Jump to content

Αναδιάρθρωση της αλιείας για να σωθούν τα ψάρια


Recommended Posts

Η ιστορια ειναι για κλαματα. Το οτι οι επαγγελματιες ψαραδες κατηγορουν τους ερασιτεχνες κ.ο.κ ειναι αλλο ενα θεμα-αλλα για γελια αυτη την φορα.Το οτι στην ελλαδα πληρωνουμε προστιμα (κ αυτο ειναι το λιγοτερο βεβαια) για τις ανεμοτρατες-γρι γρι τα οποια καταστρεφουν τον βυθο αλλα κ τον πλυθησμο των ψαριων ανα περιοχες ειναι αλλο ενα θεμα, για κλαματα. Μηπως ΔΕΝ θελουν να κανουν κατι?! γιατι εγω -εδω στην ελλαδα τουλαχιστον αυτο βλεπω.....Οταν υπαρχουν χιλιαδες καταγγελιες για παρανομους ψαραδες κ οι λιμενικοι γελανε-λεγοντας σου να κοιτας την δουλεια σου....Τι να κανεις?(σε θεμα τεχνικης αλλα κ εξοπλισμου-βλεπε δυναμίτες ή δυχτια αραχνες[απο πετονια]κ χιλιες 2 αλλες τετοιες "τεχνικες" μενουν εντελως απαθείς εκτος αν δεν "σε ξερουν" δλδ αν ΔΕΝ τους δινεις αυτο που θελουν-λεφτα ή κ ψαρια ακομα.) Βεβαια το λινκ μιλαει για Αναδιάρθρωση της αλιείας-με βαση τους νομους. κλαυτα χαραλαμπε λεω εγω-δεν εχουν αλλαξει νομους κ νομους!!! αυτο θα αλλαξουν τωρα?! Μακαρι αλλα δεν το βλεπω..

.........αστα-κλαυτα φιλε μου. Αν δεν αλλαξουν μυαλα αυτοι που κυβερνουν-οχι ψαρι δεν θα εχουμε.......ουτε πεταλιδα δεν θα μεινει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω.Εύχομαι και εγώ κάτι να γίνει γιατί και ερασιτεχνικά να ασχολείσαι με το ψάρεμα έχεις πάρει είδει το μήνυμα ότι τα ψάρια τελειώνουν σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ερασιτεχνες το εχουν πιασει "για τα καλα" το νοημα, χρονια τωρα!οι περισσοτεροι ψαροντουφεκαδες-παντα- καθε Μαϊο, ψαχνουν εναλλακτικη απασχοληση γιαυτον τον μηνα-μιας κ απαγορευεται το ψαρεμα(μονο για εναν μηνα, τον χρονο, δυστυχως)-για τους ερασιτεχνες μονο! Νομιζω μονο το καλαμιδι επιτρεπεται... για τους επαγγελματιες δεν υπαρχει τπτ τετοιο... :thumbup: ...ψαρευουν ανεξέλεγκτα οποτε θελουν-αλλα κ οπου θελουν....Δεν εχω δει -ΠΟΤΕ- τρατα να ψαρευει στο εγκεκριμενο βαθος γιαυτες(ασχετα απο το οτι ειναι παρανομες σε ολη ΕΕ-κ γιαυτο πληρωνουμε κ τα προστιμα που λεω παραπάνω)δεν κανει κανεις τπτ γιαυτο κ ας καταστροφικο κ για τα ψαρια- αλλα κ για τον βυθο... ο νομος λεει 2-2,5 ναυτικα μιλια απο την ακτη. Αλλα κ παλι οι λιμενικοι το μονο που κανουν ειναι να στησουν κανα μπλοκο σε καμια μαρινα - να τσεκαρουν κανα φουσκωτο μηπως κ τσιμπησουν κανεναν(ερασιτέχνη εννοειτε),να παρουν και κανα ψαρακι...κανα ευρακι κτλ....Απο τους επαγγελματιες μαλλον δεχονται καταθεσεις σε τραπεζικο λογαριασμο γιαυτο δεν σκανε μωρε τα παιδια.

