Jump to content

μερικες ερωτησης για 2-3 πραγματα


Recommended Posts

καλησπερα. ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω μερικα χρησιμα tips χωρις να ανοιγω πολλα θεματα. λοιπον ερωτησεις:

α)σε εσωτερικο φιλτρο το σφουγκαρι ειναι για να κραταει τα χοντρα σκουπιδια περισσοτερο και το βιολογικο υλικο για τη βιολογια περισσοτερο.... αν ειναι ετσι μπορω να βγαλω τα σφουγκαρια, να γεμισω τα εσωτερικα μου φιλτρα(magi 380) με siporax mini και να βαλω μονο στην εισοδο ενυδρειακο υαλοβαμβακα που θα πεταω και θα ανανεωνω καθε βδομαδα τον ενα απο τα δυο φιλτρα???

β)πως κουρευω τις valisneras? απλα κοβω μεχρι λιγο κατω απο την επιφανεια με το ψαλιδι? αν ειναι ετσι τοτε θα μεγαλωνει ξανα εκεινο το φυλο??

γ)για να μην εχουμε την ενωση με θειο στο βυθο με αμμο, ειναι καλο καθε 10-15 μερες να κανουμε στο βυθο με καποιο αντικειμενο οπως κανουμε στο κηπο με τη τζουγκρανα???

δ)πως μπορω να σταματησω ενα φυτο οπως τη φακη που ειναι επιφανειας να μπουκωνει την εισοδο του φιλτρου μου του κρεμαστου καθως το νερο την σπρωχνει κατω. δεν θελω να αλλαξω φιλτρο γτ ειναι θετικο που κανει αυτη την αναταραξη οπως ριχνει το νερο απο πανω... λετε να βαλω (και προτεινετε και τι...) κατι σαν λαστιχακι που να επιπλεει γυρω απο κει που ριχνει το νερο το φιλτρο για να μην τη παρασυρει κατω???

σας ευχαριστω εκ των προτερων. οποιος ξερει και θελει να απαντησει μπορει να γραψει το γραμμα τις ερωτησης και να δωσει την απαντηση του. οσες ξερετε... σας ευχαριστω ξανα!!! :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

επισης να πω οτι το ενυδρειο ειναι 80λιτρων και εχει γκαπι, κορυ, γαριδες, σαλιγκαρακια...και ασπρη αμμο ψιλη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω μερικα χρησιμα tips χωρις να ανοιγω πολλα θεματα. λοιπον ερωτησεις:

α)σε εσωτερικο φιλτρο το σφουγκαρι ειναι για να κραταει τα χοντρα σκουπιδια περισσοτερο και το βιολογικο υλικο για τη βιολογια περισσοτερο.... αν ειναι ετσι μπορω να βγαλω τα σφουγκαρια, να γεμισω τα εσωτερικα μου φιλτρα(magi 380) με siporax mini και να βαλω μονο στην εισοδο ενυδρειακο υαλοβαμβακα που θα πεταω και θα ανανεωνω καθε βδομαδα τον ενα απο τα δυο φιλτρα???ναι,αλλα με πολυ προσοχη και οχι ολο το υλικο μαζι.

β)πως κουρευω τις valisneras? απλα κοβω μεχρι λιγο κατω απο την επιφανεια με το ψαλιδι? αν ειναι ετσι τοτε θα μεγαλωνει ξανα εκεινο το φυλο??κοβεις σχετικα χαμηλα κοντα στη ριζα.μεγαλωνει σχετικα γρηγορα.

γ)για να μην εχουμε την ενωση με θειο στο βυθο με αμμο, ειναι καλο καθε 10-15 μερες να κανουμε στο βυθο με καποιο αντικειμενο οπως κανουμε στο κηπο με τη τζουγκρανα???κανεις σκουπα βυθου ανα τμηματα διαφορετικα καθε φορα περιπου 1 φορα το μηνα.

