Jump to content

Νέος στο χόμπι σε απόγνωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους



Να ξεκινήσω λέγοντας τα συγχαρητήρια μου για τη δουλειά που κάνετε .

Μετά από πολύ διάβασμα από τα ποστ που έχουν δημοσιευτεί έχω φρικάρει !

Έχω ένα 60λιτρο ενυδρείο εδώ και ένα μήνα και κάτι ψιλά μετά από την καθοδήγηση

τον υπαλλήλων pet shop έκανα ότι μου είπαν για να

το στρώσω 1 εβδομάδα με βακτηρίδια και μετά έβαλα κάποια φυτά (2x echinodorus

bleheri kai 1 Hygrophila corymbosa με υπόστρωμα της tetra). Μέσα στο επόμενο

διάστημα λοιπόν άρχισα να βάζω ψάρια με τις οδηγίες τους πάντα . Έφτασα να έχω

2 albino shark 6 clown loach 2 gourami 6 platys 1 pleco και ένα σκαλαρι .

Αφού διάβασα το φόρουμ σας κατάλαβα το λάθος μου και αρχίζω να ψάχνω για ένα

αρκετά μεγαλύτερο (ότι καλύτερο βρω γύρο στα 500 εύρο) μέχρι στιγμής το καλύτερο

που έχω βρει είναι ένα 240 Rio . Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι ότι σήμερα αγόρασα

κάποια υγρά τεστ και τα αποτελέσματα με έχουν απογοητεύσει !!!

PH 7,5

Nh4,Nh3 : 10mg/l

NO2 1,0mg/l

Stick test από esha:

NO3 10MG/L

NO2 1MG/L

GH=DT=TH 7d

KH=TAC 3d

PH 7,4

Κάνω αλλαγές νερού κανονικά με κουβά και αντιχλώριο και δεν βλέπω βελτίωση

υπάρχει κάποιο προϊών για να ρίξω τις τιμές μέχρι να αγοράσω το νέο ενυδρείο και να το στρώσω ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

24052010186.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπον φίλε μου..

Πάρε το ενυδρείο το καινούργιο όσο πιο γρήγορα γίνετε... Να βάλεις μέσα κάποια ψάρια...

Στο ενυδρείο που έχεις τώρα τα νούμερα δεν είναι τόσο καλά..

ΚΑΝΕ τακτικές αλλαγές νερού να μηδενιστή η αμμωνία (Nh3,Nh4) και πρόσθεσε βακτήρια και κάποια φυτά να μηδενιστή το Νο2 και Να μειωθούν τα νιτρικά..

ΝΗ3 ΝΗ4 πρέπει να είναι 0.. Άλλαζε λίγο λίγο νεράκι..

Νο2 πρέπει και αυτό 0 .. Έβαλες ψάρια πριν καλά στρωθεί.. Ριξε βακτήρια και ελπίζουμε να στρωθεί σύντομα...

Το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ! πέρνεις ενυδρείο και αρχίζεις αμμέσως να το στρώνεις με τροφη! (για να γίνει πιο γρήγορα το στρωσιμο) και ρίχνεις μέσα μερικά ψάρια!

Ελπίζω να μην έχεις απώλιες γιατί το νερό σου δεν είναι καλό και τα ψάρια προφανός στριμωγμένα....

ΣΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ .. ΑΛΛΑΖΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 'Η ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ .. ΕΧΕΙΣ ΑΜΩΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και μια εβδομάδα αγόρασα ένα φίλτρο της JBL για 80 λίτρα

γιατί αυτό που μου έδωσαν με το ενυδρείο ήταν κινέζικο κακής ποιότητας(τα έχω και τα 2 μέσα μέχρι να στρωθεί το καινούριο) !