Που να τους μαραθουν...............κ να μην διαιωνίσουν το ειδος τους. Προσωπικα πλεον τους εχω για "αλλη ρατσα" αυτους.Δεν ανοικουν στο ανθρωπινο συνολο.. :)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Περασμενο καλοκαιρι σε καποια παραλια στην φθιωτιδα ειχα παει για ψαρεμα νυχτα με καλαμια απο την ακτη.Καποια στιγμη σκανε 3 αλιευτικα σε αποσταση απο την ακτη οχι πανω απο 50 μετρα. :( (Δεν κανω πλακα εβλεπα καθαρα τι γινοταν και ταυτοχρονα απο το αλιευτικο μου εριχναν φως με τον προβολεα).Εκαναν κυκλους με τα διχτια και εσκαγαν συνεχεια κατι σαν κανονι.Ολο αυτο ειχε τελειωσει μεσα σε μιση με μια ωρα. :) Ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι παρανομες τεχνικες ψαρεματος ειναι πολλες δυστυχως...Η χειρότερη ολων-μετα-τον-δυναμιτη-εννοειτε που 'καιει' τον βυθο κ δεν ξαναπαταει ψαρι για πολλα χρονια-ειναι οι τρατες(εφιαλτης μου εχουν γινει!!) που το δίχτυ τους 'πιανει΄ απο τον πατο της θαλασσας μεχρι κ τον αφρο-αλλα κ με πολυ μικρο "ματι" ετσι ωστε να πιανουν και το ψαρακι των 3 εκατοστων...εκτος απο το οτι δεν αφηνει τπτ απο ψαρι-καταστρεφει κ αυτη τον βυθο-τον διαλύει για την ακριβεια.

Απο δυναμιτη παραλιγο να γινω κ εγω με τον αδερφο μου "αλίευμα" μια φορα στην Αναφη(εγω ημουν γυρο στα 13-14) ,οταν εσκασε στα-ουτε-200-μετρα απο εκει που ήμασταν ... τα νερα που πεταξε στον αερα εφτασαν στα 40-50 μετρα απο εμενα. Τα νεκρα ψαρια μεσα σε 20λεπτα βρισκοντουσαν ακομα κ μπροστα μου!!(200 μετρα απο εκει που τον εριξαν!!) -οργανωμένα πραγματα....εσκασαν 3 βαρκες στο διπλανο 'κολπακι'...μαλαγρωσαν(στα 7-8 μετρα βαθος) ... εφυγαν για ενα 6ωρο...εμεις σαν παιδια τι να καταλαβουμε?! :( μονο που ειδαμε τον τοπο να γεμιζει ψαρι(εβλεπες την επιφανεια της θαλασσας να αφριζει απο τα 'χτυπηματα' των ψαριων) -με το που εφυγαν-καρφι εκει!!!δεν σκεφτομασταν τπτ! :) ειχαμε παει εκει ακριβως εκει που ηταν οι βαρκες....ευτυχώς πηγαμε μολις φυγανε-οποτε μεχρι να ξαναγυρισουν ειχαμε φυγει απο εκει...αλλα την ωρα του "μπαμ" ημασταν παλι μεσα στο νερο! λιγο ποιο μακρια ευτυχώς!! :thumbup: Δεν περιγραφετε το 'μπαμ' που ακουσαμε πριν βγαλουμε το κεφαλι μας απο το νερο για να δουμε τι παιζει....-ουτε το "κοψιμο" που μας επιασε μολις καταλαβαμε τι ειχε γινει!!!