δ)πως μπορω να σταματησω ενα φυτο οπως τη φακη που ειναι επιφανειας να μπουκωνει την εισοδο του φιλτρου μου του κρεμαστου καθως το νερο την σπρωχνει κατω. δεν θελω να αλλαξω φιλτρο γτ ειναι θετικο που κανει αυτη την αναταραξη οπως ριχνει το νερο απο πανω... λετε να βαλω (και προτεινετε και τι...) κατι σαν λαστιχακι που να επιπλεει γυρω απο κει που ριχνει το νερο το φιλτρο για να μην τη παρασυρει κατω???

σας ευχαριστω εκ των προτερων. οποιος ξερει και θελει να απαντησει μπορει να γραψει το γραμμα τις ερωτησης και να δωσει την απαντηση του. οσες ξερετε... σας ευχαριστω ξανα!!! :thumbup::bowdown::bowdown:

δεν μπορεις.η φακη αναπτυσεται παντου σαν ....καταρα.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε klaz, απλα δεν εχω φακη το εδωσα σαν παραδειγμα. ειναι πρασινο σαν σχοινακια λεπτα και κανει συσταδες. δεν ξερω τι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε klaz, απλα δεν εχω φακη το εδωσα σαν παραδειγμα. ειναι πρασινο σαν σχοινακια λεπτα και κανει συσταδες. δεν ξερω τι ειναι....

Δε δίνεις καμια φωτο μπας και είναι άλγη?...

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνεις καμια φωτο μπας και είναι άλγη?...

φιλε.... :thumbup: χαχαχα πρωτον εχω πεθανει στο γελιο(φανταζεσαι να ζητουσα αλγη απο μονος μου???)... δευτερον το πηρα αυτο με κλαδεμα απο το συγχομπιστα, ειναι φυτο επιφανειας αλλα δεν ρωτησα και δεν ξερω πιο ειναι... κατσε μισο να ανεβασω μια φωτο να μου πειτε..

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σε 2 λεπτα θα εχει ανεβει η φωτο...

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση ο ενυδρειακος υαλοβαμβακας σε ενα φιλτρο κρεμαστο μπορει να ειναι απεξω, δηλαδη μεσα στο ενυδρειο? η μεσα στην εισοδο του φιλτρου που ξερετε ειναι σαν ενας σωληνας στη διαμετρο ενος θερμοστατη και εχει ανοιγματακια για να περναει το νερο.. ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να το φυτο...

post-19192-1276281271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση ο ενυδρειακος υαλοβαμβακας σε ενα φιλτρο κρεμαστο μπορει να ειναι απεξω, δηλαδη μεσα στο ενυδρειο? η μεσα στην εισοδο του φιλτρου που ξερετε ειναι σαν ενας σωληνας στη διαμετρο ενος θερμοστατη και εχει ανοιγματακια για να περναει το νερο.. ευχαριστω :thumbup:

αν τον βαλεις μεσα στο σωληνα θα βουλωνει γρηγορα. καλυτερα μεσα στο φιλτρο. φυσικα, αν καταλαβα την ερωτηση σου καλα.

Link to comment
Share on other sites

αν τον βαλεις μεσα στο σωληνα θα βουλωνει γρηγορα. καλυτερα μεσα στο φιλτρο. φυσικα, αν καταλαβα την ερωτηση σου καλα.

την καταλαβες ακριβως και ας τα ειπα μπερδεμενα. σε ευχαριστω φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Riccia fluitans?

ricciabubbles.jpg

32800265.FhNo2o190808.jpg

viciouscircle ποσο εμπειρια μπορει να κουβαλας φιλε? που βρηκες το φυτο σε λιγοτερο χρονο απ'τι ανεβασα τη φωτο του? σε ευχαριστω πολυ. ναι αυτο ειναι και τωρα τι? ειναι καλο? μπορω να το περιορισω να μην το παρασερνει το φιλτρο κατω?

:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

up :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυτο απαιτησεων.

θελει πολυ καλο φως,λιπανση,διοξειδιο.μπορεις να το πιασεις πανω σε διχτακι για να αναπτυχθει στην επιφανεια αρχικα,και αργοτερα να δοκιμασεις για κατω αν και εφοσων πληρεις τις προυποθεσεις που εγραψα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυτο απαιτησεων.

