Jump to content

Γέννα απο σκαλάρια


Recommended Posts

Εχθες οπως χαζευα το ενυδρειο μου ειδα κωλιμενα πανω στο φυλτρο αυγα βεβαια ειναι η πρωτη φορα που τα βλεπω αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο εκτος απο αυγα γηρω στις 70-80 μικρες ασπρες μπαλιτσες κωλιμενες και ενα ζευγαρι σκαλαρια να εχει στρημωξει τα υπολιπα σε μια γωνια του ενυδρειου και να μην τα αφηνει να κουνιθουν εγω τωρα τι πρεπει να κανω ειναι η πρωτη φορα οπως σας ειπα που μου σημβαινει

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου,τι άλλα ψαράκια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 80 Χ 40 Χ 40 120 Λυτρα περιπου κι εχω μεσα αλλα 3 σκαλαρια και 2 το ζευγαρι 5 στο συνολο το ξερω οτι ειναι μικρο αλλα τον αυγουστο αλαζει οταν το αγορασα δεν γνωριζα τιποτα και οταν εμαθα καποια πραγματα ηταν πλεον αργα

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο για ένα ζευγάρι ειναι να μεινει μονο του.Για να δεις μωρά θα πρέπει να έχεις πολύ χαμηλές σκληρότητες.Δώσε μας καμμια μέτρηση.Προσπάθησε επισης να επιταχύνεις την μεταφορά των ψαριων σε μεγαλυτερο ενυδρείο.

Διαβασε το ακόλουθο θέμα,έχει πολύ ενδιαφέρουσες και σημαντικές πληροφορίες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=13671&st=0

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ζευγαρι εφαγε ολλα τα αυγατου

Link to comment
Share on other sites

υπομονη μεχρι τον αυγουστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ζευγαρι εφαγε ολλα τα αυγατου

Μην στεναχωριεσαι,απο την στιγμη που ξεκίνησε θα ακολουθήσουν και αλλες πολλές γεννες.Οι λογοι για τους οποιους έφαγαν τα αυγά τους,είναι πολλοί ίσως.Σημασία έχει τώρα να μελετήσεις καποια πράγματα αναφορικά με τα ψάρια σου και οτι χρειαστείς να μας ρωτήσεις.Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να καταλαβω ποτε ειναι ετημα να ζευγαρωσουν ωστε να τα μεταφερω σε αλλο ενυδρειο?

μετα την γεννηση των ψαριων θα πρεπει να βγαλω το ζευγαρι και να μηνουν τα μικρα μονα τους?

Link to comment
Share on other sites

εχεις σιγουρα ζευγαρι;;

ξεχωριζεις πιο ειναι αρσενικο και πιο θηλυκο;

αν ναι μερικες μερες πριν ξαναγεννησουν θα παρατηρησεις το θηλυκο να φουσκωνει στην κοιλια του.

πιο πιθανο να ακολουθησουν και αλλες αποτυχημενες γεννες μεχρι να "ωριμασει" το ζευγαρι.

τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...