Jump to content

μετρησεις τιμων αμμωνιας


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

λοιπον ειχα ενα ριο180 με 5 ψαρακια.

2 φιλτρα με περιπου 8-9 λιτρα siporax.

τα 5 αυτα ψαρακια μπηκαν στο καινουριο ενυδρειο ελιτε εφ200 και το siporax στο σαμπ του και προστεθηκαν αλλα 22 λιτρα.

το ενυδρειο τρεχει περιπου 2 εβδομαδες. κανονικο ταισμα και μια αλλαγη νερου περιπου 100 λιτρα την προηγουμενη κυριακη.

η απορια μου ειναι οτι δεν εχω μεχρι στιγμης μετρησει αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα.

φυσιολογικο;;

νιτρικα στο παλιο ενυδρειο μετραγα περιπου 10.

περιπτωση να εχουν χαλασει τα τεστ δεν υπαρχει γιατι στο 3ο ενυδρειο οι τιμες ειναι οι ιδιες με πρωτα.

αμμωνια,νιτρρικα μετραω με red sea

νιτρωδη με api

Link to comment
Share on other sites

ριξε κανα βακτηριο,και παρακολουθησε ξανα τις επομενες μερες.θα βοηθησει ακομη και αν γινεται ενας πολυ συντομος κυκλος του αζωτου τα υπαρχων ζωντανα βακτηρια που εχεις στο σαμπ....

Link to comment
Share on other sites

:(

ξεχασα να το γραψω. ειχα ριξει βακτηρια την στιγμη που εβαλα τα υλικα στο σαμπ.

να ξαναριξω;;

ασχετο αλλα ψαρια εχω μονο αυτα τα 5 ακομα δεν εχω προσθεσει αλλα και ου ρουτινες ταισματος και ποσοτητες ειναι οι ιδιες

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει καπου οτι γενικα σε ενυδρεια με σαμπ μειωνονται τα νιτρικα. ισχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

εν μερη ειναι φυσιολογικο.τι να προλαβει να μετρησει νιτρικα ενω,πηγες σε μεγαλυτερα λιτρα,εχεις ελαχιστα μικρα ψαρακια,και εκανες και αλλαγη μεγαλη νερου.

σε καμμια βδομαδα ξαναριξε βακτηρια και για ψυχολογικους λογους και παρατηρεις.εμενα μου φαινονται ολα αυτα πολυ λογικα να συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα.επισης μην κανεις αλλαγη νερου αυτη τη βδομαδα για να δεις εστω και λιγα μετρησιμα νιτρικα.γενικως βλεπεις και κανεις.σε ενυδρειο με μικρη ιχθυοφορτιση και απειροελαχιστα νιτρικα δεν χρειαζεται αμαν και καλα εβδομαδιαια αλλαγη νερου ετσι οπως εισαι εσυ δηλαδη.(νερο αλλαζουμε για να μειωνουμε τα νιτρικα...)

τσεκαρε το και μας ξαναλες.... :(

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

3 εβδομαδες χωρις αλλαγη νερου.

ουτε προσθηκη του εξατμιζομενου και τα νιτρικα παραμενουν 0.

εχω αυξηση και το ταισμα γιατι σε λιγες μερες περιμενω και αλλα ψαρακια αλλα δεν εχω ποτε μετρησιμα νιτρικα.

αμμωνια νιτρωδη και αυτα 0.

το θεμα οτι κατι λιγα φυτακια(βαλισνερια,εχινοδορο) που εχω εχουν παρει την κατω βολτα και δεν θελω να βαλω λιπασματα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...