θελει πολυ καλο φως,λιπανση,διοξειδιο.μπορεις να το πιασεις πανω σε διχτακι για να αναπτυχθει στην επιφανεια αρχικα,και αργοτερα να δοκιμασεις για κατω αν και εφοσων πληρεις τις προυποθεσεις που εγραψα παραπανω..

το προφιλ που διαβασα λεει οτι διηστανται οι αποψεις για το αν ειναι απαιτητικο... λενε και οτι ειναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζεται τπτ και οτι ειναι πολυ δυσκολο. ο geosid το ειχε σε 9 βαττ λαμπα και δεν ειχε co2. ειχε παρει στην αρχη 5 εκατοστα και μετα ειχε γεμησει το τοπο... εεγω εχω 18 βαττ, αλλα οχι διοξυδειο... τωρα θα το αφησω στην επιφανεια για να αναπτυχθει καλυτερα. μηπως με αυτο γινεται περιορισμος για να μην κολαει στο φιλτρο?

σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις σου φιλε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το προφιλ που διαβασα λεει οτι διηστανται οι αποψεις για το αν ειναι απαιτητικο... λενε και οτι ειναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζεται τπτ και οτι ειναι πολυ δυσκολο. ο geosid το ειχε σε 9 βαττ λαμπα και δεν ειχε co2. ειχε παρει στην αρχη 5 εκατοστα και μετα ειχε γεμησει το τοπο... εεγω εχω 18 βαττ, αλλα οχι διοξυδειο... τωρα θα το αφησω στην επιφανεια για να αναπτυχθει καλυτερα. μηπως με αυτο γινεται περιορισμος για να μην κολαει στο φιλτρο?

σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις σου φιλε :thumbup:

Εύκολο ή δύσκολο φυτό; Οι απόψεις διίστανται. Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν τη Riccia μπελά και φυτό με αυξημένες απαιτήσεις, σε αντίθεση με κάποιους άλλους που τη θεωρούν προκλητικά ευπροσάρμοστο φυτό και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κάποιοι δε, πιστεύουν ότι η R. fluitans είναι ιδανικό φυτό για αυτούς που ασχολούνται για πρώτη φορά με τα υδρόβια φυτά, μιας και μπορεί να αναπτυχθεί το ίδιο καλά σε πολύ μαλακό αλλά και σκληρό νερό, με θερμοκρασία από 15ο C μέχρι 30ο C και τιμή pH από 6 έως 8.

να τα παραπανω λεει..

Link to comment
Share on other sites

ναι,παιζονται αυτα που λες.και σαφως οτι σου λεω δεν ειναι ο κανονας....

εγω θα το εβαζα πανω σε σιτα και θα το αφηνα αρχικα ψηλα στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι,παιζονται αυτα που λες.και σαφως οτι σου λεω δεν ειναι ο κανονας....

εγω θα το εβαζα πανω σε σιτα και θα το αφηνα αρχικα ψηλα στην επιφανεια.

εχεις απολυτο δικιο για το πανω να το βαλω, εκει θα εχει περισσοτερες ελπιδες και με τη σιτα θα περιοριστει.. σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

ναι,παιζονται αυτα που λες.και σαφως οτι σου λεω δεν ειναι ο κανονας....

εγω θα το εβαζα πανω σε σιτα και θα το αφηνα αρχικα ψηλα στην επιφανεια.

:bowdown: να τον ακούς τον φίλο klaz είναι μποστανάς καλός! :thumbup: Άσε το φυτό όσο πιο κοντά στη λάμπα μπορείς για να δυναμώσει και μετά βλέπεις.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

:hysterical: να τον ακούς τον φίλο klaz είναι μποστανάς καλός! :hysterical: Άσε το φυτό όσο πιο κοντά στη λάμπα μπορείς για να δυναμώσει και μετά βλέπεις.

καλα αυτο εννοειτε ρε παιδια. γιαυτο ρωταω εσας που ξερετε και σας ευχαριστω γιαυτο :thumbup::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: να τον ακούς τον φίλο klaz είναι μποστανάς καλός! :thumbup: Άσε το φυτό όσο πιο κοντά στη λάμπα μπορείς για να δυναμώσει και μετά βλέπεις.

ημουν γιωργο μου,ημουν.......

ΥΓ.βεβαια δεν ξεχνω.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...