Jump to content

Λιμνη για χρυσοψαρα στο μπαλκονι


Recommended Posts

Απο καιρο σκεφτομαι να κανω μια γλαστρολιμνη ....θελω να την βαλω στο μπαλκονι μου για να εχω πληρη εποπτεια κλπ :D<_< ....πριν απο μερικες ωρες βρηκα αυτην εδω Λεκανη ειναι γυρω στα 200 λιτρα ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

ωραία η ιδέα σου. και εγώ θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή αλλα θα σου πρότεινα να πας σε κάτι μεγαλύτερο. γύρο στα 400 λίτρα ας πούμε με diy φίλτρο για να σου έρθει πιο φτηνά. ψάξε λίγο στον τομέα κρύου νερού και θα βρείς αρκετές ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρο υψος...

Κατα τη γνωμη μου ακαταλληλη για ψαρια το χειμωνα...

με εναν θερμοστατη σχετικα μεγαλο με σταθερη θερμοκρασια στους 18 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

ωραία η ιδέα σου. και εγώ θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή αλλα θα σου πρότεινα να πας σε κάτι μεγαλύτερο. γύρο στα 400 λίτρα ας πούμε με diy φίλτρο για να σου έρθει πιο φτηνά. ψάξε λίγο στον τομέα κρύου νερού και θα βρείς αρκετές ιδέες

εχω φαει τον κοσμο δυστιχως δεν μπορω να βρω στην Χαλκιδα

Link to comment
Share on other sites

H λεκάνη είναι 51 λίτρα στην καλύτερη V=πr^2*υ=23^2*31=51 λίτρα και κάτι ψιλά.

Link to comment
Share on other sites

H λεκάνη είναι 51 λίτρα στην καλύτερη V=πr^2*υ=23^2*31=51 λίτρα και κάτι ψιλά.

αμαν ειναι α ναι δια τεσσερα γιατι d=διαμερτος ..ξενερωσαααα

Που στο καλλλλλο να βρω μια λιμνηηηηηηηηη τα εχω παρει κατα κρανοςςςςςςςς <_<:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

αμαν ειναι α ναι δια τεσσερα γιατι d=διαμερτος ..ξενερωσαααα

Που στο καλλλλλο να βρω μια λιμνηηηηηηηηη τα εχω παρει κατα κρανοςςςςςςςς <_<:D:D:D

....σε ενα μαγαζι μου πουλουσε ετοιμες λιμνες στα 400 λιτρα αλλα ειχαν μεγαλη επιφανεια καναν 150 ευρω και μαλλον δεν θα καναν γι'αυτο που θελω :hysterical: ..σαν και αυτες του water inn

Link to comment
Share on other sites

H λεκάνη είναι 51 λίτρα στην καλύτερη V=πr^2*υ=23^2*31=51 λίτρα και κάτι ψιλά.

ποοο ρε γαμωτο καλα ποσο χαζος ειμαι ? <_<:D

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις τα πλαστικα τεποζιτα σαν αυτα τα μαυρα που βαζουν στις ταρατσες? υπαρχουν και μικρα του μισου κυβικου σε διαφορα σχηματα πλεον

δεν ξερω βεβαια αν ειναι ποιο οικονομικα απο το να παρεις κατι σαν λιμνη απο πετ ... για τσεκαρε τιμες

βεβαια αν αυτο συμφερει οικονομικα θα πρεπει να βαλεις αρκετη προσωπικη εργασια για να το κανεις σωστο

αν θελεις να βαλεις και υδροροες και λοιπα τα ηδη αδρευσης εχουν τσαμπα τα ηδη αυτα (προσφατα εβαλα λαστικα στον κηπο <_<)

(αν) παρεις τετραγωνο τεποζιτο μπορεις ισως και στο πανω μερος(sto χειλος δλδ ) να βαλεις με σιλικονη ενα τζαμακι ας πουμε 30χ20 πχ για να μπορεις να βλεπεις και λιγο μεσα στη μινι λιμνη ... θα κανεις ετσι κατι σαν παραθυρο αλλα θελει προσοχη οποτε ισως στην επομηνη κατασκευη χαχα

