Jump to content

Ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω αν οι παρακάτω λάμπες είναι κατάλληλες για ενυδρεία μικρά περίπου 70 λίτρων και αν μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους ποιος είναι ο πιο καλός συνδυασμός?.

1. sylvania gro-lux 15w

2. philips aquarelle tld15w/89

3. osram l15w/765 daylight

4. osram fluora l15w/77

Υπάρχει περιορισμός ως προς το αν πρέπει να ρίχνουμε όλα τα λιπάσματα την ίδια μέρα? Συγκεκριμένα μιλάω για τα λιπάσματα τηε Seachem.

Ισχύει ότι η μαύρη μακρύτριχη αντιμετωπίζεται με το Flourish excel και αν ναι υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία?

Πόσες φορές μπορούμε να καθαρίσουμε ένα φυτό από άλγη σε χλωρίνη?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω αν οι παρακάτω λάμπες είναι κατάλληλες για ενυδρεία μικρά  περίπου 70 λίτρων και αν μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους ποιος είναι ο πιο καλός συνδυασμός?.

1. sylvania gro-lux 15w

2. philips aquarelle tld15w/89

3. osram l15w/765 daylight

4. osram fluora l15w/77

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τις Sylvania GroLux και έχω μείνει ικανοποιημένος σε φυτεμένο ενυδρείο.

Υπάρχει περιορισμός ως προς το αν πρέπει να ρίχνουμε όλα τα λιπάσματα την ίδια μέρα? Συγκεκριμένα μιλάω για τα λιπάσματα τηε Seachem.

Αυτό εξαρτάτε από τις τιμές του νερού του ενυδρείου.Τί λιπάσματα και σε ποιά δώση τα χρησιμοποιείς?

Ισχύει ότι η μαύρη μακρύτριχη αντιμετωπίζεται με το Flourish excel και αν ναι υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία?

Συνήθως η μακρύτριχη αφείλεται σε έλειψη Co2.Το Flourish Excell είναι υποκατάστατο Co2,οπότε βοηθάει.

Πόσες φορές μπορούμε να καθαρίσουμε ένα φυτό από άλγη σε χλωρίνη?

Αυτό έιναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με την αντοχή του εκάστοτε φυτού.!

Ευχαριστώ!!

30201[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θέλω να ρωτήσω αν οι παρακάτω λάμπες είναι κατάλληλες για ενυδρεία μικρά  περίπου 70 λίτρων και αν μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους ποιος είναι ο πιο καλός συνδυασμός?.

1. sylvania gro-lux 15w

2. philips aquarelle tld15w/89

3. osram l15w/765 daylight

4. osram fluora l15w/77

Η Sylvania Gro Lux είναι καλή για φυτεμένο. Την έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ. Την Osram 15w/765 απόφυγέ την. Αν βρεις πάρε μόνο σε 865. Το 8 έχει να κάνει με το φάσμα και το 65 με τα Kelvin (6500K).

Υπάρχει περιορισμός ως προς το αν πρέπει να ρίχνουμε όλα τα λιπάσματα την ίδια μέρα? Συγκεκριμένα μιλάω για τα λιπάσματα τηε Seachem.

Όσο αφορά τα λιπάσματα της Seachem, μπορείς να ακολουθήσεις τις οδηγίες. Γενικότερα για λιπάσματα, δεν κάνει να ρίχνουμε λιπάσματα φωσφορικών μαζί με λίπασμα σιδήρου γιατί ο σίδηρος δημιουργεί ίζημα με τα φωσφορικά και δεν διαλύεται.

Ισχύει ότι η μαύρη μακρύτριχη αντιμετωπίζεται με το Flourish excel και αν ναι υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία?

Σε κάποια ξένα φόρα έχω διαβάσει την χρήση του flourish excel για καταπολέμιση της τριχωειδής άλγης σε υπερδοσολογία (2-3x). Βέβαια χωρίς να το έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να πω και σε κάποιον κάντο ή όχι...

