Jump to content

Γέννες σκαλαριών σε Video


bokostas

Recommended Posts

Επειδή δεν μπορεί να υπάρξει καλύτερη περιγραφή της αναπαραγωγής των σκαλαριών από αυτήν που έκανε ο Χρήστος εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13671 ,

εγώ θα παρουσιάσω τις δικές μου προσπάθειες με λίγα λόγια και μερικά βιντεάκια:

Έτσι λοιπόν πριν μερικούς μήνες είδα για πρώτη φορά τα αυγουλάκια τους, πάνω σε ένα φύλλο ανούμπιας, να βγάζουν ουρίτσες:

Το ζευγάρι ήταν πολύ προστατευτικό, έδιωχνε τα υπόλοιπα ψάρια και μετά από μερικές μέρες, τα πρώτα μωρά κολύμπησαν γύρω τους:

2 μέρες μετά δεν υπήρχε μωρό κι αυτό επαναλαμβανόταν συνέχεια, μέχρι που τους πήρα μερικά αυγά και τα μεγάλωσα μόνος μου:

Μετά από καμιά 15αριά σκαλαρο-γέννες με όλα τα μωρά φαγωμένα (εκτός από αυτά που ξεχώρισα έγκαιρα σε άλλο ενυδρειάκι), το ζευγάρι

τα κατάφερε επιτέλους να μεγαλώσει μια φουρνιά μόνο του:

Εδώ τα μωρά ήταν 2 εβδομάδων κι έτρωγαν μόνο αρτέμια, την οποία έφτιαχνα σε καθημερινή βάση, και τροφή σε υγρή μορφή.

Τα κατάφεραν όλα, παρά την ύπαρξη κι άλλων ψαριών στο ενυδρείο και τώρα "πουλάνε μούρη" στους καρδινάλιους, στα κόρυς και στους γεωφάγους.

Οι γονείς δεν έκλεισαν μάτι 1 μήνα τώρα (φταίω κι εγώ που δεν τους έκλεινα τα φώτα) και τώρα άρχισαν να ηρεμούν και σταμάτησαν το κυνήγι.

Χθες συμπλήρωσαν 1 μήνα ζωής και τώρα πια τρώνε και τροφή σε σκόνη, αλλά και πολύ καλά τριμμένο φυλλαράκι:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σήμερα κολύμπησαν πρώτη φορά τα σκαλαράκια, δεν περίμενα να τα καταφέρουν οι γονείς που είναι πρωτάρηδες.

Δείτε τα στο βιντεάκι που πρόλαβα να τραβήξω, γιατί με 7 σκαλάρια στο ενυδρείο, σε 2-3 μέρες θα έχουν φαγωθεί.

Τρώνε κιόλας αρτέμια και κρύβονται στο κερατόφυλλο, αλλά δεν έχουν πολλές ελπίδες να τα καταφέρουν.

Στην επόμενη γέννα όμως θα έχω μόνους τους γονείς και πιστεύω να μεγαλώσουν πολλά-πολλά αγγελοψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο φιλε μου,ευχομαι να σου ζησουν και να τα δεις να μεγαλωνουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Στέλιο δεν έχω πάρει ποτέ αυγά, τα αφήνω στους γονείς, μόνο 1 φορά πήρα καμιά 10αριά μωρά μόλις κολύμπησαν

και τα μετέφερα σε 20λιτρο ενυδρειάκι με νερό από το μεγάλο, φίλτρο με τούλι στην εισοδο και βέβαια θερμαντήρα.

Αν δεν παίρνεις τα αυγά και τα αφήνεις στους γονείς, στην 2η-3η προσπάθεια θα μάθουν να τα προσέχουν και να τα προστατεύουν

και είναι το πιο υπέροχο θέαμα όταν πιάνουν τα μωρά που απομακρύνονται στο στόμα και τα επιστρέφουν στο κοπαδάκι.

Προτιμώ όταν θέλω να μεγαλώσω μωρά, να βγάζω όλα τα υπόλοιπα ψάρια (εκτός από τους γονείς) σε άλλο ενυδρείο για κανά 2μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία βίντεο που αποτυπώνουν την πεμπτουσία του χόμπι μας. Καλή επιτυχία στις επόμενες προσπάθειες.

:D

Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα! εγινες και εσυ χαζομπαμπας ε?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και ευχαριστούμε για τα βίντεο! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...