Jump to content

Άμμος


Recommended Posts

Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου άμμο από την παραλία.Αν ναι,χρειάζεται κάποια διεργασία καθαρισμού και ποιά;

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος καταρχας θα πρεπει να ειναι μαζεμενη μεσα απο τη θαλασσα και οχι απο τη παραλια ... Θα πρεπει να τη πλυνεις καλα και μετα να την βρασεις για λιγο η να τη βαλεις σε ενα κουβα με καυτο νερο ... Πολυ καλο πλυσιμο προσοχη ... Πρεπει να ξερεις οτι η αμμος ειναι λιγο δυσκολη στο καθαρισμα και θελει υπομονη ...

Τι ψαρια θα φιλοξενει το ενυδρειο που σκεφτεσε να βαλεις την αμμο ?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάς για γλυκού νερού ενυδρείου... Εξαρτάται τι ψάρια θα βάλεις μέσα. Αν βάλεις αφρικάνες όπου δεν τους ενοχλούν τα ασβεστολιθικά πετρώματα, τότε μπορείς να βάλεις εφόσον πρώτα την καθαρίσεις πολύ καλά (να μην έχει πίσσες, γόπες, κ.τ.λ.) Από την άλλη αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για ενυδρείο όπου τα ψάρια χρειάζονται χαλαζιακά πετρώματα, μπορείς να πάρεις ένα δείγμα και να κάνεις το γνωστό τεστ με το ακουαφόρτε, ώστε να δεις αν αφρίζει η όχι. Αν αφρίζει δεν κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μιλάς για γλυκού νερού ενυδρείου... Εξαρτάται τι ψάρια θα βάλεις μέσα. Αν βάλεις αφρικάνες όπου δεν τους ενοχλούν τα ασβεστολιθικά πετρώματα, τότε μπορείς να βάλεις εφόσον πρώτα την καθαρίσεις πολύ καλά (να μην έχει πίσσες, γόπες, κ.τ.λ.) Από την άλλη αν θες να τη χρησιμοποιήσεις για ενυδρείο όπου τα ψάρια χρειάζονται χαλαζιακά πετρώματα, μπορείς να πάρεις ένα δείγμα και να κάνεις το γνωστό τεστ με το ακουαφόρτε, ώστε να δεις αν αφρίζει η όχι. Αν αφρίζει δεν κάνει!

29411[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,αφρικάνες θέλω να βάλω στο ενυδρείο άρα με ένα καλό πλύσιμο είμαι ok :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπι τη πετρώματα χρειάζονται? Τι θα ελεγαν για την αμμο? (αν μιλουσαν! :wootwoot: )

Αν καποιος ξερει να μου πει θα του ειμαι ευγνωμον!

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπι τη πετρώματα χρειάζονται? Τι θα ελεγαν για την αμμο? (αν μιλουσαν! :wootwoot: )

Αν καποιος ξερει να μου πει θα του ειμαι ευγνωμον!

29425[/snapback]

Θα έλεγαν ότι θέλουν χαλαζιακή και όχι ασβεστολιθική :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγαν ότι θέλουν χαλαζιακή και όχι ασβεστολιθική  :wootwoot:

29430[/snapback]

:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Λοιπόν

Εχω ενα ενυδρειο με ψάρια κιχλιδες ταγκανιγκα με άμμο θάλασσας οχι απο το νερό μεσα, απο έξω απο την παραλία την μαζεψα.

Θα μαζέψεις την αμμο απο μια περιοχή οπου να μην εχει ξύλα και αλλα πράγματα(ξύλα γόπες κ.λ.π) Εγω την μάζεψα με τα χέρια για να μπορω να έχω επαφη με την αμμό και να πετάω οτι άχρηστο βρίσκεται μέσα.

Αφού το κανεις βρές σουροτίρι ή κοσκινο και κοσκινισέ την όλη την αμμό και μαζεψέ την σε ξεχωριστό δοχείο.

