Jump to content

λιτρα αγγελοψαρα


biktwria

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

θελω κατι να σασ ρωτησω επειδη εχω αγχωθει

μαρεσουν παρα πολυ τα αγγελοψαρα ωστοσο το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα

θα μπορεσω λετε να φιλοξενησω αγγελοψαρα η τα λιτρα μου ειναι απαγορευτικα?

αν ναι ποσα ψαρακια λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βικτωρια!

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα.Τα ψαρια αυτα γινονται πολυ μεγαλα,ζουν σε κοπαδια και θα προτιμουσαν ενα ενυδρειο με μεγαλο ύψος και αρκετα λιτρα(300 πανω κατω ως αφετηρια).Ισως σου ακουγεται υπερβολικο.αλλα αυτο ειναι το καλυτερο για τα ψαρια σου. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

θελω κατι να σασ ρωτησω επειδη εχω αγχωθει

μαρεσουν παρα πολυ τα αγγελοψαρα ωστοσο το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα

θα μπορεσω λετε να φιλοξενησω αγγελοψαρα η τα λιτρα μου ειναι απαγορευτικα?

αν ναι ποσα ψαρακια λετε?

Μπορείς σίγουρα να βάλεις αγγελόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, εξαρτάται απο το μεγέθος τους αν πάρεις άτομα 6 με 7 μηνών μέχρι 4 είναι καλά. Βέβαια αργότερα θα μεγαλώσουν οπότε σου συνιστώ να μην ξεπερνουν τα 4 άτομα (Maximum δηλαδή τα 4)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δνε μπορεις να στα 60 λιτρα να βαλεις αγγελοψαρα γιατι ειναι ψαρακια που γινονται μεγαλα και θελουν χωρο....

στο λιτρα σου μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο ενυδρειακι με γαριδουλες red cherry και endlers!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σίγουρα να βάλεις αγγελόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, εξαρτάται απο το μεγέθος τους αν πάρεις άτομα 6 με 7 μηνών μέχρι 4 είναι καλά. Βέβαια αργότερα θα μεγαλώσουν οπότε σου συνιστώ να μην ξεπερνουν τα 4 άτομα (Maximum δηλαδή τα 4)

αγαπητο μελος δυστυχως αλλα παρα ειναι λιγα τα λιτρα για αγγελοψαρα....

θεωρητικα θελει καθε ενα 50 λιτρα αλλα και μεγαλο υψος ενυδρειου γιατι θεωρουνται απο τα ψαρια που αναπτυσονται πολυ σε υψος.....

το θεμα μας ειναι οτι ειναι 'χαρουμενα' οταν βρισκονται σε ομαδες τον 5-6 ατομων τουλαχιστον αρα ξεκιναμε με ενα ενυδρειο 250-300 λιτρων και οσο μεγαλυτερο μας περνει αναλογα με τον χωρο αλλα και την οικονομικη μας κατασταση τοσο το καλυτερο για τα ψαρακια μας! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω εχεισ κ συ 60 λιτρα με αγγελοψαρα

πεσ μου λιγο

ποσα ψαρακια εχεισ?

ποσο καιρο περιπου

ζουνε ευτυχισμενα??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σίγουρα να βάλεις αγγελόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, εξαρτάται απο το μεγέθος τους αν πάρεις άτομα 6 με 7 μηνών μέχρι 4 είναι καλά. Βέβαια αργότερα θα μεγαλώσουν οπότε σου συνιστώ να μην ξεπερνουν τα 4 άτομα (Maximum δηλαδή τα 4)

Φιλε μου τα εχεις δει σε πληρη αναπτυξη αυτα τα ψαρια?Πως θα χωρεσουν εκει μεσα?Υπαρχει και το θεμα της επιθετικοτητας αλλα και της φιλτρανσης.

Πρε[ει να λαμβανουμαι υποψη μας το τελικο μεγεθος,και οχι το μεγεθος αγορας.

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλεπω εχεισ κ συ 60 λιτρα με αγγελοψαρα

πεσ μου λιγο

ποσα ψαρακια εχεισ?

ποσο καιρο περιπου

ζουνε ευτυχισμενα??

