Jump to content

Νέος στο χόμπι σε απόγνωση


Recommended Posts

Επίσης μην ταΐσεις τα ψάρια άσε να περάσουν 2 με 3 ημέρες και διάβασε προσεκτικά την δοσολογία και τις οδηγίες του σκευάσματος. Εάν είμαστε λίγο τυχερή μπορεί και να τα καταφέρουν τα ψαράκια σου, συνήθως είναι δύσκολα τα πράγματα και εξαρτάτε κατά πόσο προλάβαμε το παράσιτο στην επώαση που είναι ποιο εκτεθειμένο το παράσιτο και ποιο αποτελεσματική η αγωγή. Απτήν άλλη και οι μετρήσεις δεν βοηθανε και όπως καταλαβαίνεις το παλεύουμε το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άσε φίλε Rik έχω ξενερώσει μέρα με τη μέρα γίνονται και πιο άσπρα… ευτυχώς δεν έχω δει ακόμα συμπτώματα στα υπόλοιπα ψαράκια …

τι να πω έχω αρχίσει να τα παίρνω μα είναι δυνατόν να μην σου τα λένε αυτά τα πράγματα στο pet shop!!!! τι είμαι δηλαδή κάνα 5χρονο που πίρε ένα ετοιμοθάνατο χρυσόψαρο στο παζάρι ……

και τσάμπα και το 60ρι εφόσον πρέπει να πάρω μεγαλύτερο τσάμπα και τα διακοσμητικά και παραλίγο να πάνε τσάμπα και τόσα ψαράκια . Εγώ δεν είμαι ανεύθυνος με έκαναν χωρίς να το θέλω ….

Τεσπα τα ψαράκια να γλυτώσουμε και καλή καρδία !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δώσε τα ψάρια το γρηγορότερο δυνατό. Η ιχθυοφώρτηση είναι ακατάλληλη για 60 λίτρα πόσο μάλλον και για άστρωτο ενυδρείο. Ότι και να βάλεις μέσα τα ψάρια σου είναι καταδικασμένα. Αυτά που βλέπεις είναι τα πρώτα συμπτώματα και τα χειρότερα έπονται.

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν να μην σου τα λένε αυτά τα πράγματα στο pet shop!!!!

Ναι ειναι! :)

Γι αυτο μελεταμε κατι πριν το αγορασουμε!

Ποσο μαλλον οταν ειναι ζωντανο!

Θα μου πεις "ποιος το κανει? " ... αυτο ειναι αλλη ιστορια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ μαζί σου φίλε sarevock αλλά αν δεν είναι κατάλληλος να σου πει τι παίζει ο πωλητής τότε ποιος είναι ?Τεσπα να τα γιατρέψουμε πρώτα και τα άλλα θα τα φτιάξουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ μαζί σου φίλε sarevock αλλά αν δεν είναι κατάλληλος να σου πει τι παίζει ο πωλητής τότε ποιος είναι ?Τεσπα να τα γιατρέψουμε πρώτα και τα άλλα θα τα φτιάξουμε!!

