Jump to content

Τι αλλο να βάλω;;


Recommended Posts

:( Γεια σας!!!

Εχω οπως έχω πει και στα προηγούμενα posts ενα Juwel record 600 και ειμαι σοθπερ ευχαριστημένος!!!

Προς το παρον έχω μέσα:

1 γλύφτη

3 πλατυ

2 μολυ

2 αγγελοψαρα (μικρα!!)

Πλατυ και μολυ ειναι ζευγαρια και ισως εχω μικρα συντομα... :thumbup:

Η ερώτηση μου είναι η εξής, Τι να προσθεσω για μην εχω και απολειες φυσικά!!! :D

Βασικα θα ήθελα να βάλω μερικα νεον αλλα απ οτι μου ειπαν δε γινεται...

Κατι όμορφο και με ωραια χρωματα ασ πουμε;;;;

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

:( Γεια σας!!!

Εχω οπως έχω πει και στα προηγούμενα posts ενα Juwel record 600 και ειμαι σοθπερ ευχαριστημένος!!!

Προς το παρον έχω μέσα:

1 γλύφτη

3 πλατυ

2 μολυ

2 αγγελοψαρα (μικρα!!)

Πλατυ και μολυ ειναι ζευγαρια και ισως εχω μικρα συντομα... :thumbup:

Η ερώτηση μου είναι η εξής, Τι να προσθεσω για μην εχω και απολειες φυσικά!!! :D

Βασικα θα ήθελα να βάλω μερικα νεον αλλα απ οτι μου ειπαν δε γινεται...

Κατι όμορφο και με ωραια χρωματα ασ πουμε;;;;

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!!! :)

καλημερα καταρχας. λοιπον νεον αποκλειονται λογω συνθηκων... τι φιλτρο εχεις? τι υλικα? 54 λιτρα ειναι το ενυδρειο ε? παιζει να εχεις γεννες? αναλογια αρσενικα-θυληκα στα πλατυ-μολλυ. τα αγγελοψαρα ξερεις ποσο θα γινουν οταν μεγαλωσουν? ο πλεκο τι ειδος ειναι?

μετρησεις?

πες αυτα και θα σε κατατοπησουμε πληρως!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση... :(

Λοιπόν:

1. φιλτρο εχει το εσωτερικό του

2. υλικα φιλτρου ενα πρασινο σφουγγαρι, ΠΟΛΥ μακαρόνι, ανθρακα και πανω πανω υαλοβαμβακα

3. Τα λιτρα θα σε γελασω.. :D αυτο είναι το ενυδρειο http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/GBW-BioFlow/en/Rekord_600.pdf (63λ με διαστασεις 61 x 31 x 42 cm)

4. παιζει να εχεις γεννες ισως αλλα δεν το ξερουμε και πόσο μαλλον ποσα θα επιβιώσουν!!

5. αναλογια αρσενικα-θυληκα στα πλατυ (1Α / 1Θ) στα μολλυ (2Α / 1Θ)

6. τα αγγελοψαρα δυστυχως εμαθα ποσα γινονται αφού τα πηρα... :thumbup: και να φανταστεις τα είχα σε 20λ πριν.... :thumbup:

7. ο πλεκο ειναι ο κλασικός ο τυγρε..τωρα είδος ακριβως.... ;)

8. Μετρησεις δεν εχω διαθεσιμες αυτή τη στιγμη αλλα μετραω καθε βδομαδα με υγρα τεστ και ΟΛΑ βαινουν τελεια!!!! :)

9. Θερμοκρασια σταθερη 27 +- με θερμοστατη και ανεμιστηρακια!!!

10. εχω και 2 ζωντανα φυτακια μέσα anubia και ενα μικρό βραχακι και ένα μικρό ξύλο!!!

Βασκά ΟΛΑ ειναι αρμονικα και ΟΛΑ τα ψαρακια συνβιώνουν χωρις καυγαδες εδω και 5 μηνες περιπου (και στο 20λ και τωρα στο 60λ)!!!