Υπάρχει κάποιο προϊόν που να βοηθήσει στο να χαμηλώσω τις τιμές ? Ρωταω εδώ γιατί σίγουρα στο Pet shop κάτι θα έχουν αλλά δεν θέλω

να ταλαιπωρώ τα ψάρια με επιπλέων χημικά αν δεν κάνουν δουλειά . Και κάτι ακόμα αν το φτιάξω σε μαγαζί το ενυδρείο φαντάζομαι

θα είναι πιο οικονομικό αξίζει λέτε από θέμα ποιότητας και αν ξέρετε περίπου πόσα θα μου πάει για ένα 240-260 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

Κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και μια εβδομάδα αγόρασα ένα φίλτρο της JBL για 80 λίτρα

γιατί αυτό που μου έδωσαν με το ενυδρείο ήταν κινέζικο κακής ποιότητας(τα έχω και τα 2 μέσα μέχρι να στρωθεί το καινούριο) !

Υπάρχει κάποιο προϊόν που να βοηθήσει στο να χαμηλώσω τις τιμές ? Ρωταω εδώ γιατί σίγουρα στο Pet shop κάτι θα έχουν αλλά δεν θέλω

να ταλαιπωρώ τα ψάρια με επιπλέων χημικά αν δεν κάνουν δουλειά . Και κάτι ακόμα αν το φτιάξω σε μαγαζί το ενυδρείο φαντάζομαι

θα είναι πιο οικονομικό αξίζει λέτε από θέμα ποιότητας και αν ξέρετε περίπου πόσα θα μου πάει για ένα 240-260 λίτρα

Αν δεν θες να δώσεις λεφτά κοίτα για κάτι μεταχειρισμένο. Αξίζει.. Στην ουσία το ίδιο πράγμα είναι , δεν παθένει και κάτι το ενυρείο αν είναι καλοπροσεγμένο...

Όχι οι τιμές πέφτουν

1) δόση βακτηρίων όσο λέει ο κατασκευαστής ..

2) υπομονή θέλει το χρόνο του το ενυδρείο να στρώσει.

3) με τόσα ψάρια οι τιμές του νερού θα πέσουν δυσκολά

4) Καλό φίλτρο με βιολογικά υλικά..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι σήμερα έκανα τα υγρά τεστ της Sera!

Μάλλον θα χρησιμοποιήσω toxivec δεν βλέπω να φτιάχνει από μόνο του με τόσο ανεβασμένες τιμές !!!!

1000 ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία με χειροποίητα ενυδρεία να μου κάνει ένα PM η να ποστάρει

πόσο περίπου μπορεί να φτάσει ένα 240-260 λίτρα χωρίς εξοπλισμό και αν ξέρετε και κάνα καλό μαγαζί κοντά στη γλυφάδα η κέντρο Αθήνα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι σήμερα έκανα τα υγρά τεστ της Sera!

Μάλλον θα χρησιμοποιήσω toxivec δεν βλέπω να φτιάχνει από μόνο του με τόσο ανεβασμένες τιμές !!!!

1000 ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, μπορεί κάποιος που έχει εμπειρία με χειροποίητα ενυδρεία να μου κάνει ένα PM η να ποστάρει

πόσο περίπου μπορεί να φτάσει ένα 240-260 λίτρα χωρίς εξοπλισμό και αν ξέρετε και κάνα καλό μαγαζί κοντά στη γλυφάδα η κέντρο Αθήνα? Ευχαριστώ

Καταρχάς μετράς με τεστ σέρα και μετράς αμμώνιο.

Μεσα στη συσκευασια υπαρχει ένα πινακακι που βλεπεις ότι αναλογα με το ΡΗ εχεις την αναλογη αμμωνια. Γιαυτο μην βάλεις τοξιβεκ είναι απλά μια προσωρινή λύση και δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου στην ουσία. Όσο για το ΝΟ2 πες ακριβώς πόσες μέρες τρέχει το ενυδρείο σου γιατί αν κατάλαβα καλά δεν έχεις κλήση 2 εβδομάδες και είναι άστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το ενυδρείο τρέχει πάνω από μήνα, 1 εβδομάδα ήταν το στρώσιμο με βακτηρίδια

και αφού έκανα τα τεστ και ήταν καλά τότε έβαλα ψάρια όμως ξαφνικά ήρθαν τα πάνω κάτω ….