Απο αυτο το σημείο αρχιζουν τα δυσκολα........αυτη η αμμος θα θέλει παρα μα παρα πολυ καλό πλύσιμο. Εγω την 1η μέρα την ξέπλενα βάζοντας νερο και την ανακάτευα συνέχεια. Μετά γέμισα τον κουβά με χλωρίνη(50ml για 10 λτ περίπου χλωρίνη) την ανακάτευσα και την άφισα ενα βράδυ. την επόμενη αφου την ανακάτωσα ξάνα και την ξέπλενα συνέχεια , άφίσα να τρέχει το νερό μέσα στο κουβά για μια νύχτα(με λίγη ροη... το νερό δεν το πληρώνω εγω γιαυτο το εκανα :lmao: ) και την αλλή μερά την ξανα- ανακάτευσα έχυσα το νερό και την έφερα στο σπίτι και την έβαλα στο ενυδρείο. παρόλου που την καθάρισα οσο ποιο καλα γινόταν όταν μπικε στο ενυδρείο ξαναέβγαζε θολούρα αλλά μην σε ανυσιχέι αυτο. σε 5-6 ώρες η θολούρα κάθετε στον πάτο και το ενυδρείο γίνεται κρύσταλο. Μετά ακολουθέις την γνωστή διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου. Εγω έβαλα φίλτρο βυθου και απο πάνω χαλίκι και μετά την αμμο και το δουλέυω με αντίστροφη ροή το φιλτρο βυθου! ριχνω νερό στο σωληνάκι έτσι ώστε να διμιουργίσω ρόη κάτω απο το φίλτρό που βρίσκεται η αμμός για να γλυτώσω όσο μπορώ τις ανοξικές συνθηκες(παραγωγή υδρόθειου κ.λ.π) και παράλληλα δημιουργίται και βιολογικό υποστρωμμα(οξυγονόνω ότι βρίσκεται απο κάτω απο το φίλτρο βυθού με την ροή που σου είπα).

Με αυτή την τακτική τα ψάρια μου ειναι 1 χρόνο στο ενυδρείο και φιλοξενει Neolamprologus leleupi , Neolamprologus tetracanthus , Neolamprologus tretocephalus , Steatocranus casuarius , Julidochromis Marlieri , και κάτι σαλιγκάρια batman μου τα είπαν τα οποία ζουν μια χαρα και μεγαλώνουν.

Δεν έιχα κανένα πρόβλημα με την αμμό. σκληρότητα έχω να μετρίσω πάνω απο 3 μήνες ήταν γύρο στο 15, ΚΗ στο 6 ΡΗ 8,6. Για τα ψάρια που φιλοξένω πιστέυω ειναι μια χαρά ούτος η άλος φαίνονται και μια χαρά τρώνε σαν βόες, και είναι ζωηρότατα. Αν ήταν θα είχα θνησιμότητες.

(Την άμμο την είχα μαζέψει απο μια παραλία στην Λουτσα....Αρτεμίς :lmao: )

Αν βάλεις τέτια ψάρια που να θέλουν σκληρό νερό θα σου έλεγα να το κάνεις. Είναι ωραία η αμμος στο ενυδρείο....αλλη αίσθηση...κάτι το διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρειο με ψάρια κιχλιδες ταγκανιγκα με άμμο θάλασσας οχι απο το νερό μεσα, απο έξω απο την παραλία την μαζεψα.

στο ενυδρείο και φιλοξενει Neolamprologus leleupi , Neolamprologus tetracanthus , Neolamprologus tretocephalus , Steatocranus casuarius , Julidochromis Marlieri , και κάτι σαλιγκάρια batman μου τα είπαν τα οποία ζουν μια χαρα και μεγαλώνουν.