Θελω καποια στιγμη και κάνω κι ενα post να παρουσιασω το ενυδρειακι μου γιατι εχω πάρει πολλες πληροφοριες απο το forum και με έχει βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση... :(

Λοιπόν:

1. φιλτρο εχει το εσωτερικό του

2. υλικα φιλτρου ενα πρασινο σφουγγαρι, ΠΟΛΥ μακαρόνι, ανθρακα και πανω πανω υαλοβαμβακα

3. Τα λιτρα θα σε γελασω.. :D αυτο είναι το ενυδρειο http://www.juwel-aquarium.de/data/Pdf/GBW-BioFlow/en/Rekord_600.pdf (63λ με διαστασεις 61 x 31 x 42 cm)

4. παιζει να εχεις γεννες ισως αλλα δεν το ξερουμε και πόσο μαλλον ποσα θα επιβιώσουν!!

5. αναλογια αρσενικα-θυληκα στα πλατυ (1Α / 1Θ) στα μολλυ (2Α / 1Θ)

6. τα αγγελοψαρα δυστυχως εμαθα ποσα γινονται αφού τα πηρα... :thumbup: και να φανταστεις τα είχα σε 20λ πριν.... :thumbup:

7. ο πλεκο ειναι ο κλασικός ο τυγρε..τωρα είδος ακριβως.... ;)

8. Μετρησεις δεν εχω διαθεσιμες αυτή τη στιγμη αλλα μετραω καθε βδομαδα με υγρα τεστ και ΟΛΑ βαινουν τελεια!!!! :)

9. Θερμοκρασια σταθερη 27 +- με θερμοστατη και ανεμιστηρακια!!!

10. εχω και 2 ζωντανα φυτακια μέσα anubia και ενα μικρό βραχακι και ένα μικρό ξύλο!!!

Βασκά ΟΛΑ ειναι αρμονικα και ΟΛΑ τα ψαρακια συνβιώνουν χωρις καυγαδες εδω και 5 μηνες περιπου (και στο 20λ και τωρα στο 60λ)!!!

Θελω καποια στιγμη και κάνω κι ενα post να παρουσιασω το ενυδρειακι μου γιατι εχω πάρει πολλες πληροφοριες απο το forum και με έχει βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Ευχαριστω!!!!!!

70 λιτρα καθαρα εχεις. μια χαρααα

λοιπον τωρα θα σου πουν και οι πιο εμπειροι αλλα εγω θα σου πω επειδη εχω και γω ζωοτοκα οτι με τα ζωοτοκα και τις συνθηκες που θελουν οι επιλογες μειωνονται αλλα και παλι κατι θα βρουν τα παιδια. τωρα θα κανω μια ερευνα και εγω και σου λεω σε λιγο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δες αυτα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥ ΤΟΥς ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΑΤΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry385550

και κοιτα εδω για τις συνθηκες τους, εχει τα περισσοτερα ψαρακια και τα χωριζει σε πολλες κατηγοριες για να δεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

Link to comment
Share on other sites

α και η θερμοκρασια αφου εχεις ανεμιστηρακια και 1-2 βαθμους κατω να ειναι καλα εισαι νομιζω. εγω τα εχω 25-26 τα γκαπι μου :(

Link to comment
Share on other sites

:( Γεια σας!!!

Εχω οπως έχω πει και στα προηγούμενα posts ενα Juwel record 600 και ειμαι σοθπερ ευχαριστημένος!!!

Προς το παρον έχω μέσα:

1 γλύφτη

3 πλατυ

2 μολυ

2 αγγελοψαρα (μικρα!!)

Πλατυ και μολυ ειναι ζευγαρια και ισως εχω μικρα συντομα... :thumbup:

Η ερώτηση μου είναι η εξής, Τι να προσθεσω για μην εχω και απολειες φυσικά!!! :D

Βασικα θα ήθελα να βάλω μερικα νεον αλλα απ οτι μου ειπαν δε γινεται...

Κατι όμορφο και με ωραια χρωματα ασ πουμε;;;;

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!!! :)

- Για καμια 15αρια μερες ακομα μπορεις να βαλεις ακομα μερικα (4-5) μωρα αγγελοψαρα για να γινουν κοπαδακι (οπως πρεπει).

