Jump to content

Μεταφορα ενυδρειου


Recommended Posts

Θελω να μεταφερω ενα ενυδρειο απο Αθηνα στην Καλαματα. Ειναι 155 λιτρα καθαρα και τρεχει με γκαπυ (περιπου 20). Για φιλτρανση χρησιμοποιω εξωτερικο της rena το xp3. Η απορια μου ειναι η εξης.. Τι πρεπει να κανω για να επιζησουν τα ψαρια χωρις προβλημα? Η διαδρομη ειναι περιπου 3 ωρες αλλα το σημαντικο ειναι οτι το ενυδρειο θα ξεστηθει το απογευμα της Κυριακης και θα μεταφερθει στην Καλαματα τη Δευτερα το πρωι. Απο τη στιγμη που θα ξεστηθει εως το στησιμο στην Καλαματα υπολογιζουμε περιπου 12-13 ωρες. Υπαρχει καποιος τροπος για να επιζησουν τα ψαρια 13 ωρες?

Το μονο που εχουμε σκεφτει ειναι να γεμισουμε με νερο του ενυδρειου ενα βαρελακι και να ριξουμε τα ψαρια εκει απο το απογευμα της Κυριακης εως τη Δευτερα το πρωι. Τι λετε υπαρχουν ελπιδες ή οχι? Αν οχι, υπαρχει αλλος τροπος?

2. Η αμμος θα μπει σε σακουλες οικοδομης. Αν πλυθει πριν ξαναμπει υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

να κοιταξεις το δοχειο να ειναι καταλληλο για τροφιμα, οπως αυτο που βαζουμε τις ελιες και συνηθως το χρησιμοποιουμε για την προετοιμασια του νερου. θα βαλεις το φιλτρο ομως να δουλευει με το δοχειο. να κοιταξεις να ειναι νυστικα 1-2 ημερες πριν το ταξιδι.

δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα. με την αμμο που λες πιστευω κι εκει θα εισαι οκ.

κατσε μηπως μας πουν καμια καλυτερη ιδεα!!

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μεταφερω ενα ενυδρειο απο Αθηνα στην Καλαματα. Ειναι 155 λιτρα καθαρα και τρεχει με γκαπυ (περιπου 20). Για φιλτρανση χρησιμοποιω εξωτερικο της rena το xp3. Η απορια μου ειναι η εξης.. Τι πρεπει να κανω για να επιζησουν τα ψαρια χωρις προβλημα? Η διαδρομη ειναι περιπου 3 ωρες αλλα το σημαντικο ειναι οτι το ενυδρειο θα ξεστηθει το απογευμα της Κυριακης και θα μεταφερθει στην Καλαματα τη Δευτερα το πρωι. Απο τη στιγμη που θα ξεστηθει εως το στησιμο στην Καλαματα υπολογιζουμε περιπου 12-13 ωρες. Υπαρχει καποιος τροπος για να επιζησουν τα ψαρια 13 ωρες?

Το μονο που εχουμε σκεφτει ειναι να γεμισουμε με νερο του ενυδρειου ενα βαρελακι και να ριξουμε τα ψαρια εκει απο το απογευμα της Κυριακης εως τη Δευτερα το πρωι. Τι λετε υπαρχουν ελπιδες ή οχι? Αν οχι, υπαρχει αλλος τροπος?

2. Η αμμος θα μπει σε σακουλες οικοδομης. Αν πλυθει πριν ξαναμπει υπαρχει προβλημα?

οσων αφορα την αμμο πιστευω οτι εαν την πλυνεις μετα ειδικα και με νερο βρυσης θα εχεις χασει ενα σημαντικο μερος απο τη βιολογια σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι δοχειο που να χωραει το μισο νερο.

Μπορει να το χρησιμοποιεις και στις αλλαγες νερου.

Αν δεν εχεις, πηγαινε Πειραιως 143-7 στο Ρεντη απεναντι απο την ΙΟΝ.

Εχει καλα και απο τις πιο οικονομικες τιμες.

Ενα καταλληλο για τροφιμα.

Επισης προαιρετικα χρειαζεσαι και μια αεραντλια μπαταριας (στα πετσοπ)

Ετσι κι αλλιως ειναι ενα χρησιμο εξαρτημα και μπορει να φανει χρησιμο σε διακοπες ρευματος

Θα ξεστησεις ειπες το ενυδρειο την κυριακη το απογευμα και η μετακομιση θα γινει τη Δευτερα το πρωι.