(το οτι μαζεψαν μονο οτι επέπλεε-κ γενικοτερα οτι εβλεπαν απο την επιφανεια- δεν χρειζεται να το αναφερω. τα υπολοιπα τα αφησαν.... χυμα στο κυμα....απο καλογριες-χανους-περκες κτλ ειχε γεμισει η επιφανεια...( τα περισσοτερα το ρευμα τα μαζευε σε μια γωνια του κολπου.....οποιοσδηποτε θα εμενε με ανοιχτο το στομα στην θεα....μιλαμε για πολλα ψαρια νεκρα.....τα οποια τελικα ταϊσαν τους γλαρους..)

Link to comment
Share on other sites

Περασμενο καλοκαιρι σε καποια παραλια στην φθιωτιδα ειχα παει για ψαρεμα νυχτα με καλαμια απο την ακτη.Καποια στιγμη σκανε 3 αλιευτικα σε αποσταση απο την ακτη οχι πανω απο 50 μετρα. :wacko: (Δεν κανω πλακα εβλεπα καθαρα τι γινοταν και ταυτοχρονα απο το αλιευτικο μου εριχναν φως με τον προβολεα).Εκαναν κυκλους με τα διχτια και εσκαγαν συνεχεια κατι σαν κανονι.Ολο αυτο ειχε τελειωσει μεσα σε μιση με μια ωρα. :thumbup: Ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα. :(

Μηπως ξερεις τι τεχνικη ειναι αυτη?Γιατι μετα απο μιση ωρα που εφυγα τους πετυχα πιο κατω.Φυσικα σε σημειο που ηταν τελειως σκοταδι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερεις τι τεχνικη ειναι αυτη?Γιατι μετα απο μιση ωρα που εφυγα τους πετυχα πιο κατω.Φυσικα σε σημειο που ηταν τελειως σκοταδι. :)

Τρατα λεγετε κ αυτο...η μια βαρκα εχει την μια ακρη απο το διχτυ η αλλη βαρκα την αλλη κ "κυκλωνουν" τα ψαρια....Δεν πανε τυχαια-εχουν μαλαγρωσει(εχουν ριξει τροφη δλδ) για να μαζευτουν τα ψαρια ωρα πριν -σκανε αποτομα-κ τα κυκλωνουν....οι κανονιες λογικα ειναι για να τα τρομαξουν κ να μπλεχτουν στα διχτυα...εκτος αν ριχνουν κατι καινουργιες κινεζικες κροτιδες που βγηκαν τωρα(αδιαβροχες) μεσα στο νερο για να τα ζαλισουν ή κ να τα σκοτώσουν ακομα ωστε να πιανονται ποιο ευκολα....

(αυτη η κινεζικη κροτιδα ειναι κατι σαν τις "κοκκκινες" που ριχνουν την ανασταση,αν τις γνωριζετε,απλα ειναι λιγο ποιο μεγαλες-πολυ ποιο δυνατες+το οτι ειναι αδιαβροχες!!(Τις βαζουν ακομα κ στις τρυπες-θαλαμια οπου δεν μπορουν να πιασουν τα ψαρια) :thumbup:

Ελεεινο κιομως το κανουν.-Δεν αφηνουν τιποτα οι τυποι.

Απο πιτσιρικας πηγαινα σε μια συγγεκριμενη τρυπα που μου εδειξε ο πατερας μου για να με τρελανει -σε εναν τεραστιο βραχο, σε βαθος 6 μετρων, κ χαζευα τα ψαρια που ειχε μεσα(παντα ειχε ~30-40 σαργους-σμερνες-σαλπες-μεχρι κ ροφακια-οτι ναναι!!!!!!! ολα εκει μεσα!!) Δεν υπηρχε τροπος να τα πιασεις μιας κ στένευε πολυ στην αρχη κ ανοιγε ποιο μεσα το θαλαμι.. τα εβλεπες στα 7-8 μετρα μεσα στην τρυπα!(απστευτο θεαμα)Εκτος αν ηταν κανα ατυχο εξω εξω...μετα --ΒΟΥΡΡ-ολα μεσα-μεσα!!!! οποτε αφηνα το ψαροντουφεκο στον πατο κ καθομουν κ τα χαζευα....πλεον(εδω κ 3 χρονια) ολος ο βραχος ειναι κατεστραμμένος-καμμενος κ πρασσινος απο το θειάφι που εχουν τα εκρηκτικά ...κ φυσικα χωρις ψαρια μεσα..... :(