Μετα πρεπει να τα μεταφερεις ολα σε 300+ λιτρα ενυδρειο, με 60+ εκ υψος και πανω.

Και να αλλαξεις σταδιακα και το νερο σε μαλακο και οξυνο.

Καλυτερα μη τα βαλεις σε πειρασμο να δικιμασουν ζωντανη τροφη (neon) γιατι θα καλομαθουν και μετα δεν θα σου τρωνε την ξηρα.

- Τα πλατυ και τα μολλυ δεν διατηρουνται σε ζευγαρια. Επισης διατηρουνται σε δοαφορετικο νερο απο τα αγγελοψαρα.

-

Η ερώτηση μου είναι η εξής, Τι να προσθεσω για μην εχω και απολειες φυσικά!!! :thumbup:

Να προσθετεις καθαρο νερο σε σωστες τιμες για καθε ψαρι.

- Ποιο ψαρι ειναι ο γλυφτης

Link to comment
Share on other sites

Το τοπικ μεταφερεται απο τον "Εξοπλiσμο γλυκου νερου-Διαφορα" στην κατηγορια "Γενικα περι γλυκου νερου"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριτώ πολύ για τις απαντησεις!!

Sorry και τη λαθος ονομασια του "Γλυφτη" λοιπον!!! το δικο μου λοιπον για να να μην σας μπερδευω είναι, Pterygoplichthys gibbiceps!!

Σχετικα με τη βοηθεια που χρειαζομαι, δεν ειναι να βαλω κι αλλα σκαλαρια αλλα κατι πιο μικρο , τυπου πλατυ δηλαδη, που να μπορω να διατηρησω το ενυδρειο που εχω καθως δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βάλω στο σπιτι κι αλλο μεγαλύτερο ενυδρειο...ποσο μαλλον 300λ που μου προτεινετε!!

Δεν ξερω πως τα καταφερνουν οσοι εχουν τοσα λιτρα αλλα απο θεμα χώρου για μενα δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο!!!

Με τα 2 σκαλαρια που εχω ηδη πραγματικα προβληματιζομαι με αυτα που μου λετε και δεν ξερω τι να κανω... :( εδω και 5 μηνες παντως ειναι μια χαρα...

Καμια προταση ωστοσο για πιο μικρα ψαρακια που να μπορουν να εναρμονιστουν με τα υπολοιπα (αυτο εννουσα για να μην εχω απολειες!!!)

επισης οι αναλογιες που αναφερω παραπανω σε αρσενικα-θυλικα ειναι οκ;;πως να πορευθω;;;

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου λοιπον για να να μην σας μπερδευω είναι, Pterygoplichthys gibbiceps!!
:( αυτο ειναι ονομα

Μονο που .... http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=148

Size 450mm (SL)

δλδ 45 ποντους χωρις την ουρα :D

Σχετικα με τη βοηθεια που χρειαζομαι, δεν ειναι να βαλω κι αλλα σκαλαρια αλλα κατι πιο μικρο
Και αυτα που ειναι ηδη μεσα?

Για να ειμαι ειλικρινης αυτα με ενδιαφερουν εμενα και γραφω :)

Σε 5 μηνες (συν μερικους μηνες πριν τα παρεις) τι μεγεθος εχουν φτασει?

Χωρανε στο υψος του ενυδρειου σου? ή εχουν μεινει νανοι?

Ποσο μεγεθος (μηκος υψος) πρεπει να ειναι ενα σκαλαρι 8 μηνων πχ?

Δεν ξερω πως τα καταφερνουν οσοι εχουν τοσα λιτρα αλλα απο θεμα χώρου για μενα δεν ειναι εφικτο κατι τετοιο!!!

Προσπαθω πιο πανω με διαφορα "εξυπνα" :thumbup: να σε κανω να καταλαβεις κατι.

Θα το πω στα ισα.

"Πως τα καταφερνουν τα ψαρια" να ρωτας.

Εμεις απλα ή τα αφηνουμε εκει που ειναι να βασανιζονται ή τα βαζουμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο ή αν δεν μπορουμε να τα διατηρησουμε δεν τα αγοραζουμε καθολου.