Μαζι με τη διαδρομη θα ειναι καμια 12αρια ωρες.

Αν εκανες το ταξιδι με το που το ξεστηνες δεν θα ελεγα να κανεις τιποτα με το φιλτρο.

Τωρα πρεπει βαλεις στο βαρελι το νερο απο το ενυδρειο και,

να βαλεις το φιλτρο να δουλευει στο βαρελι,

να βαλεις τα φυτα και τελος τα ψαρια,

θερμαντηρας δεν χρειαζεται καλοκαιριατικα (τον ξεπλενεις και τον φυλας ετσι κι αλλιως).

Βγαζεις και την αμμο και την βαζεις στα σακια (αναλογα αν χρειζεται πλυσιμο λογω παλαιοτητας την ξεπλενεις σε κουβα γυριζοντας της μεσα στο νερο.

Την αλλη μερα, ξεσυνδεεις φιλτρο, βαζεις αεραντλια στο βαρελι, φορτωνεις και καλο ταξιδι.

(Δεν πινουμε και οδηγουμε)

Φτανεις με το καλο Καλαματα, στηνεις ενυδρειο, βαζεις αμμο, περιμενεις λιγο να κατσει, συνδεεις φιλτρο, βαζεις φυτα, διακοσμητικα και ψαρια.

Ξεχασα τιποτα?

Ααα ξεπλενεις το δοχειο και βαζεις νερο για να μεινει λιγες ωρες να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου και μετα ριχενςι αντιχλωριο και το βαζεις αργα να συμπληρωσεις το υπολοιπο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποιο φορητο ψυγειακι για καμπινγκ; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω το καταλληλο βαρελακι 75 λιτρων. οκ..

2. Αν πλυθει η αμμος θα χασει βιολογια?

3. Το μονο προβλημα ειναι η αγορα αεραντλιας μπαταριας γιατι εχω αεραντλια ρευματος. Στο αμαξι εχω πριζα 12v. Υπαρχει μετασχηματιστης να δινει απο 12 - 220 ?

4. Το ψυγειακι που θα χρησιμευσει?

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω το καταλληλο βαρελακι 75 λιτρων. οκ..

2. Αν πλυθει η αμμος θα χασει βιολογια?

3. Το μονο προβλημα ειναι η αγορα αεραντλιας μπαταριας γιατι εχω αεραντλια ρευματος. Στο αμαξι εχω πριζα 12v. Υπαρχει μετασχηματιστης να δινει απο 12 - 220 ?

4. Το ψυγειακι που θα χρησιμευσει?

  1. Τοτε εισαι μια χαρα.
  2. Κατα ενα μεγαλο μερος θα την χασει,αν οχι ολη.
  3. Αεραντλια μπαταριας εχω δει σε μαγαζι.Για μετασχηματιστη δεν ξερω.
  4. Αντι για το βαρελακι και θα εχεις και μια προστασια απο την ζεστη. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω το καταλληλο βαρελακι 75 λιτρων. οκ..

2. Αν πλυθει η αμμος θα χασει βιολογια?

3. Το μονο προβλημα ειναι η αγορα αεραντλιας μπαταριας γιατι εχω αεραντλια ρευματος. Στο αμαξι εχω πριζα 12v. Υπαρχει μετασχηματιστης να δινει απο 12 - 220 ?

4. Το ψυγειακι που θα χρησιμευσει?

1.Αν παρεις αλλα 2 τοτε θα μεταφερεις ολο το νερο και ολη την αμμο.

Πχ μοιραζεις την αμμο στα 3 βαρελια και συμπληρωνεις με νερο οσο περισσοτερο παρει.

2.Αν πλυθει με νερο βρυσης θα χαθει,αν πλυθει με το νερο του ενυδρειου θα χαθει ελαχιστη εως καθολου.

3.Απο 220v σε 12v υπαρχει,απο 12v σε 220v δεν νομιζω να υπαρχει.Οι φορτιστες για τα κινητα πχ θελουν 3-4v και τα περνουν απο τα 220v,στο αυτοκινητο απο τα 12v παιρνουν παλι τα 3-4V,αλλα απο 12v σε 220v δεν εχω δει και δεν νομιζω να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...