Jump to content

Προβλήματα μετά απο συσκότιση


Recommended Posts

Έκανα συσκότιση 4 ημερών για να αντιμετωπίσω την BGA.

Μόλις ξεσκέπασα το ενυδρείο και

Α. τα φυτά εχουν καταρεύσει: το κερατόφυλλο διαλύθηκε, οι βαλισμέριες έχουν γίνει διάφανες ή καφέ και η αλτερναθέρα νομίζω διάφανη

Β. τουλάχιστον 2 ψαράκια (CPD) νεκρά!!!

Δεν έχω ανάψει ακόμα τα φώτα.

Μέτρησα αμωνία, δεν έχω.

Προτάσεις???????

Link to comment
Share on other sites

Πέρασμα σταδιακά σε κανονική φωτοπερίοδο, πέταμα σε ότι σάπιο φυτό υπάρχει και αλλαγή νερού. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα συσκότιση 4 ημερών για να αντιμετωπίσω την BGA.

Μόλις ξεσκέπασα το ενυδρείο και

Α. τα φυτά εχουν καταρεύσει: το κερατόφυλλο διαλύθηκε, οι βαλισμέριες έχουν γίνει διάφανες ή καφέ και η αλτερναθέρα νομίζω διάφανη

Β. τουλάχιστον 2 ψαράκια (CPD) νεκρά!!!

Δεν έχω ανάψει ακόμα τα φώτα.

Μέτρησα αμωνία, δεν έχω.

Προτάσεις???????

τις 4 μέρες της συσκότισης είχες μέσα αερόπετρα; έστω πολύ καλή ανατάραξη;

Link to comment
Share on other sites

Είχα 9 cpd σε 120 λίτρα νερό και πιστεύω αρκετά καλή ανατάραξη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει καμια σχεση η συσκοτιση με τον θανατο των ψαριων.Κανε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

mod note

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε για να είναι πιο αντιπροσωπευτικός σε σχέση με την κουβέντα που γίνεται. Γενικά να πω ότι καλό είναι να μην διαλέγουμε τίτλους του τύπου sos, βοήθεια, help κλπ γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση αν κάποιος έκανε αναζήτηση με τον όρο συσκότιση, αυτό το θέμα δεν θα εμφανιζόταν στα αποτελέσματα. Καλή συνέχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα φυτά είναι καινούργια στο ενυδρείο σου;

Το ceratophyllum ίσως να μπορούσε να διαλυθεί από έλλειψη φωτισμού για τρεις ημέρες, αλλά οι vallisneria και οι alternanthera θα μπορούσαν να αντέξουν αρκετά περισσότερο. Στο δικό μου ενυδρείο, με συσκότηση πέντε ημερών κιτρίνισαν μόνο μερικά φυλλαράκια. Η δε alternanthera δεν επιρρεάστηκε στο ελάχιστο.

Να σημειώσω ότι η έλλειψη φωτισμού εκδηλώνεται ως εξής και όχι με λίωσιμο φύλλων (τουλάχιστον αρχικά) :

Τα φύλλα των φυτών είναι χλωμά πράσινα και κιτρινισμένα, οι μίσχοι είναι λεπτοί και ευπαθείς. Γενικά η συνολική εικόνα του φυτού παρουσιάζει αδυναμία. Στα φυτά που το φύλλωμά τους είναι σαν ροζέτα, οι μίσχοι είναι αδύνατοι και τα φύλλα είναι μικρά. Τα φυτά μίσχων έχουν μόνο μερικά φύλλα με μεγάλο διαστήματα μεταξύ τους.

link : Κατάλογος διάγνωσης ασθενειών ΦΥΤΩΝ

Σχετικά με την απώλεια των cpd δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση με την συσκότιση. Κάπου αλλού πρέπει να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασια πως ησουν κατα τη διαρκεια της συσκοτισης?

Γιατι να χαλασαν τα φυτα σε 4 μερες ειναι λιγο περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 4μηνών. Έχει έλλειψη νιτρικών και Co2 (λίγα ψάρια). Τα φυτά «κρατούσαν» αλλά όχι στην καλύτερη κατάσταση.

Τελικά από τα ψαράκια έχουν μείνει μόνο 5 από τα 9 (μόνο τα δύο βρήκα, τα άλλα 2...?).

Το κερατόφυλλο διαλύθηκε, οι βαλλισνέριες σάπισαν, η αλτερνανθέρα κρατά καλύτερα (κάποια σαπίσματα, λίγες κιτρινίλες...) και μπορεί να επανέλθει.

Η θερμοκρασία όταν το άνοιξα ήταν 25ο C (όσο είναι πάντα με σβηστά τα φώτα)

Αυτό που με προβληματίζει είναι το οξυζενέ που έριξα. Ήταν 3% (πιο αδύναμο από αυτό που έχει προταθεί εδώ), το έριξα με σύριγγα με βελόνα, κυρίως γύρο από τις βαλλισνέριες (όπου είχε εγκατασταθεί η bga), καθώς και στην επιφάνεια του μπροστινού τζαμιού που καλύπτεται από την άμμο. Όταν το έριχνα έβλεπα αρκετές φυσαλίδες να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και καμιά διαφοροποίηση στην άμμο μετά. Όταν ξεσκέπασα το ενυδρείο στο πάχος της άμμου στο μπροστινό τζάμι διακρίνονταν αρκετοί αεροθάλαμοι(?).

Παίζει οι βαλλισνέριες να κάηκαν από το οξυζενέ την ώρα που το έριχνα, το κερατόφυλλο να μην άντεξε την συσκότιση και τα ψάρια να ήρθαν σε επαφή με εγκλωβισμένο οξυζενέ κατά μήκος του μπροστινού τζαμιού εφόσον το σκέπασα(λίγο τραβηγμένο)???

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

ΥΓ: Η χθεσινή μου μέρα: Άυπνη (η κόρη άρρωστη), ο πατέρας (με προβλήματα υγείας) πέφτει και χτυπά σοβαρά, γυρνώ από το νοσοκομείο, ξεσκεπάζω το ενυδρείο και βλέπω το ‘Σαράγεβο’. Νευρική κρίση!!! Ελπίζω να διορθωθούν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...