Ειναι υποχρεωτικο δλδ να εχουμε σκαλαρια?

Δεν υπαρχουν αλλα ψαρια?

Εμενα μου αρεσουν οι καρχαριες αλλα δεν μπορω να στησω πισινα ολυμπιακων διαστασεων.

Με το ζορι να τα βαλω σε μια λεκανη δλδ?

Τα πηρα οταν δεν ηξερα? τοτε τα δινω σε καποιον που εχει ενυδρειο σωστο και στο μελλον κανω αυτο που λεει στην υπογραφη μου αριστερα κλικ στο μπανερακι.

(και εγω την ειχα πατησει ετσι με clown, και οι περισσοτεροι εδω την εχουν πατησει, δεν εισαι εξαιρεση)

Ναι αισθανεσαι και τυχερος που το λαθος ηταν "μικρο" και οχι μεγαλο οπως κατι γκαλαχερ (Pangasius sanitwongsei) που φτανουν 3μετρα και αντε να βρεις "ενυδρειακι" να τα χωρεσει για να τα χαρισεις.

Καμια προταση ωστοσο για πιο μικρα ψαρακια που να μπορουν να εναρμονιστουν με τα υπολοιπα (αυτο εννουσα για να μην εχω απολειες!!!)

επισης οι αναλογιες που αναφερω παραπανω σε αρσενικα-θυλικα ειναι οκ;;πως να πορευθω;;;

Κρατα τα ζωοτοκα και σε αναλογια 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:( Γεια σας!!!

Εχω οπως έχω πει και στα προηγούμενα posts ενα Juwel record 600 και ειμαι σοθπερ ευχαριστημένος!!!

Προς το παρον έχω μέσα:

1 γλύφτη

3 πλατυ

2 μολυ

2 αγγελοψαρα (μικρα!!)

Πλατυ και μολυ ειναι ζευγαρια και ισως εχω μικρα συντομα... :thumbup:

Η ερώτηση μου είναι η εξής, Τι να προσθεσω για μην εχω και απολειες φυσικά!!! :D

Βασικα θα ήθελα να βάλω μερικα νεον αλλα απ οτι μου ειπαν δε γινεται...

Κατι όμορφο και με ωραια χρωματα ασ πουμε;;;;

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ!!!!! :)

τα νέον για μένα αποκλείονται μαζί με τα σκαλάρια, και εγώ 60λιτ είχα κ ήταν επιτακτική η ανάγκη να τα μεταφέρω, ευτυχώς δεν είχαν παρουσιάσει συμπτώματα επιθετικότητας αλλά ήθελα να τους δώσω περισσότερη ελευθερία και άνεση για να μεγαλώσουν και να έχουν την ανάπτυξη που πρέπει!

φιλικά :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PATRA
Link to comment
Share on other sites

πλατυ με αγγελοψαρα μαζι? ασημβατα δεν ειναι χωρια που τα λιτρα σου ειναι για ενα και μονο αγγελοψαρο αν ειχες ενα ενυδρειο τουλαχιστον 50 εκ. υψος το οποιο θα πεθαινε απο μοναξια αφου πρεπει να ειναι του λαχιστον 5-6 μαζι τωρα και τα νεον που λες ανεξαρτητος αγγελοψαρων τα οποιοα ακομη ειναι μηκρα και δεν θα τα φανε τουλαχιστον εοσοτου μεγαλοσουν λιγο θελουν κι αυτα ενα ενυδρειο τουλαχιστον 100-120 λιτρα και αρκετα μακρι για να ειναι ευτηχισμενα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα σου έλεγα την κουβέντα που είχε πει κάποιος άλλος φίλος σε ένα θέμα δεν θυμάμαι τώρα ποιό αλλά είχε απόλυτο δίκιο, καλύτερα να μην γεμίσεις το ενυδρείο με ψαράκια αλλά προσπάθησε το περιβάλλον του ενυδρείου να είναι πανομοιότυπο με το φυσικό περιβάλλον κάνοντας προσθήκες φυτών, διακοσμητικών κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...