Ετσι θα καταληξει σε λιγο καιρο ολος ο βυθος της θαλασσας μας, Αν δεν κανουμε κατι ....

Link to comment
Share on other sites

[/color]Ετσι θα καταληξει σε λιγο καιρο ολος ο βυθος της θαλασσας μας, Αν δεν κανουμε κατι .. :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα πνιγικε ενας ανρθωπος στην περιοχη Ροδιες στην Χαλκιδα απο την πλευρα του Καραμπαμπα και απο τοτε αγνωειται...Ψαχνανε ολες αυτες τις μερες με το σκαφος της διωξης και με ελικοπτερα να τον βρουν αλλα ματαια...Ετσι το Λιμενικο καλεσε μια μηχανοτρατα που εχει βαση στην Χαλκιδα αλλα αλιευει στο Αιγαιο για να ψαξει ταχα με το συρωμμενο δικτυ στην περιοχη μηπως και βρεθει ο νεκρος...Ενημερωτικα σας αναφερω πως στην περιοχη αυτη εχει απαγορευτει το ψαρεμα απο τετοιου ειδους σκαφη τα τελευταια 50 χρονια και απο τοτε δεν ειχε ερθει καποιο σκαφος να κανει παρομοια αλιεια....

Το αποτελεσμα ηταν να μην βρεθει ο νεκρος και η μηχανοτρατα να σηκωσει τονους ψαρια τα οποια οπως εκριναν αυτοι λογικο τα πουλησαν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομαδα πνιγικε ενας ανρθωπος στην περιοχη Ροδιες στην Χαλκιδα απο την πλευρα του Καραμπαμπα και απο τοτε αγνωειται...Ψαχνανε ολες αυτες τις μερες με το σκαφος της διωξης και με ελικοπτερα να τον βρουν αλλα ματαια...Ετσι το Λιμενικο καλεσε μια μηχανοτρατα που εχει βαση στην Χαλκιδα αλλα αλιευει στο Αιγαιο για να ψαξει ταχα με το συρωμμενο δικτυ στην περιοχη μηπως και βρεθει ο νεκρος...Ενημερωτικα σας αναφερω πως στην περιοχη αυτη εχει απαγορευτει το ψαρεμα απο τετοιου ειδους σκαφη τα τελευταια 50 χρονια και απο τοτε δεν ειχε ερθει καποιο σκαφος να κανει παρομοια αλιεια....

Το αποτελεσμα ηταν να μην βρεθει ο νεκρος και η μηχανοτρατα να σηκωσει τονους ψαρια τα οποια οπως εκριναν αυτοι λογικο τα πουλησαν.... :thumbup:

E οχι ρε παιδια,πρεπει να κανουμε κατι. :)

Link to comment
Share on other sites

1)Στην περιοχη αυτη εχει απαγορευτει το ψαρεμα απο τετοιου ειδους σκαφη τα τελευταια 50 χρονια και απο τοτε δεν ειχε ερθει καποιο σκαφος να κανει παρομοια αλιεια....

2)Το αποτελεσμα ηταν να μην βρεθει ο νεκρος και η μηχανοτρατα να σηκωσει τονους ψαρια

3) τα οποια οπως εκριναν αυτοι λογικο τα πουλησαν.... :)

1) Δλδ αυτοι τι ειναι?! προνομιούχοι?! Γιατι να απογορευεται Μονο εκει αυτου το ειδος το ψαρεμα? -θα το λεω μεχρι να ψοφισω,ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΠΑΝΤΟΥ! απλα οι δικοι μας τα ξύνουν με χρυσες τσουγκρανες .

