Jump to content

Nano Fish For Nano Tanks


Recommended Posts

Παραθέτω μια λιστα μικρων ψαριων καταλληλα για μικρα ενυδρεια, που περιλαμβανει αρκετες πληροφοριες για το καθε είδος. :bowdown:

Nano_fish_list_5_2010_Excel_97_2003_Worksheet.zip

Source: www.plantedtank.net

Link to comment
Share on other sites

καλοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου, είναι ένας πίνακας που έχει αρκετές πληροφορίες για πολλά μικρόσωμα ψάρια, όμως αν τον διαβάσετε προσεκτικά θα δείτε ότι στα περισσότερα είδη δηλώνει ότι χρειάζονται πολύ καλή ποιότητα νερού και πλούσιο σε οξυγόνο νερό (high water quality, oxygen) αλλά και ότι πάνε σε κοπάδια, τουλάχιστον 5! Άρα να υπολογίζουμε τα λίτρα για 5+ ψάρια :bowdown:

Θέλω να πω δηλαδή, ότι:

1. μπορεί τα ψάρια να είναι μικρόσωμα, αλλά δεν είναι και όλα κατάλληλα για nano ενυδρεία.

2. Στο εξωτερικό μάλιστα, από όπου έρχεται και το πινακάκι τα 30lt θεωρούνται nano, όχι τα 5-10 που μπορεί να είναι μια γυάλα που μας προτείνουν κάποιοι μαγαζάτορες (κάποιοι, γιατί υπάρχουν και πολλοί που είναι όντως χομπίστες)

3. τέλος για να έχουμε καλή ποιότητα νερού και οξυγόνο, αλλά και κρυψώνες κλπ όπως λέει ο πίνακας πρέπει να είναι το ενυδρείο καλά εξοπλισμένο (φίλτρα, κλπ)

Δεν ξέρω αν ακούγομαι αρνητικός προς το post, δεν είμαι :bowdown:

όμως τονίζω κάποιες διαφορές για να μην πέσουμε στην παγίδα του μικρού ενυδρείου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου, είναι ένας πίνακας που έχει αρκετές πληροφορίες για πολλά μικρόσωμα ψάρια, όμως αν τον διαβάσετε προσεκτικά θα δείτε ότι στα περισσότερα είδη δηλώνει ότι χρειάζονται πολύ καλή ποιότητα νερού και πλούσιο σε οξυγόνο νερό (high water quality, oxygen) αλλά και ότι πάνε σε κοπάδια, τουλάχιστον 5! Άρα να υπολογίζουμε τα λίτρα για 5+ ψάρια :bowdown:

Θέλω να πω δηλαδή, ότι:

1. μπορεί τα ψάρια να είναι μικρόσωμα, αλλά δεν είναι και όλα κατάλληλα για nano ενυδρεία.

2. Στο εξωτερικό μάλιστα, από όπου έρχεται και το πινακάκι τα 30lt θεωρούνται nano, όχι τα 5-10 που μπορεί να είναι μια γυάλα που μας προτείνουν κάποιοι μαγαζάτορες (κάποιοι, γιατί υπάρχουν και πολλοί που είναι όντως χομπίστες)

3. τέλος για να έχουμε καλή ποιότητα νερού και οξυγόνο, αλλά και κρυψώνες κλπ όπως λέει ο πίνακας πρέπει να είναι το ενυδρείο καλά εξοπλισμένο (φίλτρα, κλπ)

Δεν ξέρω αν ακούγομαι αρνητικός προς το post, δεν είμαι :bowdown:

όμως τονίζω κάποιες διαφορές για να μην πέσουμε στην παγίδα του μικρού ενυδρείου :bowdown:

Ειναι παρα πολυ σωστο αυτο που λες! Στα site to εξωτερικου απο 50 lt και κατω θεωρουνται nano και γενικοτερα δεν χρησημοποιουν γυαλες 5-10lt υπερβολικα φορτωμενες.

Πολυ σωστη παρατηρηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...