Σημερινές μετρήσεις :

PH: 7

NH3,NH4: 0,5mg/l

(στο πινακάκι που λες Rik για PH 7 είναι 0,003)

Νομίζω ότι τα έκανα σαλάτα με τις συχνές αλλαγές νομίζω ότι ένας από τους κλόουν μου έβγαλε ick ……

έχει άσπρες γουλίτσες το έψαξα στο φόρουμ και νομίζω αυτό είναι …

μου είχε δώσει και ο τύπος στο pet shop ένα φάρμακο για ick γιατί μου λεγε ότι οι clown loach είναι πολύ εύκολο να το βγάλουν αν στρεσάρονται ….

Το φάρμακο είναι τις seachem –metronidazole τι να κάνω έχω πελαγώσει ….

23052010184.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το ενυδρείο τρέχει πάνω από μήνα, 1 εβδομάδα ήταν το στρώσιμο με βακτηρίδια

και αφού έκανα τα τεστ και ήταν καλά τότε έβαλα ψάρια όμως ξαφνικά ήρθαν τα πάνω κάτω ….

Σημερινές μετρήσεις :

PH: 7

NH3,NH4: 0,5mg/l

(στο πινακάκι που λες Rik για PH 7 είναι 0,003)

Νομίζω ότι τα έκανα σαλάτα με τις συχνές αλλαγές νομίζω ότι ένας από τους κλόουν μου έβγαλε ick ……

έχει άσπρες γουλίτσες το έψαξα στο φόρουμ και νομίζω αυτό είναι …

μου είχε δώσει και ο τύπος στο pet shop ένα φάρμακο για ick γιατί μου λεγε ότι οι clown loach είναι πολύ εύκολο να το βγάλουν αν στρεσάρονται ….

Το φάρμακο είναι τις seachem –metronidazole τι να κάνω έχω πελαγώσει ….

23052010184.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Πρώτων ηρέμισε, η αμμωνία σου είναι 0,03 και είναι ελάχιστη, βέβαια θα μηδενίσει όταν και το ΝΟ2 σου μηδενίσει. Το ότι έστρωνες ένα μήνα το ενυδρείο σου δεν θέλει να πει ότι μπορείς να βάλεις με την μια 500 ψάρια μαζί διότι ναι μεν έχει αναπτυχτεί μια ελάχιστη βιολογία αλλά η βιολογία αναπτύσσετε σιγά σιγά και αναλόγως την ποσότητα αμμωνίας που βρίσκουν τα βακτήρια για να φάνε. Δηλαδή είναι καλό να βάζουμε σταδιακά τα ψάρια σε ένα καινούργιο ενυδρείο διότι ακόμη δεν είναι ώριμο.

Όταν κάνεις αλλαγές νερού καλό είναι να έχουμε ένα βαρελάκι στο οποίο μέσα να έχουμε και έναν θερμοστάτη μαζί με μια αντλία για να ανακατεύει το νερό. Συνήθως το Ick εμφανίζετε όταν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες και με τις αλλαγές με κρύο νερό που φαντάζομαι πως έκανες σε συνδυασμό με τις ανώριμες μετρήσεις σου να εμφανίστηκε δυστυχώς. Διάβασε τις οδηγίες και αύξησε την θερμοκρασία στους 29 c και κάνε την αγωγή. Εάν έχεις άνθρακα βγαλτο και όταν τελειώσεις με την αγωγή κάνε μια καλή αλλαγή νερού και βαλε και τον άνθρακα για μια ημέρα και μετά πέταξε τον.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Rik είσαι μέγας κάτι τελευταίο έριξα σήμερα μια δόση toxivec (έτσι μου παν στο pet shop )

να ξεκινήσω την αγωγή σήμερα η από αύριο λες ? έχεις δίκιο για τον φόρτο του ενυδρείου μακάρι να είχα διαβάσει το φόρουμ

πριν πάω στο pet shop, φαντάσου ότι το θέμα ενυδρείο το ξεκίνησε η κοπέλα μου όταν πήγε και μου αγόρασε δώρο μια γυάλα με ένα μονομάχο και ένα χρυσόψαρο ….

