Jump to content

Γέννα σκαλαριών


GKAZI

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

προχθες το απόγευμα σε ένα 200+ ενυδρείο όπου φιλοξενώ σκαλάρια, ένα ζευγαράκι ξεχώρισε και άφησε τον... καρπό του έρωτά τους πάνω στην αερόπετρα. :D

Για να διευκρινήσω η αερόπετρα από λάθος στήριξη είχε φύγει από τη θέση της και είναι κάθετα μέσα στο ενυδρείο οπότε το ζευγάρι βρήκε την ευκαιρία και γέννησε στο πλαστικό πίσω μέρος της.

Από τότε το ζευγάρι στέκεται κέρβερος και δεν αφήνει κανένα ψάρι να πλησιάσει (μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν ακόμη 4 σκαλάρια, λίγα τέτρας και κριμπένσις που ψάχνουν για σπίτι). <_<

Το πρόβλημα είναι τι θα γίνει όταν βγουν τα μικρά.

Πως μπορώ να τα προστατεύσω για να μην φαγωθούν από τα υπόλοιπα, αφού οι γονείς δύσκολα θα τα φυλάξουν αν μάλιστα είναι πολλά?

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 105 μήκος Χ 70 ύψος Χ 35 βάθος.

Τι πατέντα προτείνετε να κάνω για να μην γίνουν μεζές? :D:D:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν προτιμότερο να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο (την αερόπετρα με τα αυγά, όχι τους γονείς) και με ποιες προϋποθέσεις? :D

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν προτιμότερο να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο (την αερόπετρα με τα αυγά, όχι τους γονείς) και με ποιες προϋποθέσεις? :D

100% προτιμότερο να τα βγάλεις και να μπουν σε άλλο ενυδρείο, είτε μόνα τους, είτε με τους γονείς τους.

Νερό από το αρχικό ενυδρείο, φίλτρο που να μην τα ρουφήξει (αερόφιλτρο ή απλό με τούλι στις γρίλιες),

συχνές και προσεκτικές αλλαγές νερού (κάθε 2-3 μέρες αν γίνεται), μια αερόπετρα για οξυγόνωση και το

σημαντικότερο ξεκίνα να εκκολάπτεις αρτέμια, γιατί δεν θα φάνε τίποτε άλλο τις 2 πρώτες εβδομάδες.

Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχουν πολλές πληροφορίες και 2-3 περιγραφές της διαδικασίας με φωτό.

Link to comment
Share on other sites

100% προτιμότερο να τα βγάλεις και να μπουν σε άλλο ενυδρείο, είτε μόνα τους, είτε με τους γονείς τους.

είναι μέγα λάθος αυτό που προτείνεις στο φίλο μας,

τα σκαλάρια είναι πολύ καλοί γονείς, προσέχουν τα αυγά τους νύχτα μέρα μέχρι να εκκολαφθούν. Επίσης αν κάποιο αυγό χαλάσει (πιάσει μύκητες) το τρώνε για να μην μολύνει τα υπόλοιπα.

Και αφότου εκκολαφθούν τα προσέχουν για τα επόμενα 24ωρα κρατώντας τα σε κοπαδάκι κοντά τους. Όταν κάποιο πάει να ξεμυτίσει το ρουφάνε στο στόμα τους, επιστρέφουν στα υπόλοιπα μικρά και το "φτύνουν".

για περισσότερα βρες παρόμοιο thread, όμως μην πειράξεις τα αυγά ή τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Απ' ότι καταλαβαίνω και απ' ότι διάβασα στο μεταξύ τα αυγά που ασπρίζουν είναι προφανώς άχρηστα και γι' αυτό τα τρώνε.

Δεν γνώριζα ότι τρώνε και όσα μπορεί να πιάσουν μύκητες.

Το ζήτημα είναι ότι το θηλυκό και το αρσενικό είναι από τις δύο πλευρές της αερόπετρας και δεν πλησιάζει κουνούπι. :D

Τα αυγά πάντως που είχαν κάνει προχθές μειώθηκαν κατά περίπου 40%, ίσως όπως μου λέτε τα τρώνε γιατί έπιασαν μύκητες.

Οπότε τα αφήνω όπως είναι και ελπίζω να ζήσουν αρκετά ψαράκια.

