Jump to content

οδηγιες για τεστ για No3


Recommended Posts

πηρα για δοκιμη την εταιρια salifert nitrate test no3 και θελω να ρωτησω ποσο πρεπει το ανωτερο να δειχνει το χρωμα που βγαινη?

εκανα τα εξης εαν δεν εχω κανει λαθος.

βαζω στη συριγγα 1 ml νερο και το βαζω στο δοχειο

βαζω ενα κουταλακι απο το μπουκαλι no3-1

βαζω ενα κουταλακι απο το μπουκαλι no3-2

στριφογυρνατο για 30 sec οχι ταρακουνημα απλα γυρω γυρω

αστο και δες μετα απο 4 λεπτα το χρωμα

εως που ειναι το οριο? του no3? και εκανα σωστα ολη την διαδικασια?

μερικες φωτο για βοηθεια.

post-16164-1274469068_thumb.jpg

post-16164-1274469088_thumb.jpg

post-16164-1274469106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό που επισυνάπτω.. είναι πολύ αναλυτικός...

επίσης εδώ θα βρεις και τις υπόλοιπες οδηγίες για τα salifert...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;hl=salifert

post-13206-1274473325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την διαδικασια λοιπον βλεπω οτι την εκανα σωστα.τι εννοει μεση κλιμακα και μεγαλη?και γιατι το διαιρη?δεν ειναι αυτο που βλεπω απευθειας το χρωμα?μπερδεμα λιγο η εταιρια.

για δοκιμη το πηρα παντος,σε σχεση με την τετρα που εχω.εκει τουλαχιστον οτι βλεπω ειναι.

δηλαδη που εδειξε 50 εμενα το διαιρω?η το αφηνω ετσι?για βοηθεια αιολος?στο tetra 12 με εδειξε παντος.εδω 50 που σημαινη?πιο ειναι το οριο που δεν επιτρεπεται να περασω?το 100?

Link to comment
Share on other sites

την διαδικασια λοιπον βλεπω οτι την εκανα σωστα.τι εννοει μεση κλιμακα και μεγαλη?και γιατι το διαιρη?δεν ειναι αυτο που βλεπω απευθειας το χρωμα?μπερδεμα λιγο η εταιρια.

για δοκιμη το πηρα παντος,σε σχεση με την τετρα που εχω.εκει τουλαχιστον οτι βλεπω ειναι.

δηλαδη που εδειξε 50 εμενα το διαιρω?η το αφηνω ετσι?για βοηθεια αιολος?στο tetra 12 με εδειξε παντος.εδω 50 που σημαινη?πιο ειναι το οριο που δεν επιτρεπεται να περασω?το 100?

στην υψηλη ευαισθισια μαλλων βλεπει 5?αφου λεει διαιρεις με το 10.το οριο ποσο ειναι σε αυτην την εταιρια για no3?

Link to comment
Share on other sites

Το όριο δεν έχει να κάνει με την εταιρία...

Τα 10Mg είναι ένα αποδεκτό όριο για νιτρικά στο ενυδρείο μας... αλλά πάντα σε σχέση με τι οργανισμούς φιλοξενούμε... πχ κάποια ψάρια είναι πολύ ανθεκτικά και κάποια άλλα όπως και τα ασπόνδυλα δεν έχουν καθόλου ανοχές και θέλουν μηδενικά νιτρικά.

Σε μερικά ενυδρεία πάντως έχουν χτυπήσει και κάτι 40αρες !!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δηλαδη για σιγουρια πρωτα απο ολα αφου τοσο καιρο μετραω με τετρα και εχει 12 εως σημερα αυτο της εταιριας salifert ποσο πρεπει να ειναι τωρα δηλαδη? 5 ? αφου με εδειξε 50 στο χαρτακι?και ποιον να πιστεψω τωρα το 12 της τετρα η το 5 της saliferti.και ποσο τελικα εχω εγω νιτρικα?τι ηθελα και το πηρα?πραγματικα μπερδευτικα σημερα αιολε.τετρα και παλη τετρα λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Η Salifert θεωρείται από πιο αξιόπιστες εταιρίες στον τομέα των τεστ....

Μην κάνεις σαν την στρουθοκάμηλο που κρύβει το κεφάλι της και όλα πάνε μια χαρά... επειδή δεν τα βλέπει!!!! :):thumbup:

Αν έκανες σωστά τα βήματα στο τεστ, λάβε αυτές τις ένδειξης ως πιο αξιόπιστες και αν είναι στο 5mg/L όπως σου δείχνει είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...