Jump to content

Έρχεται το ενυδρείο!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα!! Μετά από πολύ διάβασμα αυτές τις μέρες, κατέληξα. Παρήγγειλα το Rio 180 και έρχεται την Πέμπτη. Μαζί με αυτό και απορίες και ζητώ τη βοήθεια των έμπειρων. Καταρχήν να σας πω ότι διάβασα πολύ αυτές τις μέρες, αλλά και πάλι χρείαζομαι καθοδήγηση και συμβουλές. Λοιπόν , όταν πλέον κατέληξα σε ενυδρείο, και διάβασα για μεθόδους στρωσίματος , άρχισα να ψάχνομαι σε φίλους και γνωστούς , αν κανείς ασχολείται με ενυδρεία και αν μπορεί να μου διαθέσει μπόλι. Βρήκα και τα δεδομένα έχουν ως εξής : Ένας γνωστός έχει ένα ενυδρείο 25 lt και έχει μέσα 2 κλόουν και δύο σκαλάρια! Ναι καλά διαβάζετε! Τελικά είναι φοβερό, το πόσο θύμα των πετσοπάδων μπορείς να γίνεις. Έχοντας διαβάσει πλεόν του είπα ότι αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ότι το ενυδρείο του είναι εντελώς άκυρο και κατέληξε στο εξής : Μου δίνει όλο το το φίλτρο και τα ψάρια. Το φίλτρο είναι μάρκας Eheim 120 lt/h και το ενυδρείο τρέχει για 3 μήνες... Μου είπε ότι από μετρήσεις με υγρά τεστ Αpi όλα είναι οκ. με μηδενική αμμωνία και νιτρώδη (προφανώς επειδή αλλάζει νερό κάθε εβδομάδα). Ρωτάω λοιπόν: Πώς θα γίνει η μεταφορά του φίλτρου αυτού στο ενυδρείο μου;;; Θα βάλω το σφουγγάρι μέσα στο καινούριο φίλτρο μαζί με τα υλικά του καινούριου φίλτρου;; από όσο καταλαβαίνω τα ψάρια (4 στο σύνολο) πρέπει να μπουν αμέσως, αφού το μικρό ενυδρείο θα καταργηθεί. Πως θα γίνει η διαδικασία;;; Λόγω της μεταφοράς του σφουγγαριού θα υπάρχει από την αρχή αποικία;; Τα ψάρια θα την παλέψουν;; Αυτό θεωρείται στρώσιμο;; Καταλαβαίνω ότι θα είναι λίγο υπό πίεση η κατάσταση, αλλά δεν μπορεί πλέον να κρατήσει τα ψάρια στο ενυδρείο των 25 lt και να πω την αλήθεια τα είδα και μου αρέσουν πολύ. Περιμένω οδηγίες για τη διαδικασία μεταφοράς στο 180αρι του σφουγγαρίου και των ψαριών... Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλογέμιστο το νέο σου ενυδρείο. Πληροφορίες για το μπόλιασμα και τον τρόπο με τον οποίο γίνεται μπορείς να δεις παρακάτω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E9%E1%F3%EC%E1

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...