Jump to content

Νεος, νεος


Recommended Posts

Έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού εχτές και σήμερα η αμμωνία είχε κατέβει στο 2 (επιτέλους)

Πιστεύω ότι είμαι σε καλό επίπεδο και δεν χρειάζεται να προσθέσω ακόμα! Τι λετε?

Μήπως με τόση αμμωνία που είχα ρίξει μέσα στο φίλτρο έχει ήδη μείνει μεγάλη ποσότητα?

Έγινε επεξεργασία - CHRISTOS222
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή μου έχει μείνει αρκετό denitrol από την πρώτη μου προσπάθεια να το χρησιμοποιήσω και τώρα? Καλό θα κάνω η κακό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο στρώσιμο με αμμωνία υποτίθεται ότι βάζουμε την πρώτη μέρα κάποια ποσότητα αμμωνία ώστε να φτάσουμε 3-5 ppm και στην συνεχεία προσθέτουμε την ίδια ποσότητα κάθε 24 ώρες!

Αν είναι έτσι μετά από 2-3 μέρες η αμμωνία δεν θα έχει φτάσει στα ύψη???

Έγινε επεξεργασία - CHRISTOS222
Link to comment
Share on other sites

Στο στρώσιμο με αμμωνία υποτίθεται ότι βάζουμε την πρώτη μέρα κάποια ποσότητα αμμωνία ώστε να φτάσουμε 3-5 ppm και στην συνεχεία προσθέτουμε την ίδια ποσότητα κάθε 24 ώρες!

Αν είναι έτσι μετά από 2-3 μέρες η αμμωνία δεν θα έχει φτάσει στα ύψη???

33368[/snapback]

Αμμωνια βαζουμε για να ταισουμε τις αποικιες που δημιουργουνται(βακτηρια) για να στρωσει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια βαζουμε για να ταισουμε τις αποικιες που δημιουργουνται(βακτηρια) για να στρωσει το νερο.

33374[/snapback]

Ναι αλλά σε 2 μέρες θα έχουν δημιουργηθεί οι αποικίες?

Η αμμωνία θα φτάσει τα ύψη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία προσθέτουμε για να ξεκινήσουμε τον κύκλο.

Η αμμωνία θα δώσει τροφή στα βακτηρίδια «Nitrasomonas» ώστε να την διασπάσουν σε νιτρώδη ιόντα.

Η αμμωνία στην αρχή θα πρέπει να είναι στα ύψη και μετά σταδιακά θα πέφτει

Ικανές αποικίες θα έχεις μόλις ολοκληρωθεί η κύκλος.

Δηλ. NH3/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 > 0

Διάβασε και αυτά εδώ θα σε βοηθήσουν πολύ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_nitrogen_cycle.html

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο δεν λεει να στρώσει!

Όλα ξεκίνησαν στια 15.07

Έριξα όμως πολύ αμμωνία στην αρχή και με καθυστέρησε σχεδόν έναν μήνα.

Στις 10.08 έκανα 2 μεγάλες αλλαγές νερού και κατέβασα την αμμωνία στα 2 ppm.

Στις 13 έβαλα λίγη αμμωνία ακόμα και ανέβηκε στο 3

Από τότε μέχρι σήμερα, χωρίς να ρίξω τίποτε άλλο μέσα (εκτός από denitrol της πρώτες μέρες) δεν έχει γίνει τίποτα!

Πρώτου λίγο έκανα πάλι τεστ

Αμμωνία = 3 ppm (υγρά τεστ JBL) NO2 και ΝΟ3 = 0 ( stick JBL)

Τι γίνετε? Φταίει ο εξοπλισμός του ενυδρείου?? (Carrefour) φταίει το φίλτρο μου?

(μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας και μπίλιες micromec της jbl)

Ο κυκλοφοριτής υποτίθεται πως είναι 450 Λ/Ω

Δεν περιμένω να είναι τόσο αλλά αν σκεφτούμε πως τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου είναι κάτω από 80 δεν επαρκεί?

Τι να κάνω? Κοντεύει 1,5 μήνας!