2)""" Δεν Γ@Μ@* που δεν Γ@Μ@* δεν πας για ψαρεμα?!?!?!?!? """" λενε καποιοι....

3) λογικα πολλα απο αυτα θα μπορουσαν κ να ελευθερωθούν εφοσον ηταν παρων κ το λιμενικο,αλλα τα περισσοτερα οταν ερχονται 'πανω' ειναι ηδη τραυματισμενα-νεκρα απο το στραπατσαρισμα που τρωνε μεσα στο διχτυ που τα σερνει....Δεν θελω να πω οτι ειναι λογικο να πουληθουν -αλλα απο το να πεταχτουν το προτιμω.

Εδω στην αττικη κ γενικοτερα στην στερεα ελλαδα παρατηρω με τον καιρο οτι σε πολλα σημεια εχουν απαγορευσει το ψαρεμα. Γιατι ομως?! ΠΧ..Στον αγιο κοσμα λιγο πριν την γλυφαδα...Απαγορευεται λενε.... Γιατι ομως εμενα μου λενε(ανθρωπος που γραφει σε περιοδικο μου το ειπε κ αξιος εμπιστοσυνης) οτι πανε λιμενικοι μαζι με ψαροντουφεκαδες κ βγαζουν ροφους στα 8-10 μετρα βαθος- 10-15kg -κ μετα το παιζουν μαγκες στα περιοδικα υποβρύχιου κυνηγιου ....?! Γιατι δλδ να μην απαγορευτει το ψαρεμα σε μια περιοχη ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΝΟΜΟ??! ωστε να εχει καπου το ψαρι να κατσει κ να γεμισει σιγα σιγα ολη η περιοχη ξανα?!-ασχετα απο το οτι οπως ημαστε τωρα δεν θα μπορουν να το ελενξουν-ΑΝ θελουν-μπορουν να το κανουν.Βεβαια για αρχη θα πρεπει να συμμορφώσουν(τωρα το ποιοι-θα το κανουν αυτο- ειναι ενα αλλο θεμα!!!) κ αυτες τις υπηρεσιες(λιμενικο κτλ) γιατι εχουν ξεφυγει εντελως-Αν δεν ειχαν ξεφυγει αυτοι δεν θα ειχαμε φτασει σε αυτη την κατασταση-χωρις να θελω να κατηγορισω μονο αυτους-γιατι κ ο καραγκιοζης ο ψαρας που δυναμιτίζει κ γενικοτερα καταστρεφει μονος του-τον πορο που του δινει το ψωμι του.....Τι ειναι καλυτερος?!

Στην πατριδα μου την Σαντορινη εδω κ 5-6 χρονια ακουω οτι θα φτιαξουν "θαλασσιο παρκο" σε μια αρκετα μεγαλη εκταση της καλντερας.....Γιατι δεν εχει γινει ακομα?!?!? Ειναι ΧΑΖΟ που καποιο δεν αφηνουν αυτες τις ενεργειες να γινουν-δεν ξερω το γιατι κ δεν μπορω ουτε να το φανταστω....Αφηνοντας τα ψαρια ηρεμα στην καλντερα πχ -μεσα σε 2-3 χρονια θα εχει γεμισει το νησι ψαρι παντου....κ σιγα σιγα κ τα γυρο νησια....Το θεμα ειναι να το κανουν ομως γιατι καταλαβαινουν οτι "ηρθε η ωρα"!! γιατι σε λιγα χρονια θα ειναι αργα απο οτι βλεπουμε στο λινκ του πρωτου ποστ εδω μεσα- κ οχι μονο για το τουριστικο ενδιαφερων ,που ειναι κ τεραστιο για τετοια 'αξιοθεατα'....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...