Jump to content

Συμβουλέψτε με


Recommended Posts

Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 30 λιτρων και στιην αρχη μεσα εβαλα 3 χρυσοψαρα και 2 γλειφτες τροπικους αλλα τους μικρους που δεν μεγαλωνουν ... με τα πολλα πλεον το ενυδρειο εχει 1 χρισοψαρο και 3 γλειφτες αλλα και 1 bitchir ... ολα ειναι μια χαρα στο ενυδρειο δεν εχω καποιο προβλημα και συντομα θα αγορασω ενυδρειο 100 λιτρων + ... 1 απο τα θεματα μ ειναι οτι δεν εχω καθολου αλγη και ετσι βαζω 3 ειδων τροφη μεσα στο ενυδρειο για ολα τα ψαρακια μου... τωρα PH για μενα χρειαζεται να μετρησω ? και που μου χρειαζεται ? γενικα εχω κατι τετοιους προβληματισμους ... Υπαρχει περιπτωση το Bitchir να μου τα φαει τα αλλα ? Περιμενω τις απαντησεις σας..

Link to comment
Share on other sites

αρχριος ειμαι σε σχεση με αλους....το μονο που σου λεω διαβασε!!θα λησεις ολες τις αποριες σου.....

ακουσε κ δεν θα χασεις! :)

Link to comment
Share on other sites

αρχριος ειμαι σε σχεση με αλους....το μονο που σου λεω διαβασε!!θα λησεις ολες τις αποριες σου.....

ακουσε κ δεν θα χασεις! :)

:)

τα χρυσοψαρα και τα τροπικα ειναι ασυμβιβαστα μεταξυ τους γιατι κυριως ζουν σε διαφορετικες θερμοκρασιες. πρεπει να διαλεξεις. ψαρια κρυου νερου ή τροπικα.

μετα πρεπει να δεις αν τα ψαρια που διαλεξες ζουνε στον ιδιο βιοτοπο, κανουν για το ενυδρειο σου, οσον αφορα τα λιτρα του, ωστε να μην ειναι στριμωμεγμενα και κοιτας τις παραμετρους των νερων που χρειαζονται. Μιλαω για το ΡΗ, ΚΗ και GH. αν ζουνε στον ιδιο βιοτοπο και κατω απο τις ιδιες παραμετρους εισαι σε καλο δρομο. στη συνεχεια κοιτα τη συμπεριφορα τους και αν ανεχεται το ενα ειδος το αλλο.

συνεχιζεις με το τι αμμο θελουν, τι διακοσμηση τους αρεσει. αυτο κοιτας να ειναι αντιγραφη απο το φυσικο βιοτοπο.

διαβασε κι αλλα θεματα και θα μπεις στο κλιμα. εννοειται οτι τα ψαρια σου, εκτος που δεν ταιριαζουν μεταξυ τους ειναι στριμωγμενα στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το PH KG KH που χρησιμευουν ? ? ? ευχαριστω για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Το PH KG KH που χρησιμευουν ? ? ? ευχαριστω για τις συμβουλες σας

Εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40073 μπορείς να βρεις επεξηγήσεις για τους περισσότερους όρους του χόμπυ. Μέσα θα βρεις και τους ορισμούς για PH, GH και KH :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...