Έκανα το λάθος στην αρχή με την πολύ αμμωνία αλλά και πάλι! 3 βδομάδες τώρα η αμμωνία είναι στο 3 και δεν γίνετε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω παιδια ακολουθησα την διαδικασια στρωσιματος με nutafin cycle και σε 2 εβδομαδες ημουνα οκ.μετα για συντηρηση καθε βδομαδα προσθετα και την συνιστωμενη δοση.οσο για το στρωσιμο με την αμμωνια θυμαμαι οτι βρηκα τις ακριβεις πληροφοριες στο site του istellas.sorry για την παρεμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Αν εδώ και ενάμιση μήνα η αμμωνία είναι στο 3 ενώ τα νιτρώδη και νιτρικά είναι μηδέν, κάτι φταίει στη δημιουργία βακτηριδίων. Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε η αμμωνία να αρχίσει να τρώγεται από τα πρώτα βακτήρια. Μήπως υπάρχει κάτι το οποίο να σκοτώνει τα βακτήρια? Μήπως πλένεις τα υλικά του φίλτρου σου? Πρόσθεσες καθόλου κάποιο σκεύασμα βακτηριδίων (όπως stress zyme, biodigest κ.α.)?

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή έβαλα παρά πολύ αμμωνία και είχα φτάσει στα ύψη...

πριν 3 βδομάδες έκανα 2 αλλαγές νερού (πάντα με αντιχλώριο) και κατέβηκε

εδώ και 3 βδομάδες η αμμωνία είναι μόνιμος στο 3

το μόνο που έχω ρίξει είναι το denitrol της JBL! τίποτα άλλο! ούτε το φίλτρο έχω ξεπλύνει ούτε τίποτα!

την αμμωνία την μετράω με υγρά τεστ της JBL τα ΝΟ2 και ΝΟ3 με stick της JBL

ξέρω ότι τα stick δεν λένε την ακριβή ποσότητα αλλά και πάλι! ΑΦΟΥ Η ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ λογικο δεν είναι να μην υπάρχουν ΝΟ2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την δουλεία μου την κάνει το Denitrol

108 (100 million) pollutant decomposing bacteria in a phosphate- and nitrate-free nutrient solution.

Indispensable in stocking a new aquarium with fish and activating new or cleaned filters.

8 bacteria cultures working in synergy to break down proteins (heterotrophic bacteria), ammonium and nitrite. 24 to 48 hours after administering JBL Denitrol the first fish can be introduced to the new aquarium.

στην συσκευασία έχει ένα διάγραμμα που δείχνει πως τα ΝΟ2 θα ανέβαιναν πολύ χωρίς στο Denitrol ενώ με το Denitrol ελάχιστα! ίσως αυτό να τα εμποδίζει?? ξέρω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

φίλε christos222,

οι τιμές ΝΟ3 ειναι στο απόλυτο 0 ?

Link to comment
Share on other sites

φίλε christos222,

οι τιμές ΝΟ3 ειναι στο απόλυτο 0 ?

34296[/snapback]

τι να σου πω, δυστυχώς δεν έχω υγρά τεστ ακόμα αλλά με στικ που έκανα εχτές βγήκε το κουτάκι τον ΝΟ2 κάτασπρο (ο δηλαδή) και το κουτάκι τον ΝΟ3 λίγο (πάρα πολύ λίγο) ροζ

σαν να εμφανίζονται δηλαδή!

τώρα αυτά τα στικ δεν είναι και να τα πολυεμπιστεύεσαι αλλά εμένα εντύπωση μου κάνει η αμμωνία που δεν λέει να πέσει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπουμε προκοπή, θα πας να πάρεις υγρά τέστ και θα μετρήσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι εχει γίνει ο κύκλος.

Link to comment
Share on other sites

μα την αμμωνία την μετράω με υγρά τεστ (jbl, ίσως να μην είναι και τα καλύτερα) και είναι μόνιμος στο 3!!!

ΠΩΣ να έχει γίνει ο κύκλος???

έχει κανείς εμπειρία από DENITROL??

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, δυστυχώς δεν έχω υγρά τεστ ακόμα αλλά με στικ που έκανα εχτές βγήκε το κουτάκι τον ΝΟ2 κάτασπρο (ο δηλαδή) και το κουτάκι τον ΝΟ3 λίγο (πάρα πολύ λίγο) ροζ

σαν να εμφανίζονται δηλαδή!

Για αυτό λέω μήπως έχει γίνει ο κύκλος.

