γκαπι που μου εδοσε ο φιλος σιφο ειναι μια χαρα! τωρα σκεφτομαι να βαλω 6-7 corydoras και ή μολλυ ή πλατυς ή εντλερς αφου δεν μπορω να βαλω νεον! εσεις πιο ειδος λετε να επιλεξω και ποσα το καθενα? να προσθεσω οτι η θερμοκρασια ειναι 26-27 βαθμους, αλλα αν ξερεται καμια ενδιαμεση για να ειναι ολα χαρουμενα μου λετε! ακομη δυστυχως τεστ δεν θα γινονται για ph και λοιπα... :D , λογω κυριως κοστους!

ευχαριστω εκ των προτερων :D

Link to comment
Share on other sites

μπορεις πρωτα να παρεις τα τεστ και να μετρισεις το νερο της περιοχης σου και μετα να δεις τι ψαρια μπορεις

να βαλεις.θα εχεις πιο ξεκαθαρη εικονα και καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειπαμε οτι τεστ δεν θα γινονται....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετρήσεις δε μπορεί κάποιος να σου δώσει απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να μου πει καποιος τι θα ηταν καλυτερο για τα γκαπις...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να ζουν στις συνθήκες που χρειάζονται και μετά μιλάμε όσο θέλεις για συγκατοίκους. :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι καπως περιορισμενες οι επιλογες σου με τα γκαπυ.συνηθος τα βαζουν με ξυφοφορους,μολυ και καμια γαριδουλα ιαπονικα.

Γενικος ειναι ψαρια που γεννανε πολυ,οπως και τα μολυ αλλα τα βαριεσαι πολυ γριγορα.

Αν εχεις μαλακο νερο στην περιοχη σου,και ισως το μαλακωσεις και λιγο ακομα μπορεις να βαλεις πολυ

πιο ενδιαφερον ψαρακια που επισησ γενουν...αν σε ενδιαφερει αυτο.

Αν παλι εχεις σκληρο νερο μπορεις στα 80 λιτρα να κανεις ενα ωραιο Tanganyika με Αφρικανες κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε...Μετρήσεις δε θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτα που ειναι να δωσεις να παρεις 2-3 ψαρια δωστα και παρε ενα ph τεστ να δεις τι βγαζει η βρυση σου , στα τεστ δεν ειναι και τοσο τραγικη η τιμη τους ....

τωρα εαν εισαι τοσο αποφασισμενος ωστε να μην κανεις εστω ενα τεστ ... απλα αλλαξε χομπυ ( μην κοιτας μονο τη παρτι σου )

Εντελως φιλικα

Link to comment
Share on other sites

τα λεφτα που ειναι να δωσεις να παρεις 2-3 ψαρια δωστα και παρε ενα ph τεστ να δεις τι βγαζει η βρυση σου , στα τεστ δεν ειναι και τοσο τραγικη η τιμη τους ....

τωρα εαν εισαι τοσο αποφασισμενος ωστε να μην κανεις εστω ενα τεστ ... απλα αλλαξε χομπυ ( μην κοιτας μονο τη παρτι σου )

Εντελως φιλικα

+1

παρόλο τα οικονομικά μας δυστυχώς διαλέξαμε ακριβό χόμπι

Link to comment
Share on other sites

+1

παρόλο τα οικονομικά μας δυστυχώς διαλέξαμε ακριβό χόμπι

Με τα αργα και σταθετα βηματα γλυτωνουμε την σπαταλη των λαθων του ενθουσιασμου

και της βιασινης!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη της αττικης μενεις??

Ισως καποιος γειτονας σου εχει μετρησει το νερό... ή αν εισαι κοντα σε μενα ή στο δρομο μου... να σου το μετρησω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Με τα αργα και σταθετα βηματα γλυτωνουμε την σπαταλη των λαθων του ενθουσιασμου

και της βιασινης!!

