Jump to content

Πετρες απο ποταμι...


Recommended Posts

Σε μια προσφατη εκδρομη στη φυση μαζεψα πετρες μεσα καθως και απο την ακτη ενος ποταμου... Μπορω να τις βρασω και να τις χρησιμοποιησω ως υποστρωμα για τα χρυσοψαρα??? :D

Link to comment
Share on other sites

ναι.οτι πιο φυσικο για τα ψαρια σου.μπραβο.μπορεις να της κολισεις με ενυδρειοκολα και να κανεις και βραχακια.θα τους αρεσει.και περασματα απο μεσα απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

ναι.οτι πιο φυσικο για τα ψαρια σου.μπραβο.μπορεις να της κολισεις με ενυδρειοκολα και να κανεις και βραχακια.θα τους αρεσει.και περασματα απο μεσα απο αυτες.

:D

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να τις βράσεις,ώστε να τις απολυμάνεις από τυχόν μικρόβια,πριν αυτά μεταφερθούν στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

ναι.οτι πιο φυσικο για τα ψαρια σου.μπραβο.μπορεις να της κολισεις με ενυδρειοκολα και να κανεις και βραχακια.θα τους αρεσει.και περασματα απο μεσα απο αυτες.

:D

Μην ξεχάσεις να τις βράσεις,ώστε να τις απολυμάνεις από τυχόν μικρόβια,πριν αυτά μεταφερθούν στο ενυδρείο σου!

Με το συμπάθειο βρε παιδία, αλλα έχετε ακούσει ποτε για ασβεστολιθικές πετρες; Αυτες ευθυνονται πολλες φορές για το ανέβασμα του pH του νερου του ενυδρείου μας, και μπορεί να το καταντήσουν ενυδρείο για αφρικανές... Οι περισσότερες πετρες που θα βρεί κανείς στην φυση στην Ελλαδα είναι τέτοιου είδους. Λεγοντας του φίλου οτι μπορεί να τις βάλει αφοβα, μπορεί να του καταστρέψετε το ενυδρείο.

Σωστές οι συμβουλες για βράσιμο κτλπ αλλα αυτό που λέω, που είναι το πιο σημαντικό; Ας προσεχουμε πριν δινουμε συμβουλές έτσι αβερτα! (Και εγώ τα ίδια έκανα και ετρεχαν απο πίσω μου να τα διορθώσουν!)

Λοιπόν φίλε Δημήτρη, πρέπει να κοιτάξεις αν είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες σου. Ο πιο έυκολος τρόπος είναι να τις τεστάρεις με υδροχλωρικό οξυ. (υπάρχει στα σουπερμαρκετ). Αυτο που πρεπει να κάνεις ειναι να ρίξεις λίγο πανω σε κάθε πέτρα και να δείς αν αφρίζει. αν αφριζει τότε είναι ασβεστολιθική και δεν κάνει για το ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω!!! σε ευχαριστω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρα σπασε μια ακρουλα πανω σε μια πετρα και ριξε εκει.

Προσοχη με το οξυ ειναι καυτσικο.

Μετα αν τη βαλεις την πετρα στο ενυδρειο θελει καλο ξεπλυμα.

Εγω αντι για βρασιμο θα τους εκανα απολυμανση με διαλυμα χλωρινης (1/9) και μετα εννοειται καλο ξεβγαλμα και παραμονη σε νερο με αντιχλωριο 5πλη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουρα σπασε μια ακρουλα πανω σε μια πετρα και ριξε εκει.

Προσοχη με το οξυ ειναι καυτσικο.

Μετα αν τη βαλεις την πετρα στο ενυδρειο θελει καλο ξεπλυμα.

Εγω αντι για βρασιμο θα τους εκανα απολυμανση με διαλυμα χλωρινης (1/9) και μετα εννοειται καλο ξεβγαλμα και παραμονη σε νερο με αντιχλωριο 5πλη δοση.

Θα τσεκαρω πρωτα αν ειναι ασβεστολιθικες και αν δεν ειναι θα κανω και με τους δυο τροπους απολυμανση! :D

Εχω διαβασει στο φορουμ οτι αυτος ο ελεγχος μπορει να γινει και με ενα λεμονι..Ισχυει???

