Jump to content

επιθετικο Gurami


Recommended Posts

μεχρι χθες ζουσαν στο ενυδρειο μου δυο white clowd mauntain , ενα αγγελοψαρο και ενα pearl gourami χωρις πραγματικα κανενα προβλημα μεταξυ τους . χθες το απογευμα προστεθηκε ενα ακομα pearl gourami και ενα red-tailed black shark . δεν εδειξαν καποια ανησυχια στην αρχη . εριξα και μια ταμπλετα βυθου στην οποια επεσε μα τα μουτρα το πρωτο μου gourami και μεχρι να σβησουν τα φωτα κυνηγουσε και τσιμπουσε μα μανια ολα τα υπολοιπα ψαρακια . σημερα το πρωι καπως καλυτερα αλλα δεν ξερω πως θα κυλησει η μερα .

Link to comment
Share on other sites

πες μας πρωτα σε ποσα λιτρα ειναι τα ψαρια ? προσφατες μετρησεις ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σε 100 λιτρα . για λιγο ακομα υπαρχουν μερικα πλαστικα φυτα που ενα ενα δινουν την θεση τους σε αληθινα (υπαρχουν δυο αληθινα μεχρι στιγμης ) καποιες πετρες και ενα ξυλο . ΝΟ2 0 , ΝΟ3 14 , αμωνια 0

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια 25.5 με 26

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου είναι ενήλικα, σε τελικό μέγεθος; Μπορείς να ξεχωρήσεις δηλαδή αν έχεις δύο αρσενικά;

Διάβασε το προφίλ του ψαριού και θα καταλάβεις τι μπορεί να πηγαίνει λάθος ;)Trichogaster leerii

Ψάξε λίγο την συνθεση και τις ανάγκες των ψαριών σου, έχεις αρκετά λαθάκια...

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ψαρακια ειναι νεαρης ηληκιας . υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα δυο gurami αρσενικα . εχω την εντηπωση οτι ο λαιμος τους αρχιζει να παιρνει καποιο πορτοκαλι χρωμα αλλα ειναι νωρις ακομα για να ειμαι σιγουρος . σημερα το παλιο μου gurami εχει αφησει ησυχα τα υπολοιπα ψαρια και ασχολειται μονο με το νεο gurami . δεν πευτει το τρελο κυνηγητο ομως που ειδα χθες . δειχνει σαν να προστατευει την περιοχη του εχωντας αποκλεισει τον νεο συγκατοικο στη μια πλευρα του ενυδρειου .

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν είχες πολλά φυτά αληθινά να ήταν καλύτερα τα πράγματα..

κανένα κερατόφυλλο , java moss για να κρύβονται τα ψαράκια σε επιθέσεις του...

λέω εγώ τώρα ως αρχάριος μια ιδέα για να μην έχεις απώλειες και στρεσάρισμα των ψαριών

Link to comment
Share on other sites

ο νεος γκουραμις αντικατασταθηκε με τον ποιο ανοιχτοχρωμο που υπηρχε στο pet shop ελπιζωντας οτι θα βγει θυλικο . σε λιγο θα κανει μπλουμ για να δω αντιδρασεις . μια που το εθεσες κερατοφυλλο που θα βρω ? δεν υπαρχει σε κανενα καταστημα ....

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη είναι από παιδιά εδώ... Άμα βάλεις κερατόφυλλο στο ενυδρείο σου αυτό αναπτύσετε σαν τρελό.. Θα έχουν μπόλικο κάποιοι να σου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

αν εχει καποιος ευχαριστως θα δεχτω την προσφορα του . εν τω μεταξυ ολα δειχνουν οτι πετυχα το θυλικο . μπορω να παρατηρισω εκτως απο το χρωμα του λαιμου και το καπως ποιο οξυ ανω πτερηγιο του αρσενικου ο οποιος ακολουθει το νεοφερμενο θυλικο σε καθε βημα και δειχνει ηρεμος και τρυφερος

Link to comment
Share on other sites

ολα για μια γυναικα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε διάβασες καλά το προφίλ ;) .

Λέει λοιπόν : "Από τα πιο ήρεμα είδη γκουράμι όμως πρέπει να έχετε δύο τουλάχιστον θηλυκά για κάθε αρσενικό, καθώς μπορεί να γίνει πολύ ενοχλητικός. Θέλει προσοχή κατά την περίοδο αναπαραγωγής καθώς μπορεί ο αρσενικός ανάλογα του χαρακτήρα του, να τραυματίσει σοβαρά έως θανάσιμα την θηλυκιά. Θα κυνηγήσει και θα διώξει όποιο ψάρι εισβάλει στην περιοχή του μόνο αν το θεωρήσει απειλή για την φωλιά του. Με μεγαλύτερα ψάρια ή κιχλίδες θα χάσει την όρεξη του και τα χρώματα του και θα κρύβεται πολύ."

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα θυλικο λοιπον στην επομενη δοση . τα παντα ηρεμισαν τωρα στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...