Να αρχίσω να καλλιεργώ αρτέμια, που είπε ο φίλος bokostas?

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ταίζω με τροφή σε σκόνη όπως γίνεται με άλλα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Απ' ότι καταλαβαίνω και απ' ότι διάβασα στο μεταξύ τα αυγά που ασπρίζουν είναι προφανώς άχρηστα και γι' αυτό τα τρώνε.

Δεν γνώριζα ότι τρώνε και όσα μπορεί να πιάσουν μύκητες.

Το ζήτημα είναι ότι το θηλυκό και το αρσενικό είναι από τις δύο πλευρές της αερόπετρας και δεν πλησιάζει κουνούπι. :D

Τα αυγά πάντως που είχαν κάνει προχθές μειώθηκαν κατά περίπου 40%, ίσως όπως μου λέτε τα τρώνε γιατί έπιασαν μύκητες.

Οπότε τα αφήνω όπως είναι και ελπίζω να ζήσουν αρκετά ψαράκια.

Να αρχίσω να καλλιεργώ αρτέμια, που είπε ο φίλος bokostas?

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα ταίζω με τροφή σε σκόνη όπως γίνεται με άλλα είδη?

βλεπεις καποια διαφορα στο χρωμα των αυγων ? σαν να εχουν σκουρηνει μερικα ?

ειναι νωρις ακομα για αρτεμια .

Οταν θα ερθει η ωρα με το καλο θα ξεκινησεις με αρτεμια , καλο ειναι να κανεις καποια ''προπονηση'' στο να βγαζεις αρτεμια γιατι εγω δεν ειχα καταφερει ποτε μου να βγαλω :D:) , υπαρχει αρτεμια και σε βαζακι αλλα καλο θα ειναι να ταιζεις ''φρεσκια''

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μπορείς και τροφή τριμμένη σε σκόνη

το βράδι άσε ελαφρύ φωτισμό, κάτι ίσα να φέγγει για να βλέπουν οι γονείς τα αυγά αλλά όχι να ενοχλεί τα υπόλοιπα ψάρια :D

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια

1.- τα αυγά΄όσα έχουν μείνει δηλαδή έχουν πάρει ένα σκούρο καφέ χρώμα,

2.- αφήνω όλο το βράδυ ένα μπλε φως στο ενυδρείο για τους γονείς :D

3.- σε πόσες μέρες θα πρέπει να δω ουρίτσες? και

4.- από την στιγμή που θα ξεμυτίσουν αμέσως ταϊζονται ή είναι όπως άλλα μικρά που τρώνε το λέκυθο των αυγών?

Link to comment
Share on other sites

Σκούρο καφέ χρώμα? :D εμένα προσωπικά και στις 2 μέχρι τώρα γέννες(ετοιμάζουν 3η) σκούρο καφέ χρώμα δεν έχουν πάρει ποτέ,ουρίτσες θα δείς περίπου μετά τισ 5 μέρες,αν όμως δεν τα αλλάξεις ενυδρείο δύσκολα να επιβιώσουν τα μικρά,εμένα είχαν αρχίσει να προσπαθούν να κολυμπούν αλλά μάταια,φαγώθηκαν,για το θέμα τροφής νομίζω κανονίζουν οι γονείς να τα μεταφέρουν σε μέρος με τροφή,εμένα πάντως τρώγανε από το ξύλο από ότι καταλάβαινα :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το χρώμα των αυγών ποικίλει ΑΠΟ γεννά σε γεννά.....εγώ στα δικά μου έχω παρατηρήσει και λευκά ΑΥΓΑ άλλα και μαύρα......και άλλοτε σκάνε και αυτά!!!άλλοτε από μη ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ και άλλοτε από μύκητες όπως αναφέρθηκε παραπάνω....... :D

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, αλλά τελικά δεν... :D

Τα αυγά σιγά - σιγά φαγώθηκαν από τη θηλυκιά :)

Οπότε περιμένω να δω αν ξαναπροσπαθήσουν :D

Link to comment
Share on other sites

περίμενε 15 μέρες :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες φορές δεν πετυχαίνει είναι αοειροι οι γονείς. Αλλά σιγά σιγά μαθαίνουν :thumbup: για να τα φάει μπορεί να μην είχαν γονιμοποιηθει καν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους :thumbup:

αφού προτείνετε να περιμένω για 15 μέρες και αφού θα ξαναπροσπαθήσουν από τη στιγμή που ξεκίνησαν θεωρείτε, ότι είναι καλύτερα να απομονώσω το ζευγάρι σε δικό του ενυδρείο 50-60 καθαρά ή να το αφήσω όπως έχει?

