Jump to content

Άσχημη μυρωδιά


Recommended Posts

Καλημέρα.

Παρατηρώ ότι ανοίγοντας το καπάκι του ενυδρείου μου αναδύεται μία αυγουλίλα. Είχα ρωτήσει ένα φίλο χημικό και μου είπε ότι είναι μάλλον υδρόθειο.

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι το πιο πιθανο.τι εχεις για υποστρωμα..?μηπως αμμο...?τι συντηρηση κανεις..?σκουπα βυθου κανεις..?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού γρήγορα !!!

Τα ψάρια πώς είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού γρήγορα !!!

Τα ψάρια πώς είναι ;

Θα πρόσθετα πρώτα με ένα μακρύ αντικείμενο να ανακατέψεις τον βυθό. Λογικά θα σου βγάλει φυσαλίδες. Άμεσα μετά από αυτό αλλαγή νερού, όσο μπορείς μεγαλύτερη (άνω του 50%) και πιθανή σκούπα βυθού αν έχεις την δυνατότητα!

Link to comment
Share on other sites

και καλο ειναι να βρεις και τι κοματαρα φυτου ή ψαριου θαφτηκε στην αμμο... αν εχεις αμμο, αν δεν εχεις δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τα ψαρια σου. Μπορει καποιο να πεθανε και να βρισκεται σε αποσυνθεση και φυσικα μεγαλη αλλαγη νερου και σκουπα οπως ειπαν οι προηγουμενοι.

Link to comment
Share on other sites

και καλο ειναι να βρεις και τι κοματαρα φυτου ή ψαριου θαφτηκε στην αμμο... αν εχεις αμμο, αν δεν εχεις δεν ξερω...

Τσεκαρε τα ψαρια σου. Μπορει καποιο να πεθανε και να βρισκεται σε αποσυνθεση και φυσικα μεγαλη αλλαγη νερου και σκουπα οπως ειπαν οι προηγουμενοι.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση.

φίλοι pozeras και Eric,

συνήθως όταν μυρίζει άσχημα το ενυδρείο μας είναι λόγο αποσύνθεσης κάποιου ψαριού που πέθανε, όμως η χαρακτηριστική αυγουλίλα που παρατήρησε ο φίλος μας παραπέμπει σε άλλη περίπτωση.

όταν το ενυδρείο μυρίζει έτσι είναι επειδή στο βυθό έχουν σχηματιστεί αναερόβιες περιοχές με αποτέλεσμα να σχηματίζεται αέριο υδρόθειο, που μυρίζει σαν χαλασμένο-κλούβιο αυγό. Λογικά θα σκεφτεί κανείς ότι σε κάθε είδους βυθού (άμμο, χαλίκι, κλπ) σχηματίζονται τέτοιες περιοχές επειδή δεν ανακατεύουμε προφανώς το βυθό κάθε 3 και λίγο. Το θέμα είναι ότι όσο πιο λεπτόκκοκος είναι ένας βυθός τόσο πιο δύσκολα δημιουργούνται ανοίγματα μεταξύ των υλικών του: πχ πετραδάκι με πετραδάκι αφήνει κενό, ενώ κόκος άμμου με κόκο άμμου αφήνουν σαφώς μικρότερο κενό.

Έτσι μπουκώνει ο βυθός, σχηματίζονται περιοχές που δεν αναπνέουν και προκύπτει το υδρόθειο, που είναι άκρως επικίνδυνο για τα ψάρια άπαξ και απελευθερωθεί. Μια μερική λύση είναι η σκούπα βυθού και κάποιου είδους πρόληψη είναι τα κωνικά σαλιγκάρια που τριγυρίζουν μέσα στο βυθό προκαλώντας τον αερισμό του.

Γι' αυτούς τους λόγους και ο φίλος dimitrig σας απάντησε ότι δεν έχει καμιά σχέση ο θάνατος ψαριού με την αυγουλίλα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλοι pozeras και Eric,

συνήθως όταν μυρίζει άσχημα το ενυδρείο μας είναι λόγο αποσύνθεσης κάποιου ψαριού που πέθανε, όμως η χαρακτηριστική αυγουλίλα που παρατήρησε ο φίλος μας παραπέμπει σε άλλη περίπτωση.