30201[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε είναι καλύτερο σε ένα ενυδρείο να υπάρχουν 2 sylvania gro-lux ή να τη συνδυάσουμε με κάποια άλλη π.χ. κάποα daylight?

Την osram fluora l15w/77 την έχει δοκιμάσει κανένας? Μπορεί να μπεί μαζί με τις sylvania?

Για ποιό λόγο να αποφύγω την osram l15w/765 daylight?

Τι εννοείς όταν λες ότι το ''7'' αναφέρεται στο φάσμα?

Τελικά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πόσα watt/lt ή πόσα lumen/lt?

Πως γίνεται 2 λάμπες να εκπέμπουν στο ίδιο φάσμα αλλά να έχουν διαφορετικά kelvin?

Τη χλωρίνη μπορούμε να τη χρησiμοποιήσουμε για να καθαρίσουμε πέτρες ή ξύλο?

Σε CO2 DIY μπουκάλια το πόσο θα κρατήσει το μίγμα εξαρτάται από το πόσο ζάχαρη θα βάλουμε μέσα κ το πόσο ισχυρό είναι από το πόσο μαγιά θα βάλουμε?

ευχαριστώ κ ελπίζω να μη σας ταλαιπωρώ με τις ερωτήσεις μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε είναι καλύτερο σε ένα ενυδρείο να υπάρχουν 2 sylvania gro-lux ή να τη συνδυάσουμε με κάποια άλλη π.χ. κάποα daylight?

Μία sylvania grolux και μία Osram 865 είναι καλός συνδυασμός με την Osram στο πίσω μέρος του ενυδρείου και τη sylvania μπροστά.

Την osram fluora l15w/77 την έχει δοκιμάσει κανένας? Μπορεί να μπεί μαζί με τις sylvania?

Δεν ξέρω, δεν απαντώ!

Για ποιό λόγο να αποφύγω την osram l15w/765 daylight?

Τι εννοείς όταν λες ότι το ''7'' αναφέρεται στο φάσμα?

Στον κωδιακό των λαμπτήρων Osram το 7 αναφέρεται στο φάσμα που έχουν και το 65 στα Kelvin. Οι λάμπες 865 είναι πιο "φυσικές" από τις 765. Τις έχω δοκιμάσει και τις δύο και πιο daylight (cold) έχουν οι 865.

Τελικά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πόσα watt/lt ή πόσα lumen/lt?

Πως γίνεται 2 λάμπες να εκπέμπουν στο ίδιο φάσμα αλλά να έχουν διαφορετικά kelvin?

Στην πραγματικότητα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η φωτεινότητα, αλλά έχουμε συνηθίσει να μετράμε το φωτισμό σε W/lt. Βέβαια σκέψου ότι αυτό είναι συμβατικός τρόπος γιατί λάμπες διαφορετικές (Τ8, Τ5, Power Compact) στα ίδια Watt έχουν διαφορετική φωτεινότητα.

Όσο για το πως γίνεται θα σου πρότεινα βιβλιογραφία "Οπτική" του Αλεξόπουλου.

Τη χλωρίνη μπορούμε να τη χρησiμοποιήσουμε για να καθαρίσουμε πέτρες ή ξύλο?

Διάλυμα χλωρίνης 1:20 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μετά καλό ξέπλυμα σε νερό με αντιχλώριο.

Σε CO2 DIY μπουκάλια το πόσο θα κρατήσει το μίγμα εξαρτάται από το πόσο ζάχαρη θα βάλουμε μέσα κ το πόσο ισχυρό είναι από το πόσο μαγιά θα βάλουμε?

Ακόμα και 15 κιλά ζάχαρη να έβαζες δεν επρόκειτο το μείγμα να κρατήσει για 2 μήνες. Με τη ζύμωση που συμβαίνει στο DIY CO2 αναπτύσσονται ζαχαρομύκητες οι οποίοι αντιδρούν και σχηματίζουν ένζυμα πράγμα που κάνει την παροχή του CO2 να σταματά μετά από κάποιο διάστημα.

Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ

30408[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε istellas σε ευχαριστώ άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σου!

Θα δοκιμάσω να βρω την osram '865'!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...