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι τόσο έμπειρος στις αναπαραγωγές σκαλαριών, αλλά είμαι της άποψης να έφευγαν τα άλλα ψάρια και να έμεναν αυτά στο αρχικό.

Η μετακίνηση αλλά και τυχόν διαφορές στα νερά των 2 ενυδρείων μπορεί να τα αγχώσει και να χάσουν τη "διάθεση".

Ας περιμένουμε όμως κάποιον παλιότερο να μας πει στα σίγουρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω, τα σκαλάρια μόνα τους και αν σου ξαναφάνε τα αυγά, την επόμενη φορά πάρτα τους και

προσπάθησε να τα εκκολάψεις μόνος σου, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Και αρτέμια.

Αν ήταν η πρώτη τους γέννα και είναι άπειρα, μπορεί να χάσεις 10-15 γέννες με τον ίδιο τρόπο

και να ταλαιπωρηθείς μήνες, το έχω πάθει και μιλάω από πικρή εμπειρία.

Το ζευγάρι που έχω τώρα, έφαγε 15 γέννες για να καταφέρει να κρατήσει τα μικρά του.

Εγώ βέβαια, μετά την 5η-6η αποτυχία, πήρα αυγά και μεγάλωσα υγιέστατα σκαλαράκια.

Τελικά τα κατάφεραν και μόνοι τους και τώρα έχουν γύρω στα 35 μωρά εδώ και 20 μέρες.

Δες και το βιντεάκι:

Και τα μωρά δεν πρόκειται να φάνε τίποτε άλλο, παρά μόνο αρτέμια, τουλάχιστον τις πρώτες

2 εβδομάδες, σπανιότατα τρώνε έτοιμη τροφή σε μορφή πούδρας ή σε υγρή μορφή, το

μόνο σίγουρο είναι η νεοεκκολαφθείσα από εσένα αρτέμια, την κυνηγούν από ένστικτο.

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν στην περίπτωση που έχεις σίγουρα ζευγάρι, γιατί συχνά 2 θηλυκά σκαλάρια

συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι και γεννούν εναλλάξ, αλλά φυσικά τα αυγά δεν γονιμοποιούνται.

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

Και τα μωρά δεν πρόκειται να φάνε τίποτε άλλο, παρά μόνο αρτέμια, τουλάχιστον τις πρώτες

2 εβδομάδες, σπανιότατα τρώνε έτοιμη τροφή σε μορφή πούδρας ή σε υγρή μορφή, το

μόνο σίγουρο είναι η νεοεκκολαφθείσα από εσένα αρτέμια, την κυνηγούν από ένστικτο.

μπορώ να πω και τροφή σε σκόνη ώμος τρώνε και με μεγάλη ευχαρίστησή.........και ιδιαίτερα σκόνη σπιρουλινασ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω την αλήθεια αν και δεν πέρασαν 15 μέρες σήμερα το πρωί βρήκα πάλι αυγά σε ένα φύλλο ανούμπιας, αλλά πριν προλάβω να αντιδράσω ένα σκαλάρι τα έτρωγε.

Από τα 6-7 σκαλάρια που έχω μέσα τα 4 είναι σίγουρα θηλυκά (τουλάχιστον από τα σημάδια τους που οι πιο έμπειροι μου έδειξαν για να τα διακρίνω). :thumbup:

Δεν ξέρω, ούτε ποιό γέννησε, ούτε αν τα είχε γονιμοποιήσει αρσενικό.

Απλά δεν τα πρόλαβα. :bowdown::bowdown:

Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να "χωρίσω" το ενυδρείο σε τρία μέρη με πλέξιγκλας και σίτα, ώστε σε κάθε διαμέριμα να μείνει ένα ζευγάρι, για να δω αντιδράσεις?