Και όπως μπορείς να φανταστείς τη δεύτερη μέρα το χρυσόψαρο ανάσκελα ….. ανευθυνότητα full …..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Rik είσαι μέγας κάτι τελευταίο έριξα σήμερα μια δόση toxivec (έτσι μου παν στο pet shop )

να ξεκινήσω την αγωγή σήμερα η από αύριο λες ? έχεις δίκιο για τον φόρτο του ενυδρείου μακάρι να είχα διαβάσει το φόρουμ

πριν πάω στο pet shop, φαντάσου ότι το θέμα ενυδρείο το ξεκίνησε η κοπέλα μου όταν πήγε και μου αγόρασε δώρο μια γυάλα με ένα μονομάχο και ένα χρυσόψαρο ….

Και όπως μπορείς να φανταστείς τη δεύτερη μέρα το χρυσόψαρο ανάσκελα ….. ανευθυνότητα full …..

Εντάξει, όλοι κάνουμε τις πατατιές μας αρκεί να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να αρχίσεις αμέσως με την θερμοκρασία και το βράδυ αρχινα την αγωγή και βαλε και την αεραντλία στο φουλ, κάνε καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού για καλύτερη οξυγόνωση. Όσο για την εμπειρία ποτέ δεν σταματάμε να μαθαίνουμε και ποτέ δεν μπορούμε να πούμε πως τα ξέρουμε όλα.

Ελπίζω να τα καταφέρεις και να πάνε όλα καλά! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Rik είσαι μέγας κάτι τελευταίο έριξα σήμερα μια δόση toxivec (έτσι μου παν στο pet shop )

να ξεκινήσω την αγωγή σήμερα η από αύριο λες ? έχεις δίκιο για τον φόρτο του ενυδρείου μακάρι να είχα διαβάσει το φόρουμ

πριν πάω στο pet shop, φαντάσου ότι το θέμα ενυδρείο το ξεκίνησε η κοπέλα μου όταν πήγε και μου αγόρασε δώρο μια γυάλα με ένα μονομάχο και ένα χρυσόψαρο ….

Και όπως μπορείς να φανταστείς τη δεύτερη μέρα το χρυσόψαρο ανάσκελα ….. ανευθυνότητα full …..

Δεν πειράζει φίλε μου εσύ να σε καλά.. Δεν το έκανες εσκεμένα.. Μην απογοητεύεσε είναι πανέμορφο χόμπυ..

Λίγο να διαβάσεις ορεξούλα να έχεις μια χαρά θα τα πας...

Σου εύχομαι σε λίγο καιρό να έχεις 2 πανέμορφα ενυδρεία να κατοικούν τα "παιδιά" σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις κάποιον να μοιράζεσαι τα κατορθώματα και τις πατάτες σου !

Το βράδυ λοιπόν ξεκινώ αγωγή έχω ανεβάσει θερμοκρασία και βλέπουμε, ελπίζω μόνο τα σαλιγκαράκια να την

παλέψουν γιατί τους έχω αδυναμία !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις κάποιον να μοιράζεσαι τα κατορθώματα και τις πατάτες σου !

Το βράδυ λοιπόν ξεκινώ αγωγή έχω ανεβάσει θερμοκρασία και βλέπουμε, ελπίζω μόνο τα σαλιγκαράκια να την

παλέψουν γιατί τους έχω αδυναμία !