όταν το ενυδρείο μυρίζει έτσι είναι επειδή στο βυθό έχουν σχηματιστεί αναερόβιες περιοχές με αποτέλεσμα να σχηματίζεται αέριο υδρόθειο, που μυρίζει σαν χαλασμένο-κλούβιο αυγό. Λογικά θα σκεφτεί κανείς ότι σε κάθε είδους βυθού (άμμο, χαλίκι, κλπ) σχηματίζονται τέτοιες περιοχές επειδή δεν ανακατεύουμε προφανώς το βυθό κάθε 3 και λίγο. Το θέμα είναι ότι όσο πιο λεπτόκκοκος είναι ένας βυθός τόσο πιο δύσκολα δημιουργούνται ανοίγματα μεταξύ των υλικών του: πχ πετραδάκι με πετραδάκι αφήνει κενό, ενώ κόκος άμμου με κόκο άμμου αφήνουν σαφώς μικρότερο κενό.

Έτσι μπουκώνει ο βυθός, σχηματίζονται περιοχές που δεν αναπνέουν και προκύπτει το υδρόθειο, που είναι άκρως επικίνδυνο για τα ψάρια άπαξ και απελευθερωθεί. Μια μερική λύση είναι η σκούπα βυθού και κάποιου είδους πρόληψη είναι τα κωνικά σαλιγκάρια που τριγυρίζουν μέσα στο βυθό προκαλώντας τον αερισμό του.

Γι' αυτούς τους λόγους και ο φίλος dimitrig σας απάντησε ότι δεν έχει καμιά σχέση ο θάνατος ψαριού με την αυγουλίλα! :thumbup:

αααα οκ!! εγω εχω ψιλη αμμο αλλα λογω κορυντορας δεν ειχα παρομοια προβληματα μαλλον....

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιση ουσιαστική είναι η σκούπα? δηλ κάθε αλλαγή συστήνεται και σκούπα βυθού?

Στην δική μου την περίπτωση μυρίζει άσχημα μόνο όταν κάνω σκούπα, κάθε εβδομάδα. (έχω χαλικάκι 3-4mm)

Σαλιγκάρια anentome helena ενδείκνυνται?

Συγνώμη για την σφήνα ερώτηση, απλά πιστεύω ότι εκτός από τις απορίες μου που θα λύσει, θα κάνει λίγο πιο λιανά το όλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιση ουσιαστική είναι η σκούπα? δηλ κάθε αλλαγή συστήνεται και σκούπα βυθού?

Στην δική μου την περίπτωση μυρίζει άσχημα μόνο όταν κάνω σκούπα, κάθε εβδομάδα. (έχω χαλικάκι 3-4mm)

Σαλιγκάρια anentome helena ενδείκνυνται?

Συγνώμη για την σφήνα ερώτηση, απλά πιστεύω ότι εκτός από τις απορίες μου που θα λύσει, θα κάνει λίγο πιο λιανά το όλο θέμα!

λογικα μυριζει ασχημα οταν κανεις σκουπα γτ τοτε η ουσια αυτη διαφευγει στο ενυδρειο. το θεμα ειναι να μην δημιουργητε... τουλαχιστον σε μεγαλη ποσοτητα...

Link to comment
Share on other sites

φίλοι pozeras και Eric,

συνήθως όταν μυρίζει άσχημα το ενυδρείο μας είναι λόγο αποσύνθεσης κάποιου ψαριού που πέθανε, όμως η χαρακτηριστική αυγουλίλα που παρατήρησε ο φίλος μας παραπέμπει σε άλλη περίπτωση.

όταν το ενυδρείο μυρίζει έτσι είναι επειδή στο βυθό έχουν σχηματιστεί αναερόβιες περιοχές με αποτέλεσμα να σχηματίζεται αέριο υδρόθειο, που μυρίζει σαν χαλασμένο-κλούβιο αυγό. Λογικά θα σκεφτεί κανείς ότι σε κάθε είδους βυθού (άμμο, χαλίκι, κλπ) σχηματίζονται τέτοιες περιοχές επειδή δεν ανακατεύουμε προφανώς το βυθό κάθε 3 και λίγο. Το θέμα είναι ότι όσο πιο λεπτόκκοκος είναι ένας βυθός τόσο πιο δύσκολα δημιουργούνται ανοίγματα μεταξύ των υλικών του: πχ πετραδάκι με πετραδάκι αφήνει κενό, ενώ κόκος άμμου με κόκο άμμου αφήνουν σαφώς μικρότερο κενό.

