Jump to content

Συμβουλές για DIY φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες θα ηθελα να μηραστω μια ιδεα μου μαζι σας καιν ζητησω τη συμβουλη σας

σκευτομε να κατασκευασω ενα φυλτρο το οποιο θα αποτελητε στην ουσια απο εναν μεγαλο καδο μερικα ταπερ και μιαντλια θα σας δηξω το σχεδιο μου και αν πιστευετε οτι μπορει να δουλεψει θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιες απωρειες μου

Link to comment
Share on other sites

δε καταφερνω να σας δειξω το σχεδιο πωσ μπορω να το ανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω με λογια φανταστητε 3η4 πλαστικα δοχεια κωλιμενα το 1 πανω στο αλλο στο καπακι του προτου δοχειου θα υπαρχει η ησαγωγη του νερου απο το ενυδρειο και στον πατο καθε δοχειου θα τπαρχουν τρυπες ωστε το νερο που θα περναει απο τα υλικα του πρωτου δοχειου να πηγαινει στα υλικα του δευτερου δοχειου και ουτο καθεξις εοσοτου το νερο καταληξει στο μεγαλο δοχειο μεσα στο οποιο θα βρισκετε αυτη η στηλη απο τα δωχεια με τα υλικα οποτε με μια αντλια θα επιστρεφει στο ενυδρειο. Αν πηστευετε οτι κατι τετοι μπορει να δουλεξει πειτε μου

α) τι υλικα πρεπει να βαλω και με ποια σειρα

β) πρεπει να βαλω τον θερμαντηρα μεσα στο μεγαλο δοχειο?

γ) τα λυτρα του ενυδρειου παιζουν ρολο στο μεγεθος της ολλης κατασκεης?

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αν μπορουσα να ανευασω το σχεδιο δεν θα εγραφα τοσα πολλα αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα γιατι δεν γνωριζω τον τροπο

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω με λογια φανταστητε 3η4 πλαστικα δοχεια κωλιμενα το 1 πανω στο αλλο στο καπακι του προτου δοχειου θα υπαρχει η ησαγωγη του νερου απο το ενυδρειο και στον πατο καθε δοχειου θα τπαρχουν τρυπες ωστε το νερο που θα περναει απο τα υλικα του πρωτου δοχειου να πηγαινει στα υλικα του δευτερου δοχειου και ουτο καθεξις εοσοτου το νερο καταληξει στο μεγαλο δοχειο μεσα στο οποιο θα βρισκετε αυτη η στηλη απο τα δωχεια με τα υλικα οποτε με μια αντλια θα επιστρεφει στο ενυδρειο. Αν πηστευετε οτι κατι τετοι μπορει να δουλεξει πειτε μου

α) τι υλικα πρεπει να βαλω και με ποια σειρα

β) πρεπει να βαλω τον θερμαντηρα μεσα στο μεγαλο δοχειο?

γ) τα λυτρα του ενυδρειου παιζουν ρολο στο μεγεθος της ολλης κατασκεης?

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αν μπορουσα να ανευασω το σχεδιο δεν θα εγραφα τοσα πολλα αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα γιατι δεν γνωριζω τον τροπο

Κατι τετοιο;

post-17983-1273288367_thumb.jpgpost-17983-1273288387_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αλλα σε μικρογραφεια

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ αλλα σε μικρογραφεια

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που θες να φιλτραρεις;

Eχεις υπολογισει το κοστος κατασκευης σε συγκριση με ενα εξωτερικο φιλτρο;

Συνηθως καταληγουμε σε τετοιες κατασκευες οταν εχουμε πολλα λιτρα και θελουμε μεγαλο ογκο βιολογικου υλικου.

Link to comment
Share on other sites

post-10276-1273594463_thumb.jpg

ΣΥΓΝΩΜΗ για την καθηστεριση αλλα εχω inernet μονο στο μαγαζι οποτε δεν επισκεπτομε το forum καθε μερα

Αυτο ειναι και το σχεδιο της κατασκευης που θελω να κανω

τωρα οσον αφωρα τα λυτρα σκευτομε να φτιαξω 1 ενυδρειο 130 Χ 50 Χ 50 οποτε υπολογιζω γυρω στα 300 λυτρα τωρα κανω μια ερευνα αγορας για να δω το κοστος στο περιπου γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι

και μιας και το αναφεραμε μπορει να μου πει καποιος τι παχος τζαμιου μου προτεινει για 1 ενυδρειο αυτων των δυαστασεων?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το diy θα σου ερθει πιο ακριβα απο ενα του εμποριου.

Εκτος αν το κολλησεις μονος σου (αν εχεις ξανακολλησει).

Αλλα αν κολλησεις ενυδρειο γιατι δεν κολλας και ενα sump για φιλτρο και πας σε πλαστικες πατεντες?

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο θα το κωλησω μονος μου για πρωτη φορα βεβαια αλλα δεν νομιζω να μην υπηρξε για ολλους η πρωτη φορα

οσο για την πατεντα με τα πλαστικα νομιζω οτι ειναι ποιο ευκολη στην κατασκευη της τουλαχιστον απο εμενα και ποιο οικονομικη

αλοστε ειναι κατι που θα το γδωκιμασω και αν δουλευει θα το κρατισω εγω το μονο που ρωταω επειδη δεν γνωριζω να μου πειτε τυ υλικα να βαλω μεσε στα δοχεια και με ποια σειρα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...