Jump to content

Αγγελοψαρα με τι;


Recommended Posts

mod note

To θέμα μεταφερθηκε στην σωστη θεματική κατηγορία.

Θα σου προτεινα ενα κοπαδακι corydoras.Καποιοι τα διατηρουν και με νεον,αλλα υπάρχει σοβαρη περίπτωση να επιτεθουν τα αγγελοψαρα στα νεον. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη επιλογη :helpsmilie:

Ολα αυτα ομως οχι με σιγουρια 100% γιατι οι κιχλιδες γενικα ειναι απροβλεπτες.

Απλα προτασεις γινονται απο τις παρατηρησεις απο τα ενυδρεια μας αλλα και παρατηρηση στην πλειοψηφεια και των ενυδρειων.

Μεχρι και δισκοι σε cory μπορει να επιτεθουν αν το σπρωξουν οι συγκυριες. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια τιποτα 100%.

Απλα προτασεις γινονται απο τις παρατηρησεις απο τα ενυδρεια μας αλλα και παρατηρηση στην πλειοψηφεια και των ενυδρειων.

Οι κιχλιδες γενικα ειναι απροβλεπτες.

Μεχρι και δισκοι σε cory μπορει να επιτεθουν αν το σπρωξουν οι συγκυριες. :lmao:

Πολυ σωστο.

Ολο εκει το πας..... :helpsmilie:

Θεωρω παντως οτι τα κορυ δεν έχουν προβλημα.

Οπως και αν έχει,το ενυδρειο μας πρεπει να το παρατηρουμε και να ειμαστε ετοιμοι και για ''επέμβαση''.Ζωντανοί οργανισμοί είναι,υπάρχει ''μπουσουλας'',αλλα οχι η απόλυτη γνωση. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα κόρυς είναι μάλλον οι καλύτεροι συγκάτοικοι.

Εγώ τα έχω εδώ κι έναν χρόνο με μεγάλους καρδινάλιους, χωρίς προβλήματα,

δεν μπορώ όμως να το συστήσω άφοβα, ενώ τα έχω δει και με ροδόστομους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπαρχει απολυτο.

Λεμε οτι ειναι "πιθανο" να επιτεθει, απο παρατηρησεις που εχουμε κανει.

Καποιος αλλος παραγοντας για ασχημα αποτελεσματα και καταγραφη αρνητικων δεδομενων στη συμβιωση των ειδων, ειναι οτι καποιοι κηνυγανε την τυχη τους.

πχ μεγαλα αγγελοψαρα με μικρα και αργα τετρας και οχι μεγαλοσωμα και γρηγορα ή να μπαινουν πρωτα οι κιχλιδες στο ενυδρειο και μετα τα μικρα σμηνοψαρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει να τα εχεις καιρο τα σκαλαρια με τα νεον και να σου επιτεθουν μετα απο 2-3 μηνες.Ειναι απροβλεπτα ψαρια. :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός συνδυασμός είναι μεγαλόσωμα κορυ και SAE

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ξεκινησω με τα απαγορευτικά είδη δηλαδή με αυτά που πρέπει να αποφύγεις και κυρίως είναι το

Gymnocorymbus ternetzi και το Barbus tetrazona γιατί τσιμπάνε τα πτερύγια των αγγελόψαρων.

Τα cory που σου πρότειναν παραπάνω ίσως να είναι μια καλή επιλογή, εγώ να σου πάντως την αλήθεια προτιμώ να έχω αποκλειστικά αγγελόψαρα στο ενυδρείο μου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις,ειμαι στη φαση του στρωσιματος του ενυδρειου κ το ψαχνω.Μου αρεσαν πολυ οι ροδοστομοι αλλα ειμαι επιφυλακτικος

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ξεκινησω με τα απαγορευτικά είδη δηλαδή με αυτά που πρέπει να αποφύγεις και κυρίως είναι το

Gymnocorymbus ternetzi και το Barbus tetrazona γιατί τσιμπάνε τα πτερύγια των αγγελόψαρων.

Τα cory που σου πρότειναν παραπάνω ίσως να είναι μια καλή επιλογή, εγώ να σου πάντως την αλήθεια προτιμώ να έχω αποκλειστικά αγγελόψαρα στο ενυδρείο μου :helpsmilie:

Ποσα αγγελοψαρα έχεις;ειναι ολα ιδια;Ειναι καθολου επιθετικα μεταξύ τους; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ποσα αγγελοψαρα έχεις;ειναι ολα ιδια;Ειναι καθολου επιθετικα μεταξύ τους; :ninja:

4 έχω τα 3 είναι albino και ένα blue platinum μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά, μην σε φοβίζει πάντως αν είναι albino ή κάποιο άλλο, ποιο πολύ η επιθετική συμπεριφορά αρχίζει μετά τους 10 μήνες όταν ωριμάζουν και επιλέγουν το ζευγάρι τους, μέχρι τότε κινούνται πιο πολύ κοπαδιαστά. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...