Jump to content

φωσφορικα


Recommended Posts

γεια σας εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα λιτρα και 120 λιτρα σαμπ (εχω κανει παρουσιαση σε αλλο ποστ)και εχω προβλημα με τα φωσφορικα.το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες.εχω χρησιμοποιησει τυρφη για να χαμηλωσω τις σκληροτητες ενω τωρα τρεις αλλαγες μικρες απο 70 λιτρα που εχω κανει το1/3 του νερου ειναι απιονισμενο.επισης τις 3 τελευταιες εβδομαδες εχω βαλει το buffer της kent και στο ενυδρειο αλλα και στις αλλαγες για να κατεβασω το ph.αμμωνια νιτρωδη δεν εχω νιτρικα ειναι κατω απο 5 .σημερα εκανα τεστ για φωσφωρικα και ειναι φουλ.ο πετσοπας μου ειπε οτι αυτο το buffer ειναι το μονο που δεν ανεβαζει φωσφορικα.υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την τυρφη η να ειναι απο το buffer.φυτα μονο 2 ανουμπιες και μια βαλισνερια εχω και πολλα ξυλα.αν ηταν απο ταισμα δε θα ειχα και νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω ενα ενυδρειο 400 λιτρα λιτρα και 120 λιτρα σαμπ (εχω κανει παρουσιαση σε αλλο ποστ)και εχω προβλημα με τα φωσφορικα.το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες.εχω χρησιμοποιησει τυρφη για να χαμηλωσω τις σκληροτητες ενω τωρα τρεις αλλαγες μικρες απο 70 λιτρα που εχω κανει το1/3 του νερου ειναι απιονισμενο.επισης τις 3 τελευταιες εβδομαδες εχω βαλει το buffer της kent και στο ενυδρειο αλλα και στις αλλαγες για να κατεβασω το ph.αμμωνια νιτρωδη δεν εχω νιτρικα ειναι κατω απο 5 .σημερα εκανα τεστ για φωσφωρικα και ειναι φουλ.ο πετσοπας μου ειπε οτι αυτο το buffer ειναι το μονο που δεν ανεβαζει φωσφορικα.υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την τυρφη η να ειναι απο το buffer.φυτα μονο 2 ανουμπιες και μια βαλισνερια εχω και πολλα ξυλα.αν ηταν απο ταισμα δε θα ειχα και νιτρικα?

πατα μια καλη αλλαγη νερου 40% ,, και βαζε καλυτερη ποιοτητα τροφων .

Το μπαφερ το εβαλες για να κατεβασεις πεχα?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

πατα μια καλη αλλαγη νερου 40% ,, και βαζε καλυτερη ποιοτητα τροφων .

Το μπαφερ το εβαλες για να κατεβασεις πεχα?

το μπαφερ ναι το εβαλα για να κατεβασω και να σταθεροποιησω το ph κατι που το εκανε.ειναι σταθερο οσες φορες και να μετρησα και μετα απο αλλαγες στο 6.8.η τροφη ειναι της tropik και 2 φορες ταισα σκουλικι.

Link to comment
Share on other sites

το μπαφερ ναι το εβαλα για να κατεβασω και να σταθεροποιησω το ph κατι που το εκανε.ειναι σταθερο οσες φορες και να μετρησα και μετα απο αλλαγες στο 6.8.η τροφη ειναι της tropik και 2 φορες ταισα σκουλικι.

Αν και είμαι εκτός τόπικ, θα μπορούσες να μου πεις, πως χρησιμοποίησες το σταθεροποιητικό του pH?

Σε πόσες μέρες έδρασε, πόσες μονάδες το κατέβασε και που σταθεροποιήθηκε?

Θέλω κι εγώ να το κατεβάσω/σταθεροποιήσω και μου πρότειναν το ίδιο (Kent) ως αυτό με τα λιγότερα φωσφορικά.

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis78
Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι εκτός τόπικ, θα μπορούσες να μου πεις, πως χρησιμοποίησες το σταθεροποιητικό του pH?

Σε πόσες μέρες έδρασε, πόσες μονάδες το κατέβασε και που σταθεροποιήθηκε?

Θέλω κι εγώ να το κατεβάσω/σταθεροποιήσω και μου πρότειναν το ίδιο (Kent) ως αυτό με τα λιγότερα φωσφορικά.

το ph το κατεβαζει σε μιση ωρα αλλα θελει σιγα σιγα για να μην εχουμε αποτομη αλλαγη.εγω ειχα gh4 kh4 και ph 7.6.στο ενυδρειο χρειαστηκε να ρειξω 4 με 5 κουταλιες της σουπας σταδιακα.στο βαρελι που κανω αλλαγη στα 70 περιπου λιτρα αφου φτιαχνω το νερο σε αυτες τις σκληροτητες με απιονισμενο ρειχνω 1 κουταλια.το προβλημα δεν ειναι αν κανει τη δουλεια του αλλα αν ευθυνεται για τα φωσφορικα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λίγο σε νερό βρύσης και μετρα φωσφορικα για να δεις εαν ευθυνεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να κοιταγες την χρηση καποιας Αντιστροφης Οσμωσης ωστε να εχει το κεφαλι σου ησυχο απο αυτα τα ''σκευασματα'' ? πλεον οι τιμες τους ειναι πολλη χαμηλα σε σχεση με αλλες χρονιες .