29957[/snapback]

Φίλε submarine σκεύτομαι να μετατρέψω το 200αρι μου σε κιχλίδες. Μπορείς να μας πείς πόσα απο τα αναφερθέν ψαράκια έχεις μέσα (ποσότητα ζητάω)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει οτι η άμμος από τις μεσογειακές παραλίες περιέχει πυρίτιο που "τρώει" και μειώνει τη σιλικόνη. Θα πρότεινα πριν βάλεις τέτοια άμμο να ενισχύσεις αρκετά τις ενώσεις βάζοντας περισσότερη σιλικόνη (καθαρή 100% φυσικά) και αφήνοντάς τη 3-4 μέρες να στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τζο το ενυδρειο μου ειναι 100χ40χ50 με μια fluval 203 και εχω 2 Julidochromis Marlieri 2 Steatocranus casuarius 1 Neolamprologus 3 tretocephalus Neolamprologus tetracanthus 4 Neolamprologus leleupi. Γατόψαρα δεν έχω βάλει γιατί παρατήρησα οτι τα ψαράκια αυτά τρώνε την τροφή που πέφτει κάτω και δεν αφίνουν τίποτα. σκεφτόμουν να έβαζα κανά αστακουδάκι ούτος η άλος δεν έχω καθόλου φυτά μέσα. Μόνο βράχια. Τώρα για τα διάτομα και το πυρίτιο πιστέυω οτι με τις αλαγές νερού εβδομαδιαίος θα απομακρύνονται αλλά δεν γνωρίζω πόσο ζημία κάνει το πυρίτιο στη σιλικόνη.

Οι ταγκανίγκα κιχλίδες ειναι ποίο ήρεμες απο της Μαλάουι. Παρόλου που μου αρέσουν οι Μλάουι(ποιο ώραια χρώματα) είναι πολύ άγρια και πιστέυω οτι θα θέλουν ποιό μεγάλο ενυδρείο απο το δικό μου. Μου την σπάει να βλέπω να κυνηγιούντε τα ψάρια μου στο ενυδρείο! Θέλω να είναι όλα ήρεμα να τρώνε όλα μαζί χωρίς μαδιμένες ουρές και πληγές.Γιαυτό επέλεξα ταγκανίγκα. Είναι ποιό ήρεμα απο τα Μαλάουι.

Φωτο πως βάζουν εδω? Θελώ να βάλω δώτο να δείς πώς είναι.

Κάνω προσθήκη συνημένου και δεν το βάζει η φώτο ειναι jpg 4mb και δεν την βάζει. ξέρετε γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τζο το ενυδρειο μου ειναι 100χ40χ50 με μια fluval 203 και εχω 2 Julidochromis Marlieri 2 Steatocranus casuarius 1 Neolamprologus 3tretocephalus Neolamprologus tetracanthus 4Neolamprologus leleupi. Γατόψαρα δεν έχω βάλει γιατί παρατήρησα οτι τα ψαράκια αυτά τρώνε την τροφή που πέφτει κάτω και δεν αφίνουν τίποτα. σκεφτόμουν να έβαζα κανά αστακουδάκι ούτος η άλος δεν έχω καθόλου φυτά μέσα. Μόνο βράχια. Τώρα για τα διάτομα και το πυρίτιο πιστέυω οτι με τις αλαγές νερού εβδομαδιαίος θα απομακρύνονται αλλά δεν γνωρίζω πόσο ζημία κάνει το πυρίτιο στη σιλικόνη.

Οι ταγκανίγκα κιχλίδες ειναι ποίο ήρεμες απο της Μαλάουι. Παρόλου που μου αρέσουν οι Μλάουι(ποιο ώραια χρώματα) είναι πολύ άγρια και πιστέυω οτι θα θέλουν ποιό μεγάλο ενυδρείο απο το δικό μου. Μου την σπάει να βλέπω να κυνηγιούντε τα ψάρια μου στο ενυδρείο! Θέλω να είναι όλα ήρεμα να τρώνε όλα μαζί χωρίς μαδιμένες ουρές και πληγές.Γιαυτό επέλεξα ταγκανίγκα. Είναι ποιό ήρεμα απο τα Μαλάουι.

Θα βάλω φώτο να δεις πώς είναι.

post-471-1154019694.jpg

post-471-1154019848.jpg

Link to comment
Share on other sites

να μια φωτο(εχω και 4-5 σαλιγκαρια batman) και μου τρώνε την αλγη που πιάνει πάνω στα βράχια

Πως ΄βαζεις φωτο εδώ? κάνω στο συνημένο κανονικα και δεν την πέρνει. Γιατι? jpg 4 mb ειναι.