Εγώ σε λίγο καιρό σκοπεύω να τα μεταφέρω σε νέο ενυδρείο μεγαλύτερης χωριτικότητας, γι αυτό και σου είπα το μέγιστο 4, ειδικά σε ηλικία 6-7 μηνών, οπότε κοίτα σε εσένα 2 θα ήταν καλά αν δεν τα μεταφέρεις :ninja: τώρα έχω 4 και με ένα ζευγάρι να έχει ξεχωρίσει ήδη. Σε αυτό το μέγεθος που είναι τώρα δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, κάθε φορά που πλησιάζω το ενυδρείο έρχονται αμέσως μπροστά κ κάνουν σαν τρελά αλλά έχω και πρόγραμμα διατροφής και μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα, πέρα απο flakes και granular τροφή τους ρίχνω και κατεψυγμένη

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα εχεις δει σε πληρη αναπτυξη αυτα τα ψαρια?Πως θα χωρεσουν εκει μεσα?Υπαρχει και το θεμα της επιθετικοτητας αλλα και της φιλτρανσης.

Πρε[ει να λαμβανουμαι υποψη μας το τελικο μεγεθος,και οχι το μεγεθος αγορας.

Ναι έχεις δίκιο απάντησα πιο πάνω, αλλά πάντα υπάρχει και το ποσοστό θνησιμότητας, αν μιλάμε για βέλτιστες συνθήκες οκ

Link to comment
Share on other sites

μηπωσ να εβαζα ενα κπαδακι μαυρα τετρα??/

αν ναι δεκα ψαρακια ειναι καλα λετε??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα εχεις δει σε πληρη αναπτυξη αυτα τα ψαρια?Πως θα χωρεσουν εκει μεσα?Υπαρχει και το θεμα της επιθετικοτητας αλλα και της φιλτρανσης.

Πρε[ει να λαμβανουμαι υποψη μας το τελικο μεγεθος,και οχι το μεγεθος αγορας.

Εγώ σε λίγο καιρό σκοπεύω να τα μεταφέρω σε νέο ενυδρείο μεγαλύτερης χωριτικότητας, γι αυτό και σου είπα το μέγιστο 4, ειδικά σε ηλικία 6-7 μηνών, οπότε κοίτα σε εσένα 2 θα ήταν καλά αν δεν τα μεταφέρεις :ninja: τώρα έχω 4 και με ένα ζευγάρι να έχει ξεχωρίσει ήδη. Σε αυτό το μέγεθος που είναι τώρα δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, κάθε φορά που πλησιάζω το ενυδρείο έρχονται αμέσως μπροστά κ κάνουν σαν τρελά αλλά έχω και πρόγραμμα διατροφής και μεγαλώνουν σχετικά γρήγορα, πέρα απο flakes και granular τροφή τους ρίχνω και κατεψυγμένη

Ποσο καιρο τα εχεις και ποια αναπτυξη έχουν??

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,δνε γνωριζω το επιπεδο γνωσεων σου και ουτε το αμφισβητω,αλλα βαζοντας 4 αγγελοψαρα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων ειναι σαν να βαλεις 4 ανθρωπους σε ενα δωματιο νανου με διαστασεις 1,5χ1,5 μετρο...μπορει να τρωνε αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σε σωστες συνθηκες.....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τα εχεις και ποια αναπτυξη έχουν??

2 μήνες τα έχω, αν υπολογίσεις οτι τα πήρα 5 μηνών είναι περίπου 7 μηνών

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,δνε γνωριζω το επιπεδο γνωσεων σου και ουτε το αμφισβητω,αλλα βαζοντας 4 αγγελοψαρα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων ειναι σαν να βαλεις 4 ανθρωπους σε ενα δωματιο νανου με διαστασεις 1,5χ1,5 μετρο...μπορει να τρωνε αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σε σωστες συνθηκες.....

Ναι είπα ότι αν είναι μικρά δεν έχουν πρόβλημα, μετά χρειάζεται μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

2 μήνες τα έχω, αν υπολογίσεις οτι τα πήρα 5 μηνών είναι περίπου 7 μηνών

Θα σε παρακαλεσω να ενημερωθεις για τις απαιτησεις αυτων των ψαριων,ειδικα προτου τα προτινεις και σε αλλους.Το να κανουμε καποιο λαθος δεν πειραζει(και ποιος απο ολους μας δεν εχει κανει..)αλλα μην επιμενεις.

Φιλικα παντα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω να ενημερωθεις για τις απαιτησεις αυτων των ψαριων,ειδικα προτου τα προτινεις και σε αλλους.Το να κανουμε καποιο λαθος δεν πειραζει(και ποιος απο ολους μας δεν εχει κανει..)αλλα μην επιμενεις.

Φιλικα παντα. :ninja:

Ναι δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, τις απαιτήσεις τις ξέρω και βάση αυτών τότε τα αγγελόψαρα είναι απαγορευτικά για ένα αρχάριο αν σκεφτούμαι οτι το νερο της βρύσης είναι σκληρό.

