Jump to content

Γεια σας - Νεος


Recommended Posts

Γεια σας πηρα σημερα απο το καρφουρ το AQUADREAM 100 στα 49€

Ειμαι ασχετος απο ενυδρεια και βλεπω οτι εχει το Biobox κολλημενο στο τζαμι

Εχει και κατι μικρα βεντουζακια και σωληνακια

Αυτα που χρησιμευουν?

Ρευμα παιρνει απο το ιδιο καλωδιο με το διακοπτη και η λαμπα ?

Αν θελω να σβησω τη λαμπα μονο τι γινεται?

Καθε ποτε και πως αλλαζει το φιλτρο αφπυ ειναι κολλημενο ?

Τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

h&r

Link to comment
Share on other sites

MOD NOTE

Οι παραπανω δημοσιευεις αποκοπηκαν και μεταφερθηκαν εδω, σαν Νεο Θεμα.

Γεια σας πηρα σημερα απο το καρφουρ το AQUADREAM 100 στα 49�€

Ειμαι ασχετος απο ενυδρεια και βλεπω οτι εχει το Biobox κολλημενο στο τζαμι

Εχει και κατι μικρα βεντουζακια και σωληνακια

Αυτα που χρησιμευουν?

Ρευμα παιρνει απο το ιδιο καλωδιο με το διακοπτη και η λαμπα ?

Αν θελω να σβησω τη λαμπα μονο τι γινεται?

Καθε ποτε και πως αλλαζει το φιλτρο αφπυ ειναι κολλημενο ?

Τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα ?

Καλως ηρθες στο aquazone. :ninja:

Οδηγιες δεν εχει μεσα για το ενυδρειο και τον εξοπλισμο??

Για το φωτισμο παρε χρονοδιακοπτη απο πρακτικερ να αναβοσβηνει την ιδια ωρα παντα και σταθερα (7-8 ωρες ειναι αρκετα)

Δεν αλλαζει το φιλτρο.

Οποτε πεσει σημαντικα η ροη του νερου, καθαριζουμε ελαφρα τα υλικα που εχει μεσα σε νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο σε ενα δοχειο/λεκανη/κουβα (καθαρη και χωρις υπολειματα απορρυμαντικων ει δυνατον καινουρια και αχρησιμοποιητη, που θα εχουμε μονο για ενυδρειακη χρηση.

Ετσι κι αλλιως ενα κουβας χρειαζεται για τις αλλαγες νερου.

Πρωτα θα δεις τι ψαρια μπορουν να ζησουν σε νερο με τις παραμετρους που εχει το νερο της βρυσης (σκληροτητα gH και πεχα pH).

Υποθετω οτι δεν θελεις να ασχοληθεις τουλαχιστον τωρα στην αρχη με επεξεργασια νερου κλπ

Αν εισαι απο Αθηνα, το νερο παιζει συνηθως pH πεχα απο 7-8 και gH σκληροτητα 7-15.

Δες εδω μερικα προφιλ απο ψαρια που περιεχουν πληροφοριες για το νερο που θελουν και το στησιμο γενικοτερα του ενυδρειου. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Βλεπεις ποιο ειδος ειναι αυτο που σου αρεσει πιο πολυ και μετα τα βρισκουμε και τα αλλα.

Αφου βρεις το ειδος που πανω σε αυτο θα στηθει το ενυδρειο, παντα με βοηθεια απο το φορουμ βρισκεις και τη διακοσμηση θελει (βυθος, πετρες ή/και ξυλα, φυτα κλπ) και το βαζεις να τρεχει με νερο να στρωθει και μετα ξεκινας βαζωνατς το πρωτο ψαρι.

Θα τα βρουμε στην πορεια αυτα.

Διαβασε βασικα αρθρα να σε βοηθησουν και οτι απορια μενει ανοιγε θεμα στην καταλληλη κατηγορια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια καλως σας βρηκα

Απο Αθηνα ειμαι (Ελληνικο)

Εχει κατι οδηγιες αλλα δεν ειναι τοσο αναλυτικες

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν το φιλτρο σταματαει αν κλεισω το διακοτπη που αναβει τη λαμπα

Οποτε πρεπει να εχω συνεχεια ανοικτη τη λαμπα ?

Μπορει να φαινονται χαζες οι αποριες αλλα φοβαμαι μη κανω καμια ζημια στα ψαρια

Έγινε επεξεργασία - adi32
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω το φιλτρο να δουλευει μαζι με την λαμπα,για ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,αλλα αυτο το ενυδρειο ειναι 90λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

τι δυαστασεις εχει? για να υπολογησεις τα λυτρα μηκος χ πλατος χ υψος / 1000 = λυτρα ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 1χ0,45χ0,30 115LT

Οκ τελικα το φιλτρο και ο θερμαντηρας

Εβαλα χαλικι και νερο και τα φαρμακα του αλλα το νερο μετα απο 4 ωρες ειναι ακομα θολο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 1χ0,45χ0,30 115LT

Οκ τελικα το φιλτρο και ο θερμαντηρας

Εβαλα χαλικι και νερο και τα φαρμακα του αλλα το νερο μετα απο 4 ωρες ειναι ακομα θολο

Αυτό είναι λογικό, μην ανυσηχείς.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι χαλικι εβαλες; Αν ειναι ασβεστολιθικο θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Για να το ελεγξεις παρε μερικα χαλικάκια και βρεξ'τα με ξύδι ή καλύτερα υδροχλωρικό οξυ (το βρίσκεις στα σουπερμαρκετ). Αν αφρισει είναι ασβεστολιθικο. Αν όχι... Δεν είναι.

