Jump to content

Στησιμο ενυδρειου για παφερ... Νεο προτζεκτ


Recommended Posts

Καλησπερα

Εδω και λιγες μερες εχω πεσει με τα μουτρα και μαζευω πληροφοριες για την υλοποιηση του νεου μου προτζεκτ...

Λοιπον το θεμα ξεκινησε οταν πρωτο ειδα καποια ειδη παφερ.... Μου αρεσαν πολυ αυτα τα ψαρια και ψηθηκα να στησω ενα ενυδρειο με αυτο το ειδος.

Για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος. Σκευτομαι για ενα ενυδρειο 60 - 100 max λιτρα.

Απο την μεχρι τωρα ερευνα μου εχω δει αυτα τα ειδη που με ενδιαφερουν

1. Dwarf (yellow) puffer

2. Green spoted

3. 8 figure

Απο οτι ξερω το dwarf ειναι γλυκου ενω το green spoted και το 8 figure ειναι υφαλμυρου. Κανω λαθος?

Επισης αν θελετε προτεινετε μου και αλλα ειδη ειτε γλυκου ειτε υφαλμυρου που να ταιριαζουν σε αυτα τα λιτρα. Λαμβανοντας υπ οψιν και το τι μπορει να βρεθει στο εμποριο (Αθηνα).

Δεν εχω αποφασισει αν θα ειναι γλυκο η υφαλμυρο διοτι δεν εχω ξεκαθαρισει τι ακριβως συμενει υφαλμηρο νερο... και εδω θελω τη βοηθεια σας.

Απο οτι εχω διαβασει η διαδικασια ειναι η εξης? διορθωστε με....

Περνω ενυδρειακο θαλασσινο αλατι και το ριχνω διαλυμενο στο ενυδρειο μεχρι να φτασω την επιθυμητη αλατοτητα την οποια μετραω με ενα ρεφρακτομετρο... Απο εκει και περα προσθετω αλατι στο νερο αλλαγης... αλλα ποσο? με τα λιτρα παει αυτο? πχ ενα κουταλακι στα 10λιτρα η καπως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα προσθετω αλατι στο νερο αλλαγης... αλλα ποσο? με τα λιτρα παει αυτο? πχ ενα κουταλακι στα 10λιτρα η καπως ετσι?

καλημερα φιλε μου

μεχρι να φτασει το νερο της αλλαγης να εχει την ιδια αλατοτητα με το νερο του ενυδρειου σου

Έγινε επεξεργασία - G.T
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου

μεχρι να φτασει το νερο της αλλαγης να εχει την ιδια αλατοτητα με το νερο του ενυδρειου σου

Α μαλιστα, οκ ευχαριστω! :(

Καποια αλλη παρατηρηση σχολιο απο καποιον εμπειρο για το προτζεκτ μου????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετσι ακριβωσ γνονται οι αλλαγες αλλα επειδη αυτα τα ψαρια εχουν ανοχες στην αλατοτητα δεν ειναι αναγκη να μενει σταθερη. Εγω προσπαθω να την πειραζω λιγο σε καθε αλλαγη. Με puffer ομως δεν παει κανενα αλλο ειδος... Δυστυχως θα επιτεθει σε οτιδηποτε αλλο βαλεις μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

red eye puffers....πολυ ευκολο να τα βρεις και πολυ ωραια εικονα το να εχεις ενα κοπαδακι πχ 2 αρσενικα 4-5 θυληκα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...