ορεξη να χεις :D

Έγινε επεξεργασία - ΓιωργοςΚ1
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν δοκιμαζεις τα πλαστικα τεποζιτα σαν αυτα τα μαυρα που βαζουν στις ταρατσες? υπαρχουν και μικρα του μισου κυβικου σε διαφορα σχηματα πλεον

δεν ξερω βεβαια αν ειναι ποιο οικονομικα απο το να παρεις κατι σαν λιμνη απο πετ ... για τσεκαρε τιμες

βεβαια αν αυτο συμφερει οικονομικα θα πρεπει να βαλεις αρκετη προσωπικη εργασια για να το κανεις σωστο

αν θελεις να βαλεις και υδροροες και λοιπα τα ηδη αδρευσης εχουν τσαμπα τα ηδη αυτα (προσφατα εβαλα λαστικα στον κηπο :D)

(αν) παρεις τετραγωνο τεποζιτο μπορεις ισως και στο πανω μερος(sto χειλος δλδ ) να βαλεις με σιλικονη ενα τζαμακι ας πουμε 30χ20 πχ για να μπορεις να βλεπεις και λιγο μεσα στο ενυδρειο... θα κανεις ετσι κατι σαν παραθυρο αλλα θελει προσοχη οποτε ισως στην επομηνη κατασκευη χαχα

ορεξη να χεις :hysterical:

Ακου Γιωργη να δεις τι παιζει ...κατω η αυλη ειναι σχεδον ανοιχτη οπως και η ταρατσα και υπαρχουν αδεσποτες γατουλες που μας κανουν παρεαααα! :blush:<_< ...το μπαλκονι μου ειναι πολυ ελαφρα οπλισμενο και αυτο γιατι το σπιτι εχει γινει εδω και πολλες δεκαετιες ..ειναι ηδη φορτωμενο με πολυ βαρος εχουμε διαφορα πραγματακια εξω ...δεν μπορω να βαλω βυτιο πχ 300 λιτρα γιατι ισσως μεσομακροπορθεσμα να εχω προβλημα αν θα κανω κανω κατι θα γινει εκει για να μπορω να ελενχω την κατασταση και παραλληλα να χαιρομαι τα ψαρακια μου .....σε ενα αλλο μαγαζι που πηγα σημερα δεν ειχε παλι ...θα συνεχισω να ψαχνω αλλα σημερα δεν εγραφε τιποτε η λεκανιτσα που πηρα (λιτρα) και ψιλοπαρασυρθηκα :angry2::D ...νταξ' χαμενη δεν παει :rasp::D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι αν βγουν 5-6 άνθρωποι στο μπαλκόνι θα πέσει, βέβαια θα ξέρεις καλύτερα αλλά πάρε και τη γνώμη ενός μηχανικού σε περίπτωση που κυρίως αυτό σε περιορίζει να κάνεις κάτι ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ....να κάνεις κάτι ωραίο.

τι σκεφτηκαν οι τυπαδεεες! :D<_< ..καλοοο

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω Ανθοκομικη Εκθεση ..δεν τα παραταωωω! :D ..ελπιζω να μην γινομεν παλιν ρομπανννν! <_<:D:D ..Αν εχετε εκει γυρω κανενα μαγαζι εκει γυρω πειτε

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω Ανθοκομικη Εκθεση ..δεν τα παραταωωω! :D ..ελπιζω να μην γινομεν παλιν ρομπανννν! <_<:D:hysterical: ..Αν εχετε εκει γυρω κανενα μαγαζι εκει γυρω πειτε

Μπαίνοντας από την κάτω είσοδο (ηλεκτρικός) όλο αριστερά ένας έχει πολλά φυτά για λιμνούλες, πήγαινε πάρε μάτι πες του ένας μαλλιάς με έστειλε που πήρε κουνουπόψαρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας από την κάτω είσοδο (ηλεκτρικός) όλο αριστερά ένας έχει πολλά φυτά για λιμνούλες, πήγαινε πάρε μάτι πες του ένας μαλλιάς με έστειλε που πήρε κουνουπόψαρα. <_<

χεχεχεχεχε ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...