Jump to content

θερμοκρασια


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα παιδια.θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.Εδω κ μια εβδομαδα που εχουμε υψηλες θερμοκρασιες,ανεβηκε κ το θερμομετρο στο ενυδρειο μου κ χωρις να εχω τον θερμοστατη αναμενο.Το εβγαλα απο την πριζα.Τι να κανω για να πεσει στους 25-26 βαθμους.Μεχρι κ τα φωτα δεν τα εχω πολλες ωρες αναμενα.οικονομια.Το σπιτι μου ειναι πολυ ζεστο λογω ταρατσας που δεν εχει μονωση απο πανω.Να ριξω παγακια?Το ενυδρειο μου ειναι 80λιτρα με 20 ψαρακια[ τιγρακια-χηρες-ραμιρεζι-τετρασερπα-γλειφτες-γαριδουλα-κ 1 κλουν] Αυτη την στιγμη εχω ανοιξει το air-conticion κ το καπακι του ενυδρειου μηπως κ δροσισει.Σας παρακαλω,εχεται καμια ιδεα? ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σας ευχαριστω :ninja:

Link to comment
Share on other sites

σε τι θερμοκρασια παιζει τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε εδω μεσα για λυσεις με ανεμιστηρες απο υπολογιστη.εχει δεκαδες θεματα.....

το ανοιχτο καπακι και οι λιγοτερες ωρες φωτοπεριοδου ειναι τα βασικα για τετοια εποχη....

Link to comment
Share on other sites

Τα παγάκια είναι μια λύση αλλά όχι τόσο αποτελεσματική. Με παγάκια μόνο αποκλείεται η θερμοκρασία σου να πέσει τόσο πολύ.

Καλά κάνεις κια ανοίγεις το καπάκι και ακόμη λύσεις είναι να μείωσεις την φωτοπερίοδο σου και να βάλεις έναν ανεμιστήρα να χτυπά την επιφάνεια του νερού.

Τέλος μπόρεις να κάνεις και κατασκευή DIY με ανεμιστηράκια από υπολογιστές στο καπάκι. Πληροφορίες γι αυτό μπορείς να βρεις εδώ

Δύσκολη κατασκευή.......

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

σε τι θερμοκρασια παιζει τωρα?

ειναι ακριβως στους 30

Link to comment
Share on other sites

ψαξε εδω μεσα για λυσεις με ανεμιστηρες απο υπολογιστη.εχει δεκαδες θεματα.....

το ανοιχτο καπακι και οι λιγοτερες ωρες φωτοπεριοδου ειναι τα βασικα για τετοια εποχη....

αυριο κιολας θα παω να δω για ανεμιστηρακι. εχω αυτη την στιγμη 30 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο εύκολος και οικονομικός τρόπος για να ρίξεις την θερμοκρασία είναι με μικρά ανεμιστηράκια 12 Volt που χρησιμοποιούν για την ψύξη στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.

Δες εδώ για ιδέες και λεπτομέρειες:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18458

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβως στους 30

Δες για κανενα ανεμιστηρακι για να μπορεσεις να κανεις και δουλεια. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα παγάκια είναι μια λύση αλλά όχι τόσο αποτελεσματική. Με παγάκια μόνο αποκλείεται η θερμοκρασία σου να πέσει τόσο πολύ.

οχι για μενα δεν ειναι καθολου λυση.το μονο που θα γινει ειναι να στρεσαρεις τα ψαρακια σου....
Link to comment
Share on other sites

Τα παγάκια είναι μια λύση αλλά όχι τόσο αποτελεσματική. Με παγάκια μόνο αποκλείεται η θερμοκρασία σου να πέσει τόσο πολύ.

Καλά κάνεις κια ανοίγεις το καπάκι και ακόμη λύσεις είναι να μείωσεις την φωτοπερίοδο σου και να βάλεις έναν ανεμιστήρα να χτυπά την επιφάνεια του νερού.

Τέλος μπόρεις να κάνεις και κατασκευή DIY με ανεμιστηράκια από υπολογιστές στο καπάκι. Πληροφορίες γι αυτό μπορείς να βρεις εδώ

Δύσκολη κατασκευή.......

το ειδα το βιντεακι.ειναι πολυ δυσκολη κατασκευη οντως.πρεπει να βρουμε κατι πιο ευκολοτερο.σ'ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανεμιστηρακια ετοιμα με τροφοδοτικο και μανταλακι που πιανει πανω στο ενυδρειο με ενα χρονοδιακοπτη εισαι οκ θα χρειαζεσαι συμπληρωμα νερου αλλα για αρχη τοκανεις τωρα ετσι και στο μελλον το εξελισεις οπως νομιζεις :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανεμιστηρακια ετοιμα με τροφοδοτικο και μανταλακι που πιανει πανω στο ενυδρειο με ενα χρονοδιακοπτη εισαι οκ θα χρειαζεσαι συμπληρωμα νερου αλλα για αρχη τοκανεις τωρα ετσι και στο μελλον το εξελισεις οπως νομιζεις :ninja:

σε ευχαριστω πολυ.αυριο θα ψαξω να βρω

Link to comment
Share on other sites

το ειδα το βιντεακι.ειναι πολυ δυσκολη κατασκευη οντως.πρεπει να βρουμε κατι πιο ευκολοτερο.σ'ευχαριστω πολυ

Να πας στο πρακτικερ, εχει μικρο ανεμιστηρακι ετοιμο να μπει στην μπριζα με 6,7 ευρο. Το εχω και κανει δουλεια! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

οχι για μενα δεν ειναι καθολου λυση.το μονο που θα γινει ειναι να στρεσαρεις τα ψαρακια σου....