Φίλε μου θα στο εξηγήσω λίγο πιο περιγραφικά για να καταλάβεις. Σκέψου ότι ζεις 2 εβδομάδες σε μια τουαλέτα κλειδωμένος η οποία σιγοκαίγεται. Έχουν πάρει φωτιά τα απορρυπαντικά πού είχες μέσα στην τουαλέτα και παράγουν συνεχόμενα τοξικό καπνό οποίος με κάθε ανάσα σου λιώνει τα πνευμόνια. Συν όλα αυτά έχεις μπλέξει και με ένα πυροσβέστη οποίος αντί να σβήσει την φωτιά μπαίνει με ηλεκτρική σκούπα που παράγει 200 ντεσιμπέλ βαβούρα ( 240 παράγει το αεροπλάνο κατά την απογείωση, αν έχεις πάει σε αεροδρόμιο καταλαβαίνεις γιατί θόρυβο μιλάμε) και τραβάει τον μισό καπνό από μέσα. Και για το τέλος ρίχνει και ένα κουβά νερό οποίος ναι μεν ρίχνει λίγο την φωτιά όμως παράγει 2 φορές περισσότερο τοξικό καπνό. Λοιπών η τουαλέτα είναι το ενυδρείο σου, τα ψάρια εσύ, ο τοξικός καπνός είναι η αμμωνία και τα νιτρώδη τα οποία κατατρώνε μέρα με την μέρα τα σωθικά των ψαριών δημιουργώντας εσωτερικές αιμορραγίες και καρκινώματα. Τώρα ο πυροσβέστης είσαι εσύ και η σκούπα με τον τρομακτικό θόρυβο είναι οι συχνές αλλαγές που κάνεις και στρεσάρεις τα ψάρια ακόμα περισσότερο και για το τέλος ο κουβάς με το νερό είναι τα "ζουμιά" που ρίχνεις μέσα τα οποία επιφανειακά φέρνεται να κάνουν κάποια δουλεία αλλά στην ουσία επιβαρύνουν το νερό με παραπάνω χημεία και δεν λύνουν το πρόβλημα . Ελπίζω να σε κατατόπισα, το θέμα είναι δικό σου. Πάντα φιλικά χωρίς παρεξήγηση.

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα στο εξηγήσω λίγο πιο περιγραφικά για να καταλάβεις. Σκέψου ότι ζεις 2 εβδομάδες σε μια τουαλέτα κλειδωμένος η οποία σιγοκαίγεται. Έχουν πάρει φωτιά τα απορρυπαντικά πού είχες μέσα στην τουαλέτα και παράγουν συνεχόμενα τοξικό καπνό οποίος με κάθε ανάσα σου λιώνει τα πνευμόνια. Συν όλα αυτά έχεις μπλέξει και με ένα πυροσβέστη οποίος αντί να σβήσει την φωτιά μπαίνει με ηλεκτρική σκούπα που παράγει 200 ντεσιμπέλ βαβούρα ( 240 παράγει το αεροπλάνο κατά την απογείωση, αν έχεις πάει σε αεροδρόμιο καταλαβαίνεις γιατί θόρυβο μιλάμε) και τραβάει τον μισό καπνό από μέσα. Και για το τέλος ρίχνει και ένα κουβά νερό οποίος ναι μεν ρίχνει λίγο την φωτιά όμως παράγει 2 φορές περισσότερο τοξικό καπνό. Λοιπών η τουαλέτα είναι το ενυδρείο σου, τα ψάρια εσύ, ο τοξικός καπνός είναι η αμμωνία και τα νιτρώδη τα οποία κατατρώνε μέρα με την μέρα τα σωθικά των ψαριών δημιουργώντας εσωτερικές αιμορραγίες και καρκινώματα. Τώρα ο πυροσβέστης είσαι εσύ και η σκούπα με τον τρομακτικό θόρυβο είναι οι συχνές αλλαγές που κάνεις και στρεσάρεις τα ψάρια ακόμα περισσότερο και για το τέλος ο κουβάς με το νερό είναι τα "ζουμιά" που ρίχνεις μέσα τα οποία επιφανειακά φέρνεται να κάνουν κάποια δουλεία αλλά στην ουσία επιβαρύνουν το νερό με παραπάνω χημεία και δεν λύνουν το πρόβλημα . Ελπίζω να σε κατατόπισα, το θέμα είναι δικό σου. Πάντα φιλικά χωρίς παρεξήγηση.

:):thumbup::(

Απομακρυνε τα ψαρακια οσο πιο γρηγορα μπορεις ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις για αυτα!!!!!!!

