Jump to content

Διακοπή ρεύματος


Recommended Posts

Σήμερα είχα μια διακοπή ρεύματος για 6-7 ώρες και σταμάτησε η λειτουργεία του φίλτρου.Υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας ? πρέπει να κάνω κάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε θερμοκρασία και κάνε μετρήσεις αν έχεις ανεβασμένη αμμωνία κάνε μια αλλαγή νερού περίπου 30-40%. Αν όχι όλα βαίνουν καλός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα...

Ιδιαιτερα αυτη την περιοδο που η θερμοκρασια ειναι καλη...

Απλα μην ταίσεις....

Μην ανησυχείς....

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

υπόψιν ότι σε περισσότερες ώρες (νομίζω πάνω από 12, υπάρχει στα άρθρα κάπου) πρέπει να αδειάζουμε το φίλτρο από νερό και να αφήνουμε το βιολογικό υλικό να έχει απλά υγρασία γιατί λόγω της μη κυκλοφορίας του νερού δεν επαρκεί το οξυγόνο στο στάσιμο νερό εντός του κάδου για τα βακτήρια... ενώ χωρίς νερό αλλά με υγρασία παίρνουν Ο2 από την ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις προβλημα...

Ιδιαιτερα αυτη την περιοδο που η θερμοκρασια ειναι καλη...

Απλα μην ταίσεις....

Μην ανησυχείς....

ΓΜΤ τάισα τώρα....??? Απο θερμοκρασία είμαι εντάξει πάντος

Link to comment
Share on other sites

ΓΜΤ τάισα τώρα....??? Απο θερμοκρασία είμαι εντάξει πάντος

Πότε θα ερθει το ρευμα??

Απλα με την τροφη χωρις κυκλοφορια ανεβαινει αμμωνια.... ισως και να μην προλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Λαθος που ταισες.

Αν εχει πολυ και γερη βιολογια μη φοβασαι τιποτα

Μετρησεις κανε για σιγουρια

Ταιμα καθολου 2-3 μερες και ξαναμετρας

Εγω σε 11ωρα (προγραμματισμενη) διακοπη ρευματος δεν εκανα τιποτα παρα μονο δεν ταισα την προηγουμενη και την επομενη. Δεν ειχα ιχνος αμμωνιας κλπ.

Σε αλλες μικροτερες διακοπες (1-4) ωρες δεν εκανα απολυτως τιποτα, νομιζω πως ταισα κιολας.

Παντα παιζει ρολο ομως η ιδιαιτεροτητα του καθε ενυδρειου.

Αν εχει καποιος προβληματα με τη φιλτρανση και τη βιολογια στις καλες μερες, τοτε πρεπει να προσεχει πολυ στς διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

υπόψιν ότι σε περισσότερες ώρες (νομίζω πάνω από 12, υπάρχει στα άρθρα κάπου) πρέπει να αδειάζουμε το φίλτρο από νερό και να αφήνουμε το βιολογικό υλικό να έχει απλά υγρασία γιατί λόγω της μη κυκλοφορίας του νερού δεν επαρκεί το οξυγόνο στο στάσιμο νερό εντός του κάδου για τα βακτήρια... ενώ χωρίς νερό αλλά με υγρασία παίρνουν Ο2 από την ατμόσφαιρα.

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο; Μου φαινεται πολυ περιεργο να συνεχιζουν να ζουν τα βακτηρια απλα με το οξυγονο της ατμοσφαιρας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωριζω μου φενετε περιεργο να μπορουν να ζουν χωρις νερο τα βακτηρια,μηπως πρεπει να κρατησουμε το νερο αλλα να ανοιξουμε τον αεροστεγος κλειστο καδο ωστε να παιρνει αερα;

H' να βαλουμε μια αεραντλια μπαταριας;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο; Μου φαινεται πολυ περιεργο να συνεχιζουν να ζουν τα βακτηρια απλα με το οξυγονο της ατμοσφαιρας.

Νομιζω οτι εχει δικιο, αν δεν κανω λαθος ο Bleher δεν ειχει πει οτι εκτος νερου αντεχουν χρονια?

Διορθωστε με! :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει δικιο, αν δεν κανω λαθος ο Bleher δεν ειχει πει οτι εκτος νερου αντεχουν χρονια?

Διορθωστε με! :buttrock:

Πως θα ζησουν χρονια χωρις να "τρωνε";

Link to comment
Share on other sites

Πως θα ζησουν χρονια χωρις να "τρωνε";

Δεν τρωνε, δημιουργουνε ενα κελυφος προστασιας γυρω τους , αν θυμαμαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωνε, δημιουργουνε ενα κελυφος προστασιας γυρω τους , αν θυμαμαι καλα!

Aν δεν φανε δεν θα επιβιωσουν ακομα και μεσα στο νερο.

Οπου νανε θα το δει ο Σπυρος και θα μας διαφωτησει :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχει δικιο, αν δεν κανω λαθος ο Bleher δεν ειχει πει οτι εκτος νερου αντεχουν χρονια?