Τώρα για την αμμωνία, αν είχες προσθέσει πολύ πρόσφατα μπορεί να είναι ακόμη μετρήσιμη .

Εγώ θα πρότεινα, να μην προσθέσεις απολύτως τίποτα και αύριο να κάνεις μετρήσεις με υγρά.

Link to comment
Share on other sites

θα πάω όπως οπωσδήποτε να πάρω υγρά τεστ γιατί με τα στικ δεν κάνω δουλεία!

αμμωνία δεν έχω ρίξει εδώ και 2 βδομάδες! και είναι συνεχώς στο 3 για αυτό μου φαίνεται αδύνατον να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος!

Εγώ είμαι εντελώς άσχετος αλλά θα έλεγα ότι κάτι γίνεται με το denitrol που έριχνα (σύμφωνα με της οδηγίες) τις πρώτες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι βρε παιδιά το denitrol?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι βρε παιδιά το denitrol?

34313[/snapback]

Ντίνο δες ΕΔΩ τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Denitrol = βακτηρίδια της JBL για το στρώσιμο

108 (100 million) pollutant decomposing bacteria in a phosphate- and nitrate-free nutrient solution.

Indispensable in stocking a new aquarium with fish and activating new or cleaned filters.

8 bacteria cultures working in synergy to break down proteins (heterotrophic bacteria), ammonium and nitrite. 24 to 48 hours after administering JBL Denitrol the first fish can be introduced to the new aquarium.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο (30 λίτρα, Φώτο 1)

Έχει ένα εσωτερικό φίλτρο (Φώτο 2) με ένα μπλε σφουγγάρι και ένα μαύρο (Φώτο 3)

Το μαύρο σφουγγάρι τι είναι? (Φώτο 4) Το μπλε σφουγγάρι είναι πολύ αφρώδες, μήπως είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα??

Το μαύρο το σφουγγάρι το έβγαλα και έβαλα μπίλιες jbl (Φώτο 5).

Έστυψα το σφουγγάρι από το 100αρι στο φίλτρο και το έβαλα να δουλεύει μέσα στο 100

Το φίλτρο όμως δεν ξέρω αν είναι πλήρως βυθιζόμενο η όχι! Στο ταμπελάκι έχει ένα τόξο και λεει 1m (Φώτο 2) τώρα το έβαλα με την μισή ετικέτα έξω από το νερό??? (Φώτο 6)

Καλός έβγαλα το μαύρο σφουγγάρι? Μήπως να βγάλω και το μπλε??

Το φίλτρο βυθίζεται??

Επίσης το ενυδρείο δεν έχει φωτισμό, μπορώ να κάνω κάτι? Να βάλω ας πούμε ledακια κάτω από το καπάκι???

post-1644-1160307965_thumb.jpg

post-1644-1160307988_thumb.jpg

post-1644-1160308006_thumb.jpg

post-1644-1160308026_thumb.jpg

post-1644-1160308052_thumb.jpg

post-1644-1160308071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο είναι ενεργός άνθρακας και καλά έκανες και τον έβγαλες!

Το μπλε μπορείς να το αφήσεις η να το αντικαταστήσεις στο μέλλον με υαλοβάμβακα!

Το φίλτρο νομίζω ότι το έχεις τοποθετήσει σωστά!

Για τον φωτισμό δες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1523

Link to comment
Share on other sites

Το ->1m σημαίνει ότι αυτό είναι το μάξιμουμ βάθος μέσα στο νερό, που μπορείς να το έχεις (πρακτικά δεν ισχύει, είναι πολύ μικρότερο...)

Καλό είναι να βρίσκεται όλο το φίλτρο μέσα στο νερό (σε ακραίες συνθήκες μπορεί να "καεί" αν δεν είναι βυθισμένο όλο...)

Φωτισμό μπορείς να φτιάξεις μόνος σου (δες τα αντίστοιχα άρθρα στις DIY κατασκευές...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να προσθέσω περισσότερο βιολογικό υλικό στο φίλτρο μου

μπορώ να βάλω και στο τρίτο "διαμέρισμα" και τον κυκλοφοριτή πάνω στο υλικό!

να βάλω δηλαδή τόσο ώστε να καταργήσω το λάστιχο του κυκλοφοριτή και να συνδέσω απευθείας πάνω την γωνία!

post-1644-1162896663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...