Το νερό λογικά θα ξεθολώσει στο επόμενο διημερο. (Πιο πιθανο αυριο το πρωι να είναι οκ)

Εχεις καμια ιδεα ως προς το ποια ψαράκια θες να βάλεις; Επίσης θες να ασχοληθείς με αληθινα φυτά ή όχι;

Σου ευχομαι καλη συνέχεια. Να ξες πως ότι χρειαστεις τα μελη του φορουμ θα σε βοηθησουν :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να ξες πως ότι χρειαστεις :helpsmilie:

γεια σου σαλονικα!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

:helpsmilie:

Τι εννοείς;

(οχι με ύφος προσβεβλημένο, με ύφος απορημένο :ninja: )

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι χαλικι εβαλες; Αν ειναι ασβεστολιθικο θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Για να το ελεγξεις παρε μερικα χαλικάκια και βρεξ'τα με ξύδι ή καλύτερα υδροχλωρικό οξυ (το βρίσκεις στα σουπερμαρκετ). Αν αφρισει είναι ασβεστολιθικο. Αν όχι... Δεν είναι.

:

Γιατι θα του δημιουργησει προβλημα; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το ιδος του χαλικιου θα πρεπει να πας και στα αναλογα ψαρακια αν ειναι ασβεστολυθικο το χαλικη δεν μπορεις να βαλεις ψαρακια που θελουν μαλακο νερο επεισης αν σκευτεσε ενε ενυδρειο με πολλα φυτα καλητερα θα ηταν ηποστρομα με αμμο αλλα αυτα βεβαια ειναι γουστα του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα του δημιουργησει προβλημα; :helpsmilie:

αναλογα με το ιδος του χαλικιου θα πρεπει να πας και στα αναλογα ψαρακια αν ειναι ασβεστολυθικο το χαλικη δεν μπορεις να βαλεις ψαρακια που θελουν μαλακο νερο επεισης αν σκευτεσε ενε ενυδρειο με πολλα φυτα καλητερα θα ηταν ηποστρομα με αμμο αλλα αυτα βεβαια ειναι γουστα του καθενος

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ θα κοιταξω το χαλικι να δω τι ειναι γιατι δε θυμαμαι

Παντως το πηρα απο το petcity 9e περιπου το σακουλακι

Προς το παρον λεω να βαλω χρυσοψαρα και μετα τις διακοπες τροπικα

Απο φυτα αν δεν ειναι πολυς μπελας να παρω αληθινα

Απο οτι ειδα οι τιμες για τα διακοσμητικα ειναι αστα να πανε

Μπορω να βρω καπου αλλου πιο προσιτες τιμες ?

Link to comment
Share on other sites

και τα χρησοψαρα τι θα τα κανεις μετα τις διακοπες?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μικρο ενυδρειο και θα τα βαλω εκει να μου τα προσεχει καποιος οταν λειπω

Αλλα μου ειπαν και μετα οτι μπορουν να ειναι μαζι με τα τροπικα

Ισχυει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

τα τροπικα ζουνε σε ζεστο νερο ενω τα χρησοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου αλλα δεν ειμαι σηγουρος μιας και τα ενυδρεια με χρησοψαρα το καλοκαιρι ανευαζουν τις ιδιες θερμοκρασιες με τα τρπικα αλλα για ποιο σηγουρα ας απαντησει καποιος ποιο εμπηρος

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το ιδος του χαλικιου θα πρεπει να πας και στα αναλογα ψαρακια αν ειναι ασβεστολυθικο το χαλικη δεν μπορεις να βαλεις ψαρακια που θελουν μαλακο νερο επεισης αν σκευτεσε ενε ενυδρειο με πολλα φυτα καλητερα θα ηταν ηποστρομα με αμμο αλλα αυτα βεβαια ειναι γουστα του καθενος

Προς τον αγαπητο tsoum,αυτη ειναι η σωστη απαντηση και οχι οτι το ασβεστολιθικο χαλικι

θα του δημιουργησει προβλημα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μικρο ενυδρειο και θα τα βαλω εκει να μου τα προσεχει καποιος οταν λειπω

Αλλα μου ειπαν και μετα οτι μπορουν να ειναι μαζι με τα τροπικα

Ισχυει αυτο ?

Οχι.

Και οχι μονο για λογους θερμοκρασιας.

Κατι απλο, δεν θα προλαβαινουν να φανε τα τροπικα απο τη λυσσα των χρυσοψαρων και επισης δεν τρωνε και την ιδια τροφη.

Τι θα κανεις θα στρωνεις ξεχωριστα τραπεζακια στο ενυδρειο? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Προς τον αγαπητο tsoum,αυτη ειναι η σωστη απαντηση και οχι οτι το ασβεστολιθικο χαλικι

θα του δημιουργησει προβλημα :helpsmilie:

Ετσι :lmao:

Σιγα σιγα να μαθαινουμε να γραφουμε πιο σωστα διατυπωμενες απαντησεις, γιατι περναμε πληροφοριες και πρεπει να ειναι σαφεις. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...