Διορθωστε με! :buttrock:

Δεν ημουν παρων στο συγκεκριμενο σεμιναριο αλλα ο Bleher ειχε πει για μακροχρονια αποθηκευση του βιολογικου υλικου. Εαν θελουμε να αποθηκευσουμε τα υλικα μας ειναι καλυτερο να τα βγαλουμε απο το φιλτρο και να τα στεγνωσουμε (οχι στο ηλιο φυσικα). Μεσα στα υλικα θα εχουν πεθανει τα ζωντανα βακτηρια αλλα θα εχουν μεινει σπορια τους. Οταν ξαναχρειαστουμε τα υλικα απλα τα βαζουμε στο φιλτρο, τα σπορια θα ενεργοποιηθουν σε συντομο χρονικο διαστημα, οχι αμεσα αλλα πιο συντομα απο οτι εαν ξεκιναγαμε με καθαρα υλικα απο το κουτι. Τουλαχιστον εγω δεν καταλαβα πουθενα να λεμε οτι βγαζοντας τα υλικα και κρατωντας τα με υγρασια οτι τους δινουμε το απαραιτητο οξυγωνο.

ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να κανω λαθος.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον εγω δεν καταλαβα πουθενα να λεμε οτι βγαζοντας τα υλικα και κρατωντας τα με υγρασια οτι τους δινουμε το απαραιτητο οξυγωνο.

ΠΡΟΣΟΧΗ μπορει να κανω λαθος.

Ναι μιλαμε για 'στεγνα' βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από δυσμενείς συνθήκες για την ανάπτυξη των βακτηρίων, όπως η έλλειψη τροφής, ξηρασία, χαμηλή θερμοκρασία, ορισμένα βακτηριακά στελέχη (Bacillus, Clostridium) σχηματίζουν σπόρια (ενδοσπόρια), που είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά σε ακραίες περιβαλλοντικές συνθήκες. Με τον τρόπο αυτό τα συγκεκριμένα βακτηριακά στελέχη αποφεύγουν την θανάτωση και εξασφαλίζουν την επιβίωση έως ότου επανέλθουν οι ευνοϊκές συνθήκες που θα επιτρέψουν την ενεργοποίηση του σπορίου και την επάνοδο στο βλαστικό κυτταρικό τύπο.

Δεν εχω διαβασει ομως πουθενα για την ενθυλακωση σε ενδοσπορια των νιτροποιητικων βακτηριων που μας ενδιαφερουν.

Τεινω να πιστευω οτι κατι τετοιο δεν υφισταται, αφου αν ισχυε αυτο και για τα βακτηρια νιτροποιησης, δεν θα χαναμε ετσι ευκολα τη βιολογια στα φιλτρα μας.

Παρολαυτα εχω βγαλει εδω και 2 μηνες μισο λιτρο substrat απο το φιλτρο, Δεν το επλυνα και αφησα να στεγνωσει μονο του.

Καποια στιγμη θα το βαλω να δουλεψει σε φιλτρο να δω ποσο γρηγορα θα δημιουργηθει βιολογια.

Καλο ειναι να ειχαμε μια αξιοπιστη επιστημονικη αποψη απο καποιον βιολογο

ΥΓ Νομιζω και ο Undergusser (βιολογος ιχθυοπαθολογος) στο σεμιναριο που διοργανωσε το AZ και η SERA, το απεκλεισε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το τεκμηριωσεις αυτο; Μου φαινεται πολυ περιεργο να συνεχιζουν να ζουν τα βακτηρια απλα με το οξυγονο της ατμοσφαιρας.

βρε σεις δώστε βάση :bowdown:

Λοιπόν, εδώ είναι το άρθρο του Σταμάτη Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο και εδώ είναι η επεξήγηση του Σταμάτη σε αυτή ακριβώς την απορία, δηλαδή τι γίνεται όταν τα βακτήρια δεν έχουν νερό. :buttrock:

Με απλά λόγια και όπως το καταλαβαίνω εγώ...

Τα βακτήρια για να γίνει ο κύκλος του Αζώτου χρειάζονται απαραιτήτως και οξυγόνο. Όταν όμως σταματά η ροή του φίλτρου σταματά να εμπλουτίζεται και το στάσιμο πλεόν νερό μέσα στο φίλτρο με οξυγόνο. Το ήδη υπάρχον σιγά σιγά "καταναλώνεται" από τα βακτηριάκια όμως.

Αδειάζοντας το νερό, δίνουμε στα βακτήρια οξυγόνο αφού το βιολογικό μας υλικό έρχεται σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα απευθείας. Οι συνθήκες υγρασίας για τις ώρες διακοπής του ρεύματος επιτρέπουν στα βακτήρια να συνεχίζουν να ζουν κανονικά και να μην ενθυλακωθούν όμως, απλά να ρίξουν ίσως τους ρυθμούς του μεταβολισμού τους.

Για περισσότερα ας περιμένουμε πάλι τον Σταμάτη ή ας συντάξουμε την απορία να μας απαντήσουν συγκεκριμένα ο κ. Bleher και κ. Shimek. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...