δεν διαφωνώ αλλα μην μου πεις ότι είναι και φτηνό χόμπι. πολλοί το σταματάνε γιατί δεν αντέχει η τσέπη τους πια λόγο υποχρεώσεων.

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

Φτηνο δεν ειναι,ειδικα αν μιλαμε για φυτεμενα η ρεεφ!Απλα εννουσα οτι η βιασινη κοστιζει ακομα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

μεταμορφωση αττικης μενω, οποτε αν ξερει κανεις τι ph εχει το νερο εδω μου λεει. ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο ... να μην κοιταω μονο τη παρτι μου...5 διαφορετικες τροφες, ομορφο περιβαλλον και αρκετα λιτρα δεν ειναι καλα...καλυτερα το πετ σοπ...ειναι τρισευτυχισμενα :D

Link to comment
Share on other sites

Πηγενε νερο σε καποιο pet shop να στα μετρησει, χωρις test θα εχεις αρκετα προβληματα στο μελον αφου δεν θα ξερεις τι σου γινεται απο θεμα ποιοτητας νερου

Link to comment
Share on other sites

θα παω τη δευτερα παιδια ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες!!! :D

Link to comment
Share on other sites

μεταμορφωση αττικης μενω, οποτε αν ξερει κανεις τι ph εχει το νερο εδω μου λεει.

Νομίζω πως θα έχει ίδιο pH με την υπόλοιπη Αθήνα, δηλαδή περίπου 7,8.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα έχει ίδιο pH με την υπόλοιπη Αθήνα, δηλαδή περίπου 7,8.

Μην εισαι σιγουρος... Ν. Ηρακλειο ειναι 8,1.

Κηφισια σε ορισμενες βρυσες... 8,3. :D

Link to comment
Share on other sites

Μα όλη η Αθήνα από τον Μόρνο δεν παίρνει νερό? Πώς γίνεται να υπάρχει διαφορά στο pH?

Link to comment
Share on other sites

Μα όλη η Αθήνα από τον Μόρνο δεν παίρνει νερό? Πώς γίνεται να υπάρχει διαφορά στο pH?

Ναι αλλα η επεξεργασια και η χλωριωση ΔΕ γινεται για ολη την Αττικη στο ιδιο μερος.... :D

Link to comment
Share on other sites

ε αρα ρε παιδια για γκαπι και πλατυ καλο ειναι το νερο και εχω βαλει και 2 ξυλα κλιματα μεσα που οσο ναναι μπορει να το εχουντο ph κοντα στο 7,5. νομιζω καλα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ε αρα ρε παιδια για γκαπι και πλατυ καλο ειναι το νερο και εχω βαλει και 2 ξυλα κλιματα μεσα που οσο ναναι μπορει να το εχουντο ph κοντα στο 7,5. νομιζω καλα ειναι...

Δε διαφωνησα αν εισαι καλά ή όχι... απλα αν ΔΕΝ μετρησεις δε μπορεις να εισαι σιγουρος!!

Παιζει ακόμα ρόλο και η σωληνωση του σπιτιου σου ή του δικτυοου της περιοχης.

Αυριο... πήγαινε σε ενα pet shop να σου το μετρησουν.... δυστηχως δεν ειμαστε γειτονες να έρθω εγω.

Απλά να ξέρεις οτι το ph μεταβαλλεται ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού, ιδιο νερό αν το αφησεις απο ζεστο να κρυωσει εχει αλλαξει, αλλα και με την παροδο του χρονο εαν μεινει στο μπουκαλακι για αρκετή ωρα.

Εν ολίγοις.... οι μετρησεις που θα σου δωσουν θα ειναι κοντα στις δικες σου.... :D

Link to comment
Share on other sites

α οκ καταλαβα, οποτε θα το παω και λιγο χλιαρο το νερο περιπου οσο ειναι και στο ενυδρειο. θα παω και δειγμα απο το ενυδρειο και θα σας γραψω ποσο το μετρησαν... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...