Να΄σαι καλά :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης, τις απαιτήσεις τις ξέρω και βάση αυτών τότε τα αγγελόψαρα είναι απαγορευτικά για ένα αρχάριο αν σκεφτούμαι οτι το νερο της βρύσης είναι σκληρό.

Να΄σαι καλά :helpsmilie:

Το νερο βρυσης κουμανταρετε,μην το φοβασαι!Την επιθετικοτη και την κυριαρχικοτητα τους στο χωρο να φοβασαι.Καλη συνεχεια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο βρυσης κουμανταρετε,μην το φοβασαι!Την επιθετικοτη και την κυριαρχικοτητα τους στο χωρο να φοβασαι.Καλη συνεχεια :ninja:

Εντάξει το λέω σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει την δυνατότητα συσκευής όσμωσης. Η επιθετικότητα έρχεται στην περίοδο αναπαραγωγής :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το λέω σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει την δυνατότητα συσκευής όσμωσης. Η επιθετικότητα έρχεται στην περίοδο αναπαραγωγής :ninja:

Παιζει απο την μετρηση της βρυσης.Αν μιλαμε για εκτροφης ψαρια,το φτιαχνεις μια χαρα με τυρφη το νερο σε βαρελακι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο απάντησα πιο πάνω, αλλά πάντα υπάρχει και το ποσοστό θνησιμότητας, αν μιλάμε για βέλτιστες συνθήκες οκ

Μου δίνεται η δυνατότητα ορμώμενος από τα παραπάνω να τονίσω ότι ξεκινώντας να στήσουμε ένα ενυδρείο με σκοπό να φιλοξενήσουμε ζωντανούς οργανισμούς, πάντα στοχεύουμε στις βέλτιστες συνθήκες και δεν θεωρούμε κανένα ποσοστό θνησιμότητας ως δεδομένο. Αν δεν μπορούμε να προσφέρουμε σ'ενα ψάρι τις κατάλληλες συνθήκες, προχωράμε σε κάποιο άλλο είδος στο οποίο να μπορούμε.

Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω για περισσότερη προσοχή σε αυτά που προτείνουμε, ειδικά όταν τα προτείνουμε σε αρχάριους.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Παιζει απο την μετρηση της βρυσης.Αν μιλαμε για εκτροφης ψαρια,το φτιαχνεις μια χαρα με τυρφη το νερο σε βαρελακι.

Ναί πολύ σωστά δεν αντιλέγω, η μείωση της γενικής σκληρότητας γίνεται και με ρητίνες ή ζεόλιθο ενώ της ανθρακικής γίνεται ή με μείωση Ph ή με προσθήκη ενεργού άνθρακα.

Εδώ φίλε μου όπως είπες γίνονται κ λάθη κ ανέφερα έμμεσα παραπάνω στο ότι αν δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς δεν μπορεί να τα βάλει αυτά τα άτομα. Θα παρακαλούσα όμως να μην υποδεικνύονται link γιατί έχω εργαστεί πάνω στα ενυδρεία οπότε γνωρίζω κάποια πράγματα, δεν λέω πως είμαι παντογνώστης αλλά έχω κάποια γνώση. ευχαριστώ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναί πολύ σωστά δεν αντιλέγω, η μείωση της γενικής σκληρότητας γίνεται και με ρητίνες ή ζεόλιθο ενώ της ανθρακικής γίνεται ή με μείωση Ph ή με προσθήκη ενεργού άνθρακα.

Εδώ φίλε μου όπως είπες γίνονται κ λάθη κ ανέφερα έμμεσα παραπάνω στο ότι αν δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς δεν μπορεί να τα βάλει αυτά τα άτομα. Θα παρακαλούσα όμως να μην υποδεικνύονται link γιατί έχω εργαστεί πάνω στα ενυδρεία οπότε γνωρίζω κάποια πράγματα, δεν λέω πως είμαι παντογνώστης αλλά έχω κάποια γνώση. ευχαριστώ :ninja:

Το λινκ(που ειδα οτι ανέβασε ο φιλος chris Ζ3) φιλε μου δεν εχει να κανει μονο με εσενα,αλλα με την γενικοτερη ενημερωση των αναγνωστων του θεματος.Εξυπηρετει την καλυτερη ενημερωση και εξελιξη της συζητησης.Υπαρχουν πολλα σε ανάλογα θεματα. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η φιλη Βικτωρια θελει να βαλει ψαρια στο 60λιτρο της οχι για 1-2 μηνες αλλα για περισσοτερο καιρο.

Ας την προτεινουμε κατι αλλο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...