Jump to content

Σωστή διεξαγωγή του τεστ πετρωμάτων!


Recommended Posts

Μετά από διεξαγωγή σχετικής έρευνας κατέληξα και στο γνωστό τρόπο ελέγχου των πετρωμάτων που έχω μέσα στο ενυδρείο!

Για να διαπιστωθεί η σύσταση τους έκανα το δημοφιλές τεστ που προτείνετε σε αυτές τις περιπτώσεις!

Δυστυχώς ως αρχάριος με το θέμα δεν έβγαλα αξιόπιστα συμπεράσματα από την όλη διαδικασία και θα ήθελα και τις απόψεις σας!

Πήρα χαλίκι από αυτό που έχω στα ενυδρεία μου, το έβαλα στα πλακάκια του μπάνιου και του έριξα Υδροχλωρικό Οξύ!

Η αναφορές που διάβασα εδώ μέσα μιλάνε για άφρισμα της πέτρας!

Εγώ όμως δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο εκτός και αν μιλάμε για το γνωστό ήχο που κάνει το οξύ όταν πέσει πάνω σε κάποια επιφάνεια!

Για να το διαπιστώσω αυτό έβαλα και λίγο δίπλα στα πλακάκια και έκανε ακριβώς τον ίδιο ήχο (κανένα σημάδι αφρού)!

Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά ή μήπως δεν μπορούσα να δω τα αποτελέσματα λόγο της απειρίας μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το κάνεις μέσα σε ένα μπωλ γυάλινο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύδι, να βάλεις τόσο ώστε να σκεπασει το δείγμα που θέλεις να δεις και να παρατηρήσεις εάν βγάλει φυσαλίδες.

Αν δεν βγάλει, δεν είναι ασβεστολιθικό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε άκυρο το τεστ που έκανα και λογικό το ότι δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έγινε!

Με λίγα λόγια δεν είναι απόλυτα εμφανές το αποτέλεσμα!

Ουσιαστικά θα πρέπει το πέτρωμα να απελευθερώσει κάποιο αέριο από την αντίδραση του με το οξύ!

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αντίδραση με παραγωγή φυσαλίδων, λίγων ή πολλών, μικρών ή μεγάλων.

Πρόσεξε μην μπερδευτείς με τυχόν εγκλωβισμένο αέρα που έχουν μέσα τους μερικά πορώδη πετρώματα και που απελευθερώνεται λόγω της βύθισης στο υγρό.

Εγώ τι κάνω: Ρίχνω πρώτα το δείγμα σε δοχείο με νερό, το αφήνω λίγη ώρα να απελευθερώσει τυχόν φυσαλίδες και μετά το βυθίζω σε υγρό δοκιμής (προτιμώ το ξύδι για αποφυγή ατυχημάτων ή εισπνοής αερίων).

Εάν είναι ασβεστολιθικό, θα παρατηρήσω φυσαλίδες, που ανάλογα με την ποσότητά τους, ορίζεται και ο βαθμός ασβεστολιθικότητας του πετρώματος...

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαιώνοντας, η όλη διαδικασία θα πρέπει να γίνει σε βρεγμένη πέτρα και θα πρέπει να εισάγω το χαλίκι σε γυάλινο μπολ, στο οποίο θα έχω αραιώσει από πριν οξύ σε ξύδι!

Η αντίδραση φαντάζομαι ότι λαμβάνει χώρο στα επόμενα λεπτά και διαρκεί μέχρι να αντιδράσει ολόκληρη η επιφάνεια της πέτρας με το οξύ!

Κατά συνέπεια είναι ένα φαινόμενο με διάρκεια που μπορεί άνετα να παρατηρηθεί!

Link to comment
Share on other sites

...Η αντίδραση φαντάζομαι ότι λαμβάνει χώρο στα επόμενα λεπτά...Κατά συνέπεια είναι ένα φαινόμενο με διάρκεια που μπορεί άνετα να παρατηρηθεί!

29823[/snapback]

Ετσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...