Link to comment
Share on other sites

και το λεμονι οξυ περιεχει και αν η πετρα ειναι ασβεστολιθικη θα αφρισει.απλως το υδροχλωρικο οξυ ειναι πολυ πιο δραστικο(ειναι ομως και εξαιρετικα επικινδυνο αν πεσει στο δερμα σου η στα ματια σου.)προσωπικα με λεμονι τις τεσταρω.ισως με το υδροχλωρικο που σου λενε τα παιδια εχεις πιο σιγουρο αποτελεσμα,αυτο δεν το ξερω.

παντως,μετα απο το βρασιμο αστες να κρυωσουν λιγο,μην τις βαλεις κατευθειαν μεσα και σου γινει ψαροσουπα..

Link to comment
Share on other sites

Μα στα χρυσόψαρα αρέσει το σκληρό νερό και το υψηλό pH.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36771

Δεν το ειχα προσεξει :D

Αν και το νερο της βρυσης (τουλαχιστον στην Αττικη γυρω στο 7.5) απο μονο του ειναι ακριβως αυτο που θελουν.

Αν μπουν και ασβεστολιθικα δεν θα ανεβει πολυ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μην τρομαζουμε τον ανθρωπο για της πετρες που μαζεψε.

ετσι ξεκινησα και εγω με χρυσοψαρα και τους εβαλα πετρες και ειχαν παθη την πλακα τους.ακομη τις εχω για τα guppy μου.οταν λεμε ανεβαζουν 2 βαθμους το gh kai kh.το ph μενει σταθερο απο νερο της βρυσης ολα αυτα.καλο πλυσιμο ενα σωστο βρασιμο στην κατσαρολα και εισαι ετοιμος.

εγω τουλαχιστον 6 μηνες τα ειχα σε ενυδρειο(aquael) και ζουσαν τελεια μεχρι που τα εδωσα.οριστε φιλε μου και μια φωτο να δεις πως ακομη εχω τις πετρες στα ζωοτοκα.

υπαρχη πιο αληθινο απο της φυσης αντικειμενα?αφοβα βαλτες μεσα με καλο ειπαμε πλυσιμο (εγω ειχα ξεπλενη μια μερα σε κουβα με χλωρινη)για να φυγουν οι βρωμιες απο τις πετρες και μετα βρασιμο στην κατσαρολα για ενα μισαωρο και ριχτες μεσα μολις κρυωσουν.

στον οδοντιατρο οταν παμε τα ιδια δεν κανει και αυτος βρασιμο πολυ τα εργαλεια του για να μην κολισει ο επομενος.

εαν θες κανε και ψυλα βραχακια κολοντας 2 - 3 πετρες μαζι σαν βραχος.δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια που ζουνε σε τετοιες συνθικες.τους αρεσει πολυ.πιστεψε με.θα το δεις και εσυ.αφου παιζουν ολη μερα με αυτο.και με το χαλικη εαν δεις που το βαζουν στο στομα τους και το πετανε.

post-16164-1273070481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μην τρομαζουμε τον ανθρωπο για της πετρες που μαζεψε.

ετσι ξεκινησα και εγω με χρυσοψαρα και τους εβαλα πετρες και ειχαν παθη την πλακα τους.ακομη τις εχω για τα guppy μου.οταν λεμε ανεβαζουν 2 βαθμους το gh kai kh.το ph μενει σταθερο απο νερο της βρυσης ολα αυτα.καλο πλυσιμο ενα σωστο βρασιμο στην κατσαρολα και εισαι ετοιμος.

εγω τουλαχιστον 6 μηνες τα ειχα σε ενυδρειο(aquael) και ζουσαν τελεια μεχρι που τα εδωσα.οριστε φιλε μου και μια φωτο να δεις πως ακομη εχω τις πετρες στα ζωοτοκα.

υπαρχη πιο αληθινο απο της φυσης αντικειμενα?αφοβα βαλτες μεσα με καλο ειπαμε πλυσιμο (εγω ειχα ξεπλενη μια μερα σε κουβα με χλωρινη)για να φυγουν οι βρωμιες απο τις πετρες και μετα βρασιμο στην κατσαρολα για ενα μισαωρο και ριχτες μεσα μολις κρυωσουν.

στον οδοντιατρο οταν παμε τα ιδια δεν κανει και αυτος βρασιμο πολυ τα εργαλεια του για να μην κολισει ο επομενος.

εαν θες κανε και ψυλα βραχακια κολοντας 2 - 3 πετρες μαζι σαν βραχος.δεν παθαινουν τιποτα τα ψαρια που ζουνε σε τετοιες συνθικες.τους αρεσει πολυ.πιστεψε με.θα το δεις και εσυ.αφου παιζουν ολη μερα με αυτο.και με το χαλικη εαν δεις που το βαζουν στο στομα τους και το πετανε.