Έτσι μπουκώνει ο βυθός, σχηματίζονται περιοχές που δεν αναπνέουν και προκύπτει το υδρόθειο, που είναι άκρως επικίνδυνο για τα ψάρια άπαξ και απελευθερωθεί. Μια μερική λύση είναι η σκούπα βυθού και κάποιου είδους πρόληψη είναι τα κωνικά σαλιγκάρια που τριγυρίζουν μέσα στο βυθό προκαλώντας τον αερισμό του.

Γι' αυτούς τους λόγους και ο φίλος dimitrig σας απάντησε ότι δεν έχει καμιά σχέση ο θάνατος ψαριού με την αυγουλίλα! :thumbup:

Κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου την περίπτωση μυρίζει άσχημα μόνο όταν κάνω σκούπα, κάθε εβδομάδα. (έχω χαλικάκι 3-4mm)

η άσχημη μυρωδιά είναι διαφορετική από την μυρωδιά του κλούβιου αυγού :thumbup:

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει γιατί δεν ξέρω πώς μυρίζει.

Σαλιγκάρια anentome helena ενδείκνυνται?

Κάθε σαλιγκάρι που μπαινοβγαίνει μέσα-έξω στο βυθό ανακατεύοντάς τον.

Αντιμετώπιση ουσιαστική είναι η σκούπα? δηλ κάθε αλλαγή συστήνεται και σκούπα βυθού?

Αντιμετώπιση είναι να μην μένει στάσιμος ο βυθός. Και με την σκούπα αν απλά σκουπίσεις επιφανειακά, δεν λύνεται το θέμα. Όχι δεν συστήνω σκούπα γιατί ούτε στη φύση υπάρχει κάποιος που σκουπίζει! Αυτό που συστήνω είναι να στήνουμε τα ενυδρεία μας με πρότυπο τη φύση. Αν βάλλεις άμμο σε ενυδρείο με guppy, θα έχεις αυτό το πρόβλημα. Αν βάλλεις άμμο σε ενυδρείο με βυθόψαρα που συνεχώς ανασκαλεύουν την άμμο δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα!

Γι' αυτό το στήσιμο του ενυδρείου και η επιλογή του πληθυσμού είναι τα θεμέλια για ένα υγιές ενυδρείο. Λύνονται πολλά προβλήματα που ποτέ δεν θα φανταστούμε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Έχω ταλαιπωρηθεί με πολλούς θανάτους ψαριών χωρίς αιτία ή και από ασθένειες και μια λογική λύση δεν είχα βρει μέχρι τώρα. Παιδεύομαι τουλάχιστον 6 μήνες!

Ο βυθός έχει ακουαλίτη και λογικά αερίζεται κανονικά καθώς είναι πετραδάκι. Σκούπα βυθού έχω βάλει μόνο μία φορά και βγήκε όλος ο κόσμος από εκεί κάτω...

Λίγα λόγια για το ιστορικό του ενυδρείου.

Περίπου 120 λίτρα καθαρά με εσωτερικό φίλτρο eheim 2210. Το στρώσιμο έγινε κανονικά περίσι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον κύκλο του αζώτου σύμφωνα με υγρά τεστ api.

Άρχισα να βάζω ζεβράκια και σιγά σιγά πεθαίναν χωρίς αιτία. Έβαλα και δυο γκουράμι τα οποία πέθαναν αφού ανοίξαν πληγές στο σώμα. Τελικά τα παράτησα(κάνω αλλαγή μια φορά το μήνα) οι θάνατοι σταμάτησαν εδώ και 3 μήνες κι έχω μόνο 3 ζεβράκια που μου απέμειναν και το ένα χαροπαλεύει τον τελευταίο καιρό(έχει σκολίωση και ανασηκωμένα λέπια). Τα άλλα δύο είναι ΟΚ. Η οσμή του αυγού δεν υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό, συγνώμη που είπα ότι μυρίζει τώρα απλά δεν περίμενα να είναι και τόσο σημαντικό.

Δηλαδή μπορεί να ξανασυμβεί;

Ευχαριστώ

ΥΓ. Πραγματικά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ φως στο τούνελ!

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι τυχαιο.......

ελλειπεστατες αλλαγες νερου-συντηρηση ενυδρειου-βυθου,φερνουν περιεργως ασχημα αποτελεσματα.

φροντισε να εχεις προγραμμα στο ενυδρειο σου καθως μπορει στην πορεια να αντιμετωπισεις τα ιδια η και αλλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...