Jump to content

Γέννα Neon


Recommended Posts

Αρχικά είδα 2 νεον διαφορετικα και φουσκωμένα.Τα έβαλα σε ξεχωριστό μικρο ενυδρειάκι και είδα οτι μου έκαναν αυγά.Απότι κατάλαβα τα ψάρια τα τρώνε.Έτσι απομάκρυνα τα ψαρια απο τα αυγά.Δεν μου έχει ξαναγίνει και θα ήθελα τη γνώμη σας και προσωπικές εμπειρίες μήπως καταφέρω να τα μεγαλώσω

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ δυσκολο ειδος να πετυχεις αναπαραγωγη. Η γεννα οκ , γινεται να την προκαλεσεις ευκολα, αλλα η δυσκολια ξεκιναει απο την στιγμη που σκανε τα μικροσκοπικα μωρα.

Θες ενα ενυδρειακι εστω και 15-20 λιτρα ,σκετα τζαμια, αεροφιλτρο μπολιασμενο, νερο με ΝΟ3=0, ΡΗ κατω απο 6,8 τουλαχιστον, μαλοκο νερο, αφθονη moss και θερμοκρασια μεταξυ 21-25 (δυσκολο αυτη την εποχη).

Τα αυγα ειναι διαφανα και δεν προσκολλωνται σε φυτα, οποτε μπορεις με αναρροφηση με ενα λαστιχο να τα παρεις και να τα βαλεις στην γεννηστρα. Οι γονεις τα τρωνε οποτε καλο ειναι να τοποθετησεις σιτα ωστε τα αυγα να περνουν αναμεσα της και να καταληγουν στον βυθο χωρις να μπορουν να τα φανε οι γονεις.

Απο τη στιγμη της μεταφορας των αυγων,στην γεννηστρα, κλεινεις το ενυδρειακι με χαρτονια απο παντου και δημιουργεις απολυτο σκοταδι. Τοσο τα αυγα οσο και τα νεογεννητα ειναι φωτοφοβικα.

Εχεις ετοιμη αφθονη ινφουσορια, rotorians και microworms γιατι την 1η εβδομαδα μονο με αυτα τρεφονται. Αν επιβιωσουν περαν των 10 ημερων αρχιζεις σιγα σιγα να αφαιρεις τα καλυμματα σταδιακα και να αφηνεις ολο και περισσοτερο φως να περναει.

Ειχα καταφερει καποτε να βγαλω μερικα μικρα, αλλα μια ατυχια με το θερμαντικο (κολλησε στους 32) τα σκοτωσε ολα.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Εχω μερικές απορίες.Αν και τα αυγά είναι φωτοφοβικά εγω πως θα καταλάβω ποτε έσκασαν ωστε να αρχισω το ταίσμα;αφου να τα δώ είναι δύσκολο.Έχω ακούσει οτι για 2-3 μερες μπορουν να τρώνε απο το αυγό τους.Αν μονο τη πρώτη βδομάδα ταίζεις με ινφουσορια μετά τί;

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία, έχω και εγώ neon. Αν και συνηθισμένα ψάρια στο χόμπι, νομίζω ότι είναι πολύ όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ δυσκολο ειδος να πετυχεις αναπαραγωγη. Η γεννα οκ , γινεται να την προκαλεσεις ευκολα, αλλα η δυσκολια ξεκιναει απο την στιγμη που σκανε τα μικροσκοπικα μωρα.

Θες ενα ενυδρειακι εστω και 15-20 λιτρα ,σκετα τζαμια, αεροφιλτρο μπολιασμενο, νερο με ΝΟ3=0, ΡΗ κατω απο 6,8 τουλαχιστον, μαλοκο νερο, αφθονη moss και θερμοκρασια μεταξυ 21-25 (δυσκολο αυτη την εποχη).

Τα αυγα ειναι διαφανα και δεν προσκολλωνται σε φυτα, οποτε μπορεις με αναρροφηση με ενα λαστιχο να τα παρεις και να τα βαλεις στην γεννηστρα. Οι γονεις τα τρωνε οποτε καλο ειναι να τοποθετησεις σιτα ωστε τα αυγα να περνουν αναμεσα της και να καταληγουν στον βυθο χωρις να μπορουν να τα φανε οι γονεις.