Λέτε να πετύχω κάποιο θετικό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να πω την αλήθεια αν και δεν πέρασαν 15 μέρες σήμερα το πρωί βρήκα πάλι αυγά σε ένα φύλλο ανούμπιας, αλλά πριν προλάβω να αντιδράσω ένα σκαλάρι τα έτρωγε.

Από τα 6-7 σκαλάρια που έχω μέσα τα 4 είναι σίγουρα θηλυκά (τουλάχιστον από τα σημάδια τους που οι πιο έμπειροι μου έδειξαν για να τα διακρίνω). :ninja:

Δεν ξέρω, ούτε ποιό γέννησε, ούτε αν τα είχε γονιμοποιήσει αρσενικό.

Απλά δεν τα πρόλαβα. :lmao::lmao:

Πως θα σας φαινόταν η ιδέα να "χωρίσω" το ενυδρείο σε τρία μέρη με πλέξιγκλας και σίτα, ώστε σε κάθε διαμέριμα να μείνει ένα ζευγάρι, για να δω αντιδράσεις?

Λέτε να πετύχω κάποιο θετικό αποτέλεσμα?

φιλε μου η ιδεα να τα διαχωρισεις για μενα ειναι η καλυτερη και εφοσον ξερεις ποια ειναι τα θηλυκα ακομα καλυτερα :lmao: ΄σε πειραματικες αναπαραγωγες στο τει παντα διαχωριζαμε τα ζευγαρια και φυσικα ετσι σωζαμε τα μικρα αν υπηρχε επυτιχια που οπως ειναι λογικο δεν γινεται να εχεις παντα το επιθυμητο αποτελεσμα :helpsmilie: Βεβαια η καλυτερη επιλογη ειναι να υπαρχει ενα <<εφεδρικο ενυδρειο>> ετσι ωστε αν υπαρχουν ετοιμα ψαρια για αναπαραγωγη να τα βαζουμε κατευθειαν εκει και να μην υπαρχει κανενας φοβος για τα μικρα

Έγινε επεξεργασία - PATRA
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η ιδεα να τα διαχωρισεις για μενα ειναι η καλυτερη και εφοσον ξερεις ποια ειναι τα θηλυκα ακομα καλυτερα :lmao:΄σε πειραματικες αναπαραγωγες στο τει παντα διαχωριζαμε τα ζευγαρια και φυσικα ετσι σωζαμε τα μικρα αν υπηρχε επυτιχια που οπως ειναι λογικο δεν γινεται να εχεις παντα το επιθυμητο αποτελεσμα :ninja: Βεβαια η καλυτερη επιλογη ειναι να υπαρχει ενα <<εφεδρικο ενυδρειο>> ετσι ωστε αν υπαρχουν ετοιμα ψαρια για αναπαραγωγη να τα βαζουμε κατευθειαν εκει και να μην υπαρχει κανενας φοβος για τα μικρα

Φίλε μου για να έχετε κάνει πειραματικές αναπαραγωγές στα ΤΕΙ σημαίνει ότι αυτό ενδείκνυται μέχρι να βρεθεί άλλη καλύτερη μέθοδος. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος? Όλο και κάποια θα σωθούν

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Μάλλον ένα 60άρι που "κάθεται" θα γίνει γεννήστρα και ελπίζω να έχω αποτελέσματα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να έχετε κάνει πειραματικές αναπαραγωγές στα ΤΕΙ σημαίνει ότι αυτό ενδείκνυται μέχρι να βρεθεί άλλη καλύτερη μέθοδος. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος? Όλο και κάποια θα σωθούν

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Μάλλον ένα 60άρι που "κάθεται" θα γίνει γεννήστρα και ελπίζω να έχω αποτελέσματα :ninja:

Αφού το έχεις είναι πολύ καλή επιλογή να βάλεις το ζευγάρι σου εκεί. Κάνε βέβαια πρώτα τις απαραίτητες διαδικασίες (στρώσιμο ενυδρειου κλπ). Ενδείκνυται σίγουρα γιατί κυρίως γλιτώνεις τα αυγά απο τους επίδοξους θηρευτές (δηλαδή απο άλλα ψάρια στο ενυδρείο). Γιατί δυστυχώς πολλές γέννες χάνονται τζάμπα.

Να'σαι καλά και καλή επιτυχία :lmao::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...