Jump to content

Firemouth


TheoG

Recommended Posts

Παιδιά έχω 2 firemouth... Πώς μπορώ να αναγνωρίσω το φύλο τους....??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω 2 firemouth... Πώς μπορώ να αναγνωρίσω το φύλο τους....??

Καταρχάς να πω ότι πρόκειται για πολύ όμορφα ψάρια με καταπληκτική συμπεριφορά αν τους δοθούν τα κατάλληλα λίτρα(χρειάζονται μίνιμουμ 200 λίτρα/ζευγάρι) αν θέλουμε να δούμε μικρά να μεγαλώνουν.

Η αναγνώριση του φύλου δυστυχώς δεν είναι εύκολη υπόθεση. Υπάρχουν πολλά χαρακτηριστικά αλλά κανένα δεν είναι σταθερό εκτός των γεννητικών οργάνων όταν είναι σε κατάσταση αναπαραγωγής.

Να τα χαίρεσαι... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη υπόθεση να διακρίνεις το φύλο, μόνο υποψίες μπορείς να έχεις από τα

χρώματα (η θηλυκή έχει πιο αχνό χρώμα),

το μέγεθος (η θηλυκή είναι πιο μικρή) ,

χαρακτηριστικά σώματος (το αρσενικό έχει ένα απαρατήρητο καρουμπαλακι και μεγαλύτερη ουρά),

συμπεριφορά (ποιος κυνηγάει ποιον και γιατί, ποιος κρύβεται, ποιος τρώει πιο πολύ κτλ).

Αλλά όλα αυτά μόνο υποψίες θα σου κινήσουν ως προς το φύλο, δεν θα ξέρεις μέχρι να έχεις γέννα-ες. Εχω ακούσει για περίπτωση απο φοβερό χομπιστα (τα σέβη μου!!!) όπου τα αρσενικά red devil του, παίρναν τα χρώματα του θηλυκού για να τα αφήσει να φάνε ο κυρίαρχος αρσενικός red devil του ενυδρείου.

Η μόνη σίγουρη μέθοδος που απαιτεί έμπειρο μάτι είναι το λεγόμενο "venting" τσέκαρε το εδώ http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm. Δεν το συνιστω στρεσαρει το ψαρι!!! (κατι σαν τις ιατρικες εξετασεις του στρατου οταν μπαινεις :bowdown::bowdown: :bowdown: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...