:helpsmilie: με τιποτα μην βαλεις παγο, εστω και σε σακουλα ή μπουκαλι. αν θελεις να ριξεις τη θερμοκρασια αμεσα κανε μια μερικη αλλαγη νερου.

Υπαρχουν ανεμιστηρακια ετοιμα με τροφοδοτικο και μανταλακι που πιανει πανω στο ενυδρειο με ενα χρονοδιακοπτη εισαι οκ θα χρειαζεσαι συμπληρωμα νερου αλλα για αρχη τοκανεις τωρα ετσι και στο μελλον το εξελισεις οπως νομιζεις :ninja:

:lmao: μια αλλη λυση ειναι να βαλεις (εαβ εχεις) ενα ανεμηστηρα δαπεδου και να φυσαει απο επανω και μεσα στο ενυδρειο σου. προσωρινη λυση φυσικα, μεχρι να βαλεις αυτα του υπολογιστη.

επισης λενε οτι βοηθαει και η αεραντλια αλλα δεν το εχω κανει. παντως μην περιμενεις θεαματικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

μην βαρατε :helpsmilie:

σε εμενα ρε παιδεια δουλευη! :ninja:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43856

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο πρακτικερ, εχει μικρο ανεμιστηρακι ετοιμο να μπει στην μπριζα με 6,7 ευρο. Το εχω και κανει δουλεια! :ninja:

Αυτη την στιγμη το δωματιο εχει 32 βαθμους και το ενυδρειο 25. Διευκρινιζω πως ο ανεμιστηρας φυσαει στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

οχι τα παγακια οντως δεν ειναι καλη λυση ...εγω δεν σας στο προτινα γιατι θα εκανες ανω κατω τ ψαρακια σου και οχι μονο αυτο αλλα θα ηταν μια λαθος προσωρινη λυση ...πολυ καλυτερα ενα η δυο ανεμιστηρακια ...αν πας στο πλασιο θα τα βρεις ολα και σε καλες τιμες...αν δεν μπορεις να τα φτιαξεις πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογιο και ζητα να στο φτιαξουν δεν θα σου παρουν τιποτα...ειδικα αν παρεις απο εκει τα υλικα...! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα το καλοκαίρι, εγώ αυτό που σου προτείνω είναι να κάνεις μερικές αλλαγές νερού καθημερινά σε ποσοστό 15 - 20% αυτό δεν θα σου ρίξει πολύ την θερμοκρασία ίσως 1 με 2 βαθμούς αλλά είναι μια λύση και αυτή!

επίσης να σε ρωτήσω τί θερμόμετρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

1. Παγακια αποκλειονται.

2. 230V και νερο θελει προσοχη, γι'αυτο αν παρεις ανεμιστηρα με μανταλακι να κοιταξεις να ειναι με τροφοδοτικο 9βολτος ή 12βολτος.

3. Αν δεν μπορεις να φτιαξεις κατι που θελει εργαλεια κλπ μια απλη κατασκευη μπορει να κανει δουλεια πχ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry393282

4. Αν πας για pc fans, για 80 λιτρα και για σπιτι με υψηλες θερμοκασιες, πιστευω οτι θελεις δυο 80mm ανεμιστηρακια.

5. Βασικο ειναι επισης να υπαρχει εξοδος στο ενυδρειο για τον αερα που θα δημιουργειται.

Αν δεν εχει ανοιγματα το καπακι, πρεπει να υπαρχει και ενα ανεμηστηρακι να βγαζει αερα φυσωντας προς τα εξω, εκτος απο αυτα που θα φυσανε προς τα μεσα.

6. Αν ανοιγεις το καπακι για να βοηθησεις την εξατμιση χωρις να τοποθετησεις και ανεμιστηρακι για εξοδο του αερα ή για να τοποθετησεις ανεμιστηρακι με μανταλακι, θα πρεπει να μην εχεις ψαρια που κανουν αλματα οπως μονομαχοι, κορυντορας, γκουραμι, hatchetfish, οσκαρ, δισκους κλπ κλπ

7. Αν δεν θελεις να ανεβαινει η σκληροτητα του νερου πρεπει το νερο που εξατμιζεται να το συμπληρωνεις με νερο απο αντιστροφη οσμωση ή απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.Θας σας ενημερωσω για το αποτελεσμα. :ninja:

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα ανεμηστιρακια απο για το pc ειναι λιγο βαβαουρα για να τα φτιαξεις την δουλεια σου προσωρινα μπορεις να την κανεις με ενα απλο ανεμηστηρακι των 10 ευρο να χτυπαει την επιφανεια του νερου.να εχεις ετοιμο ενα βαρελακι των8-10 λιτρων με ετοιμο νερο με αντιχλωριο για να αντικαθυστας το νερο που θα εξατμιζεται.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση απο το ebay πως σας φαίνεται?

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Chiller-Marin...=item255b245aae

Απο άποψη τιμής ρωτάω περισσότερο γιατί με τα μεταφορικά βλέπω βγαίνει 29 ευρώ.Στα ελληνικά <<ενυδρειάδικα>> προφανώς κάτι τέτοιο θα ήταν φθηνότερο ?

Link to comment
Share on other sites

Mια προσωρινη λύση που ΔΕΝ τη συστηνω ειναι αυτο που έκανα εγω πέρισυ που ΔΕΝ ειχα προλαβει να βαλω ανεπηστηρακια και επιασαν οι ζεστες....

Οριστε οι φωτο της πατεντας... :ninja:

DSCI0372.jpg

DSCI0369.jpg

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ανεμιστηρα σημερα το μεσημερι και εκανε δουλεια.κατεβηκε η θερμοκρασια στους 25-26.το εχω ρυθμιση να αναβει 1-5 καθε μεσημερι.

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...