Jump to content

βοηθεια στην οξυγονωση


Recommended Posts

καλησπερα καταρχας. εχω ενα 80λιτρο με καμια 20αρια ψαρακια και 2 φιλτρα magi 380. το ενα φιλτρο του εχω βαλει το σπρει μπαρ και πεταει νερο απο πανω για να κανω οξυγονοση. ομως επειδη ειναι στο δωματιο που κοιμαμαι και κανει θορυβο θελω να βγαλω το σπρει μπαρ και να βαλω αεροπετρα για την οξυγονωση. μπορειτε να μου προτεινετε αεραντλια γτ δεν ξερω καθολου ουτε ποια ειδη εχει ουτε πως την τοποθετεις. θελω καποια σε καλη τιμη και να μην κανει πολυ θορυβο αν και πααπανω απο τωρα δε προκειτε να κανει.

ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτησω ακομα αν χρειαζεται κιολας γτ οι αποψεις διειστανται... μηπως απλα να φτασω το σπρει μπαρ στα ορια του νερου????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καταρχας. εχω ενα 80λιτρο με καμια 20αρια ψαρακια και 2 φιλτρα magi 380. το ενα φιλτρο του εχω βαλει το σπρει μπαρ και πεταει νερο απο πανω για να κανω οξυγονοση. ομως επειδη ειναι στο δωματιο που κοιμαμαι και κανει θορυβο θελω να βγαλω το σπρει μπαρ και να βαλω αεροπετρα για την οξυγονωση. μπορειτε να μου προτεινετε αεραντλια γτ δεν ξερω καθολου ουτε ποια ειδη εχει ουτε πως την τοποθετεις. θελω καποια σε καλη τιμη και να μην κανει πολυ θορυβο αν και πααπανω απο τωρα δε προκειτε να κανει.

ευχαριστω πολυ :)

Τώρα που θα βγάλεις το spraybar βάλε την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει την επιφάνεια του νερού ώστε να το αναταράζει καλά και δεν χρειάζεσαι αντλία. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να ρωτήσω κι εγώ, πόση ανατάραξη από το spray bar θεωρείται καλή/αρκετή ώστε να αποφευχθεί η αεραντλία? Ίσα ίσα να κουνιέται λίγο λίγο το νερό? Ή αρκετή? Τι γίνεται με ψάρια όπως ο μονομάχος που αράζουν όλο το βράδυ (αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας συχνά) στην επιφάνεια και τα ενοχλούν τα ρεύματα?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να ρωτήσω κι εγώ, πόση ανατάραξη από το spray bar θεωρείται καλή/αρκετή ώστε να αποφευχθεί η αεραντλία? Ίσα ίσα να κουνιέται λίγο λίγο το νερό? Ή αρκετή? Τι γίνεται με ψάρια όπως ο μονομάχος που αράζουν όλο το βράδυ (αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας συχνά) στην επιφάνεια και τα ενοχλούν τα ρεύματα?

για το μονομαχο βαλτω να χτυπα την επιφανεια και το τζαμι και δεν εχει προβλημα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα βγάλεις το spraybar βάλε την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει την επιφάνεια του νερού ώστε να το αναταράζει καλά και δεν χρειάζεσαι αντλία. :):D:D

να χτυπαει απο κατω προς τα πανω την επιφανεια εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

να χτυπαει απο κατω προς τα πανω την επιφανεια εννοεις?

Ναί. Μπορείς να βάλεις και την έξοδο ακριβώς στο ύψος της επιφάνειας (να σκεπάζεται απο το νερό βέβαια για να μην ακούς θόρυβο) και θα είσαι jet!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να ρωτήσω κι εγώ, πόση ανατάραξη από το spray bar θεωρείται καλή/αρκετή ώστε να αποφευχθεί η αεραντλία? Ίσα ίσα να κουνιέται λίγο λίγο το νερό? Ή αρκετή? Τι γίνεται με ψάρια όπως ο μονομάχος που αράζουν όλο το βράδυ (αλλά και κατά τη διάρκεια της ημέρας συχνά) στην επιφάνεια και τα ενοχλούν τα ρεύματα?

Αναλόγως τα λίτρα σου.

Πολύ στα πολλά, λίγο στα λίγα.

Εγώ στα 450 λίτρα έχω μέτρια ανατάραξη απο 2 εξόδους και είναι όλα οκ. :)

Συνήθως τα ψάρια που κάθονται στην επιφάνεια πάνε πίσω απο την έξοδο που δεν έχει καθόλου ανατάραξη.

Γι΄αυτό μην φοβάσαι. Ξέρουν αυτά τι κάνουν.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Αναταραξη (ησυχη) μπορεις να κανεις βυθιζοντας τo spraybar και γυριζοντας λοξα προς τα πανω τις τρυπες εξοδου.

Ο μονομαχος ομως πρεπει να εχει χαμηλο εως μηδαμινη ροη στο ενυδρειο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...