Link to comment
Share on other sites

εκανα το τεστ πραγματι ειναι απο το μπαφερ τα φωσφορικα.οσμοση ειχα σκοπο να παρω αργοτερα αλλα θα την παρω τωρα δε γεινεται αλλιως.με την οσμοση το ph πεφτει απο μονο του κατω απο το 7?ποια συμφερει πιο πολυ.αυτη με μια μεμβρανη και αποδοση 1 προς 3 που κανει 130 ευρω η με δυο μεμβρανες και αποδοση 1 προς 1 που κανει 190 ευρω?ενοω μακροπροθεσμα και σε σχεση με το νερο που σπαταλιεται αλλα και τη συντηρηση στις μεμβρανες

Link to comment
Share on other sites

εκανα το τεστ πραγματι ειναι απο το μπαφερ τα φωσφορικα.οσμοση ειχα σκοπο να παρω αργοτερα αλλα θα την παρω τωρα δε γεινεται αλλιως.με την οσμοση το ph πεφτει απο μονο του κατω απο το 7?ποια συμφερει πιο πολυ.αυτη με μια μεμβρανη και αποδοση 1 προς 3 που κανει 130 ευρω η με δυο μεμβρανες και αποδοση 1 προς 1 που κανει 190 ευρω?ενοω μακροπροθεσμα και σε σχεση με το νερο που σπαταλιεται αλλα και τη συντηρηση στις μεμβρανες

με δυο μεμβρανες και ακομα καλυτερα με τρεις , ετσι ωστε να μειωσεις στο ελαχιστο το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ,

Γενικα για να γλιτωσεις περαιτερω εξοδα καλο θα ειναι να αγορασεις κατι καλο απο την αρχη .

Με την οσμωση θα σου πεσει η γενικη και η ανθρακικη σκληροτητα οπου αυτες ειναι υπευθινες για να σου μειωνεται σιγα σιγα το πεχα μεσα στο ενυδρειο σου ,

Το αλλο θεμα ειναι οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα και οι αλλαγες μικρες , οποτε μπορεις να πας και σε μια οικονομικη οσμωση 60-70 ευρο και να κανεις τη δουλεια σου μια χαρα και με αυτην .

Link to comment
Share on other sites

με δυο μεμβρανες και ακομα καλυτερα με τρεις , ετσι ωστε να μειωσεις στο ελαχιστο το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ,

Γενικα για να γλιτωσεις περαιτερω εξοδα καλο θα ειναι να αγορασεις κατι καλο απο την αρχη .

Με την οσμωση θα σου πεσει η γενικη και η ανθρακικη σκληροτητα οπου αυτες ειναι υπευθινες για να σου μειωνεται σιγα σιγα το πεχα μεσα στο ενυδρειο σου ,

Το αλλο θεμα ειναι οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα και οι αλλαγες μικρες , οποτε μπορεις να πας και σε μια οικονομικη οσμωση 60-70 ευρο και να κανεις τη δουλεια σου μια χαρα και με αυτην .

οι τιμες ειναι αυτες γιατι πρεπει να βαλω και αντλια για πιεση γιατι το καλοκαιρι υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι αυτες γιατι πρεπει να βαλω και αντλια για πιεση γιατι το καλοκαιρι υπαρχει προβλημα

εκει δεν μπορω να σε βοηθησω :buttrock:

Παντος αξιζει να παρεις μια καλη οσμωση , να ξερεις οτι δεν θα χασεις :blush:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

εχεται εσεις καποια προταση για οσμοση

Link to comment
Share on other sites

εχεται εσεις καποια προταση για οσμοση

Για μελέτησε λίγο εδώ : waterwaves.gr

Το κατάστημα έχει βήμα και στο φόρουμ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Link to comment
Share on other sites

Ποιο προιον χρησιμοποιησες τελικα δεν καταλαβα.

Ειναι καποιο απο αυτα? http://www.kentmarine.com/products/water-c...and-ph-control/

ΥΓ για τα φωσφορικα, κανε μερικες απανωτες αλλαγες (πχ καθε 2-3 μερες το 30-40%) μεχρι να σχεδον μηδενισουν.

ΥΓ2 για οσμωση κανε αναζητηση στο φορουμ εχουν γραφτει πολλα

Παιζει ρολο το ειδος και το μεγεθος του ενυδρειου καθως και ποσο γρηγορος θελεις να εισαι στις αλλαγες, αν θα μαζευεις νερο σε βαρελι ή θα κανεις απ'εθειας τις αλλαγες?

Και εχει και καποια παρελκομενα που δεν πρεπει να ξεχασεις (tds meter, ανταλλακτικα προφιλτρα τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο 1 σετ).