οσο για τα botia διαβασε εδω

Έγινε επεξεργασία - KATIR
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

KHILAN Έκανες την αλλαγή; Και αν ναι ποιες είναι οι μετρήσεις σου;

Επειδή βλέπω μεγάλη ένταση στο όλο θέμα καλό είναι να ηρεμήσουμε λίγο και να τα δούμε λίγο ποιο ψύχραιμα τα πράγματα.

Το να επιστρέψει αυτή την στιγμή τα ψάρια απτήν στιγμή που δεν είμαστε σίγουρη εάν έχουν προσβληθεί και τα υπόλοιπα είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι για το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσει που υποθέτω θα υπάρχουν και άλλα ψάρια, απτήν άλλη εάν είμαστε ειλικρινής με τον καταστηματάρχη και τον πληροφορήσουμε για την ασθένεια δεν νομίζω να τα δεχτεί πίσω άσε που πολύ δεν δέχονται πίσω έτσι και αλλιώς ότι πουλάνε. Εάν είχες την δυνατότητα να έχεις ένα άλλο ενυδρείο για καραντίνα τότε θα σου έλεγα πάρε αυτά που βλέπεις χωρίς στίγματα και μετακόμισε τα επειγόντως μήπως και αυξήσουμε τις ελπίδες μας και δεν έχουν πρόβλημα. Εάν έκανες την αλλαγή του νερού λογικά τα ΝΟ2 πρέπει να έχουν πέσει αρκετά δίνοντας έτσι χρόνο στην βιολογία του ενυδρείου να αυξηθεί και στα ψάρια μια καλύτερη διαμονή προσωρινά και βλέπουμε στην πορεία εάν χρειαστεί μια άλλη καλή αλλαγή.

Όσο για τα Βοτια είναι ψάρια που ναι μεν μπορούν να γίνουν 30 εκατοστά στην φύση αλλά όχι σε ενυδρείο, βέβαια αυτό δεν θέλει να πει ότι δεν θα μεγαλώσουν αρκετά αλλά ο άνθρωπος δεν θέλει να το δώσει για την ώρα και από ότι κατάλαβα θέλει να αγοράσει και μεγαλύτερο ενυδρείο γιαυτο μην τον στρεσάρουμε επιπλέον σε αυτή την δύσκολη στιγμή που περνάει.

Εάν έχετε κάποια συμβουλή για το πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα έμπρακτα, δεκτή και άμεσα

Με εκτίμηση και φιλικότατα σε όλους τους φίλους που έχουμε ενυδρείο και λίγο πολύ όλοι μας βρεθήκαμε κάποια στιγμή σε προβληματισμό με τους αγαπημένους μας φίλους.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου Rik ο μόνος υπεύθυνος γι αυτήν την κατάσταση είναι ο ίδιος ο καταστηματάρχης και είναι υποχρεωμένος να τα δεχτεί πίσω. Σε άλλη περίπτωση ίσως μπορεί να βρεθεί κάποιος με καραντίνα κοντά ώστε να τα πάρει. Το θέμα είναι ότι μέχρι να μπορέσει να τα συντηρήσει η βιολογία του ενυδρείου, όλα τα ψάρια θα μας έχουν αφήσει χρόνους. Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που τα botia έχουν φτάσει τα 30 εκ. σε ενυδρεία, αλλά και να μην φτάσουν τα συγκεκριμένα (που δεν νομίζω να προλάβουν) τα 30 εκ άνετα θα ξεπεράσουν το όριο των 20 -25 εκ με πληθυσμό τα 6 λόγω κοπαδιού θα πρέπει να ζήσει αυτός στο 240 λίτρα και τα botia στο σπίτι του.Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπαίνουν όλα τα ψάρια στα ενυδρεία. Το όλο θέμα είναι λάθος από τη αρχή. Καθαρά σφάλμα του μαγαζάτορα το οποίο όμως μπορεί να κουράσει και τον ιδιοκτήτη του ενυδρείου μα αποτέλεσμα σε ένα χρόνο μετά από πολλούς θανάτους να καταλήξει το ενυδρείο στο πατάρι. Δεν μπορούμε να γιατρέψουμε, τα πάντα μπορούμε όμως με κάποια συγκεκριμένη στάση να διορθώσουμε συγκεκριμένα λάθη από την αρχή χωρίς να καταφύγουμε σε extreme καταστάσεις για τον χομπύστα αλλά και για την τσέπη του.

