Jump to content

αμμο απο ποταμι ή απο θαλλασσα


Recommended Posts

θα μπει σε ενυδριο με μονομαχο. να μαζεψω απο θαλασσα ή απο ποταμι? ρωταω γτ και απο τα πετ σοπ δεν ξερω αν αξιζει να πληρωσεις γτ και παλι δεν εισαι σιγουρος και επειδη θελω να βαζω και πραγματα απο τη φυση μεσα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα ψαξιμο που διαβασα αποψεις να διιστανται θα βαλω ποταμισια βρασμενη και ξεπλυμενη πολλες φορες.... καλο θα ηταν αν ειναι λαθος να μου φωναξετε κανενα ΟΟΟΟΟΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙ ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

ευχαριστω <_<

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι 1 να μην είναι ασβεστολιθική και σου ανεβάζει το ph. και 2 οπτικό. τι σου αρέσει καλύτερα. για να την τεστάρεις ρίξε λίγο aquaforte. αν αφρίζει δεν κάνει. αν δεν και σου αρέσει ξέπλυνε την αρκετές φορες και βουτα την.

εγώ στις χελώνες που δεν είχα θέμα με ph μάζεψα από παραλια καφέ άμμο και έβαλα επάνω λευκες πέτρες και δείχνει πολύ όμορφο.

Έγινε επεξεργασία - koulos
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι 1 να μην είναι ασβεστολιθική και σου ανεβάζει το ph. και 2 οπτικό. τι σου αρέσει καλύτερα. για να την τεστάρεις ρίξε λίγο aquaforte. αν αφρίζει δεν κάνει. αν δεν και σου αρέσει ξέπλυνε την αρκετές φορες και βουτα την.

εγώ στις χελώνες που δεν είχα θέμα με ph μάζεψα από παραλια καφέ άμμο και έβαλα επάνω λευκες πέτρες και δείχνει πολύ όμορφο.

Αν θα βαλει αφρικανες η χρυσοψαρα δεν τον νοιαζει το PH ..αν θα βαλει δισκους ,σκαραλια κλπ τοτε πρεπει να κανει τον ελενχο που λες ....το μονο που πρεπει να ελενξει ειναι να μην υπαρχει μολυνση και μεταφερει βλαβερες ουσιες στα ψαρακια που θελει να φιλοξενισει! <_<

..γραψτε ακυρο και ο μονομαχος θελει ph χαμηλοοοο :D

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Αν θα βαλει αφρικανες η χρυσοψαρα δεν τον νοιαζει το PH ..αν θα βαλει δισκους ,σκαραλια κλπ τοτε πρεπει να κανει τον ελενχο που λες ....το μονο που πρεπει να ελενξει ειναι να μην υπαρχει μολυνση και μεταφερει βλαβερες ουσιες στα ψαρακια που θελει να φιλοξενισει! <_<

..γραψτε ακυρο και ο μονομαχος θελει ph χαμηλοοοο :D

γι αυτό δεν ρώτησα. μονομάχος. θέλει 6.5 ph αν θυμάμαι καλά. :D

εννοείται νομίζω το θέμα μόλυνσης. οτιδήποτε βρίσκετε εντός πόλεως και ιδιαιτερα αττικής δεν κάνει για τα ενυδρεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις για οικονομικους λογους ΟΚ.

Αλλα εγω θα επαιρνα απο πετσοπ καποια καλη που ουτε πλυσιμο πολυ να θελει και θα ειχα κανει και οικονομια (απο τα νερα και την κουραση).

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις πέτρα μη σβεστολιθική εύκολο, άμμο μη ασβεστολιθική πολύ δύσκολο αφού κάποια ποσότητα θα είναι ασβεστόλιθος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας σε καταστηματα για οικοδομικα υλικα και με το aquaforte να δοκιμαζεις την αμμο

που εχουν.ειναι πολυ φτηνα,2 ευρω τα 18 κιλα!!

μην τους πιστευεις ομως αν δεν κανεις την δοκιμη!

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις πέτρα μη σβεστολιθική εύκολο, άμμο μη ασβεστολιθική πολύ δύσκολο αφού κάποια ποσότητα θα είναι ασβεστόλιθος.