Μην ξεχάσεις την καλή οξυγόνωση γιατί με την άνοδο της θερμοκρασίας μειώνετε το οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε πίσω στο μαγαζί ή βάλε αγγελία για τα 2 albino shark,6 clown loach ,2 gourami ,1 pleco και ένα σκαλαρι και τα προβλήματα τα σου αλλά και το ψαριών θα σταματήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και καινούργιο μεγαλύτερο ενυδρείο να πάρεις έχεις πολλές ασυμβατότητες και θα έχεις σε λίγο καιρό πάλι προβλήματα.Σκέψου ότι τα clown loach φτάνουν τα 30 εκ. τελικό μέγεθος και τα pleco στα 25-30 εκ. υπολόγισε πόσα λίτρα χρειάζεσαι γι αυτά τα ψαράκια. Δώσε αυτά και κάνε μια καινούργια αρχή τώρα που ξέρεις τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε exiz δεν κατάλαβα γιατί λες να τα δώσω πίσω …. Πιο το νόημα τότε ? έξαλλου όπως αναφέρω παραπάνω είμαι στο ψάξιμο για μεγαλύτερο ενυδρείο για να μην τα ταλαιπωρώ, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν ξέρω σε παρακαλώ εξήγησε μου γιατί είναι κάτι που θέλω να ασχοληθώ και να μάθω. Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τώρα κατάλαβα ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων θα πάω στο pet shop και βλέπουμε, καμιά τιμουλα για DIY από μαγαζί περίπου 240-260lit ξέρουμε παρεμπιπτόντως ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τα προφίλ των ψαριών που έχεις και καταλάβεις περισσότερα(αναζήτηση στο fish&plant index ψηλά στην σελίδα).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συμβουλή και ακόμα ένα μπράβο για τα παιδιά που έχουν συγκεντρώσει τα προφίλ τον ψαριών τόσο βολικά !

Κρίμα πάντως γιατί όταν είδα στο pet shop τους κλόουν απλά τους λάτρεψα !

Πανέμορφα ψάρια και σε εμφάνιση και το γεγονός ότι κολυμπούν όλα μαζί σε τόσο πυκνούς σχηματισμούς απλά τα σπάει ελπίζω να βρω κάτι παρόμοιο για τα λίτρα του καινούριου ενυδρείου !

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές Μετρήσεις

NH3,4 : 0,003 mg/l

NO2: 2.5-5 mg

PH: 7

Έχω ξεκινήσει αγωγή με seachem-metronidazole για Ick γιατί σήμερα είχαμε τα 2 πρώτα θύματα :)

Τι να κάνω για να πέσει το NO2 αλλαγή νερού να βάλω sera toxivec η πρέπει να περιμένω μέχρι να τελειώσει η αγωγή ξέρει κάνεις ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και εγω φιλε δυσκολευομαι στην αρχη !!!

απο που πηρες τον καρχαρια , πες μου pleαse me pm !!!

καλη συνεχεια !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LPS σου έστειλα το pm και ευχαριστώ Rik και freeman για το ενδιαφέρων !!!!

Κάντε ένα κόπο αν μπορείτε και αν ξέρετε “ μπορώ να κάνω αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια της αγωγής η να χρησιμοποιήσω toxivec “

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LPS σου έστειλα το pm και ευχαριστώ Rik και freeman για το ενδιαφέρων !!!!

Κάντε ένα κόπο αν μπορείτε και αν ξέρετε “ μπορώ να κάνω αλλαγή νερού κατά τη διάρκεια της αγωγής η να χρησιμοποιήσω toxivec “

Το τοξιβεκ είναι χημεία που απτή μια φτιάχνεις κάτι και από την άλλη χαλάει κάτι άλλο, και στο τέλος δεν ξέρεις τη σου γίνετε. Κάνε αμέσως μια καλή αλλαγή νερού 50% και μην ξαναβάλεις τοξιβεκ. Συμπλήρωσε το σκεύασμα του ick για τα λίτρα που θα κάνεις την αλλαγή και αύριο περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...