Να κανεις σωστες κινησεις κατα την εγκατασταση (ξεπλυμα προφιλτρων κλπ) και σωστη συντηρηση (flushing, αλλαγη προφιλτρων κατα καιρους).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προιον χρησιμοποιησες τελικα δεν καταλαβα.

Ειναι καποιο απο αυτα? http://www.kentmarine.com/products/water-c...and-ph-control/

ΥΓ για τα φωσφορικα, κανε μερικες απανωτες αλλαγες (πχ καθε 2-3 μερες το 30-40%) μεχρι να σχεδον μηδενισουν.

ΥΓ2 για οσμωση κανε αναζητηση στο φορουμ εχουν γραφτει πολλα

Παιζει ρολο το ειδος και το μεγεθος του ενυδρειου καθως και ποσο γρηγορος θελεις να εισαι στις αλλαγες, αν θα μαζευεις νερο σε βαρελι ή θα κανεις απ'εθειας τις αλλαγες?

Και εχει και καποια παρελκομενα που δεν πρεπει να ξεχασεις (tds meter, ανταλλακτικα προφιλτρα τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο 1 σετ).

Να κανεις σωστες κινησεις κατα την εγκατασταση (ξεπλυμα προφιλτρων κλπ) και σωστη συντηρηση (flushing, αλλαγη προφιλτρων κατα καιρους).

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

δεν ειναι κανενα απο αυτα τα προιοντα.αυτο που ερειξα ειναι σε κοκκινο κουτακι και γραφει.'low range controller.AUTOMATIC LOW RANGE 6.0 PH BUFFER AND STABILIZER FOR FRESHWATER AQUARIUMS.χθες εκανα αλλαγη 150 λιτρα και σημερα μετρησα πανω απο 10.εχει περασει ολες της κλιμακες του τεστ.δηλαδη η οσμοση εχει και υψηλο κοστος συντηρησης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επανερχομαι παλι μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες και παλι με το ιδιο προβλημα.εχω σταματησει απο την πρωτη στιγμη να ρειχνω το bufer και εχω κανει απο τοτε 2 αλλαγες απο 150 λιτρα και αλλες 2 απο 70 λιτρα απο οσμοση(τελικα την αγορασα).τις μεγαλες αλλαγες καθε κυριακη και τις μικρες μεσοβδομαδα.νιτρικα εχω σχεδον μηδενικα αλλα τα φωσφορικα παραμενουν στο θεο.γιατι να συμβαινει αυτο δεν επρεπε να μειωθουν σημαντικα?με αυτες τις αλλαγες ειναι σαν εχω αλλαξει ολο το νερο του ενυδρειου με καινουργειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια τιμη ειναι "ο θεος"? :bowdown:

Συνεχισε τις αλλαγες λιγο ακομα να δουμε.

Δοκιμασε να κανεις μετρηση και με αλλο τεστακι (πχ δανεικο απο φιλο)

Δοκιμασε να ταισεις με αλλες τροφες για λιγο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ταΐζεις πολύ?

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω της σερα το τεστ.δεν το μετραει το τεστ και με αραιωμα με απιονισμενο.ταιζω 2 φορες την ημερα αλλα δε θα ειχα και νιτρικα?τα νιτρικα ειναι σχεδον μηδενικα

Link to comment
Share on other sites

προμηθευσου αλλης μαρκας υγρα τεστ φωσφορικων,καθως και στο παρελθον υπηρξεθεμα σχετικα με την αξιοπιστια στο θεμα φωσφορικων και νιτρικων της εν λογω κατα τα αλλα αξιοπιστης εταιρειας..

νομιζω πως απο την αρχη το προβλημα σου ηταν η αστοχια υλικου του τεστ και οχι κατι αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω.θα παρω αυριο αλλο τεστ και θα δοκιμασω.παντως μου φαινεται πολυ παραξενο.υπαρχει περιπτωση το υλικο του bufer να μενει μεσα στο ενυδρειο και να δημιουργει αυτο το προβλημα?χαζομαρα λεω αλλα ξερω εγω μηπως καμια φορα συμβαινει κι αυτο

Link to comment
Share on other sites

....δεν το γνωριζω αυτο αλλα κατα τη γνωμη μου μεινε μακρια απο τετοιες χημειες,και μην τα ριχνεις στο νερο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

....δεν το γνωριζω αυτο αλλα κατα τη γνωμη μου μεινε μακρια απο τετοιες χημειες,και μην τα ριχνεις στο νερο του ενυδρειου σου.

δεν θα ξαναρηξω εχω παρει οσμοση.τωρα τη γινεται

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα το τεστ της salifert και μου εδειξε καπου αναμεσα στο 1 με το 3.της sera και αραιωμενο δειχνει πανω απο 10.απο αλγες δεν υπαρχει τιποτα εκτος απο ελαχιστη τριχοειδη στη βαλισνερεια.λεω να το παλεψω με αλλαγες νερου αλλα φοβαμαι μη κανω ζημια στη βιολογεια με τις συχνες αλλαγες εσεις τη προτεινεται?ακομα δεν μπορω να καταλαβω τη φταιει και ειναι τοσο ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...