μια φορα στο πανεπιστήμιο ρωτήσαμε ένα καθηγητή τι είναι ένα πέτρωμα σε μια πλαγια. η απάντηση του ήταν "αν ποτε σας ρωτήσουν στην ελλάδα τι είναι αυτό το πέτρωμα και βαριέστε να ασχοληθείτε πείτε απλά ασβεστόλιθος. το 80% του ελλαδικού χορού αποτελείται από ασβεστολιθικά πετρώματα"

δεν λέω ότι δεν υπάρχουν σχιστόλιθοι βασάλτες και οτιδήποτε αλλα αλλα είναι σχετικά δύσκολο να τα δει ένας μη γνωστης στην φύση. το aquaforte πάντως το χρησιμοποιούσαμε και στις εκδρομές μας.

αν σκεφτεί κανεις λοιπόν ότι η άμμος είναι διαβρωμένα πετρώματα τις περιοχής καταλαβαίνει ποσο δύσκολο είναι να βρεθεί μη ασβεστολιθική άμμος στην ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

μια φορα στο πανεπιστήμιο ρωτήσαμε ένα καθηγητή τι είναι ένα πέτρωμα σε μια πλαγια. η απάντηση του ήταν "αν ποτε σας ρωτήσουν στην ελλάδα τι είναι αυτό το πέτρωμα και βαριέστε να ασχοληθείτε πείτε απλά ασβεστόλιθος. το 80% του ελλαδικού χορού αποτελείται από ασβεστολιθικά πετρώματα"

δεν λέω ότι δεν υπάρχουν σχιστόλιθοι βασάλτες και οτιδήποτε αλλα αλλα είναι σχετικά δύσκολο να τα δει ένας μη γνωστης στην φύση. το aquaforte πάντως το χρησιμοποιούσαμε και στις εκδρομές μας.

αν σκεφτεί κανεις λοιπόν ότι η άμμος είναι διαβρωμένα πετρώματα τις περιοχής καταλαβαίνει ποσο δύσκολο είναι να βρεθεί μη ασβεστολιθική άμμος στην ελλάδα.

<_< ωραίος, σωστό το σκεπτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

<_< ωραίος, σωστό το σκεπτικό σου.

3 μαθήματα για πτυχίο γεωλογίας.... :D:D:D

(πετρολογία μεταμορφωμένων, πετρογραφία μαγματικων και πετρογραφία ιζηματογενών και μεταμορφωμένων)

οι 3 κατάρες μου.....

Link to comment
Share on other sites

3 μαθήματα για πτυχίο γεωλογίας.... :D:D:D

(πετρολογία μεταμορφωμένων, πετρογραφία μαγματικων και πετρογραφία ιζηματογενών και μεταμορφωμένων)

οι 3 κατάρες μου.....

Χμμμ... για σκέψου κανένα αρθράκι που θα μας ενδιαφέρει... <_<

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... για σκέψου κανένα αρθράκι που θα μας ενδιαφέρει... <_<

σκέφτομαι μια αναλυτική παρουσίαση περιοχών και επιφανειακής παρουσίας πετρωμάτων στον ελλαδικό χορό. να ξέρουμε δηλαδή τι μπορούμε να μαζέψουμε και που. (αύριο παρουσιάζομαι φαντάρος οποτε θα έχω χρόνο να το σκεφτώ και να δημιουργήσω). :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι μια αναλυτική παρουσίαση περιοχών και επιφανειακής παρουσίας πετρωμάτων στον ελλαδικό χορό. να ξέρουμε δηλαδή τι μπορούμε να μαζέψουμε και που. (αύριο παρουσιάζομαι φαντάρος οποτε θα έχω χρόνο να το σκεφτώ και να δημιουργήσω). :D:hysterical::blush:

Καλη θητεια "κωλοψαρο" <_<:D:D

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι μια αναλυτική παρουσίαση περιοχών και επιφανειακής παρουσίας πετρωμάτων στον ελλαδικό χορό. να ξέρουμε δηλαδή τι μπορούμε να μαζέψουμε και που. (αύριο παρουσιάζομαι φαντάρος οποτε θα έχω χρόνο να το σκεφτώ και να δημιουργήσω). <_<:D:D

ξερεις ε!!!!λουφα και απαλλαγη θελει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...