Link to comment
Share on other sites

να μια φωτο(εχω και 4-5 σαλιγκαρια batman) και μου τρώνε την αλγη που πιάνει πάνω στα βράχια

Πως ΄βαζεις φωτο εδώ? κάνω στο συνημένο κανονικα και δεν την πέρνει. Γιατι? jpg 4 mb  ειναι.

31014[/snapback]

Νομίζω ότι η φωτογραφία που προσπαθείς να βάλεις, είναι τεράστια.

Κάνε σμίκρυνση στα 150ΚΒ και θα είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα διάτομα και το πυρίτιο πιστέυω οτι με τις αλαγές νερού εβδομαδιαίος θα απομακρύνονται αλλά δεν γνωρίζω πόσο ζημία κάνει το πυρίτιο στη σιλικόνη.

31013[/snapback]

Παιδιά το θέμα του πυριτίου στη μεσογειακή άμμο και η πιθανές επιδράσεις στη σιλικόνη

το βρίσκω πολύ σημαντικό. Υπάρχει κανείς ακόμη που γνωρίζει κάτι ακόμη πάνω σ' αυτό

να μας πει την άποψή του??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα διάτομα και το πυρίτιο πιστέυω οτι με τις αλαγές νερού εβδομαδιαίος θα απομακρύνονται αλλά δεν γνωρίζω πόσο ζημία κάνει το πυρίτιο στη σιλικόνη.

31013[/snapback]

Παιδιά το θέμα με το πυρίτιο στη μεσογειακή άμμο και οι πιθανές επιδράσεις στη σιλικόνη του ενυδρείου το βρίσκω πολύ σημαντικό και ενδιαφέρον.

Υπάρχει κανείς ακόμη που έχει κάποια άποψη για αυτό να μας την καταθέσει??

Είναι όντως ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο να ενισχύσει κανείς

τις κολλήσεις με επιπλέον σιλικόνη για να μην πάθει ζημιά ??

Οι αλλαγές νερού μπορούν να επιλύσουν το πιθανό πρόβλημα?

Πάντως κάτι σχετικό έχω διαβάσει και εδώ

στο πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Ν. Ψάλτη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%DC%EC%EC%EF%F2

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντος ένα μεγάλο πρόβλημα δεν θα ήθελα να σκευτώ καν να γυρίσω και βρώ ξαφνικά 200 λιτρα νερό στο πάτωμα.... :lmao::lmao::rasp::rasp::ballistic::rasp::rip::D

Έγινε επεξεργασία - Tzo
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω κάτι...... :lmao: .....πώς να κάνω σμυκρινση την ΄φωτο που θέλω να βάλω?.....Θέλει photoshop? Τα windows δεν έχουν καναν άλο τρόπο να το κάνουν αυτό?.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πάτα Έναρξη και μετά Εκτέλεση

Γράψε mspaint

Θα ανοίξει η Ζωγραφική. Άνοιξε την εικόνα σου. Πάτα Ctrl + W και επέλεξ πόσο επι της % θες να μικρύνεις την φώτο σου κατά μήκος και κατά πλάτος.

Κατόπιν πάτα Αρχείο και Αποθήκευση ως jpeg.

Αν και η Ζωγραφική δεν έχει φοβερούς Αλγόριθμους συμπίεσης και δεν μπορείς να ρυθμίσεις και το ποσοστό δες αν το αρχείο βγαίνει μέχρι τα 150 ΚΒ.

Είσαι ΟΚ τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτησω μιας και σκέπτομαι να βελτιώσω το ενυδρείο με

τα χρυσόψαρα εάν βάλω την άσπρη ποταμίσια ψιλή άμμο θα έχω

πρόβλημα? Επείσης σκέπτομαι να βάλω και μία ανούμπια οπότε

θα της κάνει σαν περιβάλλον η εν λόγω άμμος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...