Απο τη στιγμη της μεταφορας των αυγων,στην γεννηστρα, κλεινεις το ενυδρειακι με χαρτονια απο παντου και δημιουργεις απολυτο σκοταδι. Τοσο τα αυγα οσο και τα νεογεννητα ειναι φωτοφοβικα.

Εχεις ετοιμη αφθονη ινφουσορια, rotorians και microworms γιατι την 1η εβδομαδα μονο με αυτα τρεφονται. Αν επιβιωσουν περαν των 10 ημερων αρχιζεις σιγα σιγα να αφαιρεις τα καλυμματα σταδιακα και να αφηνεις ολο και περισσοτερο φως να περναει.

Ειχα καταφερει καποτε να βγαλω μερικα μικρα, αλλα μια ατυχια με το θερμαντικο (κολλησε στους 32) τα σκοτωσε ολα.

Αυτη ειναι απαντηση, μπραβο Αλεξανδρε. :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Εχω μερικές απορίες.Αν και τα αυγά είναι φωτοφοβικά εγω πως θα καταλάβω ποτε έσκασαν ωστε να αρχισω το ταίσμα;αφου να τα δώ είναι δύσκολο.Έχω ακούσει οτι για 2-3 μερες μπορουν να τρώνε απο το αυγό τους.Αν μονο τη πρώτη βδομάδα ταίζεις με ινφουσορια μετά τί;

Tα αυγα σκανε σε 24-36 ωρες και θα δεις τα μωρα απο μια χαραμαδα που θα αφησεις. Μολις καταναλωσουν τον λεκιθικο σακο θα πρεπει να ταιστουν με τις μικροσκοπικες τροφες που προανεφερα. Επειτα απο 1 εβδομαδα αν ολα πανε καλα και ζουνε μερικα, αρχιζεις να ταιζεις πολυ μικρες ποσοτητες απο liquifry, sera micron, ή κροκο αυγου. Προσοχη στο ταισμα γιατι ειναι η συχνοτερη αιτια θανατου. Τα μικρα θελουν αψογες συθηκες νερου και μηδενικα νιτρικα.

Αν φτασουν στην ηλικια των 25-30 ημερων θα αρχισουν να δεχονται ναυπλιους αρτεμιας και ο κινδυνος θα εχει περασει.

Αν το δοκιμασεις καλη επιτυχια.

Και ενα tip.. αν θες να γεννησουν οι γονεις τοτε... χαμηλο φωτισμο , ασε τα νιτρικα να ανεβουν στο 30+ και μετα κανε μια μεγαλη αλλαγη 50-60% με καθαρο και δροσερο νερο. Αυτο προσομοιωνει την εποχη των βροχοπτωσεων και ενεργοποιει την διαδικασια αναπαραγωγης. :(

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Η αναπαραγωγή τους δεν διαφέρει πάρα πολλή από αυτήν των καρδινάλιων.

Διάβασε την αναπαραγωγή των καρδινάλιων εδώ και χρησιμοποίησε την σαν μπούσουλα.

Απλά η τιμές δεν χρειάζεται να είναι τόσο ακραίες σε σχέση με του καρδινάλιους και η θερμοκρασία όχι τόσο υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

αν και μου φαίνονται βουνό!ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομέριες.Αν καταφέρω κάτι,θα έχετε νέα

Link to comment
Share on other sites

Η γέννα με έπιασε απροετοίμαστο.βρήκα ένα μικρό ενυδρειάκι και στο πρώτο ψάρι πηρα κάποια αυγά.είδα και ενα δεύτερο οτι ήταν σχεδόν έτοιμο και όταν το έβαλα στο μικρότερο αμπειρικά τοτε κατάλαβα οτι τα τρώνε τα αυγά.Έμειναν λίγα από το καθένα.Τα αυγά έσκασαν σε διαφορετικές μέρες και για να δώ τι γίνεται ίσως πηραν λίγο παραπάνω φώς απότι θέλουν.Για την ώρα δε μπορώνα πώ ότι είχα επιτυχία.Λόγω οτι δεν εχω που να τα βάλω,δεν μπορω να πάρω και αλλα αυγά πέρα του ενός ψαριού και πάλι με δυσκολία

Ευχαριστώ για το ενδειαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...