Jump to content

πιγκουίνοι(penguin Tetra/thayeria Boehlkei)


Recommended Posts

Γεία σας παιδιά!Είμαι αρκετά νέος με το hobby.Διαβάζω όσο μπορώ περισσότερο και κάθε φορά που λύνω μια απορεία δημιουργούνται καινούριες!!!! <_<

Έχω 1,5 μήνα το ενυδρείο.αυτή τη στιγμή εχω:

3 ballon molly,

4 πιγκουίνους, http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...amp;pcatid=1579

1 μονομάχο

1 gappy(ετοιμοθάνατο)

~25 νεογέννητα ballon mollies,1 εβδομάδας (μέσα στο ενυδρείο,σε τούλι για προστασία)

εχω ίδη 1 θάνατο 1 ballon molly κολλημένο στο γίλτρο και 3 θανάτους gappy,όλα με μαδιμένες ουρές και πτερίγια.Οι πιγκουίνοι είναι αρκετα ζωηροί,για την ακρίβεια κυνηγιούνται συνεχώς,αλλα πολύ ευγενικά με τα υπόλοιπα(στην αρχή).πρόσφατα είδα οτι κάνουνε φριχτές επιθέσεις στις ουρές των gappies(άρα εκεί οφείλονται οι 3 θάνατοι και η ταλαιπορία του 4ου gappy)

στο μαγαζί που το πήρα(γνωστή αλυσίδα pet shop) μου προτίνανε τον πιγκουίνο σαν ιδανικό,για κοινονικό ενυδρείο.Οι ερωτίσεις είναι οι εξής:

1)είναι φυσιολογικό το συνεχές κυνηγιτό των πιγκουίνων?

2)είναι ήμερα ψαράκια για κοινονικό ενυδρείο?(μόνο αυτό δεν δείχνουν)

3)γεννάνε οι πιγκουίνοι?

4)όσοι απο εσάς είχετε πιγκουίνους στο ενυδρείο τους,έχετε παρατηρίσει ανάλογες συμπεριφορές?

5)μπορώ να τους ηρεμίσω?

6)αν τους κόψω λιγάκι την ουρίτσα θα υπάρχει πρόβλημα?η λογική ειναι να μην είναι τόσο γρήγορα

7)μπορώ να βάλω cardinal/neon tetra μαζί με τους πιγκουίνους ή θα έχω τα ίδια με τα gappies?

8)μήπως τα ταίζω λίγο και η επίθεση οφείλεται στην πείνα?(λογικο?)(τους ρίχνω μία φορά την ημέρα τροφή,τόση όστε να καταναλωθει άμεσα και να μην περισεύει.Ειδανικό?)

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...