+1 δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τις πέτρες για το ph σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαίνει τόσο εύκολα το pH μόνο με πέτρες, έχει ένα όριο που είναι 7,5-8.

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο : Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64#

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ pH ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ ΤΙΜΕΣ

Άνοδος :

• Προσθήκη ασβεστολιθικών πετρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

απλα να συμπληρωσω οτι εαν τα χρυσοψαρα σου ειναι μικρα θα μεγαλωσουν πολυ γληγορα και δεν θα χωρανε μεσα στο ενυδρειο σου λογου χωρου.δεν γνωριζω σε ποσα λιτρα τα εχεις.οπως και φιλτραρισμα σωστο γιατι οσο θα μεγαλωνουν τοτε περισοτερο θα βρωμιζουν.εγω τα ειχα με 2 εξωτερικα φιλτρα eheim για πολυ βιολογια.μολις μεγαλωσαν τα εδωσα γιατι δεν χωρουσαν.αυτο οντος να το προσεξεις παρα πολυ.τα εδινα και 3 διαφορετικες τροφες και ηταν βασιλιαδες σου λεω.αυτα εαν χρειαστεις κατι αλλο εχω παρα πολλες φωτο να σε βοηθισω μιας και εγω με χρυσοψαρα ξεκινησα και ρωτουσα πολλα πριν κανω οτιδηποτε εδω στα παιδια συμβουλες.αυτα να τα χαιρεσε και να τα δωσεις οση φροντιδα χρειαζοντε και αυτα θα σε ανταμιψουν με τα παιχνιδια τους.θα δεις καθοδον την συμππεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει 70κιλά πέτρες απο ποτάμι (οι οποίες άφρισαν στο τέστ ) στα 350λτ με αφρικάνες και μου έχουν ανεβάσει το ph απο 7 μετα βίας στο 7,5 και το gh απο 6 στο 7 και ρίχνω άλατα της seachem για αφρικάνες

για να φτάσω τις τιμές που θέλω , οπότε δεν νομίζω να επηρεάζουν και τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

οι δικες μου μετρισεις ηταν και εξακολουθουν να ειναι σε αυτο το ενυδρειο

PH=8 (νερο απο την βρυση της περιοχης μου)

GH=14

KH=13

και ενοειτε το νερο σωστο ετσι? NH3/NH4=0 NO2=0 NO3=12 με tetra test οι μετρισεις μου.

και τρελενονται για κερατοφυλο.το ειχα βαλη για ομορφια και να τραβαει τα NO3 και μολις το εβαλα σε 2 ωρες δεν υπηρχε τιποτα.οποτε τους εδινα σε ταχτικα διαστιματα και αληθινο φυτο αυτο ειχα δοκιμασει στην αρχη τουλαχιστον.με τις πετρες που βλεπεις στην φωτο που ανεβασα πιο πανω.

χωρις της πετρες οι μετρισεις ηταν οι εξης.

PH=8

GH=12

KH=10

οπως βλεπεις μικρες η αναλογιες βαζοντας αυτες της πετρες.

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει 70κιλά πέτρες απο ποτάμι (οι οποίες άφρισαν στο τέστ ) στα 350λτ με αφρικάνες και μου έχουν ανεβάσει το ph απο 7 μετα βίας στο 7,5 και το gh απο 6 στο 7 και ρίχνω άλατα της seachem για αφρικάνες

για να φτάσω τις τιμές που θέλω , οπότε δεν νομίζω να επηρεάζουν και τόσο πολύ.

:D

Οφειλουμε ομως να λεμε οτι τα ασβεστολιθικα πετρωματα χαλικια ή αμμος ανεβαζουν το pH.

Το κατα ποσο ειναι συζητησιμο.

Μη ξεχνας οτι τα λιγα λιτρα επιρρεαζονται πολυ ευκολα.

Οταν ειμαστε στις ιδανικες παραμετρους (pH και gH) γιατι να πειραξουμε εστω και λιγο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω πως η επίδραση των ασβεστολιθικών πετρών στο pH εξαρταται και από τον χρόνο.

Μην περιμένουμε δηλαδή μέσα σε διάστημα ωρών ή λίγων ημερών να δούμε αλλαγές στο pH...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...