Η συμβουλή μου δώσε τα ψάρια ,αν θέλεις όχι όλα κράτα τα moly, διάβασε και φτιάξε κάτι πραγματικά όμορφο για σένα. Υπάρχει αρκετή γνώση εδώ μέσα για το κάνεις όπως νομίζεις και όπως αντέχει η τσέπη σου. Ας μην αναλωνόμαστε άλλο στα ίδια και τα ίδια . Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Κανε copy την φορμα διαγνωσης ασθενειων συμπληρωνοντας ολα τα πεδια και κανε την paste στο θεμα που θα ανοιξεις στην κατηγορια Ασθένειες Γλυκού Νερού.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός !!!!

Δεν θέλω να ταλαιπωρώ τα ψάρια μου για να έχω ένα όμορφο λαμπατέρ με νερό στο δωμάτιο μου,

εγώ έκανα ποστ εδώ γιατί ήθελα βοήθεια! και απ ότι βλέπω μερικοί( σε καμία περίπτωση η πλειοψηφία) βρήκαν αφορμή για να μετρήσουν ποιος έχει μεγαλύτερη ……υπευθυνότητα σαν χομπιστας !

Να τα πας πίσω ,είναι λάθος, θα πεθάνουν …. Εντάξει ρε παιδιά το κατάλαβα… αυτό δεν αλλάζει όμως την κατάσταση ….. από τα 5-6 άτομα που απάντησαν μόνο 1-2 προσπαθούν να βοηθήσουν ….

Τεσπα είμαι λίγο κάπως γιατί μόλις γύρισα από τη δουλειά και μαζεύω νεκρά ψάρια πάλι …. Μετρήσεις :

PH:7-7.5

No2: 5mg/l

NH3,4 : 0,003 -0,009

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): JBL i80 με σφουγγαράκι και micromec(κάτι μπαλάκια) και το φίλτρο το κινέζικο με το σφουγγαράκι μόνο (έχω βγάλει τον άνθρακα)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μήνα και 1 εβδομάδα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):πλέον 2 clown loach(με μεγάλο πρόβλημα στην αναπνοή και κλαημένα με ick) 1 dwarf gourami 2 albino shark 1 pleco 6 platy 1 σκαλαρι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγές με προετοιμασία νερού όπως μου έχουν πει εδώ τάισμα 2-3 φορές την ημέρα από λίγο και τώρα 1 και λίγο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,003

- ΝΟ2 (νιτρώδη):5μγ/λ

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: γύρο στους 30 για την αγωγή

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:clown loach

- Ιστορικό Ψαριού:--

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): χάνει το χρώμα του δυσκολία αναπνοής άσπρα στίγματα παντού

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: seachem metronidazole

-Δοσολογία: 3 μεζούρες κάθε 2 μέρες

-Χρόνος Χρήσης:2 μέρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. ickh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: 2 clown χαροπαλεύουν και 1 από τα 2 gourami πέθανε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θελει καποιος να "σου την πει".

Πολλοι απο εδω μεσα εχουν περασει την κατασταση την δικη σου και θελουν να σε βοηθησουν να το αποφυγεις.

Σου εδωσα απο πανω το λινκ με τη φορμα για να σε βοηθησουν με τη θεραπεια.

Τα τοξικα παντως (NH3 NO2) δεν φευγουν με τη θεραπεια και αυτη δεν θα προσφερει ουσιαστικα και πολλα πραγματα αφου η αιτια (το τοξικο νερο) θα παραμενει.

Κανε με κινήσεις δραστικες. Μη περιμενεις να γινει καποιο θαυμα.

