Jump to content

Γεννητούρια !!!! και τώρα τι?????????????????


Recommended Posts

γεια σε ολους!!!!!!

εδω και καμια δεκαρια εβδομαδες εβλεπα καθημερινα ενα αρχικα και στη συνεχεια δυο απο τα ψαρια του φυτεμενου μου (μονο με ανουμπιες πια) να σκαβουν "λαγουμι"κατω απο ενα κουτσουρο!

τελικα, εδω και κανα δυο μερες πριν παρατηρησα πως αυτο που ειχε πρωτοστατησει στο σκαψιμο δεν αφηνε κανενα αλλο να πλησιασει και δεν το κουνουσε ρουπι απο εκει!!(ειχαν αρχισει να μπαινουν ψιλοι στα αυτια μου αλλα δεν το πολυπιστευα να πω την αληθεια μου)

τελικα σημερα το απογευμα, οταν γυρισα απο την δουλεια ανακαλυψα ενα μικρο "σμηνος" απο μικρα ψαρακια (κατι σαν γυρινους) και τον "προτεργατη" να ειναι φυλακας φρουρος!!!!!!!!!!!!

μετα απο λιγο το σμηνος αρχισε να διασκορπιζετε στο ενυδριο και το μεγαλο να τα μαζευει ενα ενα παλι στη θεση τους!!!!

ετρεξα σε ενα γειτονικο pet shop που ετυχε να ειναι ανοιχτο και πηρα ενα breeder της JBL και σιγα σιγα με την αποχη μου μαζεψα μεσα καμια 35ρια απο αυτα!! (δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ολα μεσα γιατι ειναι πολυ μικρα και κρυβονται στα χαλικια πολυ εΥκολα!!)

ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

πως τα ταιζω?

τι αλλο πρεπει να κανω?

(βοηθηστε με να βρω στοιχεια για το ειδος?)

πρεπει να κανω αλλαγες στο νερο?( εχω να κανω πανω απο μηνα), και αν ναι πρεπει να προσεξω κατι ιδιετερα??????

γενικοτερα heeeeeeeellllllllllllllllllllllppppppppppppppppppppppppp!!!!!!!!

post-4683-1275944461_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - everzoodia
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν!!

Κοίτα επειδή πρόσφατα είχα γέννες ( guppy), προσωπικα παρατηρησα οτι τα μωρα ψαρακια δεν μπορουν να φανε τροφη σε φυλλαρακια οσο και να τα τριψεις.

Εγω παιρνω τις ταμπλετες που ειχα αγορασει για τις γαριδες μου και τις ψιλοτριβω ωστε να πεφτουν ψιχουλακια μεσα στην ταιστρα. Μεχρι στιγμης τα ψαρακια τρωνε και χαιρουν ακρας υγειας!

Α και να κανεις συχνες μετρησεις στο νερο σου και να μην ξεχνας τις τακτικτες αλλαγες, για να εχεις μονιμως καθαρο νερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-4683-1275944948_thumb.jpg

Να σου ζήσουν :thumbup::bowdown::bowdown:

Αυτή είναι η μαμά?

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βαζεις στην γεννηστρα,ριξε κερατοφυλλο να επιπλεει θα κρυβονται εκει.Τι αλλα

ψαρια εχεις στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ατυχησαμε!!!!!

σημερα το πρωι πριν φυγω για την δουλεια δεν τα ειδα και πολυ σοϊ( δεν τα εβλεπα ολα, ειχαν παει σε ολες τισ ακρες του breeder και το μεσημερι δεν υπηρχε τιποτα παρα μονο μερικα κουφαρια!!!!!! επιπλεον, βρηκα ετοιμοθανατο ενα απο τα τρια "Epalzeorhynchos frenatum" που εχω στο ενυδρειο και σε ασχημη κατασταση το δευτερο!!!!!!! (μαλλον τα εχε χτυπησει η μανα και ο πατερας!!!!!

απο γεννητουρια χθες το γυρισαμε σε κηδεια σημερα!!!!!!!!!!!!!!!

(please help me να βρω τι ειδος ειναι η μανα???)

p.s.: (φαγητο τους εριξα χθες σε σκονη μεσα στο breeder)

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι! :thumbup:

Δε μας έχεις πει καν από ποιο είδος είναι τα μωρά... Λογικά, αν είναι από αυτή τη μεγάλη κιχλίδα που φαίνεται στη φωτό (που δεν ξέρω ποια είναι), έκανες βλακεία που μάζεψες τα μωρά μιας και οι περισσότερες κιχλίδες μεγαλώνουν και φροντίζουν τα μωρά τους... Από την άλλη, οι κιχλίδες είναι γενικώς κυριαρχικά ψάρια και κατά την περίοδο της αναπαραγωγής μπορούν να γίνουν πολύ επιθετικές και ακόμα και να σκοτώσουν τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου (αν μιλάμε για μεγάλες κι επιθετικές κιχλίδες). Πιστεύω πως στην περίπτωσή σου κάτι τέτοιο έγινε.

Προτείνω να βρεις ένα-ένα τα ψάρια που έχεις σε κάποια βάση δεδομένων με προφίλ ψαριών, να βρεις πληροφορίες για το καθένα ξεχωριστά και έτσι να ελέγξεις τη σύνθεση των ψαριών σου που απ' ότι βλέπω στις φωτό δεν είναι και η καλύτερη. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις φωτογραφίες του κάθε ψαριού που έχεις, ώστε να σε βοηθήσουμε να κάνεις την αναγνώριση και να σου πούμε κατά πόσο ταιριάζουν μεταξύ τους και κατά πόσο θα πρέπει να φύγει κάποιο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο δαρβίνος έχει δώσει λύση στο προβλημά σου... όσο σκληρό και αν ακούγεται δε μπορείς να κάνεις και πολλά...

εκτός αν θες να καταλήξεις με 10 ενυδρεία με μικρά.

Άλλη δουλειά έχεις να κανεις? :thumbup:

φτιάξε πολλές κρυψώνες με πέτρες και φυτά και κάποια από τα μικρά θα επιβιώσουν και θα μεγαλώσουν.

θα σου γεννάνε συνέχεια τώρα που ξεκίνησαν.

μπορείς επίσης να πιάνεις όσα μπορείς και να τα κρατάς σε ένα μικρό ενυδρειάκι και όταν μεγαλώνουν λίγο να τα χαρίζεις..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πάστα επειγόντως είναι τροφή σε μορφή σκόνης, ιδανική για τα μικρά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...