Jump to content

Ψαρακια σε 20λτρ


Recommended Posts

Γεια σας παιδια .εχω ενα μικρό ενυδρείο -γυαλα 20 λτρ.παλια το ειχε οξαδερφος μου με 3 χρυσοψαρα αλλα το παρατησε.εχω εναν μικρο θερμοστατη,μια πετρα με πορους για οξγονο, και ενα φιλτρο με σφουγγαρι .πιστευω οτι ειναι καλα για να τα χρησιμοποιησω σε αυτο.Το θεμα ειναι τι να βαλω μεσα.εχετε καμια καλη ιδεα?εγω ειπα να παω κλασικα σε νανο ψαραακια.Α υπαρχει και μια λαμπα φθοριου 30 εκ.

καμια καλη ιδεα ????? :bowdown:

****mod edit:

Ο τιτλος του θεματος άλλαξε σε πιο αντιπροσωπευτικό του θέματος.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια δεν πρόκειται να ακούσεις πολλές ιδέες. Η μοναδική σου επιλογή στα 20 λίτρα είναι ένας μονομάχος (Betta splendens)

Αν είναι στρόγγυλη γυάλα και όχι τετράγωνο ενυρειάκι, τότε δε κάνει ούτε για μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια δεν πρόκειται να ακούσεις πολλές ιδέες. Η μοναδική σου επιλογή στα 20 λίτρα είναι ένας μονομάχος (Betta splendens)

Αν είναι στρόγγυλη γυάλα και όχι τετράγωνο ενυρειάκι, τότε δε κάνει ούτε για μονομάχο.

:bowdown:

Η αλλη επιλογη ειναι μερικες γαριδουλες...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια δεν πρόκειται να ακούσεις πολλές ιδέες. Η μοναδική σου επιλογή στα 20 λίτρα είναι ένας μονομάχος (Betta splendens)

Αν είναι στρόγγυλη γυάλα και όχι τετράγωνο ενυρειάκι, τότε δε κάνει ούτε για μονομάχο.

τετραγωνο ειναι .καποια στιγμη εβαζα τα γκαπι και γενουσαν .τωρα ομως στο μεγαλο εχω βαλει χελωνες και δεν εχω ψαρια.καλος και ο μονομαχοσ

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Η αλλη επιλογη ειναι μερικες γαριδουλες...

πολυ καλο μου ακουγεται και αυτο.κανα δυο αστακοι δεν θα ηταν κακο!!!!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οι αστακοί νομίζω γίνονται μεγάλοι σε μήκος μόνο γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

οι αστακοί νομίζω γίνονται μεγάλοι σε μήκος μόνο γαρίδες

Συμφωνω οι αστακοι γινονται μεγαλοι και δεν χωρανε σε ενα 20λ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τετραγωνο ειναι .καποια στιγμη εβαζα τα γκαπι και γενουσαν .τωρα ομως στο μεγαλο εχω βαλει χελωνες και δεν εχω ψαρια.καλος και ο μονομαχοσ

Γκαπάκια προφανώς δεν μπορείς να ξαναβάλεις, γιατί δεν θα έχεις μετά τι να τα κάνεις όπως πολύ σωστά είπες.

Το ενυδρείο σου με λίγα φυτάκια, κανα ξυλαράκι μπορεί να γίνει ιδανικό σπίτι για μονομάχο.

Πρόσεξε όμως, το φίλτρο σου να έχει χαμηλή ροή.

Α, και αν χωράει στο φίλτρο σου, εκτός από το σφουγγάρι που έχει, βάλε και λίγο, όσο χωράει, βιολογικό υλικό.

Εγώ θα σου πρότεινα το sera siporax mini.

Καλή επιτυχία με το νέο σου εγχείρημα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eεεε!! Και κανένα zebra snail!! :bowdown: Ότι πρέπει για λίγα λίτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πιο ομορφο γαριδοενυδρειο που υπαρχει αλλα πολυ το φχαριστιεμαι και ειναι κι ευκολο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44232

Προτεινω να δοκιμασεις κατι παρομοιο (χωρις μονομαχο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το πιο ομορφο γαριδοενυδρειο που υπαρχει αλλα πολυ το φχαριστιεμαι και ειναι κι ευκολο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44232

Προτεινω να δοκιμασεις κατι παρομοιο (χωρις μονομαχο)

πολυ καλη περιπτωση .κατι τετοιο ειχα σκεφτει αλλα δεν το ηξερα και πολυ το θεμα.μαλλον καπως ετσι θα συνεχισουμε.απο αυριο πιστευω θα ξεκινησω.καλα γινεται και αναπαραγωγη των γαριδων μεσα στο ενυδρειο.πραγματικα πολυ καλο το δικο σου.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σε ολους για τις ιδεες σας και περιμενω βεβαια αν εχετε να προτεινεται και αλλα πραγματακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...