1. Επεστρεψε τα ψαρια που σου εξηγησαν οτι ακομα και να στρωσει το ενυδρειο δεν προκειται να διατηρηθουν αξιοπρεπως στο χωρο που τους διαθετεις. Αμεσως αμεσως θα εχεις μειωσει αρκετα τους ρυπογονους οργανισμους παραγωγης τοξικων.

2. Αντιμετωπισε τα τοξικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

3. Ψαξε να βρεις μπολι (μπιχλα και λιγα υλικα) απο στρωμενο φιλτρο (βαλε αγγελια ή αν εχεις φιλο με ενυδρειο), ή ριξε safestart σε μεγαλη δοσολογια.

Ελπιζω να βοηθησα

καλη τυχη

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κοψε το ταισμα κανε αλλαγη 50% με νερο σε ιδια θερμοκρασια και με αντιχλωριο σε 3πλη δοση

βαλε αεραντλια

με τη θερμοκρασια αυτη η τοξικοτητα της αμμωνιας εχει φτασει στα υψη

....και κανε την paste στο θεμα που θα ανοιξεις στην κατηγορια Ασθένειες Γλυκού Νερού.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου delta το έχω διαβάσει το ποστ σου και είναι πολύ χρήσιμο !! Έχω έναν φίλο και θα πάω σήμερα για μπολι σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

ps. εχω μια αεραντλια της tetra

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να βγουν τα ψαρια να γινει στρωσιμο του φιλτρου σου ωστε ΝΟ2 και ΝΗ3ΝΗ4 να μηδενιστουν και στη συνεχεια να δεις τι ψαρια ταιριαζουν στα λιτρα σου ωστε να ειναι και αυτα καλα και εσυ να εχεις ενα σωστο βιοτοπο.Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι, αγαπητε ΚΗΙLAN δεν βλεπω πουθενα να αναφερεις αλλαγη νερου απο χθες στο σημερα, τελικα την εκανες;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Rik εννοείτε και έκανα ! και μπόλι έβαλα ότι άλλο νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσει !!! Έχει μείνει μόνο ένα clown και έχω φρικάρει …. Λες να πάω να πάρω και το starter το υγρό του φίλτρου

ps Α και την αλλαγή νερού την κάνω με τη σκούπα βυθού για να ελαττώσω όσο μπορώ τις αναταράξεις

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε Rik εννοείτε και έκανα ! και μπόλι έβαλα ότι άλλο νομίζεις ότι μπορεί να βοηθήσει !!! Έχει μείνει μόνο ένα clown και έχω φρικάρει …. Λες να πάω να πάρω και το starter το υγρό του φίλτρου

ps Α και την αλλαγή νερού την κάνω με τη σκούπα βυθού για να ελαττώσω όσο μπορώ τις αναταράξεις

Αν εννοεις το safestart ναι να το παρεις μήπως και στρώση κάπως η κατασταση.

Μου κανει εντυπωση παντος που εκανες αλλαγη και τα ΝΟ2 ειναι σταθερα στο 5 και υποπτευομαι πως το βιολογικο υλικο που εχεις ισως δεν επαρκη σε ποσοτητα για την αποικηση των βακτηριων. Σιγουρα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος εαν ειναι οντως και αυτο ενα επιπλεον προβλημα, αυτος ο φιλος σου που πηρες το μπολι δεν εχει καποιο ενυδρειο καραντινα για να φιλοξενηση εστω αυτα που για την ωρα ειναι οκ.

Δυστηχως εαν αρχισει κατι στραβα τρεχεις και δεν φτανεις και το αποτελεσμα ειναι πολυ αοριστο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δυστυχώς όχι …. Ευτυχώς μέχρι τώρα τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν συμπτώματα … άντε να δούμε …

Link to comment
Share on other sites

Τα κλόουν δεν την πάλεψαν δυστυχώς …. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν τα συμπτώματα της ασθένειας για πόσο ακόμα πρέπει να συνεχίσω την αγωγή ?

Mπορώ να κάνω κάτι άμεσα για να ρίξω NO2 εκτός από αλλαγές νερού ?

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα ….

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΚΗΙΛΑΝ, οι οδηγίες για την αγωγή πότε λέει ότι τελειώνει;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αναφέρει πάνω στο φιαλίδιο είναι “until symptoms disappear “ …. Λες να βάλω άνθρακα από αύριο και να κάνω και καμιά αλλαγή για το Νο2 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και από μένα. Θα προσπαθήσω μέσα από τη δική μου εμπειρία να σε βοηθήσω (ελπίζω). Πρόσφατα απέκτησα ένα 60λιτρο ενυδρείο και το έστρωσα με αμμωνία επί 2 με 2,5 μήνες ώστε να μηδενιστούν εντελώς τα ΝΟ2 και η ΝΗ3/ΝΗ4 (Συνήθως τα τεστ μετράνε αμμωνία και αμμώνιο μαζί και μετά με αναγωγή σε πίνακα βλέπεις πόσο πραγματικά αμμωνία έχεις. Πιο κάτω έχω συννημένο έναν πίνακα με τοξικότητες της αμμωνίας). Γενικά για να στρωθεί εντελώς ένα ενυδρείο θέλει σχεδόν 2 μήνες, παρ'ολα τα βακτήρια (tetraaqua bactozym) που έβαζα. Άρχισα και έβαζα κάποια ψάρια (2 ραμιρέζι, 8 καρδινάλιους και στο τέλος 5 πλάτυ). Το πρώτο λάθος μου ήταν που τα έβαλα σχετικά όλα μαζί (σε διάστημα σχεδόν 10 ημερών), το δεύτερο λάθος ήταν ότι δεν προετοίμαζα το νερό της αλλαγής (από άποψη θερμοκρασίας), και το τελευταίο λάθος μου ήταν ότι με τα πλάτυ που έβαλα είχα ασύμβατα είδη μέσα στο ενυδρείο.

Για να πάμε και στο τι είναι καλύτερο να κάνεις. Δυστυχώς θα πρέπει να αποχωριστείς κάποια από τα ψάρια σου (στο λέω γιατί εγώ τα έχασα όλα). Αν δεν θέλεις να το κάνεις επειδή σκέφτεσαι να αγοράσεις μεγαλύτερο ενυδρείο, ίσως θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό και να του ρίξεις μπόλι μέσα ώστε να σε βοηθήσει. Το ich δυστυχώς από ότι είδα εγώ δεν φεύγει με τα φάρμακα. Διάβασε λίγο και πως λειτουργεί ως ασθένεια http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Thema...multifiliis.htm. Το νερό σου αυτή τη στιγμή είναι πιθανό να είναι γεμάτο από τo παράσιτο. Αυτό που πρέπει να φτιάξεις είναι συνθήκες νερού από ΝΗ3-ΝΟ2-ΝΟ3, μεγάλη αλλαγή νερού με προετοιμασμένο νερό σωστής θερμοκρασίας, για να μην κολλήσουν και τα άλλα ψάρια. Και τελευταίο δες αν μπορείς να προσθέσεις ενυδρειακό αλλάτι για θεραπεία εφόσον βέβαι θέλεις να σταματήσεις με τα φάρμακα(Διάβασε καλύτερα στο link που σου έβαλα πιο πάνω). Επίσης τη θερμοκρασία ρύθμισέ της ακόμα και στους 30 εφόσον μπορούν να την αντέξουν τα ψαράκια σου. Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε κούρασα.

Υ.Γ. Μην πανικοβάλλεσαι και προσπάθησε να αντιδράς ψύχραιμα (τα έπαθα και έμαθα)post-18495-1275082899_thumb.jpgpost-18495-1275082899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...